Păreri Need for Speed

(2014)

Need for Speed: Începuturi

RazvanLupescu pe 14 Martie 2014 00:34
Merita!
Destul de bun, nu se ridica INCA la nivelul lui Fast And The Furious, dar promite si asta e un lucru bun. N-am inteles totusi de ce l-au facut 3D, se putea lasa lejer in format 2D, probabil banii...Mergeti sa-l vedeti, merita atentia celor 131 min...
kalamity pe 14 martie 2014 13:58
daca nici macar la nivelul lui fast and furious nu se ridica, adica un nivel foarte scazut, e clar ce fel de film e =)
candycane pe 13 iulie 2014 00:53
geo invata sa citesti.....ca nu prea dai rasp corect:))))
Infinity pe 15 Martie 2014 00:52
Need for Speed (2014)
Filmu' mi-a intrecut asteptarile in ceea ce priveste actiunea si momentele haioase bine intercalate. Cand nu e actiune, e comedie. Sau invers. Chiar daca mai sunt si clisee pe ici pe colo, masinile exotice fac ca acest aspect sa paleasca pur si simplu. 3D-ul nu prea a fost prezent. Se putea lasa si in format normal. Una peste alta, a meritat. Mi-a placut mult. M-au impresionat mult scenele de actiune si felul in care au fost filmate. Sa nu uitam si de faptu' ca efectele nu au fost facute pe calculator. Foarte bine realizate. 8.
Beastmaster pe 16 martie 2014 07:21
Intr-adevar, interesant faptul ca un film care se trage din jocuri de computer a fost facut fara computere cum ne obisnuisem in ultimii ani. Tot respectul meu pentru asta !
ALiNThEDoN pe 25 Martie 2014 20:52
Pierdere de timp
Precum reflecta si nota, filmul este o mare pierdere de vreme, fiind, in optinia mea, unul mediocru, creat cu un unic scop: de a stoarce bani din buzunarele noastre. (politica bine cunoscuta la EA)

1.Actiunea este una liniara, extraordinar de previzibila. (Spoiler) Afara de momentul in care este distrus acel Ford Mustang de catre un camion, toate momentele sunt previzibile, stiind cel putin cu 10 minute inainte ce va urma sa se intample.

2.Dialogurile sunt in mare parte seci, cu multe clisee, lipsite de continut, acest lucru datorandu-se in mare parte scenaristului si nu actorilor. Nici prestatia actorilor nu mi s-a parut a fi una foarte buna, ci mai degraba una mediocra.

3.Momentele penibile sunt la tot pasul; iata cateva exemple (Spoilers):
a. Sa alimentezi din mers, la o viteza destul de mare, doar de dragul de ,,a da bine pe… citeşte

Chris9 pe 26 aprilie 2014 14:22
Corect !
gabriel_g_l_anu pe 10 mai 2015 03:15
aftermath. dar tie ce filme iti plac? actiune-porno? ce cauti la filmul asta? uita0e la fifty shades of grey. cica nota 2.. vai de pl ta.
Tyybi1 pe 26 Octombrie 2013 16:40
O sa fie cel mai bun film cu masini din 2014 !
dragosalexandru123 pe 15 Noiembrie 2013 17:16
Dupa cum arata trailerul nu va fi decat un nou film de duzina ce nu-si va acoperi investitia facuta... insa aparentele inseala de multe ori, asa ca asteptam s-apara in cinematografe
makketo pe 09 Aprilie 2014 00:14
acest film merita vazut din doua motive:
1. Super masini
2. Aaron Paul

tonymaestrul pe 24 Martie 2014 17:45
Nu ma asteptam la un film asa bun dar totusi m-a uimit ... puteau sa il lase normal fara 3D ca nu prea a avut faze de 3D. Electrizant si cu multa adrenalina presarat cu un pic umor , filmul este unul reusit....Asteptam continuarea
Calein69 pe 21 Martie 2014 22:04
Foarte tare filmul,vizionati-l cu incredere...E superb! :)
E foarte complex,cand nu e actiune e comedie,cand nu e comedie e drama si cand nu e drama e actiune :))

edward27 pe 15 Martie 2014 20:30
In sfarsit a aparut ...era si timpul sa apara un film ecranizat dupa cea mai frumoasa serie de jocuri cu masini . Azi am vazut filmul si mi-a placut extrem de mult ,si nu doar mie ,toata sala parea extrem de entuziasmata .
Cat desre film ,cine a jucat cel putin un joc Need for Speed sigur ii va placea mult .
Cursele ilegale sunt magnifice ,sunt filmate din mai multe unghiuri si ne dau o senzatie de actiune extrema ,iar sunetul de motor ,de cauciucuri...este magnific .
Povestea a fost foarte interesanta ,actorii au jucat e minune .
Recomand cu placere acest film . Nota 10 din partea mea.
P.S. : Sunt mare fan al jocurilor Need for Speed .

Brian pe 13 Martie 2014 15:22
un film destul de bun multa actiune merita vazut
sergiumures pe 19 Mai 2014 01:29
Masini
koenigsegg!!!! Cam cu asta ramai in minte dupa ce-l vizionezi
Dana04 pe 13 Aprilie 2014 00:45
Bestial filmul! M a impresionat la maxim, masini, actiune, actori fosrte buni, tot ce vrei! Merita vazut!!!!
Luk__ pe 13 Iunie 2013 12:20
Despre film !!!
Nu stiu ce sa spun.. Dar cred ca va fii foarte tare filmu. Un film gen Fast & Furious dar aici sunt doar curse ilegale.. Vom trai si vom vedea :D
RexServ pe 7 februarie 2014 11:48
Si vrei sa spui ca in Fast and Furious nu au fost curse ilegale ?
HahaNu pe 11 martie 2014 20:01
In Fast & Furios I au fost si curse legale, din pacate in restul nu au mai aparut decat cele ilegale dar si mai rau e ca au aparut mai multe impuscaturi decat curse.
Chris9 pe 26 Martie 2014 14:22
Sincer !
Prostie de film , filme pe acelasi calapod . Fast and furious este de 10 ori mai bun ca Need For Speed ! Parerea mea .
serban_alexandru pe 23 aprilie 2014 18:45
Filmu asta e bazat doar pe curse ! Fast and Furious nu este bazat doar pe asta ,ai vazut ce masini se folosesc in F&F ,fa diferenta.
Chris9 pe 18 iulie 2014 13:57
Dau alt exemplu Fast and Furious .. Exact aceeasi poveste , impuscaturi , curse ilegale ...
Leatherface pe 16 Martie 2014 19:13
Mii de cai putere si de awesomee
Pot sa spun ca sunt 131 de minute pe care nu asteptam sa se duca. Filmul este bine regizat, cadre din inauntru masinilor si perspective desprinse din joc. Este regizat foarte bine, pana la cel mai mic detaliu, masinile care mai de care , cu toti iubim macar bugatiu sau agera. Imi aduce aminte de joc foarte bine, recomand sa vedeti filmu daca iubiti si jocurile din franciza.
bmi pe 22 Februarie 2014 23:45
Jesse Pinkman Jesse Pinkman Jesse Pinkman Jesse Pinkman
alecs23 pe 16 martie 2014 00:15
ff tare filmul...mi.a placut maxim...:* :) (y) (y) (y)
unleasheD pe 02 Aprilie 2014 23:42
Tocmai ce am venit de la cinema si va spun intr-un mod cat mai direct: acest film nu abordeaza tema curselor de masini din aceeasi perspectiva ca si FF. Sunt doua filme diferite ce nu trebuie comparate! Filmul merita vizionat, aduce ceva nou in filmele cu masini desi pe alocuri ai impresia ca misterul nu este bine calibrat. Ii dau un 8 din 10 si recomand tuturor acest film pentru ca are ce ii trebuie :)
madalina_maddie pe 15 Martie 2014 21:24
F tare!
Un film care mi-a intercut asteptarile,Merita vazut fara doar si poate! Nu veti regreta!
Ghemot pe 10 Septembrie 2014 23:59
Filmul este superb!!! Numai cine nu a terminat măcar o serie din joc, nu ar putea să-i placă acest film, în rest...cuvintele sunt de prisos!
emy_sinaia pe 28 August 2014 11:24
Masini de masini.
Un lucru e clar inca de la inceput si anume acela de a nu putea multumi pe toti, era clar de la inceput ca aproape totul va fi mai mult sau mai putin fictiune, asa ca ar trebui luat filmul ca atare, fara orgolii si rautati inutile. Un film care se adreseaza in special gamerilor in materie si celor care apreciaza masinile iuti si scumpe. Ca isi mai dau si restul lumii cu parerea n-ai ce face.
larisamaria24 pe 27 August 2014 15:53
super masini, povestea interesanta, foarte bun filmul...merita vazut.
Mihai2508 pe 23 August 2014 14:22
Este doar "Inceputuri"
Pentru prima parte este un film foarte bun, chiar mai bun decat ma asteptam, are actiune si comedie si masini frumoase, iar povestea este gandita destul de bine, s-ar putea sa fie o serie chiar reusita. Toata lummea compara acum acest film cu "Fast & Furios", si cum ca ar fi mai slab, sau nu se ridica la nivelul lui, etc, etc. Eu unul apreciez foarte mult seria "Fast & Furious", insa daca sunt atent, prima parte a seriei "Fast & Furious" nu se ridica la nivelul acestui film, ca ultimele sunt mai bune, asta e partea a doua. Sa nu uitam este la "Inceputuri".
SYNDJ pe 18 August 2014 02:47
Bun! Next!
Un film drăguţ care te ţine conectat şi nu te lasă să te plictiseşti. Replici mişto şi efecte bune. Un subiect simplu dar care e plăcut mai ales când vezi asemenea maşinuţe în acţiune. De la mine nota 7 cu plus. :D Aştept şi partea a 2-a. :)
Ioana-ana pe 09 August 2014 17:18
Merită văzut
Andrei843 pe 08 August 2014 02:42
Un film excelent dupa parerea mea. Auzisem ca e bun, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa de bun. Mi-a placut mult, acum trebuie sa vad si fast&furious.
AndreBlack pe 29 Iulie 2014 15:16
Need for Speed
Foarte tare filmul . Nu se compara cu Fast & Furious dar merita vazut . Are actiune la greu , curse de masini pe toata durata filmului si tensiune maxima . Mi-a placut cum au jucat actorii mai ales Aaron Paul si Imogen Poots . M-a deranjat putin prezenta acelui narator Monarch (nu prea i-am inteles rostul in film) . Masinile si cascadoriile arata superb tinand cont ca nu au fost facute pe calculator . Se mai putea lucra la coloana sonora (parerea mea) . In general filmul este superb . Pasionatii de masini vor fi mai mult decat multumiti de acest film . Recomand !
CazaGio pe 19 Iulie 2014 00:25
Un film previzibil, dar plin de actiune, care nu lasa spectatorul sa se plictiseasca... mi-a placut cum conducea autoturisme personajul principal al productiei si faptul ca el si gasca lui erau capabili sa faca orice fel de sacrificii, sa riste orice pentru a-si atinge scopul
makomomo pe 14 Iulie 2014 13:48
surprinzator
Filmul incepe destul de sters,previzibil si cu aer de film de duzina insa incet-incet pe parcurs parca se transforma din bad in good devenind haios in unele momente si serios in altele.Apar momentele de curse si urmariri foarte reusite iar masinile sunt demne de toata lauda si admiratia.Nu comparati acest film cu FF pt ca nu este acelasi lucru.Cei care joaca si jocul NFS vor intelege filmul mult mai bine.Este un film facut dupa joc.Simplu.Nu analizati toate momentele din film daca pot fi reale sau nu pt ca in JOC totul se poate intampla.Asa si in acest film.
Repet, in ciuda unui inceput timid si sters, dupa 20-30min filmul devine extrem de bun si reusit.

Imi pare rau ca nu s-au folosit actori mai cunoscuti iar in rolul principal l-as fi vazut pe Ryan Gosling care a jucat in Drive sau pe Christian Bale, Channing Tatum ori Hugh Jackman.Ca partenera Imogen Poots joaca… citeşte

adyy95 pe 13 Iulie 2014 00:39
Nu inteleg cum se poate ajunge la niste comparatii de genul Need for Speed cu Memento, Schindler's List sau altele de genul asta, totul pentru incercarea de a te da inteligent . Filmul se descurca foarte bine servind scopului pentru care a fost creat, acela de a-ti oferi o sursa de entertaining, nu cred ca trebuie sa te mai gandesti si la imperfectiunile acestuia, pentru evidenta faptului ca nu vei putea face toate acele lucruri in viata reala fara a suferi anumite consecinte. Cursele de masini au fost prezentate excelent, actoria nu a fost la acelasi nivel, dar Aaron Paul poate mai mult, si sunt sigur ca vom vedea asta in filmele ce vor urma.
Sp1rit pe 10 Aprilie 2014 15:29
Salut all

Sincer sa fiu a fost un film bun. Ma asteptam sa fie o tampenie deaia stiti voi masini, intreceri, poveste anosta, bla bla bla...dar pana la urma s-a dovedit a fi un film frumos, nu te plictisesti si frumos structurat. Momentele de actiune alterneaza cu cele de comedie/amuzament, o reteta ideala, sarea si piperul filmului. Despre persoanje ce sa zic...Tobey, pilotul talentat, dar care e apasat de trecut ( faza cu masina neterminata de tatal sau care a murit), are un atelier, o echipa, iar masinile sunt legatura dintre ei....oamenii fac ceea ce le place.
Dino..ehhh Dino e "marlanul" pilot de curse si el...dar arogant se crede cel mai bun...gresala lui Tobey ca va avea incredere in cine nu trebuie.
Julia...fata buna care e alaturi de Tobey si il ajuta. Stie despre masini cum stiu eu despre fotbal si credeti-ma ca stiu :D....o zapacita, dar da savoare… citeşte

patron_rares pe 25 Martie 2014 22:34
Masini,viteza,actiune si...cam atat :)
Pe Aaron Paul il prinde foarte bine acest rol,joaca destul de bine.Chiar daca actiunea filmului este una destul de previzibila,cred ca filmul are momentele lui bune,si ca un inceput de serie,nu trebuie trecut cu vederea,de aceea il recomand.Sper ca urmatoarele parti sa fie mai la nivelul asteptarilor.
mihai_bmx pe 22 Martie 2014 20:07
un film bun
au avut masini de putere, sunt multe secvente din jocu nfs si a avut o pveste interesanta
diz3lgirl pe 28 Decembrie 2014 10:58
e ok
nu exceleaza din nici un punct de vedere, dar nu e nici rau, asa ca in lipsa de altceva, merge
daron75soad pe 23 Iulie 2014 19:19
Praf
Film bun pentru cocalarii care isi plimba ursuletul din 80 inmatriculat in Bulgaria prin fata blocului, ca doar pe aia ii poate prosti.

Ii dau 4 stele pentru Aaron Paul, e un actor bunicel, chiar daca in filmul asta cadea in depresii de virgina la fiecare 10 minute si isi aducea aminte ca n-are bani sa plateasca banca, a murit ala micu' cand s-au dat cu Koenigsegg-urile etc...

In rest, clisee si scene neverosimile...

Chelbos pe 15 Iulie 2014 12:23
dezamagitor, nu transmite deloc senzatia din cunoscuta serie de jocuri Need for speed.
spartacus pe 21 Aprilie 2014 14:15
Văd multe critic. Cei care fac asta ar trebui să sa gândeasca la puzderia de filme aruncate pe piaţă la foc automat si pe care le uiti in secunda doi de proaste ce sunt. Acest film este unul reusit de departe, filmat cum trebuie. Este, asa cum s+a anuntat, un film destinat in special pasionatilor de curse de masini, nu celor de impuscaturi etc., astfel ca respecta perfect linia anuntata. Personal, nu m-a dezamagit, desi aveam indoieli asupra lui la cate filme am tot vazut si care promitea in trailere o gramada. Ma bucur ca l+am vazut, e un film pe care o sa il revad. Sper sa urmeze o continuare.
roxana_dobrica pe 10 Aprilie 2014 19:10
L-am vazut si pot spune ca este f bun,multa actiune drama :D dragoste ..super!!
lalautza pe 10 Aprilie 2014 13:07
Foarte tare filmul,mi-a placut MAXIM. Recomand de vazut !
manolache_george pe 30 Martie 2014 18:38
Excelent
Peste Fast&Furios merita vazut.Sunt fan Fast&Furios dar imi pare rau ca sa deviat de la povestea initiala a filmului,F&F a devenit un film de actiune deci NFS e peste. Anyway!
yellowwolf pe 12 Iulie 2014 15:41
astepta mai mult
destul de sec filmul,cateva masini la sfarsit si inca vreo 2 in decursul filmului,poveste slaba,actori praf,interpretare varza,dezamagitor
VasileLuca pe 18 Februarie 2014 14:04
eu cred ca va fi un esec deoarece seria jocurilor este destul de reusita si e foarte dificil sa faci un film despre un joc, in care practic tu esti personajul principal...
anonimflamingogreen pe 25 Iunie 2021 23:13
O copie dezastruoasă după celebra serie Fast and Furious. Nu recomand deloc, e super plictisitor la început, iar originalul va fi oricum mereu cel mai bun. Nota 2 din partea mea, adică, conform cinemagiei, o pierdere de timp.
alexreviews123456789 pe 18 Mai 2021 19:21
Un film facut dupa celebra serie Fast and Furious, totusi nu este un film rau , fiind plin de actiune, adrenalina, cascadorii, masini...
forever_young_ pe 28 Aprilie 2020 18:17
REUSIT !
Un film de actiune reusit ....masini cu multi cai putere , tensiune suspans ...merita vazut !
user-5a3f9c625de26 pe 29 Iulie 2018 14:37
Nu sunt fan jocurilor video Need For Speed, dar acest film bazat după celebrul joc video NFS m-a lăsat aproape cu gura căscată. Este mult mai diferit față de filmele Fast & Furious, iar alegerea mașinilor pentru a face un asemenea film este demenţială. Toți actorii din acest film sunt foarte cunoscuţi : actori și un cântăreț. Nu l-am văzut la cinema nici măcar să mă interesez, dar m-aş uita la el şi în reluare după 12 noaptea sau oricând l-ar mai difuza din nou la TV numai ca să nu îl pierd.
danut_iulian pe 24 Mai 2018 18:39
Un film care foarte multi fani ai jocului lau asteptat. Iar pentru un prim film este foarte bun.
Raluca87 pe 18 Februarie 2018 15:52
Prima data cand a fost filmul la tv l-am ignorant nu m-am uitat. Big mistake. Cand l-au reluat m-am uitat si chiar mi-a placut. As vrea si alte parti. Nu se poate compara cu Fast and Furious, dar nici de ignorat nu este. Un film recomandat celor care au jucat jocurile Need for speed.
mariancarjan pe 16 Iulie 2016 13:48
EEEHE
Actorul principal strica tot filmul. Nu stiu daca joaca foarte prost sau nu are carisma dar stiu ca nu mi-a placut deloc!
Lockdown89 pe 18 Martie 2016 17:32
Daca acesta este alternativa la Fast and Furios,pai nu se putea un inceput mai bun.
Ceva aparte fata de celebrul Fast and Furios,nu doar prin prisma povestii dar si a modului cum se leaga aceasta.Un film ce implica curse nebunesti cu masini,adrenalina,actiune,prietenie si o datorie morala ce trebuie dusa la capat.Un film ce merita vizionat,un film ce arata ca o cursa poate fii castigata nu doar pt masini,faima,banii dar si pt a indeplini viziunea unui prieten drag si a rasplati o datorie morala fata de acesta
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:12
Need for Speed