Păreri Orgolii

(1981)

Orgolii

cezarika21 pe 20 Septembrie 2014 13:11
Avertisment cu privire la răsturnarea scării valorilor
O vorbă românească spune că „răzbunarea e arma prostului”. Fără a o contrazice, adaug că și „invidia e arma prostului". Minţile luminate au avut dintotdeauna de înfruntat opoziţia oamenilor mediocri, roşi de invidie şi incapabili să vadă ansamblul. Nici nu este de mirare că societatea umană este involuată intelectual și spiritual, cât timp majoritatea oamenilor își urmăresc doar interesele meschine, în loc să-și abandoneze orgoliile și să colaboreze pentru a crea o lume mai bună.

Astfel, o somitate a medicinei ca profesorul Cristian, protagonistul acestui film, este vânat cu încrâncenare de colegii săi mediocri de la clinică şi de la facultatea de medicină, care încearcă să-i saboteze cercetările în vindecarea cancerului; fariseismul actual al colegilor medici îl amintește pe cel al unui prieten procuror care îl băgase în… citeşte

sabinalin pe 17 Iulie 2017 15:12
Am ocolit de mai multe ori acest film, mi-e intotdeauna greu sa vizionez o ecranizare dupa un roman care mi-a placut enorm atunci cand l-am citit, consider ca “Orgolii” e unul dintre cele mai bune romane romanesti pe care le-am citit pana acum, sta in rand cu capodopere precum “Morometii” lui Marin Preda sau “Noaptea de sanziene” a lui Mircea Eliade. Din pacate saptamana trecuta marele intelectual si scriitor roman care a fost Augustin Buzura a plecat dintre noi astfel ca m-am hotarat sa las la o parte temerile si sa folosesc sansa de a vedea filmul regizat de Manole Marcus. N-am regretat deloc la final, ba dimpotriva, filmul mi-a placut foarte mult, e inca o dovada ca acea cenzura din anii ’80 nu mai era chiar atat de draconica, te mai puteai strecura altfel e foarte greu de inteles cum o asemenea pelicula a putut vedea lumina marelui ecran in 1982. Un punct forte e… citeşte
cosmin742000 pe 16 Noiembrie 2016 07:12
Un film romanesc bun despre un doctor dedicat meseriei sale......................
eduard_stratan pe 17 septembrie 2022 19:40
Vegetarian pe 18 Ianuarie 2014 21:24
Daca munca era buna o luau boierii . Angajatii ajung sa isi zica `` unui reumatism tratat de la inceput cu indiferenta nu ii ajuta decat indiferenta `` , in loc sa mearga la medic , sa faca niste infiltratii la un genunki in loc sa skioapate ..

Dezavntajele comunismului = prestanta muncitorilor este mai presus decat siguranta oamenilor muncii ..
, , , Ambitia unui inginer de a termina in avans nejustificat productia pt a lua prime la salar , salarii in plus , cresterea in functie etc ... Altii sunt pusi sa semneze rapoarte false , Rezulta 12 oameni morti .... Cointeresarea excesiva , graba ca motiv de

A fost difuzat si online la TVR International Sâmbătă, 18 Ian 2014 21:10 … Putine filme sunt difuzate online de televiuziuni , kiar filme romanesti facute inainte de 1989 .

Ing Blejan =

lili22 pe 16 Iulie 2014 19:59
nu pot sa inteleg succesul cartii
Dupa care s-a realizat acest film, cazut in uitare pentru ca asta merita.Azi nu intereseaza pe nimeni.
pisicuta1 pe 10 Ianuarie 2023 21:26
Un film bun.Pacat ca lumea se uita mai rar la filme romanesti