Păreri Operațiunea Monstrul

(1976)

Operațiunea Monstrul

pitikudj pe 18 Iunie 2009 23:26
Bravo !!!
Operatiunea Monstrul este filmul pe care l-am vazut de cele mai multe ori. Dupa 25 de vizionari nu am mai numarat. Este un film care ar trebui sa genereze noi teremene de comparatie. Actorii au jucat perfect, subiectul, actiunea, coloana sonora, montajul, costumele au fost de cea mai inalta calitate. Nu cred ca vreun film romanesc va egala valoarea acestuia. Poate ca sunt putin subiectiv dar cred ca este cea mai buna comedie care exista in intreaga cinematografie. Felicitari !!!
rusuvaly pe 19 noiembrie 2010 09:15
e super l-am vazut de cel putin 30 de ori
cezarika21 pe 06 Iulie 2012 14:15
Satiră subtilă mascată sub forma unei aventuri la pescuit
Cadrele din conducerea unei întreprinderi pleacă într-o expediţie în Delta Dunării pentru a captura un peşte „monstru”. Cu acel prilej ies la iveală rivalităţi ascunse şi ipocrizii caracteristice epocii comuniste. Regulile stabilite la început sunt încălcate în primul rând de cei cu funcţii mari.

Aparent un film de vacanță, „Operațiunea Monstrul” mustește de satiră de la prima până la ultima secvență, fiind o radiografie profundă și pertinentă a comportamentului uman din anii regimului comunist. Expediția pescărească este folosită doar ca pretext pentru a prezenta publicului sub o formă accesibilă un mesaj mult mai subtil legat de birocraţia şi de ipocrizia autorităţilor comuniste. Așa erau vremurile, fiecare încerca să supraviețuiască cum poate, iar singura cale tolerată de luptă cu sistemul era doar umorul probabil pe… citeşte

vovin pe 30 decembrie 2013 20:16
De acord. Comicul este mascat, in mare masura, de substratul mesajului. Cine nu pricepe substratul, va percepe filmul doar la 10% din valoarea lui. De exemplu, nu ma astept ca persoanele sub 25 de ani, sau cel putin marea majoritatea a acestora, sa inteleaga complet acest film - si deci sa-i aprecieze adevarata valoare...
bizonul pe 5 octombrie 2014 18:47
Corect, de aici si minusurile la niste aprecieri pozitive. Amatorii de indiene si cei tunsi prosteste a la' Bercea Mondial sau Kim Jong, niciodata n-o sa "guste" acest film.
aayana pe 19 Decembrie 2010 23:32
bunicel
Scena din cort este preferata mea. Bicicleta galbena nu avea o pedala si era sprijinita de copac. In parc nu erau nici copii, nici femei, nici pensionari.
Cand am ajuns la lift, mi-am dat seama ca nu aveam stiloul la mine.

rrs85 pe 13 Mai 2010 20:07
Una dintre peliculele mele de suflet... Am vazut si revazut acest filmu de nenumarate ori, si de fiecare data imi starneste acelasi val de caldura, de seninatate!!! :)
edinaa pe 05 Decembrie 2010 13:29
Un film cu marele maestru TOMA CARAGIU.
Cand il vad pe Toma Caragiu ma face sa rad si sa uit vremurile asupritoare trecute.

vave pe 14 Aprilie 2010 00:56
Delta. Liniştea unei dimineţi de pescuit. Prieteni alături şi multă bună dispoziţie. Se anunţă, astfel un weekend perfect. Nu şi dacă e vorba despre personajele din acest film. Încurcături, invidie, trişare, amăgire... şi mult, mult umor!
Ce îmi place enorm la filmele vechi româneşti este că au replici care îţi rămân întipărite în minte pentru că sunt gândite bine şi inserate perfect. Mai pe scurt: un scenariu impecabil. :)
De departe preferatul meu când vine vorba de comedie românească, Operaţiunea Monstrul este filmul pe care l-am vizionat de cele mai multe ori.

