Păreri Păcală

(1974)

Păcală

cezarika21 pe 09 August 2013 10:03
"O contribuţie la folclorul universal" (D.I. Suchianu)
Selectând câteva snoave cu Păcală din literatura populară românească, scenaristul D.R. Popescu şi regizorul Geo Saizescu au realizat un film amuzant ce a beneficiat de un mare succes la public. Producerea filmului s-a dovedit a fi anevoioasă, iar regizorul (ce juca şi în film) a fost pe punctul de a se îneca în râul Olt, fiind salvat din bulboana în care intrase de către Constantin Diplan.

Episoadele cu păţaniile lui Păcală sunt incluse într-un ansamblu pe alocuri incoerent, unde firul acţiunii începe să se piardă, iar umorul devine trivial. Spiritul ludic al filmului determină succesul său la public, nealterat după atâţia zeci de ani.

denny_copilul pe 16 Martie 2010 13:07
un film plin de umor , un umor de bun gust, simplu si care te bine dispune foarte repede fata de filmele comedie de acum ...... pacat ca nu mai apar filme de genul asta
FraTello pe 07 Mai 2008 19:08
imi place enorm filmul dar ma interesa cu se cheama melodia de la sfarsitul Filmului cantata de Tudor Gheroghe
nne14 pe 4 ianuarie 2013 14:46
o gasesti pe youtube aici. /watch?v=bsx0nbVhD1w
cl24 pe 23 Septembrie 2012 18:43
O comedie spumoasa, specific romaneasca. Nu trebuie ratat.
ciprian34 pe 26 Decembrie 2011 22:26
Un film care e reprezentativ pentru noi romanii,Pacala,face parte din traditia noastra iar Sebastian Papaiani parca s-a nascut pentru acest rol
Brindusa.Daniel pe 21 Februarie 2013 23:14
Un film foarte frumos pe care l-am urmarit cu multa placere, in special cand eram mai mic insa si de curand. Acesta este genul de film romanesc ce nu are limita de varsta. Cu toate ca este plin de peripetii scoase din povesti acesta este atragator si pentru adulti, in primul rand pentru ca a fost facut in perioada cand filmele romanesti erau foarte bine facute cu actori deosebiti si in al doilea rand pentru ca le aduce aminte de copilarie.
Iulidesprefilme pe 14 Februarie 2013 22:21
Legendarul personaj Păcală este întruchipat de Sebastian Papaiani şi povestea lui este dirijată de un maestru al umorului în filmul românesc, Geo Saizescu...
Cristi.V pe 18 Iulie 2012 17:31
Cea mai buna comedie romaneasca din toate timpurile!!!
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 12:04
Nota pentru Sebastian Papaiani si Ion Besoiu, in rest firul actiunii este cu lipsuri fata de povestile lui Pacla.
rizea.alex70 pe 01 Martie 2010 17:31
Pacala
Dupa parerea mea este un film bun facut pe vremea aia(1974) de Romania,iar Sebastian Papaiani a jucat in acest film foarte bine...Am vazut filmul si pot spune ca am ras la unele faze destul de bine...:))Ce mai un film frumos facut de catre tara noastra,merita vazut(nu aveti ce pierde daca alocati macar 1 ora si ceva din timpul vostru pentru acest film,chiar merita...)
romeo_bucur_andronache pe 24 Martie 2017 00:39
UN BASM INCINTATOR
Acesta este cu adevarat o COMEDIE incintatoare care te unge pe suflet. Sebastian Papaiani si Cosma Brasoveanu,in intiiul rind,joaca magnific,aratindu-ne ce inseamna si cum arata niste actori de comedie adevarati(autentici),nascuti pentru mestesugul de actor de comedie. Ceilalti actori sint actori GENERALISIMI (pot juca exceptional in orisicefel de filme,ca intindere si greutate)Romania a avut actori de COMEDIE exceptionali (nascuti pentru acest mestesug) ca Horia Caciulescu, Puiu Calinescu, Marian Hudac,Cosma Brasoveanu,Vasiliu Birlic,Jean Constantin,Stela Popescu,Nicu Constantin,Alexandru Lulescu, Arsinel, Stefan Banica,Cornel Vulpe,Sandu Sticlaru,Coca Andronescu,Vasilica Tastaman,Vasile Tomazian,Alexandru Giugaru,Stefan Tapalaga,Radu Zaharescu,Mircea Crisan,Nucu Paunescu,care au fost folositi,de-a lungul timpului,doar la 5% din capacitatea lor actoriceasca de COMEDIANTI… citeşte
chiba_florin pe 19 Ianuarie 2014 18:03
...
10 ... cam mica nota pentru un asa film
Dovada ca si romanii pot sa faca si filme GENIALEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pisicuta1 pe 28 Septembrie 2013 12:11
l am vazut cu mult timpin urma si cred ac este foarte bun ,bine realizat ,cu umor!
mebubu2007 pe 03 Aprilie 2013 23:38
in parerea mea e una din cele mai tari comedii romanesti si cred ca va ramane mult timp un film de exceptie. eu il recomand indiferent de varsta
teddybearpictures pe 09 Aprilie 2012 23:06
Acest film este foarte minunat! In comparatie cu........ Pacala se intoarce, este o capodopera a cinematografiei romanesti.
alex_il_fenomeno pe 05 Decembrie 2011 17:24
ce comedie nemaipomenita ! Sebastian Papaiani este si va ramane cel mai bun Pacala din cati au fost si din cati vor mai fi , intrucat are un stil inconfundabil ! filmul este plin de poante , in care nebunul protagonist nu isi poate vedea niciodata de treaba . si ce sa mai spun de scenele antologice , cu copacul "vorbitor" , care initial in inseala , dar apoi revine si il plateste insutit , intr-o circumstanta mai mult decat hilara !? filmul a a avut niste scene de toata frumusetea , cum nu mai vezi in niciun film din ziua de azi , si o realizare de geniu ! merita vazut si revazut !
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:49
mi-a placut foarte mult aceasta poveste ecranizata
precos79 pe 26 Septembrie 2010 20:50
tin minte ca am vazut prima data filmul acesta la cinema, in ciclul primar, cu toata clasa. ehh... ce vremuri... ce filme...
Grozescu Andrada pe 30 Iunie 2005 22:06
Am doar 16 ani dar imi plac la nebunie filmele romanesti!Ma bucur enorm de fiecare data cand vad ca inca se mai difuzeza cate un film de acest gen.Filmul Pacala este fenomenal,mai ales ca Sebastian Papaiani este si actorul meu preferat.Abia astept da vad 'Pacala se intoarce'!Sper ca va putea fi vizionat la cinema!
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 15:23
Unul din filmele mele preferate. Un film plin de umor !!!
bizonul pe 11 ianuarie 2018 07:10
Este un film ce intra in categoria celor proaste. De este ptr. tine unul preferat, inseamna ca gusturile tale sunt f. modeste. "Pacala" putea fi un film ptr. toti, mai verosimil cu intamplari cat de cat normale, comice (gen Stan si Bran, Chaplin,pe aceasta zona0, fara idiotenii si tampenii asaaa... ca ptr. prosti si copii instutionalizati cu probleme de sanatate.
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:36
Sebastian Papaiani este un mare actor si a jucat in mari filme
cautapigoagal pe 09 Ianuarie 2013 22:13
are o scuză
Nu, filmul ăsta nu e o comedie pentru oligofreni, așa cum ar părea după primele 10-20 de minute. Pur și simplu personajul Păcală, atunci când a fost pus pe hârtie de Petre Dulfu (în sec. XIX), se adresa unui popor în mare parte rural și analfabet. Ori, în 1974 populația României încă mai era născută majoritar la sat. Trebuie ținut cont de acest aspect. E un film care se adresează unei populații cu IQ mai modest, ușor de distrat. Sigur că astăzi filmul nu ne mai amuză, dar la vremea aia chiar era amuzant, ca să nu mai zic de cât de amuzant era personajul „Păcală” pe timpul lui Petre Dulfu.
mebubu2007 pe 3 aprilie 2013 23:39
cu siguranta toti oamenii din 2013 au IQ peste cel al lui Einstein :)
carmen_angelus_romila pe 22 August 2018 21:40
Filmul urmareste parcursui acestui personaj mioritic, nazdravaniile acestuia de-a lungul peregrinarilor sale prin lume, sub regia cunoscutului Geo Saizescu.
fredel brigitte pe 22 Februarie 2006 10:51
buna siua am plecat de 16 ani din tara mea de tri ori pe an ma intorc la sibiu locul nasteri,mie dor de tot ce am trait in tara noastra ,cea ce caut acum de mult timp este filmul Pacala pe video sau dvd cine stie sau poate sa-mi dea informatii?cum ajung la acest film .va multumesc si astept raspuns cu drag brigitte
silviuhhh pe 4 martie 2011 21:05
filmul este pe net
sarrpe pe 13 Februarie 2011 20:33
O comedie tipic romaneasca !
lili22 pe 04 Octombrie 2012 20:49
interesant
Nu mi-a placut filmul nici cind l-am vazut prima oara, am revazut secvente...nu am rezistat.Pacat de timp si bani.
cipcigan mariana pe 05 Februarie 2008 17:10
naspa