Păreri The Human Contract

(2008)

Contractul uman

marta.b pe 27 Ianuarie 2013 00:01
Mie mi-a parut un film incitant, ce mi-a captat atentia pe tot parcursul sau. Un barbat de succes devine vulnerabil descoperind atractia si dragostea față de o femeie ieșită din tipare, luptând cu prejudecățile și cu principiile după care ne călăuzim în viață majoritatea dintre noi și dorința de-a o accepta așa cum e.
De experiențele nefericite din copilărie și sentimentul de vină de-atunci nu scapă nici la maturitate. Pe baza trăirilor din prezent și-a amintirilor din trecut, el se redescoperă și privește viața cu alți ochi, relația cu nonconformista Michael dându-l complet peste cap.

into_the_labyrinth pe 26 Iunie 2012 23:47
Nu e chiar genul de film pe care să îl urmăresc în mod curent (dramele din viaţa unui corporatist care ”descoperă” că e ”tot un om” şi are un suflet), dar pot să spun că m-a captivat într-o anume măsură. E o dramă acceptabilă, fără a fi o capodoperă. Ce îi reproşez: zecile de dialoguri stupide care apar, parcă trase la indigo, în majoritatea filmelor americane, ca şi faptul că pe alocuri e cam necredibil. Ce mi-a plăcut: faptul că arată că în spatele fiecărui om, fie el şi unul considerat de ”succes”, se află o persoană care are nevoie să se autodescopere şi să trăiască în armonie cu ceilalţi şi cu sine însuşi.
micsa9124 pe 26 Ianuarie 2013 18:40
nu il recomand ii o prostie de film.20 minute am rezistat la el