xerses pe 22 Ianuarie 2012 22:20
Ce film grozav si ce actori mari.....Superb si comedie de calitate.
castro pe 20 Ianuarie 2010 23:16
Capodopera
Un film care reuneste cativa dintre monstrii sacri ai comediei romanesti, minunat gandit si interpretat admirabil.
cetateanu pe 23 Octombrie 2010 13:53
…Noapte… Suspans… Patru eroi pregătiţi de acţiune… Misiunea se anunţă complexă şi de mare importanţă… În realitate, avem de-a face cu evadarea de la domiciliu a celor patru amici care, în spiritul unei vechi tradiţii, îşi petrec în fiecare vară concediul în Deltă, la pescuit. Şeful operaţiunii (Toma Caragiu) aflat într-o continuă rivalitate cu colegul său (Octavian Cotescu) se pregăteşte cu frenezie pentru „marea captură“. În urma unui lung şir de ghinioane şi eşecuri, cei doi abandonează lupta. Surpriza vine însă de la Corneliu (Marin Moraru), un devotat şi fermecător subaltern.
Theodor2011 pe 29 Aprilie 2016 17:09
Unul dintre cele mai bune filme autohtone realizate vreodata. A avut un recital actoricesc de 5 stele. Nu stiu cand va mai avea Romania actori comparabili cu Toma Caragiu si cu Amza Pellea (chiar daca Amza nu a jucat in acest film) Un film de aventura si comedie cum nu se mai face in ziua de azi.
palade_gil pe 12 Iulie 2009 20:29
Copilasi dragalasi - Operatiunea "Monstrul" este cu cei mai mari acori ai comediei romanesti! Obligatoriu trebuie vazut! Recomand Actorul si salbaticii!
Sebastian Malac pe 11 Iulie 2006 00:17
Operatiunea Monstrul. Un film minunat. Cred ca l-am vazut de cel putin 6 ori si de fiecare data am fost la fel de fericit.
octavianidis pe 18 Septembrie 2009 20:19
Pentru mine este filmul nr1 dintre toate. Dintre toate filmele(toate genurile) vazute. Desi il am pe dvd, il urmaresc la tv cu aceeasi placere de fiecare data. Este absolut genial. Tot. Pentru cei care nu au amintiri din epoca dinainte de '89 ar putea parea ...neinteresant. Pentru ceilalti perceptia este usor schimbata :)
balta67verde pe 9 octombrie 2016 15:11
Daaaa ! Absolut de aceeasi parere cu tine. De fiecare data cand e la TV ma uit macar partial la el, si il mai am si pe DVD :))
nume pe 10 Decembrie 2004 00:46
Lasand la o parte comentariile scarboase pe care tindeti sa le faceti , o.m e cea mai buna comedie romaneasca all times.
ciprian34 pe 25 Decembrie 2011 22:34
Un film bun cu mari actori romani dar totusi speram sa mor de ras la cate lucruri bune am auzit despre el
Marius Munteanu pe 23 Septembrie 2003 20:07
Filmul mi se pare una dintre cele mai reusite comedii din cinematografia romaneasca! L-am "copiat" pe video, si, cand sunt trist, il vizionez... E ca un medicament ... Minunat !
Dumnezeu sa-i odihneasca pe interpretzii principali, totzi "uriasi" ai ecranului nostru!

baietas pe 21 Iunie 2003 09:44
Ce as putea sa zic decat ca imi place :) si sper sa pot sa ma uit azi la film pt.ca lucrez ! vreau sa il vad ! mi se pare interesant !
bmihaig79 pe 12 Noiembrie 2011 19:20
replici memorabile
sunt niste replici memorabile in filmul asta. L-am vazut de nenumarate ori si pot sa-l mai vad de inca atatea nenumarate ori + nenumarate
VVVVV pe 10 Iunie 2011 21:57
absolut antologic.....nu l-am vazut de 20-30 de ori dar de vreo 6-7ori sigur ....repet, antologic....
MALASORTE pe 19 Noiembrie 2010 16:48
eram asa de mic cand am auzit de el
Mereu ma intrebam "Operatiunea Monstrul" si nu stiam de ce ii auzeam pe cei mari ca au ras necontenit...
radunadal pe 08 Noiembrie 2009 03:34
film de remarca
super film , si in special filmele romanesti vechi , dar , am si eu o intrebare , stie cineva , cine canta zaraza , cand asculta ei la radio ?
puiu_nastase pe 17 aprilie 2016 21:23
melodia este cantata de Puiu Nastase https://www.youtube.com/watch?v=tERIHCQ6B8I
radunadal pe 9 februarie 2021 22:02
Multumesc frumos , nu ma asteptam sa-mi raspunda exact interpretul insuși !!! Felicitari maxime , o voce superbă !!!!!!
catallin pe 21 Iunie 2003 16:55
Teatru TV de calitate filmat in aer liber cu actori de mare talent.E aproape film.
iulian94 pe 17 Martie 2014 18:47
Comedie romaneasca memorabila cu actori de nota 10 cu care se mandreste Romania. Un film nemaipomenit care merita vazut si revazut de cate ori avem ocazia.
Nyghty pe 05 Ianuarie 2014 00:34
Am prins monstrul...asta-i tot...de fapt, e simplu.
C-un subiectivism de pescar, il includ la categoria "Capodopere" si-l adaug filmelor pe care le-as putea vedea de zeci de ori fara sa ma plictisesc.
C-un Toma Caragiu maret, cu tenta sa ascunsa de-a ridiculiza epoca comunista si cu acel umor de calitate, "Operatiunea Monstrul" este, in opinia mea, cea mai buna comedie din cinematografia romaneasca. Dar...vorba multa, saracia pescarului. Vizionare placuta celor ce inca nu l-au vazut si nu uitati: " secretul victoriei e sa fii putin suparat ! ".

balta67verde pe 9 octombrie 2016 15:07
Aceeasi parere. Este number 1 la comediile romanesti. Film genial cu actori supergeniali.
vovin pe 30 Decembrie 2013 20:18
Genial
Dupa parerea mea este cel mai bun film romanesc. O critica savuroasa a sistemului comunist..., in stilul inconfundabil si neegalabil a lui Caragiu
alex_il_fenomeno pe 20 Septembrie 2012 20:12
povesti pescaresti
este de departe unul dintre cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut in ultima vreme, venind cu o poveste atat de placuta si de interesanta, prezentand nu doar niste povesti si intamplari pescaresti destul de frumoase cat si intrigile de culise din spatele acestora, tensiunile si aspiratiile fiecaruia. iar prestatia actorilor romanesti nici nu cred ca mai merita amintita, fiind atat de reusita, in frunte cu Toma Caragiu. ca sa inchei, a fost un film foarte reusit care nu ar merita ratat de niciun roman!
Claudynho pe 02 Februarie 2014 11:45
Unul din cele mai bune filme ale lui Toma Caragiu !!!
Iulidesprefilme pe 01 Februarie 2013 20:53
O scenă antologică: bietul Corneliu (Marin Moraru) încercând să-l adoarmă pe...director! (Toma Caragiu)
mihuss pe 26 Ianuarie 2013 23:45
o lectie de viata ,olectie de actorie o super capodopera pe care nu te mai saturi sa o privesti
helium pe 03 Ianuarie 2007 02:00
caut si eu melodia aia jazz din film care il deranja pe Toma Caragiu cu poluarea fonica...cine imi poate spune neaparat pls..contactati-ma la tribute_to_helium@yahoo.com YM/mail...pls...o caut d f mult timp!
pitikudj pe 18 iunie 2009 23:25
puiu_nastase pe 17 aprilie 2016 21:24
TitoJacksana pe 23 Aprilie 2022 15:36
Unul dintre cele mai bune filme de comedie facute de noi ever, actori de valoare, scenariu destul de bun chiar daca se fac niste referinte subtile la comunism si la vremurile de atunci
mitza2003ro pe 18 Ianuarie 2020 21:52
Capodopera
Pur si simplu ii iubesc! Actori memorabili ca acestia nu or sa se mai nască nici în câteva sute de ani. Ce scene,ce umor fin,ce subtilitati,sunt de-a dreptul colosali!Urmăresc cu nostalgie aceste filme pe care imi place sa le revăd ori de câte ori am ocazia.
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 13:19
Filmul ne transpune intr-o poveste la pescuit, pe cat pare de banala, pe atat plina de complexitate si incarcatura emotionala, interpretata cu umor si deosebit rafinament de o tripleta de aur actoriceasca, Marin Moraru, Octavian Cotescu si Toma Caragiu
cezarika57 pe 02 Iulie 2018 22:31
Suprt film, in special secventa din cort "...era un stilou...."
balta67verde pe 09 Octombrie 2016 15:06
Un film genial, l-am vizionat de multe zeci de ori si tot nu ma satur de el. Prefer sa revad saptamanal astfel de filme decat sa suport ciurucurile politice de propaganda cu Chuck Norris si alti supermani care ne salveaza de teroristi si fac reclama penibila celor de peste ocean. In ultima perioada de timp suntem bombardati zilnic cu astfel de B- sau C-movies
Vegetarian pe 23 Martie 2014 22:14
Pescuitul si vanatoarea sunt mentalitati ai unei culturi primitive ..

Acest film a fost difuzat online la TVR 2 in 23 martie 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

Vasile Radoi pe 27 August 2003 16:19
as dori sa intru si eu in posesia acestui film pe un dvd si deasemenea daca s-ar putea si actorul si salbaticii.multumesc