Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jun 2012, 18:20   #61
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
5. de la mine... Cred ca e riscul prea mare ca cineva care nu vede un film pana la capat sa nu inteleaga nimic din el. Twinsen se teme de prea putine thumbs down, eu ma tem de prea multe.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 18:26   #62
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Trebuie sa inteleaga cel putin atat cat sa poata argumenta de ce nu i-a placut (cred ca "Thumbs Down pentru ca nu am inteles nimic din el" nu se pune) deci nu e un risc foarte mare.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 18:46   #63
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Better safe than sorry?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 20:53   #64
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
1.

Bun subiect. Chiar imi amintisem de el odata si voiam sa-l propun spre discutare.

La festivaluri, criticii (si cinefilii acolo unde au acces) pleaca cu o lista de cateva zeci de filme pe care vor sa le vada in decurs de cateva zile. Problema e ca unele din filmele respective se suprapun fie si partial ca programare temporala. In conditiile astea s-a dezvoltat firesc obiceiul extrem de sanatos de a "iesi". Adica in momentul cand iti dai seama ca filmul respectiv nu are cum sa fie bun si ca mai bine te duci sa prinzi un loc la proiectia urmatorului film dorit, te ridici frumusel si te indrepti spre iesire. Cei care au prins relatarile de pe acest forum ale lui ALS isi amintesc de cate ori obisnuia sa iasa cand simtea ca il asteapta ceva mai bun in urmatoarea sala.

Tot asa si cu filmele vazute in afara cinemaului. Pt multi dintre noi, timpul liber este drastic limitat si trebuie sa fii bun scamator ca sa reusesti sa impaci viata cu pasiunea pentru film. In conditiile astea, dupa atatea filme vazute, consider ca eu unul mi-am format flerul necesar de a deosebi ceva promitator de o pierdere de vreme, cu mult inainte de a trece o ora din film. La 99% din filmele din ultimii ani, daca nu am renuntat dupa maxim 30 min, atunci am stat pana la sfarsit. Pt ca respectivul film m-a atras de la inceput. Dar barierele temporale nu sunt precis cuantificabile in cazul de fata. Pur si simplu, la un moment dat (15, 20, 30 min, etc) STII ca filmul respectiv nu are cum sa-ti placa, greselile pe care le face in intervalul urmarit sunt prea mari pt ca produsul final sa poata fi un castig pentru tine. Si atunci e bine sa mergi mai departe. Pentru ca viata e prea scurta ca sa vezi filme care nu-ti plac.

Last edited by Chambord : 18 Jun 2012 at 20:56.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 20:58   #65
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ai dreptate, dar oarecum iesit din contextul discutiei noastre. ALS emitea si pareri (sa zicem publice) pe baza celor cateva minute vazute?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 21:41   #66
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
1. Nu te inteleg Liviu. De ce iesit din context ? Al 2-lea paragraf se refera exclusiv la o perspectiva de cinefil, (si) ca raspuns la intrebarea lui Twinsen.
2. Da, emitea si pareri publice (a se vedea articolele festivaliere de pe liternet si articolele globale post-festival din Dilema Veche). Problem ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 09:02   #67
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ok, avem un numar relevant de opinii. Durata de o ora e clar vizibila atat in regulament cat si in fiecare thread de votare. Prin urmare toti cei care s-au inscris in turneu sau au votat, au acceptat-o implicit. O parte din useri ar prefera sa o modifice intr-o directie si un numare relativ egal ar dori exact in directia opusa. Ca organizator nu o sa modific o regula acceptata deja de toata lumea pentru a multumi un grup in defavoarea altuia.

Celor care cred ca o ora e mult, le reamintesc ca asta e mai putin de 1% dintr-o saptamana. Ca iubitor de filme, iti deschizi mai mult orizontul iesind din zona ta de confort in ora respectiva. Finally, votul tau nu te priveste doar pe tine ci are un efect asupra celui care a propus filmul si la alegerea filmului pentru toata lumea pe saptamana viitoare.

Celor care ar dori vizionarea integrala a filmului, le sugerez sa ia in considerare ideea de baza turneului si anume de a vedea filme care sa ne placa. Daca dupa o ora (de obicei mai mult de jumatate) filmul nu a prins, atunci scopul asta a fost ratat. Nu cautam filmul cu cel mai neasteptat twist de final si nu e ok sa te plictisesti 2 ore pentru 2 minute de "aha!".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 10:15   #68
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
2 ore pentru 2 minute de "aha!".

Alea 2 minute de "aha!" pot da sensul unui film intreg si pot schimba modul in care ai vazut pana atunci filmul, dar asta daca ai rabdare si incerci sa-l intelegi. A doua oara cand vezi filmul vei vedea diferit si partea de "plictiseala".
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 10:47   #69
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Alea 2 minute de "aha!" pot da sensul unui film intreg si pot schimba modul in care ai vazut pana atunci filmul, dar asta daca ai rabdare si incerci sa-l intelegi. A doua oara cand vezi filmul vei vedea diferit si partea de "plictiseala".
De acord cu tine, dar nu despre asta e turneul forumistilor. E un turneu in care cautam filme care sa placa la cat mai multi forumisti, oameni cu gusturi diferite. Provocarea nu consta in faptul ca fiecare sa aleaga genul sau preferat de film si sa-l promoveze in turneu.

Un cinefil se uita la multe genuri diferite si gaseste filme foarte diverse care sa-i placa. Ei bine, ideea e sa alegi din diversitatea de filme care iti plac tie, pe cel care are cele mai mari sanse sa placa si altora. Eu stiu deja ce voi propune in prima saptamana si nu e un film asiatic, desi sunt fan de filme asiatice. Nu e nici macar un film din topul meu 50. Dar e un film putin cunoscut, care imi place si care are sanse mari sa placa altora. Cam asta e ideea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 10:50   #70
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Si sa le placa altora "din prima".
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 10:54   #71
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Liviu,
asa cum a zis si T., ideea in cazul concursului propus de el,era de "excitement maxim".
asta presupune ca noi, cei care ne-am inscris, ar trebui sa ne "mulam" oferta spre un gen de filme mai "usurele" , care sa se potriveasca cu sezonul estival.
ai riscat un pic cu prima alegere:un film bun, care necesita rabdare si concentrare, merita, cu siguranta vazut, dar, poate, nu in acest concurs.cred ca T., s-a gandit sa lase posibilitatea userilor de a alege daca vor sa vada filmele propuse de altii si mai ales, cat din ele. o strategie excelenta, pentru ca in felul acesta se evita plictiseala unui turneu lung si chinuitor si atrage un numar mai mare de doritori, care, pana acum n-au indraznit sa-si ia angajamentul participarii, fie din lipsa de timp, fie din cauza corvoadei de a vedea filme care, in mare parte, nu sunt pe gustul lor.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 10:57   #72
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sunt de acord, de asta am si votat 1. Ce am zis e despre a vedea filme in general.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 11:01   #73
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
asta presupune ca noi, cei care ne-am inscris, ar trebui sa ne "mulam" oferta spre un gen de filme mai "usurele" , care sa se potriveasca cu sezonul estival.
Not really. Orice gen de film, atat timp cat captiveaza audienta. Lilja 4-ever pe care l-ai pus a obtinut un scor perfect fara a fi un film usurel pentru sezonul estival.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2012, 11:02   #74
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
Ce am zis e despre a vedea filme in general.
iar eu de-aia am votat 5, fiindca sunt de acord cu tine.numai ca, trebuia deschis un topic separat cu tema asta.
concursul lui T. a fost o propunere cu niste reguli acceptate din start. nu vad de ce ar fi trebuit schimbate pe parcurs si nici nu mi s-ar parea corect.

@T., nu ma refeream la tema, adica filme de vacanta, ci la un gen de filme la care sa te uiti, fara a necesita efort prea mare din partea neuronilor, pentru a le putea deslusi...

Last edited by rvn : 19 Jun 2012 at 11:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 13:10   #75
karenin08
Senior
 
karenin08
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 78
Ma pot inscrie in acest concurs?
karenin08 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 13:34   #76
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da, inscrierile sunt deschise permanent.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 14:15   #77
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Propun ca filmul saptamanii sa fie de luni pana duminica, cum era vechiul turneu, nu sambata pana sambata. Eu n-am timp sa vad filmul decat in weekend si obicei ajung sa vad filmul in ultima zi de sambata si duminica nu mai am chef de filmul urmator. Plus sa scriu comentariul. Aceasta schimbare se poate face usor prelungind urmatorul filmul cu o zi pana duminica, 8 zile in loc de 7, si pe urma la filmele celelalte sa se voteze 7 zile, de luni pana duminica.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 15:29   #78
karenin08
Senior
 
karenin08
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 78
Atunci eu aleg nr 7
karenin08 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 15:52   #79
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tragerea la sorti era doar la deschiderea turneului. Daca te inscrii in timpul desfasurarii acestuia, intri pe ultimul loc in lista. E bine asa?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2012, 15:56   #80
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by varu:
Propun ca filmul saptamanii sa fie de luni pana duminica, cum era vechiul turneu, nu sambata pana sambata.
E cineva impotriva?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells