Păreri Ticăloșii

(2007)

Ticăloșii

cautapigoagal pe 08 Ianuarie 2013 22:04
Film de 2 lei după un roman de 2 lei
Toată clasa politică e coruptă. Mulțumim, știam. Era un lord englez care zicea pe vremuri că „puterea corupe, și puterea absolută corupe în mod absolut”. Există oameni de afaceri corupți, care cumpără politicieni. Mulțumim, știam, de la Malaxa încoace nu mai e un secret pentru români. Politicienii se ascultă între ei. Mulțumim, știam. Politica e curvă. Mulțumim, știam. Un film mediocru, după un scenariu mediocru, după un roman (în cel mai bun caz) mediocru. Personaje cu nume transparente (Didi Sfiosu - consilierul prezidențial, participant la revoluție, cine altul decât Dan Iosif?!) și omul de afaceri corupt și corupător Dandu Patricianu (ghici ciupercă... cine-i?) așezate ca niște piese pe o tablă de șah cu mutările știute dinainte. Primul-ministru poreclit Pompi (hint: romanul a fost scris în perioada lui Năstase-Bombo.nel) și toate firele… citeşte
davil pe 20 octombrie 2013 19:33
Daca erai la fel de vehement la mizeriile lu' Nicolaescu (15, Poker, Ultimul corupt..., Supravietuitorul), te intelegeam (si alea au tocat bani care puteau finanta un orfelinat... poate p-ala care apare in "Punctul zero"...alta mizerie...). In filmele alea, platitudinile sunt curata limba de lemn post"89... cum n-am vazut reactii similare p-acolo, ramane sa ramanem fiecare la propria parere... a mea e ca "Ticalosii" nu e vreun film de rascruce, dar, cu siguranta, e de vazut... fie si pentru cei care, in vremea lui Dan Iosif-Didi Sfiosu erau doar cu ceva-n tarana... sau in curs de realizare... Vremurile alea asa au fost, si se continua, adaptate, si astazi...
cezarika21 pe 05 Februarie 2013 10:22
Când aleşii noştri chefuiesc la Şarpele Roşu
Un film care descrie politica românească postrevoluţionară în care predomină corupţia, traficul de influenţă şi abuzurile. Filmul prilejuieşte recitaluri actoriceşti de cea mai bună calitate, adunând laolaltă actori precum Ştefan Iordache, Horaţiu Mălăele, Gheorghe Dinică, Dorel Vişan, Mircea Albulescu sau Răzvan Vasilescu.

Pentru cei care-l vor mai vedea: încercaţi să-l vedeţi din punctul de vedere al lui Didi Sfiosu (personajul interpretat de Ştefan Iordache, revoluţionarul consecvent propriilor idei), iar filmul va căpătă mai mult sens. Ideile exprimate de ceilalţi cinefili sunt parţial adevărate, dar persoanele respective nu au înţeles esenţa filmului. Filmul capătă sens doar dacă priveşti acţiunea din punct de vedere al lui Sfiosu, altfel pare fără sens.

kasmyn pe 16 Septembrie 2010 13:46
reflecta societatea romaneasca dupa 1989
FILMUL REFLECTA SOCIETATEA ROMANEASCA DUPA 1989, FACINDU-SE REFERIRE LA MOGULII CARE CONDUC ROMANIA!!
gabriela sirbu pe 17 Martie 2007 16:17
Ticalosii...da, este un nou film romanesc...mmmm...care dezbate ceva "absolut nou sub soare si senzational":mizeria, minciuna,duplicitatea, nesimtirea, hotia,santajul,opulenta,insasi ticalosia din politica romaneasca.
Ticalosii este un film romanesc bun, care merita vazut, chiar daca vom merge doar noi...prostii...care, in ciuda faptului ca stim toate lucrurile astea, ce putem face...ii votam din 4 in 4 ani, dupa care ii injuram timp de 4 ani uitindu-ne cu gurile larg cascate cum isi bat joc de noi, ciclul se repeta...iar ei ramin IMPASIBILII SI NESIMTITII TICALOSI!!!
Pentru TOTI cei care au contribuit la acest film, FELICITARI dragilor, chiar daca nimic nu se va schimba...trebuie totusi incercat...MULT RESPECT PENTRU VOI.

Pitbull pe 01 Ianuarie 2011 17:10
Un fel de "Şi totul era nimic: Two"
Ticăloşii - Un fel de "Şi totul era nimic: Two"

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
martie 2007

Prin anii şaptezeci, făcea puţină vâlvuţă oarecare romanul unui ziarist destul de cunoscut, Dinu Săraru. Se numea Nişte ţărani şi vorbea despre nişte ţărani - ţăranii lui, ai lui Săraru, nu ţăranii români în general. Totuşi, era bine scris, construit interesant, narat abil. Şi mai conţinea un element de atracţie: condamnarea modic virulentă a acelor "unele abuzuri şi greşeli" din perioada colectivizării (chestie de-a dreptul exotică sub comunism, deşi din păcate se făcea numai la comanda lui Nea Nicu, sau în orice caz cu voia lui, ca să dinamiteze epoca Dej).

Săraru şi-a reluat personajele în Clipa, roman mult mai ambiţios, descriind un arc peste timp, din anii cincizeci până-n Iepoca de Aur. N-a făcut faţă.… citeşte

sabinalin pe 25 Octombrie 2011 06:53
Fauna politica in toata "splendoarea"
Politicienii romani nu merita asemenea respect dar regizorul Serban Marinescu s-a gandit sa apeleze la marii nostri actori pentru a-i portretiza pe nemernicii care sunt supranumiti de unii "baieti destepti". Dinu Sararu a lansat anul trecut continuarea "Ultimul bal la Sarpele Rosu" insa o eventuala ecranizare ridica o problema serioasa: cu cine vor fi inlocuiti Stefan Iordache si Gheorghe Dinica? Nu de alta dar dansii au parasit deja aceasta lume mult prea mizerabila...
altbugetar pe 03 Decembrie 2013 12:58
.ciudati..
Foarte ciudat cat de multi nu au inteles mesajul acestui film , cati nu accepta acest film, cati nu doresc acest film! Foarte ciudat este ca acesti "ciudati"-prea multi!!!(ce scoala au fiintele astea?), nu pot accepta ca filmul reflecta FIDEL situatia socio-politica din 1995 incoace , cand au inceput sa se infiripe structurile mafiote din Romania, exact ca in acest film!!! Din pacate este actual ! Tot acesti "ciudati" au reprimat si franeaza in continuare scoaterea pe piata a DVD-ului cu acest film! EEEEE! Daca a determinat asemenea reactie atunci sigur e o CAPODOPERA!
davil pe 20 Octombrie 2013 00:24
ISTORIE
"E boeria prea mare... Amanam..." Iordache, Visan, Malaele, Deaconu, Vasilescu... La asa distributie, cu personaje pe masura (jucate genial, niciunul nu iese din rol, chit ca nu e rolul obisnuit pentru cei mai multi... eventual, D. Visan e potentatul cunoscut si in "Senatorul melcilor", restul sunt altceva decat personajele cu care ne obisnuisera).. roluri secundare pentru Albulescu, Dinica (dar, la fel de bine jucate)... daca nici asta nu e film de vazut, atunci ramanem doar la buletinele de stiri... or fi protagonistii d-acolo din viata reala, dar nu se incropesc psihologic nici pe sine... Dupa asa film, ramane insa o intrebare (daca tot se pune de similitudinea cu realul) : O fi fost Dan Iosif un Sfiosu, sau Iordache l-a ridicat la rang pe personaj nemeritat ?!
alex pe 06 Octombrie 2008 10:40
"traditia politica la romani se intemeiaza pe fleica,eu ramanla traditie!"
-2 raduri de fudulii(coaie mananc Dandule),maduvioare trase-n malai,o strachina cu muraturi,vinul stiut,marul aferent,fleica si cutitu meu!! careva din replicile marelui actor Stefan iordache(Ticalosii 2007)

alex_il_fenomeno pe 30 Martie 2013 13:10
Un film foarte complex, o productie care in dese randuri te face sa uiti ca urmaresti o pelicula autohtona, atat prin atmosfera inedita, cat si tehnica de realizare, povestea care decurge atat de surprinzator, fiecare moment fiind o surpriza... Si ce sa mai spun de distributia colosala de la mijloc, cu atatea nume sonore ale cinematografiei romanesti, in frunte cu Gheorghe Dinică, Ştefan Iordache, Dorel Vişan si terminand cu Mircea Diaconu, Horaţiu Mălăele, Marius Florea Vizante sau Monica Davidescu. Merita vazut cel putin o data, desi nu este pentru toate gusturile.
margott pe 01 Martie 2012 14:17
Hai sa fim sinceri, filmul asta e de vazut in mare parte pentru prestatiile actoricesti, nu in fiecare zi ai prilejul sa-i vezi la un loc pe Iordache, Visan, Diaconu, Malaele... Chiar si un film al carui subiect nu-ti capteaza atentia devine cat de cat interesant cu niste actori ca ei.
user-60201182b8735 pe 12 Octombrie 2021 16:03
Merită văzut.
Cei mai buni actori laolaltă, multi dintre ei nu mai sunt.

GiulianoDirt pe 27 August 2021 20:50
Mamăăă, câți imbecili prin zonă!.......................
El_KaPpa pe 07 Iunie 2020 22:33
5,0/10
Un film despre jocurile de culise din politica romaneasca postrevolutionara cu mici aspecte interesante si cu niste actori foarte buni. Din pacate, modul cum este construit si dezvoltat este greoi, plictisitor, cu prea multe momente de "cinema plat" incat sa te tina interesat pana la final.
chiba_florin pe 11 Mai 2017 09:56
Hmmm
Interesant punct de vedere, chiar dacă e doar un film, pot fi şi astfel de oameni şi astăzi, însă rămânem la întrebarea: vrem să ne schimbăm ?
borisvultur pe 30 Noiembrie 2017 13:24
Actorii
Da, un film de actori. De văzut doar pentru prestațiile lor, într-un film absolut însăilat, simplificator, ca o ilustrare plată a situației politice arhicunoscute.
Vegetarian pe 08 Septembrie 2014 00:37
Acest film este reluat periodic si difuzat online la Neptun Tvr in 7 sep 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
bizonul pe 04 Februarie 2013 14:08
Comentariu
Cele mai "bune" filme , de acest gen , la noi, se pot vedea pe la stirile antenelor sau celorlante televiziuni Realitatea, TVR, B1, etc. Oricum, noaptea nu prea se uita un om normal la tv. Este clar, Tv.1 a ajuns de kaka. Pe tv. nationala se poate da un film bun,la o ora normala, 20.00, 20.30 cu reluare a doua zi de dimineata. Noi, cei majoritari, cei normali, stam noaptea trej sau somnambuli si asteptam un film? Asta se crede?
davil pe 20 octombrie 2013 00:03
bizonu' tot bizon ramane... ce-are realitatea de-acu' cu "Ticalosii", numai tu ne poti dezvalui (in film, era vremea lu' Dan Iosif si a baronilor in formare.... acu' e cu "fuse-fuse", baronii d-acu' sunt altfel)... Da' voi, majoritarii, n-aveti indoieli... aveti doar certitudini... bazate pe ce oare ?! voi stiti ! (PS : Tocmai fu in seara asta, la o oara normala, "Impuscaturi sub clar de luna", pe ProCinema... daca tu rezisti la filmu' ala, e bine... eu nu mai vreau filme de "ore normale", vreau doar actori in viata in filme mari (filmul asta are mari actori, in roluri pe masura... cu-i nu-i place, are mouse-ul... sau telecomanda, in cazul TV)
bizonul pe 24 aprilie 2015 19:48
Comentariul trebuie scos din context. Recunosc ca este aiurea.
Blu3sky pe 29 Mai 2010 17:16
eu nu prea am inteles intriga filmului, multe chestii care erau pe langa..
sau daca am inteleso inseamna ca e prost filmul. ca nu a fost nimic sa zicem spectaculos. ti se da de la inceput intriga si ce se va intampla.. in rest este doar role-play.

davil pe 20 octombrie 2013 00:08
Filmu' nu e numai intriga (daca vrei intriga, incearca cu "Dacii", da' si-acolo stii finalul, daca stii "cu istoria"...); filmul inseamna si personaje, ipostaze, idei... greu, dar mai incearca...Nu e film de Oscar (oricum, nu ne dau americanii noua statueta, Buftea nu e Hollywood), dar sunt niste mari actori, cu mari personaje...Intriga e in Harap-Alb, cu Piersic... aici e cu altceva (sau, eventual, incearca niste Sergiu Nicolaescu - Poker, Ultimul corup..., 19, Supravietuitorul... sunt facute tot dupa "89, dar sunt mult sub "Ticalosii"... fie si prin faptul ca nu abuzeaza de clisee, si raman doar la idei)
g3orge13 pe 16 Mai 2010 18:16
De ce trebuie ca majoritatea filmelor romanesti (cele de dupa 2000 cred) sa aiba ca tema politica? :|
cosmin_kedii pe 06 August 2013 12:00
O distributie proasta pentru un film,, talmeș-balmeș dezvăluit prost
davil pe 19 octombrie 2013 23:56
Un prost comentand... talmes-balmes in capu' din dotare, autodezvaluit... (ti-am spus-o cu cuvintele tale, poate intelegi nivelul la care te afli...)
freza_roby pe 24 Februarie 2011 14:37
ticalosii!!
ma eu am vazut filmul,dar un lucru nu am inteles, cine sau ce era batranu'?sa inteleg ca era cel mai mare dinte ei..interesant filmul oricum,asta este adevarul si asa se fac jocurile peste tot in lume nu doar in romania..masoni toti! actorul meu preferat din film si in general RAZVAN VASILESCU!