Păreri Chernobyl

(2019)

Cernobîl

sebybog pe 19 Mai 2019 16:29
extraordinar
Am vazut cateva documentare zguduitoare despre acest dezastru, dar acest serial este coplesitor. Redarea aproape la perfectie a atmosferei si a sistemului sovietic , pe langa dramatismul situatiei, il fac sa fie unul dintre cele mai bune seriale vazute . Episodul al doilea a fost atat de dramatic incat l-am urmarit de 3 ori.
PS
Serialul deja este difuzat, de ce nu putem da note?

user-5cdb09aac55a2 pe 14 Mai 2019 21:38
Absolut de acord cu sebybog! Toate cele trei episoade le am urmarit de trei ori ! Putem nota maxim un asemenea dramatism ? Fiind o miniserie , putem afla cate episoade are?
crazykiller pe 29 mai 2019 22:14
Inutilizator pe 26 Mai 2019 13:38
Au reusit sa creeze o atmosfera nemaipomenita. Se vede stilul HBO.
daniel_ppk pe 19 Mai 2019 00:12
Un documentar de nota 10 despre istoria recentă. Nota 10
pinkmindset pe 22 Mai 2019 19:59
Subiect interesant, regie buna, detalii impresionante. Transpunere garantata, in special pentru cei nascuti inainte de anii '90. In tot decorul ala, probabil se impunea limba rusa, dar nu lasa deloc impresia ca ar fi ceva sau cineva din alte locuri, chiar daca se vorbeste engleza
brutalistic pe 5 iunie 2019 14:12
cand l-am inceput preferam sa fie in limba rusa, insa actorii alesi au jucat atat de bine incat nu a mai contat
lavvw pe 21 Mai 2019 16:53
absolut genial. am vazut deja primele 3 episioade si sunt impresionata de modul in care a fost gandit si regizat. e un serial documentar, nu ficitiune, iar imaginile realistice si informatiile stiintifice furnizate, fac din acesta o productie de nota 10. O reala placere vizionarea lui. Ador filmele/serialele care ofera o perspectiva, care sunt originale si memorabile.
bloodthirst pe 28 Mai 2019 22:58
Un serial exceptional, inegalabil chiar! Ma intreb doar: cate s-au ascuns pana acum din cruntul adevar al acestei drame inegalabile? Aici cineva trebuie tras la raspundere si nu doar o persoana! De ce chiar si cele mai mari puteri ezita sa o faca? Chiar ca ne meritam soarta...
rory_cris pe 25 iulie 2019 16:10
Si-o merita, nu NE-O meritam!
bloodthirst pe 4 august 2019 20:59
Si totusi de acolo inca mai sufera intreaga planeta...
crome pe 25 Mai 2019 15:59
Miniseria are doar 5 episoade .excelent filmul , recomand aceasta fila de istorie
JohnnyB pe 04 Iunie 2019 11:29
WOW!
Actorii europeni sunt de-a dreptul incredibili. Unii dintre ei chiar au reusit aproape 100% sa portretizeze comunistii sovietici din acea perioada. Filmul ar trebui sa ne dea de gandit cum ne comportam cu tehnologiile extrem de periculoase pentru vietile noastre. Foarte bun!
brutalistic pe 05 Iunie 2019 13:57
sfasietor
inca un serial exceptional marca HBO.

Deloc plictisitor asa ca sper sa fie vazut si de tampitii din ziua de azi, expertii in comunism care traiesc pe facebook cu like si share.

user-5b3523b78092c pe 04 Iunie 2019 06:20
Absolut superb! Apogeul e ultimul episod! Am revazut in final primele minute din primul episod si s-a inchis cercul! Am trait acele vremuri, doar ca nu am stiut niciodata cat de grava a fost situatia. Eram in liceu si ne-au scos sa facem ceva munca patriotica si a inceput sa ploua! Si a venit cineva din conducere care a spus sa ne adapostim ca e periculos sa stam in ploaie! ????
Licurici75 pe 09 Iunie 2019 10:35
Vizionat complet. Respecta intru-totul evenimentele reale. Comparatie facuta cu 7 documentare despre acest subiect. Cu o tenta fina de documentar, Chernobyl, este un film reusit, ce prezinta fara mare spectacol drama din '86.
Ghemot pe 26 Mai 2019 23:58
Un serial foarte interesant. Am văzut primele 3 episoade și abia aștept să văd și celelalte care vor mai apărea!
Manusa pe 06 Iunie 2019 23:21
O miniserie de exceptie cum doar HBO o poate face si ma refer la faptul ca a mai reusit si cu alte serii sa impresioneze, cum ar fi The Pacific, Band of Brothers. Aceasta miniserie m-a impresionat prin faptul ca arata foarte bine evenimentele petrecute la Cernobil, atmosfera aceea comunista, conducatorii incompetenti care desi sunt avertizati de pericol ei tot insista pe testul la centrala, actorii care s-au potrivit rolurilor.
O miniserie care nu trebuie ratata, merita vazuta!

dodoxxx pe 15 iunie 2019 00:53
Nu e vorba doar de COMUNISM, sunt lucruri intretesute, intrinseci, subintelese, pe care le intelegem greu, sau de loc...filmul e genial, prezinta personaje geniale, mult inaintea vremurilor, indiferent din ce lume fac parte... oameni curajosi, dispusi la sacrificiu de o umanitate fara egal...poate inconstienti.Spiritul rus e foarte bine reprezentat cu incapatanarea (consecventa) si tenacitatea fara margini
demmonika pe 24 Mai 2019 10:05
este un serial bun ce merita vazut si dramatismul fiecarui personaj impresioneaza,unele imagini sunt exemplificate detaliat, totul pare din 1986 din acel moment,haine,masini,regimul sovietic,dar singurul lucru care mie personal mi-ar fi placut sa existe ca sa dea o originalitate fiecarui personaj este faptul ca vorbesc in engleza, desi cred ca era mai bine in rusa.
sebybog pe 27 mai 2019 20:46
Bine ca vorbesc o engleza curata si nu una cu accent rusesc ca in alte filme...
rory_cris pe 22 iulie 2019 13:14
logic cca vorbesc engleza "atat de bine", doar sunt americani, ce puiii mei! :))))))))))
andystarx pe 26 Iulie 2019 22:24
Un serial bun dar nicidecum sa și merite în loc secund în topul serialelor all Time, merita o vizionare, caz real bine structurat, dar nu m a impresionat, așteptam parca și un pic de acțiune și mai mult mister, oricum dramatic caz..
EUGEN.VIDEO pe 18 Iunie 2019 06:03
haha
Ce inseamna ca o generatie sa traiasca doar cu filmele din ziua de azi...E un serial mediocru cu multe aspecte lipsa...Lasand deoparte scenariu...Regia mi se pare destul de proasta...ca si imaginea.. Exemplu: O jumatate de episod , unii omoara caini si pisici ( in detaliu)...adica o umplutura fara rost. Intelesesem ideea de la inceput. Exact ca in Politist adjectiv , cand Bucur se apuca sa manance ciorba....si mananca...mananca...mai ia cu lingura un cartofior...si iar soarbe...si gata filmu'!. Sa nu mai spun ca e atat de fals cand toti vorbesc engleza si toate placutele sunt in rusa..Mai vedeti tata si filme mai vechi sa puteti face deosebirea...In ziua de azi dai cu tunu' dupa un film de nota 8!..si daca ati dat nota mare doar ca ati fost impresionati de ce s-a intamplat acolo...e cam tarziu.
user-59cfc5e0991ba pe 29 Aprilie 2020 10:16
Știu că a luat niste premii, că toată lumea îl laudă, știu povestea de la tv și de la Discovery, din păcate nu am putut sa trec de primele 30 min, l-am descărcat, am incercat să-l văd on-line la fel mi se pare de plictisitor maxim rău de tot nu așa, moartea de la plictiseala aici este.
Recomand pentru cine are atât de multă răbdare să stea să vadă aceasta ecranizare lăudată, eu nu am reușit, nu mai zic că m-am jucat pe tel de când a început până am oprit eu că era clar că nu se putea vedea.
Stimă

user-5b2ebcc56801c pe 13 August 2019 22:12
Dramatic... Ignoranta , servilism, eroism absurd... "Inchideti orasul si taiati liniile de comunicare pentru a evita dezinformarea! Nimeni nu pleaca!"
MariusCiprian87 pe 28 Iulie 2019 17:54
OBLIGATORIU DE VAZUT !!!
CUTREMURATOR SI GENIAL IN ACELASI TIMP !!! Poate cel mai bun documentar biografic realizat vreodata in cinematografia mondiala ! O alegere foarte buna a actorilor , unii mai consacrati, alti mai necunoscuti, insa cu compatibilitate maxima , de parca si-ar fi jucat rolul vietii , o ultima catastrofa umana greu de digerat insa regizata fara perdea si fara cenzura , ceea ce a dat un mare plus serialului cu un scenariu asa cum poate nu ne-am imaginat niciodata tragedia de la Cernobil , printr-o prezentare apocaliptica geniala ce nu are cum , ca simplu privitor, sa nu te puna pe ganduri avand in vedere ca totul s-a intamplat oarecum recent in istorie , iar multi din generatiile trecute au trait intr-in fel sau altul iadul dezlantuit din Cernobil ! Documentarul are si doua scene "amprenta", geniale...cu minerii dezbracati si scena cu vaca si batrana , care pe mine cel putin m-a lasat mut cat… citeşte
alexandru_bogza pe 27 Iunie 2019 12:25
Bogza Alexandru
Cine stie ce dezastru se mai poate intampla cu atatea experiente..., ma tem de experimentul de la Magurele. ,,Stai tati linistit" avem paine, avem apa, avem ce manca, de ce sa punem planeta in pericol cu atatea experimente, ca vor ei sa sape o gaura de km in Pamant, o sa ne distrugem singuri de pe fata pamantului!! Nu mai zic de bombe nucleare si altele.
rory_cris pe 22 iulie 2019 13:18
Tot ce a insemnat PROGRES pe lumea asta s-a facut cu sacrificii! Nu stiu daca ai citit, dar multi oameni au fost operati pe viu, inainte de a se inventa anestezia. Asa ca...cineva trebuie sa se sacrifice, pentru binele stiintei. Ca avem noi ghinionul sa fim aceia, e partea a doua... asta e! nu avem incotro...
klute pe 12 Iunie 2019 12:18
De citit: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/cernomalul-gandirii--221749.html
superdepeche pe 10 Iunie 2019 23:07
genial
absolut genial ,totul. de la decoruri ,recuzita ,evenimente ,cronologie.totul este foarte bine realizat ,nimic la intamplarte.toate cele 5 episoade au un specific anume ,o cronologie care te face sa urmareste ,sa te intrebi si sa incerci sa anticipezi ce urmeaza !
Bravo !!!!!

user-5c0d62eb5f793 pe 20 Iunie 2019 22:33
Mie mi se pare un film duper . In primul rand decorul te face sa te intorci in timp . In al doilea rand povestea mi se pare prezentata cu bune si cu rele . Cu oameni incredibil de inteligenti care fac greseli din orgoliu si oameni incredibili de inteligenti care incearca sa repare greselile . Cu decizii luate in graba care s-au dovedit folositoare si cu asemanarea actorilor cu persoanele reale . Mi-a placut maxim . Sunt un fan al miniseriilor HBO .
0ctavian pe 12 Iunie 2019 14:03
remarcabila ecranizare
initial nu mi-a placut faptul ca actorii vorbesc engleza.
pe de alta parte actorii sunt fantastici. ditributia este aleasa incredibil de bine. fiecare actor seamana incredibil de mult cu persoana reala pe care o interpreteaza.
atmosfera, dramatismul si disperarea sunt efectiv palabile.
rar am vazut asemenea productie.
doar 5 episoade. un film care trebuie vazut!

mariuslupu1980 pe 08 Iunie 2019 23:29
Foarte bun. Coplesitor. Reda la perfectie dramatismul celor intamplate.Obligatoriu de vazut. Ve-ti afla multe lucruri urate despre minciuni si dezinformare ale sistemului sovietic.
lili22 pe 06 Iunie 2019 22:44
Au mai fost documentare despre accidentul de la Cernobil si cine a fost curios a putut citi.Pe mine nu m-a impresionat pana acum dar nu am vazut toate seriile.
florindtru pe 06 Iunie 2019 22:29
bravo
Exceptional si ca document, dar si ca naratiune! Este foarte usor sa delimitezi realitatea de naratiune, de unde vine si interesul fata de serial!
Este interesat de stiut totusi, cate episoade are??

vasilescu_aurel pe 06 Iunie 2019 21:54
aurel
Stiam cate ceva despre Cerbobil dar nu atat de multe merita vizionat am ramas surprins cat de bine a iesit tota povestea.
Claudynho pe 04 Iunie 2019 23:05
Un serial pe care il traiesti de la prima pana la ultima secunda, punerea in scena, sunetul, imaginea te introduc in acea poveste a accidentului nuclear. Desi am vazut multe dcumentare despre Chernobyl, acest serial a explicat cel mai bine care a fost cauza producerii acestui dezastru.
user-5cf6a9df99454 pe 04 Iunie 2019 20:31
Un serial de exceptie. E exceptional cum au fost portretizate personajele, toata atmosfera te trimite in timp in anii 80.
Am plans de cateva ori si in acelasi timp m-am revoltat cand am vazut urmarile catastrofale ale minciunii propagandei sovietice.
Imi povesteau ai mei ca si in Romania s-a vorbit cu perdea despre incident la vremea aceea.
E groaznic cum minciunile au ucis mai multi oameni decat explozia in sine.

anca.2006 pe 14 Iunie 2019 20:52
Un film cu alura de documentar
Am citit si am tot citit despre miniseria HBO si m-am gandit ca imi trebuie o stare psihica mai aparte ca sa o urmaresc. Am avut dreptate, nu am putut urmari serialul decat dupa mai multe zile de cand facusem rost de el. M-a zguduit! Pur si simplu! Stiam povestea accidentului, mai vazusem pe la Discovery, parca, Ora Zero sau cam asa ceva se numea documentarul, insa filmul HBO m-a dat pe spate! Actorii sunt impecabili, reconstituirea la fel, e de un realism feroce, nu te scuteste, ca privitor, de la nimic: scene cu oameni iradiati si muribunzi, animale impuscate din acelasi motiv, orasul-fantoma Pripiat, ramas incremenit in timp ca atunci cand fusese locuit, mii si mii de km patrati de pamant radioactiv etc. Asa am putut sa vad, cu ochii adultului, ce inseamna un regim totalitar in care toata lumea de teme de toata lumea si toata lumea urmareste pe toata lumea. Ce inseamna decizii… citeşte
yanysboy pe 31 Mai 2019 23:08
Merită văzut acest serial, nota zece din toate punctele de vedere!
MaddoW pe 05 Iunie 2019 12:43
Este un serial bun, fără doar și poate, însă parerea mea ca nu isi merita nota de 9.7 de pe imdb! Poate părea extraordinar pentru cineva care nu știa înainte de începerea serialului de explozia de la Cernobîl.
evanescence_ pe 24 Februarie 2024 19:05
Chernobyl (2019), un film impresionant, tulburator si de luat aminte! Urmariti-l cu atentie si incercati sa vedeti dincolo de defectiunile de proiectare ale barelor de control în reactoarele RBMK, dincolo de implicarea KGB-ului in investigatiile ulterioare, dincolo de curajul si implicarea academicianului Valeri Legasov, care in final s-a sinucis, dincolo de ceea ce a insemnat caderea ulterioara a blocului comunist, de rolul important avut de Mihail Gorbaciov, neexcluzand aici implicarea celor din vest, care ne vand gogosi umplute despre democratie si drepturile omului, pentru a va focaliza pe pierderile umane produse de radiatiile emise ca par sa dainuie in prezent si pentru a reveni la ceea ce se intampla acum, dupa aproape 38 de ani. Da, si de ce pomenesc despre prezent? Fiindca ceea ce se intampla in prezent este o gluma proasta pe care doar o minte neexperimentata o poate… citeşte
violeta_mihaela pe 08 August 2023 09:15
Un serial foarte bine realizat ce descrie catastrofa de la Cernobil. De vizionat neapărat!
Aleix pe 26 Mai 2022 13:23
Am citit și cartea, am văzut și miniseria. Un film intens , merită văzut. Nota 10 din toate punctele de vedere.
kakapo pe 04 Martie 2021 22:14
...Cernobîl - dezastrul unui experiment "programat" a fi un esec...
lito pe 31 Decembrie 2020 00:12
excelent , merita vazut si revazut macar pentru a ne aduce aminte de amara si crunta realitate de dupa Cortina de fier
DAMME pe 30 August 2020 20:49
magistral !
unul dintre cele mai bune seriale facute vreodata...au reusit sa recreeze atmosfera catastrofala care a avut loc atunci, jocul actoricesc genial gandit de cei implicati.
O poveste cutremuratoare adusa pe micile ecrane, un adevar crunt scos la iveala.
Felicitari pentru munca depusa tuturor care si-au adus aportul la acest serial superb.

user-5ed4ff98c7718 pe 13 Iunie 2020 23:25
Un serial numai bun de vizionat o capodopera ii pot spune fiilndca:

-stilul actoricesc este perfect
-este bazata pe o poveste reala
si multe altele

din nefericire nu am putut viziona tot serialul din lipsa de timp

albert808 pe 22 Aprilie 2020 03:52
Deci (nu am început niciodată un review cu "deci" și știu că nu se face, dar de data asta m-am simțit nevoit) acest miniserial, care pentru mine a fost doar un film mai lung, este o adevărată CAPODOPERĂ. Se vede că HBO pune mare pasiune în toate produsele pe care le scoate. Nu am de gând să fac o analiză deoarece chiar nu vreau, mi-a plăcut prea mult încât să îl iau la puricat. O să spun doar atât: este povestea evenimentelor care s-au petrecut la doar câteva sute de kilometrii distanță de țara noastră în anul 1986; tot adevărul care a fost mușamalizat atunci și eroii care au ajutat la împiedicarea unei calamități continentale. Ni se prezintă totul ca un film polițist. În primul episod avem fapta, iar în ultimul reconstituirea, restul e "ancheta". Oricum genul de film polițist e ultimul gen pe care îl putem acorda acestei capodopere. Sunt multe… citeşte
xerses pe 21 Aprilie 2020 14:31
O miniserie extrem de important de urmarit daca vrei cu adevarat sa intelegi ce s-a intamplat.
MiereaNeagra pe 14 Februarie 2020 23:45
Un film genial
Nu dau nota 10 - astept filmul "perfect'". Dar cred ca e singurul film de pana acum caruia am fost tentata sa i-l dau.
Iulidesprefilme pe 06 Ianuarie 2020 13:38
Filmul a câștigat Globul de aur - 2019, la categoria Cea mai bună miniserie de televiziune...
lavara_laiarna pe 26 Decembrie 2019 18:07
Cronica unei realități trecute,realist și în clar prezentată.
darth_caedus pe 07 Iunie 2019 14:59
cel mai bun serial
Foarte bun serialul , are din toate gusturile cate ceva . Fiecare episod e interesant .