Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2002, 12:17   #21
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Dogma, zic eu, este o comedie serioasa. Chiar daca are destule bancuri vulgare ideea este, daca tratata ca atare, foarte serioasa.

Zic si eu o comedie (dar nu e serioasa). Era pe la HBO si se chema something like Cinematograful misterios, sau misterelor. Pentru cei care nu l-au vazut, e un film in care un nu-stiu-cine ii pune pe 3 tipi (parca 2 erau roboti) sa se uite la un film vechi "naspa", in ideea torturarii lor. Asta-i tot filmul. Urmarim acest film vechi numai ca auzim comentariile istete ale personajelor. Tin minte ca la filmul ala era sa ma decedez de ras de vreo 3 ori... vorbesc serios (mancam si de aia :smile: Iertati-ma ca nu e serios filmul, dar...
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2002, 20:11   #22
Margelatu
Novice
 
Margelatu
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 6
"Lock, Stock, and Two Smoking Barrells" - o multitudine de personaje, pe cat de diverse pe atat de savuroase, scene traznite, situatii reale dar catastrofal de amuzante. "Snatch" - idem, cu o boare de deja vu. Se simte ca e mana de european.
Si in Full Monty au fost cateva scene serioase, cum ar fi momentul interviului coroborat cu dansul piticilor de gradina de pe fundal urmat de disperarea cu care personajul isi constientizeaza varsta... si faptul ca va trebui sa isi anunte sotia ca e somer.
Margelatu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2002, 12:26   #23
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am stat si m-am mai gandit un pic, si mi-am dat seama ca exista in Dogma o fraza care integreaza perfect acest film in categoria comediilor serioase...
o alta comedie care mie mi-a placut foarte mult este "Nothing to Lose". Mi se pare ca este genul de film pe care poti sa-l vezi si de o suta de ori ca tot nu te plictisesti de el.....
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2002, 19:33   #24
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Pentru mine o comedie adevarata este cea in care se promoveaza comicul de situatie, cum este "Petrecrea" cu Peter Sellers la care nu pot sa ma uit fara sa rad cu lacrimi.
Comediile gen "Beavis si Butthead" ma depasesc.Poate pentru ca o replica inteligenta care sa te faca sa razi cu adevarat se inventeza mai greu mai ales cand au mai incercat si altii inaintea ta sa scoata 120 de minute de vorbe haioase.Pe cand situatii la care sa razi tinandu-te cu mainile de burta gasesti oriunde.
Dintre comediile aparute de curand mi-a placut "Meet the Parents".
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2002, 11:18   #25
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Meet the Parents e comedie serioasa??? Ador Petrecerea, dar nici pe aia n-as fi trecut-o in categoria asta...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2002, 11:35   #26
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Sincera sa fiu comedia nu este tocmai genul meu preferat: nici nu am vazut foarte multe si nici nu am o chemare deosebita sa le comentez, dar cand vad o comedie prefer sa fie una care sa ma distreze pur si simplu.Asta e...
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 08:24   #27
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Am si eu 3 propuneri. Subiective.
"Love & Death" 1975. Woody Allen se ia de intreaga istorie a Rusiei, de Dostoevski, Pasternak, Eisenstein, chiar si de Tolstoi.
"Sleeper" 1973 Un clarinetist criogenizat, e trezit la viata prin 2100 si ceva pentru a-i ajuta pe niste radicali sa rastoarne un guvern totalitar.
"Bananas" 1971 Woody se indragosteste de o activista politica si incearca prin orice mijloace s-o convinga de sentimentele lui. Influente Chaplin...
Ii multumesc lui Dumnezeu ca exista Woody Allen!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 09:39   #28
Luke_Dorian
Senior
 
Luke_Dorian
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
Posts: 86
Send a message via ICQ to Luke_Dorian
Eu la Forrest Gump am ras cu lacrimi.Desi are destule momente mai triste e o comedie pe cinste.Al doilea film la care am mai ras asa tare a fost la Pulp Fiction.
__________________
i'm the invisible man.
Luke_Dorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 15:58   #29
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Daca ar veni cineva sa ma intrebe "La ce film ai ras cel mai mult?", raspunsul i-ar veni imediat: "Timpuri noi". Pana acum nu am gasit un film la care sa rad mai mult si "Timpuri noi" nici nu e asa de mult comedie.

In epoca contemporana, cel mai mult m-am distrat la "Full Monty" si "Jane Austen's Mafia". Si de multe ori am ras de prostia americana...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 16:10   #30
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Desi probabil ca nu se incadreaza in categoria comedii serioase, mie imi plac la nebunie comediile cu Mr. Bean. Sunt printre putinele la care rad indiferent de cate ori le-am mai vazut.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2003, 14:53   #31
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Comedie serioasa: The Royal Tennenbaums... Cum am putut uita? :roll:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2003, 16:16   #32
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
O comedie foarte bine realizata, serioasa si cu un gust amar pe alocuri a fost "O, Brother, Where Art Thou?". Secventa ruperii crengii din copac pentru "altoire" este sublima.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 08:15   #33
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Fratilor, am uitat de Mel Brooks.
Spaceballs (1987), History of the World: Part I (1981), High Anxiety (1978), Silent Movie (1976), Young Frankenstein (1974), Blazing Saddles (1974), Twelve Chairs (1970) si The Producers (1968).
Astea filme, mai tata mai!
PAREREA MEA!!!!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 12:55   #34
Luke_Dorian
Senior
 
Luke_Dorian
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
Posts: 86
Send a message via ICQ to Luke_Dorian
Big Lebowski
__________________
i'm the invisible man.
Luke_Dorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 16:01   #35
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Apropo de fratii Coen, pe langa "Big Lebowski" (film care ar trebui sa stea printre regii comediei, dar, din pacate, e cam SUBEVALUAT, as mentiona si "Barton Fink" (in momentele in care e comedie e serios, in momentele in care e drama, e sublim)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2003, 01:16   #36
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Nu am vazut inca Barton Fink. Dar din ce am vazut de Coen sunt de acord cu O Brother... sau Big Lebowski. Insa cea mai dementiala comedie a lor mi s-a parut Raising Arizona. Numai cand vezi ce figura are Nicolas Cage in filmul asta, te apuca un ras isteric.

Alte comedii serioase ar mai fi: Airplane si Airplane II, Woody Allen - o gramada.

Am o intrebare: Louis de Funes intra in categoria 'comedii serioase'?
Eu personal la unul din filmele lui, nu-mi mai amintesc numele, n-am mai putut sa ma opresc din ras cateva ore dupa o faza din prima jumatate a filmului, drept pt care n-am mai putut urmari si intelege ceva din actiunea ce a urmat in film.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2003, 09:45   #37
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Apropos de Louis De Funes. Faza mortala din "Aventurile rabinului Iacob", cea cu alunita (mole), mi se pare mie sau a cam fost preluata in "Austin Powers in Goldmember"? Oi fi eu paranoic? Whatever (that hurts). Anyway, seria Jandarmului din Saint-Tropez (printre multe altele) sunt convins ca a ramas in analele istoriei filmului de comedie.
PAREREA MEA!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2003, 20:54   #38
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Despre seria "jandarmului", pot sa spun ca recent am revazut cateva "episoade" si doar primul mi s-a parut (daca vreti) serios. Restul sunt un fel de reluare inutila a aceeasi teme, inflorite un pic (+jandarmerite, +extraterestii, +sotii...).

Americanii fura in prostie si de la ei si de la altii. In unele cazuri, poate fi totusi vorba de omagiu. Sau nu...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2003, 17:11   #39
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Subscriu la Woddy Allen, Mel Brooks ( la care adaug Young Frakenstein ) si cele doua comedii ale lui Guy Richie.

Dar ati uitat Monthy Pyton. Umor englezesc de cea mai buna calitate : Life of Brian, The meaning of life, Monthy Pyton and the holly grail plus A fish called Wanda la care a participat o parte din trupa.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 19:09   #40
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
..mie mi-i s-a parut o "comedie"..."Ice Age"...a fost haioasa rau...sau..."Road Trip"....cat despre Scary Movie 3...un fiasco...a ieshit rau de data asta!!!!
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells