Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2008, 21:16   #601
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Youth Without Youth (2007) - ce mai duda semnata Francis Ford Coppola, si inca dupa o nuvela foarte cunoscuta a lui Mircea Eliade ... imprumutand de la prietenii nostri americani, nu pot sa spun decat: "what a terrible mess"! Scenariul adaptat dupa nuvela mentionata este o ratare completa, care te plimba din loc in loc, in diferite limbi de circulatie mai mult sau putin internationala, si chiar unele inventate foarte "ingenios", fara a ajunge in final la vreo concluzie logica. Multilingvismul filmului este suparator, obositor si distrage atentia de la ... de la filmul care oricum este si el la fel de obositor ...

Actorii, si ei de diverse nationalitati, fac o adunatura neinspirata si nu reusesc sa "lucreze" impreuna compact ... singurul care reuseste sa ma convinga e Tim Roth, in personajul principal, Dominic Matei, ce detine blestemul tineretii ... in rest, Alexandra Maria Lara (bunicica in Downfall sau Control) este falsa, in afara elementului ei, si extrem de nereusita in rolurile ei (da, sunt mai multe, din nefericire, dar pe o aceeasi linie, lucru care mai sterge din confuzie) .... Bruno Ganz, la fel ... aproape toti actorii romani mi-au provocat grimase de neplacere, poate cu una -doua exceptii pe care nu o sa le mentionez, pentru ca sunt evidente in contextul general ...

Pretentiile la "profunzime" din anumite scene sunt pur si simplu ilare (in special cand sunt furnizate de "animalul de casa" al lui Dominic Matei, personalitatea sa dubla, care mi-a amintit in mod nefericit de personajul Gollum din Lord of the Rings ....) Scenele imi amintesc de filmele romanesti plictisitoare ce se faceau pana acum cativa ani, intunecate si dramatice peste masura ... dialogurile sunt la fel de neinteresante si uneori comice (in special cand se foloseste multilingvismul de catre actori neobisnuiti cu limbile respective) ... daca as da o nota filmului, ar fi una rusinoasa, deci prefer sa nu o fac ... nici macar peisajele romanesti nu au mai atenuat dezamagirea ...
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2008, 18:25   #602
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ACROSS THE UNIVERSE, Regia: JULIE TAYMOR.
Un film în care toatã lumea cântã, majoritatea fãrã sã aibã habar ce ºi de ce, pãcat de muzicã. Am crezut cã nu se mai terminã, nu se mai terminã, nu se mai terminã, din pãcate am atins doar butonul volumul, când cel mai iubit buton pe tastatura mea este cel care-mi opreºte instant PCul!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 07:49   #603
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"a crime"(2006),cu h. keitel si e. beart. unde a stat ascuns filmu' asta de nu l-am vazut? foarte bun,atmosferic si superb filmat.norman reedus(ca intotdeauna)excelent.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 13:52   #604
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Dragomara:
ACROSS THE UNIVERSE, Regia: JULIE TAYMOR.
Un film în care toatã lumea cântã, majoritatea fãrã sã aibã habar ce ºi de ce, pãcat de muzicã. Am crezut cã nu se mai terminã, nu se mai terminã, nu se mai terminã, din pãcate am atins doar butonul volumul, când cel mai iubit buton pe tastatura mea este cel care-mi opreºte instant PCul!

haha
TOTI cei kre l-au vazut au spus la unison k e MINUNAT! :w00t:
e drept k toti erau oameni kre s pricep la film...
ps precizez, si in ac caz, k eu NU l-am vazut
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 16:23   #605
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by Dragomara:
ACROSS THE UNIVERSE, Regia: JULIE TAYMOR.
Un film în care toatã lumea cântã, majoritatea fãrã sã aibã habar ce ºi de ce, pãcat de muzicã. Am crezut cã nu se mai terminã, nu se mai terminã, nu se mai terminã, din pãcate am atins doar butonul volumul, când cel mai iubit buton pe tastatura mea este cel care-mi opreºte instant PCul!



go back to your "atonement"
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 17:37   #606
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Alex - LOL! Nu m-oi pricepe io la film, dar nu cred sã existe altcineva care sã cânte Beatles mai bine decât ei înºiºi. Oricum, o sã mã mai uit o datã, dacã nu pentru muzicã, care e de-a dreptul îngrozitoare, cel puþin pentru povestea care meritã, totuºi, ceva mai mult credit.

---
Iarinho - scuze, dar nu þi-am priceput aluzia.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 18:43   #607
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
ideea era ca oricum nu ai inteles care e treaba cu "across",si ca o telenovela gen"atonement"pare a fi mai pt tine
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 08:56   #608
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Casablanca (1942) - un film clasic pe care cred ca l-as putea vedea de mult mai multe ori
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 15:07   #609
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
1. breath a lui kim ki-duk - excelent. rareori am vazut un film atat de simplu ce iti da stare de angoasa teribila.
2. temporada de patos (duck season) - just love this film. e genul de film pe care mi-ar fi placut teribil sa-l fi facut eu.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 17:20   #610
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Return to Sender 7/10 - O idee normala in genul crima, inchegata cu clishee rodate in multe filme, rasufla natural doar datorita prestatiei excelente a lui Connie Nielsen (in special) si Aidan Quinn care te fac sa crezi pistele false si senzatia ca nu stii ce se va intampla. Regia buna - cadre pretendente la memorabilitate - dar scenariul e doar o copie palida a lui The Life of David Gale cu Kevin Spacey, neantrenant ca acela. Suspansul promite dar se prabuseste de fiecare data intr-o atmosfera de film de familie de serie B sau complicatii inutile, mai bine zis pseudocomplicatii. Povestea, de fapt, nu prea exista, prea ambaleaza in backstory pana devine enervant la un moment dat: totul are legatura cu backstory-ul. E totusi o bucla cu visul la nivel de scenariu ce putea fi exploatata mai bine. Pacat, ca avea potential.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 21:52   #611
Dita
Novice
 
Dita
 
Join Date: Mar 2008
Location: Bucuresti
Posts: 11
he loves me... he loves me not - un film frantuzesc, in care e vorba de o fata indragostita de un barbat inxurat.. initial se arata varianta ei asupra aceste iubiri, si apoi a lui.. si, cele doua versiuni nu se prea potrivesc. interesant si frumos
Dita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 22:52   #612
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Rush Hour 3 :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 23:39   #613
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by redmen:
Rush Hour 3 :lol:
Open Water 2: Adrift :w00t:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 16:29   #614
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by erectia eunucului:
''Journal d'un cure de champagne'' -R.Bresson .Incep sa-l iubesc tot mai mult pe regizorul asta .Nu inceteaza sa ma uimeasca dupa'' Mouchette'',''Proces de Jeanne d'Arc'' ( merge la dublu cu Ioana lui Dreyer ),''Pickpocket'',''Au hasard Balthazar.''- 10 /10 .Mai am pe teava '' Une femme douce ''.Doar de dvd-ul cu ''Un condamne a mort s'est echappe'' n-am pus inca minutza.

eu nu reusesc deloc sa intru in universul lui Bresson. te ingheata instantaneu. cel putin cure-ul ala de tara e terifiant. poate ca il asociez cu orele greoaie si inumane ale profului de cinema atoatestiutor si cu chinurile interpretarilor "autorul ne transmite...". pentru mine bresson e clar o trauma, un chin cel putin egal cu al preotului pe moarte. (din pacate nu exista emoticon care sa exprime groaza.)
O singura exceptie, "condamnatul la moarte" care e ceva mai pasionant. pe asta chiar l-as revedea.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 18:54   #615
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ah, da... bresson :love: inceark sa vezi si 'l'argent'!

pt klein

mai da-i o shansa - e unu dintre aia mari
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 22:06   #616
Dita
Novice
 
Dita
 
Join Date: Mar 2008
Location: Bucuresti
Posts: 11
death to smoochy - doamne, ce am mai ras, nota 10
moulin rouge - 10
love and other disasters - foarte fain, 10
__________________
obsessED
Dita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 09:02   #617
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Bin-jip, tradus în englezã ca 3-Iron a lui Kim Ki-Duk.

Un film pe inima mea. :love: :love:
Îmi plãcu foarte mult ºi coloana sonorã: "Gafsa"
Written by Atlas, Reynolds, Adams, Performed by Natacha Atlas.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 09:24   #618
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
N-am gãsit nimic mai bun de-atât: http://www.youtube.com/watch?v=FlCP6I45z6s

Natacha Atlas - Gafsa (Cage)

The winds of love suddenly began blowing in my head
Bringing me the greeting of my beloved
Saying "return my precious"
"The separatoin has been long while you are away"

The impatience of my imagination wandered in a void
And it was a happy wish for me
She emerged from a high tower
And said a strange word

Return my love
I don't have any destiny for me in this world
You are my love but you cannot be the one for me (hilaali means like "the one for me" but it has strong connotations of one being not just the best match based on feelings etc, but also being the one who is suitable for other reasons social or otherwise)

Oh night
Oh my eye

That's it.


:love: :love: :love:
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 12:54   #619
Alina B
Novice
 
Alina B
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 22
Persepolis!!!

Absolut suuupeerb!!
__________________
It is what you read when you don't have to that determines what you will be when you can't help it.
Oscar Wilde
Alina B is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 13:32   #620
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
the eye
m-a speriat putin :oops:
__________________
"Theoretically, if you go to the past in the future, then your future lies in the past. This is a picture of you in the future - in the past."
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells