Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Sep 2003, 19:14   #1
tommy_cat
Senior
 
tommy_cat
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 75
Send a message via Yahoo to tommy_cat
filmele rominesti

As vrea sa stiu cite filme rominesti se produc anual si ce procent din acestea sunt subventionate de bugetul de stat si cite sunt realizate prin initiativa caselor de productie (pe propriul buzunar).
De asemenea as vrea sa mai stiu cine trage concluzia ca trebuie realizat
un film dupa scenariul X (din teancul cu mii de scenarii propuse),adica pe ce criteriu se alege scenariul pentru un film care se doreste a fi realizat ?
tommy_cat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2003, 21:39   #2
tommy_cat
Senior
 
tommy_cat
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 75
Send a message via Yahoo to tommy_cat
Re: filmele rominesti

Originally Posted by tommy_cat:
As vrea sa stiu cite filme rominesti se produc anual si ce procent din acestea sunt subventionate de bugetul de stat si cite sunt realizate prin initiativa caselor de productie (pe propriul buzunar).
De asemenea as vrea sa mai stiu cine trage concluzia ca trebuie realizat
un film dupa scenariul X (din teancul cu mii de scenarii propuse),adica pe ce criteriu se alege scenariul pentru un film care se doreste a fi realizat ?
Chiar nu imi raspunde nimeni ?
tommy_cat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 16:58   #3
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Pai nu cred ca exista raspuns. Nu mai exista o cinematografie planificata. Fiecare produce cand are bani, si cum bani nu prea sunt...
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 17:36   #4
tommy_cat
Senior
 
tommy_cat
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 75
Send a message via Yahoo to tommy_cat
pai da , ca astazi am trecut prin Muzica si la vinzare nu exista decit seria cu Sergiu Nicolaescu si Filantropica.Se zvoneste ca ar veni si Furia .
Dar cei care scot filme cu bugete mai mici unde si le promoveaza ?
Export ?
tommy_cat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 23:24   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu cred ca exista fenomenul de promovare al unui film romanesc...cel putin nu asa cum ar trebui...probabil ca sunt prea putini bani ca sa se ocupe cineva si de lucrul asta...

in ceea ce priveste modul in care sunt selelctate scenaiile care primesc finantare...cred ca lucruile sunt mult mai simple...primesc bani in principal regizorii care au mai facut filme si care au o oarecare experienta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2003, 17:35   #6
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Pile si dinozauri

Nu-i adevarat ! Primesc finantari aceiasi dinozauri care faceau filme pe vremea lui Ceausescu. Si cei cu relatii inalte in cercurile politice si in lumea noilor imbogatiti.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 23:50   #7
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
se fac 2 max.3 pe an , 49% da statul de restul te descurci-finantari externe, sponsori etc.iar concluzia: din alea doua trei , patru le face sergiu bombardel !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 23:09   #8
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
impartirea banilor se face, inteleg eu, pe baza unui concurs. juriul este unul de elita, batranul sfat, dar cum ar putea fi decat asa? totusi, daca ne uitam pe cifrele eliberate de... cine-o fi (documente care se gasesc si pe net, nu mai stiu unde - daca imi aduc aminte mai dau un post, dar l-am gasit prin preacinstitul google asa ca...) nu cred ca situatia e ATAT de maro cum se crede. chiar tinde spre aproape echilibrat, daca imi permiteti exprimarea ambigua adica nicolaescu are vreo 2-3 filme pe 'tzeava' ce-i drept dar sa-l lasam la o parte, ca tot e el balaurul cel mai batran zic toti . lista care am vazut-o era datata dec 2003 si insuma aproape 40 de filme (toate cred lung metraj, de fictiune dar si documentar) cu bugete intre 1,8 miliarde si 10 miliarde de lei. si cele mai consistente nu erau exclusiv alocate balurilor (dl Napoleon Helmis a avut 8 miliarde pentru Italiencele si era debut, de exemplu)

ce vreau sa zic este ca poate lucrurile nu sunt atat de maro. de fapt, cand toata lumea pare a avea aceasi parere, ca un lucru e bun sau rau, eu m-as retrage cativa pasi si as mai gandi situatia. voi nu?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells