Păreri Close

(2022)

Aproape

boris.vultur pe 29 Ianuarie 2023 21:01
Totul fără Remi
Un film pe care ar trebui să-l vadă toți profesorii - mai ales cei de la ciclul gimnazial. Un film cu lacrimi, care nu e lacrimogen, Cu un montaj chirurgical, cu sincope, filmul respiră sensibilitate, finețe, autenticitate. Imaginee e de nota zece, cu lumini poetice prin corpuri translucide, cu alergarea pe biciclete printr-o natură paradisiacă, ca un zbor adolescentin spre invizibile stele.
user-633e382d0ecab pe 27 Ianuarie 2023 06:37
Close, este un film belgian care ne arata felul in care se manifesta criza pre-adolescentina si cum ne poate fi influentata usor prietenia fara sa putem observa. In mod practic noi oamenii trecand de pragul dintre copilarie si adolescenta, ne schimbam atat de mult incat uneori nu putem sa mai fim atenti la cei din jurul nostru, inclusiv la persoanele dragi noua!

Filmul incepe cu Léo si Remi. Doi prieteni care la prima vedere par inseparabili, si sunt atat de apropiati incat in mintile altora ar parea ca sunt fie intr-o relatie, fie niste frati! Totul le merge bine, pana intr-o zi cand la scoala niste patachine, si cocalari, toti din aceeasi scoala si clasa, ii iau peste picior banuindu-i ca sunt un cuplu! De aici incep problemele. De la faptul ca Léo (prietenul lui Remi, baiatul in cauza, personajul principal) creand fel de fel de isterii si frenezii in randul colegilor de… citeşte

Andrey703 pe 10 Martie 2023 00:15
Cel mai bun film care abordeaza tema pierderii vazut de mine in ultima perioada. Din momentul tragediei de pe la jumatatea filmului mi s-a părut ca Lukas Dhont ne-a indrumat să trăim impreuna cu Leo, progresiv, prin toate cele 5 stagii ale durerii prin pierderea unei persoane dragi si practic din acest moment a fost pus un disc nou:
- Negarea se petrece chiar în autobuzul care se întoarce subit din excursie, mama sa îi dă cu greu vestea șocantă (moment construit sublim apropo), iar Leo neputând să perceapă cele intamplate, alearga până la casa prietenului său pentru a vedea cu proprii ochi. De asemenea, putem observa cum in multiple scene dupa aceasta Leo simte stări de confuzie, entuziasm sau evitare.
- Furia se petrece de asemenea in mai multe planuri (ex: refuzul violent al îmbrățișării din partea mamei, antrenamentele și chiar meciul de hochei prin… citeşte

sabinalin pe 18 Februarie 2023 22:31
,,Sa fim copii/ Pentru inca-o zi/ Pe cai de lemn/ Iar sa ne rotim,,. Mihaela Runceanu. Pe vremea cand si la noi se facea muzica. Sunt versuri care mi-au venit in minte in primele minute ale filmului. Pentru ca e imposibil sa nu-ti aduci aminte de vremuri frumoase cand era bine chiar daca in jur era rau. Pentru ca despre asta ar trebui sa fie copilaria: despre joaca, despre lipsa de griji, despre prietenie sincera, neintinata, e timp suficient sa devenim rai, sa fim cat mai lacomi, sa ne luptam pentru existenta. ,,Trece fugind in zor/ Zi dupa zi/ Si, parca mai ieri/ Am fost copii,,. Maturizarea vine cateodata fortat. Pentru ca viata nu e dulceata de trandafiri. Cel putin nu pentru cei mai multi dintre noi.

Lukas Dhont. La 31 de ani are deja un palmares fabulos: 52 de premii si 40 de nominalizari. Si doar doua lungmetraje la activ, ambele aclamate la Cannes, primul… citeşte

xerses pe 27 Ianuarie 2023 12:08
Este un film foarte realizat pentru ca surprinde exact framantarile interioare ale unui adolescent in momentul in care presiunea grupului devine mai relevanta decat relatia autentica cu prietenul lui din copilarie.
Mishu25 pe 29 ianuarie 2023 17:18
Asa cum e prezentata situatia in film, nu mi s-a parut prea mare presiune din partea grupului, mi s-au parut chiar nerealist de intelegatori. Nu mi-a fost clar ce concluzie ar trebui sa trag si ce anume ar putea fi imbunatatit, avand in vedere ca sunt totusi copii de 12 ani. Iar o respingere e la fel de grea pentru oricine
evdokiaa pe 05 Martie 2023 12:32
Being a film of the drama genre, Close is an x-ray of a fragile friendship between two boys, Léo and Rémi, around the age of 13 (Eden Dambrine plays the leading part as Léo, while Gustav de Waele plays his friend, Rémi). Lukas Dhont, the director of the film, focuses on the main idea of how men’s feelings get deteriorated while growing up, because of certain stereotypes that are put on them (as an example, two boy that have a strong friendship and strong feelings for each other may eventually be called ‘homosexuals’, because men are suppose to not show any kind of feelings or have empathy especially towards other men). Dhont started from the social study written by Niobe Way, Deep Secrets: Boys’ Friendships and the Crisis of Connection – which follows the friendships of 150 boys from 13 years old to 18 years old and reveals the strong emotions that these young men feel for… citeşte
lili22 pe 10 Februarie 2023 15:41
Un film sensibil, bine realizat, scenariu credibil.Nu am plans.
user-59c2b97dbdadb pe 16 Februarie 2023 17:41
Un film bine facut, printre cele mai bune vazute anul asta. Un film pentru toate varstele.
Kul pe 12 Februarie 2023 22:39
N-am rezistat - am iesit din sala.

text care trebuie sa aiba mai mult de 50 de caractere dar oricum nu's au rostul daca ai copii fa-ti un bine si da-i un skip la acest film blabla etc www