Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2012, 20:20   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
(Yasujirô Ozu) An Autumn Afternoon vs. Il Posto (Ermanno Olmi)

Meci: (Yasujirô Ozu) An Autumn Afternoon vs. Il Posto (Ermanno Olmi)

Rezultat: 1 - 1

Perioada de votare: 14 mai 2012 - 20 mai 2012

Topicuri utile:

Turneu regizori (Editia 2) - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 22 May 2012 at 00:23.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2012, 21:11   #2
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
An Autumn Afternoon

Dupa mine,An Autumn Afternoon e filmul care il defineste pe Ozu.Sigur,nu am mai vazut decat un film de el,dar i-am inteles stilul.Iar aici este el,"at the top of his game".Ultimul lui film,o elegie,facut ca o insumare a operei sale.

9/10

Il Posto

Il Posto e cel mai bun film din turneu pana acum.E un film minunat si onest despre responsabilitate si despre dragostea adolescentina,aici cea dintre cei doi,fiind reprezentata foarte obiectiv,ei nu se manifesta niciodata,pe fata,prea brutal.Este un soi de tandrete restransa.
Cu filmul asta,cel putin,Olmi intra in randul cineastilor neo-realisti de baza.

10/10

Ambele filme sunt foarte-foarte bune,insa votez cu:

Il Posto
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2012, 16:30   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
An Autumn Afternoon
Nu stiu ce as putea sa spun despre acest film ce nu am spus deja despre "Late Autumn". Sigur, avem de-a face cu inca un Ozu matur, rafinat, color, dar nu neaparat unul distinct. A trecut ceva vreme de cand l-am vazut asa ca un pic a inceput sa se amestece cu celelalte. Din labirintul de probleme conjugale si pre-conjugale din film, cel mai bine imi amintesc scenele dintre Michiko si "pretendentul" ei care este deja promis alteia. Modul in care decurge aceasta relatie cred ca il reprezinta cel mai bine pe Ozu, care evita intruziunile in intimitatea personajelor sale.


Il posto
Continui sa fiu mai putin decat impresionat de acest Olmi. "Il posto" este unul dintre primele sale si se vede influenta neorealistilor. Din acest punct de vedere, cred ca filmul pierde daca este comparat cu - hai sa zicem - "I vitelloni", dar comparatia este inevitabila. De asemenea, pierde in comparatie cu filmele lui Bertolucci, de exemplu, care a debutat cam in aceeasi perioada si unde distantierea fata de neorealism, dar si constiinta sociala si politica, sunt mai marcate.
De partea sa, "Il posto" are inocenta personajului sau principal, care nu se confunda cu mestesugul lui Olmi. Ca regizor, acesta pare sa stie ce vrea si alegerile sale sunt clare, decise. Uneori, in secventele cele mai reusite, filmul are un usor aer de Nouvelle Vague (primele conversatii cu fata, de exemplu). Ceea ce cred ca ii lipseste povestii este miza. Iadul corporatist despre care probabil Olmi vrea sa spune mai multe este pus pe locul al doilea dupa romantarea celor cateva saptamani edificatoare din viata tanarului Domenico.
Sigur, insa, sunt cateva secvente foarte frumoase pe parcurs, pentru care "Il posto" chiar ar merita vazut: fotogramele cu apartamentul gol dupa ce unul dintre personaje a decedat, petrecerea trista (la propriu si la figurat) de Anul Nou etc.


Vot: Ozu
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells