Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este David Lynch-ul vostru favorit?
Eraserhead 7 11.86%
Dune 3 5.08%
Mulholland Drive 18 30.51%
Lost Highway 4 6.78%
Elephant Man 6 10.17%
Twin Peaks 13 22.03%
Blue velvet 6 10.17%
The Strainght Story 1 1.69%
Inland Empire 0 0%
Wild at heart 1 1.69%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2006, 22:37   #81
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Iuliux:
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch).
nu e chiar aºa. doar de unii fani Lynch. am cunoscut un fan Lynch la care Lost Highway e preferat. mai sunt alþii care nu sunt fani Lynch ºi totuºi LH le place (Ambra, parcã tu). Mie unul îmi plac altele mai mult decît LH, dar nu înseamnã cã-l desconsider (sunt cel puþin vreo 2 mai slabe de el). Mi s-a pãrut trasã de pãr faza cu telefonul, încercînd sã sugereze cã Mystery Man ar fi în 2 locuri simultan. Dar e neverosimil realizat. La cît de banale sunt replicile alea, putea foarte bine sã punã un robot (voce înregistratã) la celãlalt capãt al firului. în schimb, la filme ca Twin Peaks, Mulholland Drive nu prea le gãsesc nimic de reproºat.
Dintre filmele pe tema asta cu transferul unui om într-alt om, mi-a plãcut Undermind. Cam low-budget, fãrã actori cunoscuþi, dar superb realizat. oarecum diferitã abordarea: prezintã prin montaj paralel ce se întîmplã cu fiecare dintre cei doi (ca în Sliding Doors).

Originally Posted by Iuliux:
si daca tot se vb de Kusturica (nu inteleg de ce in topicu asta ... filmele lui sunt undeva pe langa Filantropica, nu pe aici), are cineva subtitrarea 2 de la filmul Time of the Gypsies? (engleza sau romana).
am Time of the Gypsies cu titrare în englezã imprimatã pe film (varianta de 1,1 G). n-am cum s-o extrag automat. sorry
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 15:43   #82
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by Iuliux:
sunt curios de ce Lost Highway e asa desconsiderat (si de catre fanii Lynch)

Eu nu sunt ceea ce s ar numi un fan Lynch,dar in fine.LOST HIGHWAY n are succesul unui TWIN PEAKS pentru ca n are atmosfera lui.LH are apoi o cromatica foarte interesanta,predomina culorile inchise,difuze,care obosesc.In plus,fiecare scena are o culoare de baza,alaturi de care avem nuante ale culorii(Lynch e si pictor).Seamana cu un vis,si e un merit ca si a atins scopul,dar atat.Actiunea insa e lenta,greoaie,si nu are acelasi efect ca in MULHOLLAND DRIVE.Faptul ca filmul seamana cu un vis nu l prea ajuta pe regizor aici.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 16:26   #83
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
mie imi place mai mult LH decat MD .... dupa cum ziceam si in alte parti, mi se pare k s-a creat un mega hype in jurul MD-ului....
In LH mi-au placut mai mult urmatoarele aspecte: it kept me wondering mai mult (la MH am acceptat mai usor ce se intampla), it freaked me out (la MH n-am tresarit decat la boschetarul ala) la multe scene, avea un ritm mai ok (ma puteam lipsi de cateva segmente din MH si la fel putea si story-ul) si plot-ul mi s-a parut mai intriguing... si atmosfera generala a filmului care m-a prins mai mult....
un plus mare pentru cateva detalii din MH gen teatrul....silencio... etc.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 16:41   #84
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by Supastar:
mi se pare k s-a creat un mega hype in jurul MD-ului...

Aici s ar putea sa ai dreptate.Oricum,MH e o poveste de dragoste foarte interesanta.Si are mult mai mult umor decat LH,ceea ce un plus.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2006, 14:49   #85
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by v:
am obsesie pentru twin peaks.


join the club
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2006, 19:52   #86
Grigore, audio-cinefilul.
Novice
 
Grigore, audio-cinefilul.
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2
Re: David Lynch

Originally Posted by Ambra Blu:
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

Nu inteleg de ce-l injuri pe Lynch, cu ce ti-a gresit tie omul asta?
Acum doua zile am vizionat, la mine acasa, singur singurel, la apus de soare, primul sau film, Eraserhead.
Lynch e suparat, sau era. Linch detesta modul de viata nord- american, detesta ariditatea vietii de familie din familiile tipic americane, protestante.
Linch a lucrat la film mai bine de 7 ani si era suparat rau de tot!
Filmul este cu adevarat genial dar este cu adevarat angoasant. De la coloana sonora si pana la imaginile, de multe ori socante, in alb-negru-gri, totul este facut sa-ti produca nu o angoasa ci angoase. Bineinteles ca dupa vizionarea acestui film iti reconsideri anumite optiuni fata de propria-ti viata, ceea ce si urmareste Linch, de fapt. In acest film totul este socant si greu de digerat dar el pune in lumina sterilitatea modelului familiei americane cat si lipsa de consistenta a relatiilor din sanul ei. David Lynch era suparat, o suparare adanca, o suparare existentiala ( care sper sa nu-i fi trecut!) si din supararea lui, din adancurile alb-negre si grii ale sufletului sau are curajul sa produca un film socant, incomod si alb-negru, pe care daca-l vezi seara, singur, in locuinta ta mica, umeda, intunecoasa si incomoda, vei dori sa nu mai iesi la lumina, o lumina falsa, vei dori sa nu mai mananci niciodata carne de pui( apropo, eu prefer porcul!) si sa nu-ti mai doresti, cel putin pentru o perioada, copii.
Deja stiu ca atunci cand ma voi culca, conductele locuintei mele vor prinde viata si-mi vor canta cantecul urat si angoasant al vietilor noastre sterile care de cele mai multe ori nu au nici o finalitate. Vecina mea imi va bate la usa, dornica............si ma voi scufunda cu ea in laptele vinovatiei noastre, un lapte gri care nu mai poate sustine viata sii ma voi felicita ca inca nu m-am casatorit, desi era so fac...................
Noi toti te iubim, David Lynch!

P.S. Nu luati nimic, din cele de mai sus, de bun. M-am jucat doar cu cuvintele asa cum David Lynch se joaca cu umbrele, fara a spera macar sa ating maiestria lui!
Grigore, audio-cinefilul. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 20:00   #87
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
http://www.ifilm.com/video/2802697
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 16:25   #88
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Leonard:
si mie mi-a placut cum a jucat in Wild at Heart. In Blue Velvet nu-mi mai amintesc bine cine era dar sigur nu m-a enervat. e simpatica.

Laura Dern a fost super tare in Wild at Heart. Se pare ca Lynch e inspirat de ea pt ca a luat-o si in Inland Empire. Wild at Heart mi se pare un film exploziv, care iese din linia filmelor lui Lynch; in general acestea au o tensiune interioara, mocnita, tacuta dar care te invaluie;pana la urma duc la implozie.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2007, 20:14   #89
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
ii ador filmele lui lynch, deci poate as fi subiectiv daca as contrazice oamenii. e o chestiune de gust, pana la urma. threadul e vechi, deci voi aduce doar cateva explicatii/completari.

some spoilers :\

Mala Portugal - al 9-lea indiciu se refera la aparitiile omului din spatele restaurantului respectiv; la fel, zineva intreba de "dumnezeul meschin" care incadreaza eraserhead. ei bine, explicatia ar veni dintr-un citat din MH (revelator si pentru indiciul 9) - "There's a man... in back of this place. He's the one who's doing it. I can see him through the wall. I can see his face. I hope that I never see that face, ever, outside of a dream."

Kane - ce scriu aia pe forum pe imdb nu e intotdeauna demn de citit oricum, eu am vazut MD o singura data si l-am interpretat intocmai precum kasper. interpretarea gasita de tine NU e gresita, lynch spunea ca inca n-a gasit o interpretare a MD sau eraserhead identica cu a sa.

radu83 - a facut dune pentru bani. studioul francez care a comandat dune, i-a finantat si urmatorul proiect. era stipulat in contract. a facut o mare greseala, dupa mine, nu trebuia sa se lege de ceva atat de amplu, avand la dispozitie un film de 2 ore doar. dar rezonul erau banii

ricutza - in multe din filmele lui distribuie un singur actor in doua roluri. in special actrite. si asta nu din considerente financiare; urmareste Mullholand Dr., relatia dintre betty si diane.



kasper hauser - how can i get Industrial Symphony and Hotel Room? please
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 18:53   #90
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Lynch suks. :sick:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:17   #91
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Lynch suks. :sick:

:?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:25   #92
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu-mi place si nu ma impresioneaza cu nimic.Incepand cu "Twin Peaks"(care are 9,4 pe imdbeu)si pana la "Catifeaua albastra". Niste kitschuri.Daca altcuiva place...be my guest.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:28   #93
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
got it
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2009, 18:35   #94
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Mateii:
Am vazut cam toata filmografia lui Lynch, exceptand seria "Twin Peaks", "Dune" si "The Straight Story". Pot sa spun ca din toate creatiile lynchiene, cea care m-a impresionat cel mai putin este "Inland Empire". In rest, cred ca celelalte filme ale sale imi plac in egala masura.


Salut, Mateii .

Eu am bifat azi Lost Highway. Vreau sa vad saptamana asta integrala David Lynch.

Despre Lost Highway, urmeaza cam aceeasi reteta cu Mulholland Drive. De cand a inceput filmul si este aratata prima crima (Arquette bruno-roscata) mi-am zis: ok, avem un personaj care se dedubleaza sau care isi pierde memoria sau care traieste in puternica legatura cu un alter-ego al sau din alt timp/loc.

Misterul este rezolvat singur in filmul asta, puzzle-ul se incheaga usor, usor pana la final. Nu raman lacune.

M-a cam plictisit repetitivitatea interioarelor de case, apartamente, cladiri toate intunecoase, desi sa fim seriosi, ce familie (ma refer la parintiiadolescentului Pete) sta ziua in amiaza mare pe intuneric? In miezl verii americane? Intuneric bezna in casa desi pe geam se vede afara soarele si pajistea? A reusit sa ma agaseseze chestiunea aceasta de detaliu tratat in mod prostesc.

Numi place Patricia Arquette aia deloc e grasa, are gambe de fotbalist, e urata la fata si ieftina per total.

Mi-a placut deosebit de mult tanarul Pete jucat de Balthazar Getty, sensibil, fragil, credibil, intruparea teenage-ului disperat.

Muzica de minune - combinatie de Marylin manson, Rammstein, Nine inch nails...

Last edited by illotempore2002 : 30 Aug 2009 at 18:39.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2009, 18:42   #95
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Care David Lynch va place cel mai mult?

Votati, comentati, preferatul David Lynch.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2009, 21:28   #96
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Am votat "Blue Velvet" (pentru rolul exceptional facut de Dennis Hopper), desi m-au impresionat mult si "The Elephant Man" (foarte emotionant si oarecum atipic pentru Lynch), "Mulholland Dr." (dupa mine, cel mai reusit film din trilogia din care mai fac parte "Lost Highway" si "Inland Empire") sau "Wild at Heart" (muzica si geaca din piele de sarpe a lui Nicholas Cage fac totul). Despre celelalte lucrari ale cineastului american ce parere aveti? Ma refer aici la scurt-metraje, filmele produse pentru televiziune ("On the Air", "Hotel Room") sau seriile online ("Dumbland" si "Rabbits"). De asemenea, maestrul a facut si videoclipul piesei "Shot in the Back of the Head", de pe ultimul album al lui Moby.
P.S.: Conform Wikipedia, la anul vom avea parte de noua creatie lynchiana intitulata "Snootworld", despre care nu se cunosc prea multe detalii momentan.
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2009, 21:38   #97
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Originally Posted by illotempore2002:
Eu am bifat azi Lost Highway. Vreau sa vad saptamana asta integrala David Lynch.

Muzica de minune - combinatie de Marylin manson, Rammstein, Nine inch nails...

Ai uitat de Bowie, cu piesa "I'm Deranged", care deschide si filmul, de altfel

Last edited by Mateii : 30 Aug 2009 at 21:42.
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 00:38   #98
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Am uitat de Boie, da

Eu nu am vazut scurtele lui Lynch si am incercat sa le gasesc dar se pare ca nu-s de gasit. Le are cineva sa mi le transfere si mie?

Multumesc.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 09:21   #99
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Six Figures Getting Sick (Six Times) - http://www.youtube.com/watch?v=FFo_05hUUcw
The Alphabeth - http://www.youtube.com/watch?v=jmMwKBMse_w
The Grandmother (pt.I) - http://www.youtube.com/watch?v=8VaI1v0CIlA
The Grandmother (pt.II) - http://www.youtube.com/watch?v=Y9TES7OHNlA
The Grandmother (pt.III) - http://www.youtube.com/watch?v=vssj68qY4eQ
The Grandmother (pt.IV) - http://www.youtube.com/watch?v=YE1jdJOtO5g
The Grandmother (pt.V) - http://www.youtube.com/watch?v=rAzRwn_B_dc
The Amputee - http://www.youtube.com/watch?v=rRftujlOufw
The Cowboy and the Frenchman (pt.I) - http://www.youtube.com/watch?v=lWcKJKf0FRQ
The Cowboy and the Frenchman (pt.II) - http://www.youtube.com/watch?v=spFcv2HWdJ0
The Cowboy and the Frenchman (pt.III) - http://www.youtube.com/watch?v=TLUFZ3kHKC4
Lumiere: Premonition Following An Evil Deed - http://www.youtube.com/watch?v=LvWAonuoMaY
Darkened Room - http://www.youtube.com/watch?v=gIjj6GPcIq8
Boat - http://www.youtube.com/watch?v=LHZ2mYXV4GA
Absurda - http://www.youtube.com/watch?v=Ixsj-OEkxOQ

Le am pus si in ordine cronologica, ca sa fie totul ok. Sper ca ti-am fost de ajutor. Vizionare placuta!

Last edited by Mateii : 31 Aug 2009 at 09:24.
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 09:36   #100
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cool! I love you!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells