Franciza Shrek va fi relansată. Dreamworks Animation apelează la cel mai de succes titlu al său în competiţia cu Pixar

de Cristina Grigore în 15 Iun 2016
Primul film Shrek a fost lansat în 2001 şi a avut încasări totale de 484 milioane de dolari

Odată cu achiziţia Dreamworks Animation de către NBC Universal – o tranzacţie de 3,8 milioane de dolari iniţiată în luna aprilie – strategia de piaţă a companiei a fost redefinită, iar numărul filmelor ce vor ajunge în cinematografe stabilit la patru pe an (faţă de două, cât era până acum). În acest plan intră şi relansarea francizei Sherk, de care, scrie Deadline.com, se va ocupa Illumination Entertainment, o altă companie aflată sub umbrela Universal.

Sub tutela lui Chris Meledandri, directorul general al Illumination Entertainment, „Shrek va reveni în cinematografe, ca şi o mare parte din francizele Dreamworks, în încercarea de a oferi un plus de valoare acestora, creând, între timp, noi francize”, după cum a declarat Steve Burke, preşedintele Universal.

Burke nu a vorbit însă, în recenta sa declaraţie, şi despre modalitatea prin care populara franciză va fi revitalizată din punct de vedere creativ – va fi vorba despre un reboot total, cum a făcut Sony cu Ghostbusters, despre o relansare ce va aduce în scenă noi personaje în noi decoruri, însă păstrând elemente comune cu peliculele anterioare, ori pur şi simplu, un sequel direct? Este de luat în considerare şi posibilitatea ca unele dintre vocile celebre ale filmului – Mike Myers, Cameron Diaz, Antonio Banderas şi Eddie Murphy, să nu fie prea dornice să îşi reia partiturile.

Seria animaţiilor Shrek este – în competiţia îndelungată cu studiourile Pixar – cea cu succesul cel mai răsunător. Primele două filme au adus cele mai mari încasări. Shrek, lansat în 2001, a ajuns, internaţional, la 484 milioane de dolari cu un buget de 60 de milioane, iar Shrek 2, lansat în 2004, a obţinut aproape dublu – 919 milioane de dolari la un buget de 150 de milioane.

Exploreaza subiecte similare:

Shrek, Shrek 2

Alte știri din cinema

Secrete declasificate cu David Duchovny: „Oamenii nu sunt capabili să păstreze secrete unii față de alții”

Secrete declasificate cu David Duchovny are premiera astăzi, 25 august, de la ora 21:00, urmând să fie difuzate episoade noi în fiecare seară de luni pe HISTORY Channel Romania.

Materialists, o comedie romantică fără scântei despre iubire și bani

Dakota Johnson are de ales între Pedro Pascal și Chris Evans într-un film care pune sub lupă componenta materială din relațiile contemporane

Între artă și prostituție – Toți o iubesc pe Touda

Touda, o cântăreață de muzică marocană tradițională, decide să plece din micul ei sat pentru a se face remarcată în Casablanca și pentru a reuși să îi ofere un viitor mai bun fiului ei surdo-mut.

Prima imagine din serialul Robin Hood: Connie Nielsen şi Sean Bean, în roluri principale

Cei doi actori îi interpretează pe regina Eleonora şi pe şeriful din Notthingham în producţia MGM+ în zece episoade

Părerea ta

Spune-ţi părerea
eedy pe 16 iunie 2016 13:52
Dacă măgarul n-o să fie cu vocea lui Eddie Murphy o să fie fix degeaba

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells