Păreri Slava

(2016)

Gloria

morphm pe 26 Ianuarie 2018 18:10
Slava
Cred ca traducerea e gresita. Imi amintesc ca "Slava" e o marca de ceas ruseasca/sovietica, deci nu poate fi tradus ca "Gloria" :))
Crynick pe 1 februarie 2018 12:17
Asa s-a tradus si in engleza, 'Glory'
Cretzulynne pe 21 august 2018 22:50
Este și nu este greșit. Slava este marca ceasului pe care trebuie să-l caute cea care l-a pierdut, adică Gloria, PR-ista. Ambele sunt personaje-n egală măsură ce se-nvârt-n jurul picherului prins-n pânza de păianjen a corupției din țara lui.
borisvultur pe 24 Iunie 2017 10:45
Individul onest
Filmul prezintă realități existente și la noi, unde individul mărunt, cinstit, gogoliano-cehovian, e strivit de un sistem monstruos, care manipulează și reduce la tăcere.
cosmin742000 pe 12 Noiembrie 2017 23:38
O drama bulgareasca excelent , care arata decaderea morala ia care s-a ajuns si in Bulgaria , dupa caderea comunismului.Practic omul cinstit nu are nicio sansa.Valoarea filmului este sporita si de faptul ca nu are un sfarsit , ceea ce la americani , ale caror sfarsituri de filme sunt previzibile dupa primele 5 minute ar fi ceva de neconceput.
cristianboia pe 12 Iunie 2020 15:40
Film bulgăresc foarte bun prin modul foarte real a prezenta realitatea într-o țară fosta comunistă după 30 de ani de la căderea regimului... Morala e că să fi corect în viață nu prea e convenabil, din păcate... Un om simplu și cu probleme de exprimare nu are mari șanse în societatea noastră modernă... Trist dar foarte de actualitate
stricted pe 21 Decembrie 2018 18:19
Umor negru și fatalism, cu o doză de mizantropie.Curat ca o fabula si ca orice fabula… rabdare tu, spectatorule, vei intelege in final morala.
Cretzulynne pe 21 August 2018 22:45
Film bulgăresc despre corupția bulgărească. După 103 ani de existență a cinematografiei bulgărești.
A 28-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea Bulgariei.
Nu a fost nominalizat.

Al doilea lungmetraj al duo-ului Kristina Grozeva & Petar Valchanov.
Noul film, de la duoul care ne-a dat Lecția, este cel mai bun din cinematografia bulgărească post-2000.

Din noua generație mai fac parte și Stephan Komandarev cu al său Posoki, Bojan Vuletic cu al său Recviem pentru doamna J., Ivaylo Hristov cu al său Karatsi, Milko Lazarov cu al său Ága, Ralitza Petrova (a 3-a regizoare, după Kristina Grozeva și Maya Vitkova) cu filmul ei de debut, Bezbog și Svetla Tsotsorkova (a 4-a regizoare) cu al său Jajda.

lili22 pe 21 August 2018 16:14
Ce film bun.un scenariu foarte bine scris iar interpretarea e fantastica.Merita vazut/