Păreri I, Robot

(2004)

Eu, Robotul

Qube86 pe 09 Decembrie 2011 14:04
Un film de popcorn (parerea mea)...Nu te da pe spate dar nici nu te dezamageste...Un blockbuster fara prestatii iesite din comun chiar si din partea lui Will Smith...Efecte speciale reusite (mi-a placut realismul robotului),coloana sonora decenta si poveste spusa fara prea mari erori...Merge vazut...
k1psssss pe 17 Martie 2012 15:27
re
de cacat ! nu merge sa`l vad nush de ce dar cred ca o sa ma uit doar la poze o sa imi spun dupa parerea ! S@l
xerses pe 12 Mai 2011 23:05
Mi-a placut enorm.Pacat ca nu a luat si Oscar, ci doar nominalizarea.
zeki pe 01 Februarie 2011 22:30
Unul dintre cele mai bune filme de SF pe care le-am vazut ... un film foarte interesant ... merita vazut ... Nota 10 ..
legolas05 pe 15 Ianuarie 2011 18:58
frumusel filmul.....este si interesant,......merita vizionat
bugs pe 10 Ianuarie 2011 11:01
Cel mai mult m-a impresionat la filmul asta efectele care au fost din plin si de calitate.
chiba_florin pe 08 Ianuarie 2011 21:03
COOL COOL COOL
combinarea perfeca a fantasticului, actiunii cu realitatea
un film de vazut neaparat

aayana pe 03 Octombrie 2010 19:48
Trăim într-o lume în care preferăm să-i delegăm pe alţii pentru treburile mai puţin plăcute. Asta are un preţ şi în film exact despre aceste riscuri şi consecinţe este vorba. Mi-a plăcut.
catze999 pe 14 Septembrie 2010 17:36
cel mai bun sf
nu sunt un fan al sf-urilor, dar filmul asta schimba situatia. foarte bine gandit, idee originala, dialoguri interesante
Amel pe 10 August 2010 16:26
desi e un film vechi , este superb.ideea genial..will e extraordinar :x
Mihai2508 pe 06 Iulie 2010 13:15
Unul din filmele mele favorite in care joaca Will Smith. Un film de actiune SF foarte frumos, mie mi-a placut foarte mult si l-as revedea oricand.
mady1985 pe 17 Mai 2010 11:28
lam vazut si eu si e destul de bun.Will Smith joaca foarte bine.se merita sal vezi.
theothe pe 13 Mai 2010 13:37
dap...
transpunerea pe ecran a unei opere SF .este buna si u m-a dezamagit.
apropo. i robot e scrisa de issac asimov...

Bagio pe 03 Mai 2010 15:21
Meserie!
Actiune din plin,umor de calitate,poveste captivanta si efecte speciale care chiar is speciale! daca mai adaugi si un pic de Will Smith obtii un film superb! Cel mai bun SFcare l-am vazut pana acum,robotii is facuti mishto,iar dupa Audi-ul ala am salivat cand l-am vazut! 10 cu tot respectul!

PS: gusturile nu se discuta!

flendurica pe 17 Februarie 2010 22:26
will
filmul e foarte bun.mi-a placut foarte mult.robotul m-a impresionat,dar foarte mult mi-a placut interpretarea lui will smith:)
cred ca e un film care trebuie ravazut:)

Gil pe 16 Septembrie 2004 22:14
te pot contrazice la toate observatiile tale Alin

dar asta este parerea ta asa ca nu incerc sa o schimb. :)

CHRISTina pe 07 Septembrie 2004 22:23
Tocmai am vazut filmul asta ieri si mi s-a parut cool Are o actiune interesanta si nu te lasa sa te plictisesti. Il recomand amatorilor de actiune si de SF. Dar ii acord totusi 3 stele pentru ca nu este ceva la care sa vrei sa te uiti de nu-stiu-cate ori. Il vezi o data...si gata!
Matrix pe 07 Septembrie 2004 18:41
De la Asimov n-au pastrat nealterate decat cele trei legi ale roboticii. Restul e un scenariu comercial care sa aduca multi bani.
Stiind ca nu are legatura cu Asimov ma asteptam totusi din partea lui Alex Proyas la ceva mai dark, dar nu e asa.
Efectele speciale tin in spate tot filmul, eu zic ca sunt reusite, cu mult peste clonele lui Lucas.
Prestatia lui Smith e cu mult peste ce a facut pana acum, poate si pentru ca e mai serios decat in tampeniile politiste in care se intrecea in glume proaste.

Gil pe 05 Septembrie 2004 22:17
Filmul este intradevar bun. Imi pare rau ca l-am clasat de la inceput din cauza relatiei dintre titlu. Din pacate a fost ales doar pentru a mai aduca niste oameni in cinema.
Nu prea are legatura cu cartea (in afara de bullshitul clasic al lui Asimov despre creierul pozitronic - cuvant care nu inseamna nimic)

Chiar merita vazut (in ciuda faptului ca e incredibil de plin de reclame)

df pe 01 Septembrie 2004 11:01
pacat ca nu e o ecranizare dupa cartea lui Asimov...ar fi fost mult mai interesant!
bill_the_butcher pe 31 August 2004 23:56
roboti care fac ca nadia comaneci si reclama cat cupride la o singura marca: converse. am avut si eu o pereche de-aia, nu model 2004, poate 2002.
Dadulescu George pe 28 August 2004 17:05
Sincer n-am vazut filmul dar am vazut doua prezentari si am citit in Level despre el.
Principalul motiv pt. care sunt interesat in acest film este deoarece este cu Will Smith, unul dintre actorii mei preferati. Pana acum toate rolurile pe care le-a interpretat au fost superbe si joaca foarte bine mai ales in comedii si in filme de actiune .Deaceea cred ca isi va face treaba cu brio si in acest film. Nota? Maxima!
Totusi nu poate fi mai bun decat Kill Billul lui Tarantino.

Yuki pe 26 August 2004 15:17
Nici lui "Minority Report" nu i-am dat vreo sansa si am ajuns din intamplare sa-l vad si n-a fost rau. Pare ca in ultimul timpo povesti sf neguroase cat mai dramatice si cu un semi-happy end sunt foarte en vogue.
Ce-i drept inca din subiect se vede ca de la Asimov s-a imprmutat robotul de vreme ce dr. Susan specialista in robotica si-a facut schimbare de sex, varsta si culoare si s-a imbracat ala Neo. Sper sa fie si ceva original in film.
Mai putin convingatoare mi se pare schimbarea profesionala fata de carte. Lumea roboticii lui Asimov e tesuta in principal printe matematicieni, fizicieni etc (logic, nu?). Dintr-o data in film apare un politist (original, nu?) probabil imprumutat din "Caverne de otel" tot a lui Asimov. Am temeri ca filmul va fi foarte previzibil si paranoico-obsesiv (pazea vin robotii sa ne omoare pe toti! de unde vin? pai din fabrica, ca noi i-am… citeşte

Gaandalf pe 26 August 2004 09:45
Nu shtiu cum poate catalin sa compare asha ushor I,Robot cu Matrix ... (toate 3). Singurul lucru pe care l-am apreciat la I,Robot au fost de fapt 2: prima - viziunea lui Asimov care a fost pe ici pe colo "reflectata" in film shi efectele cu Sonny care au fost extrem de reale shi de impresionante. I,Robot este dovada vie a situatziei cinematografiei din Statele Unite.

Apropo de compararea lui Matrix cu I,Robot sau de "amestearea" lor ... ar trebui as vezi ce contzine DVD Box Set-ul la Matrix: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=181&start=425&hist=0

Sa auzim numai de bine!

emil_ghost pe 26 August 2004 00:48
Povestea filmului are la baza o carte a lui Asimov asa ca obligatoriu filmul este ridicat din start dar din pacate in alte domenii nu exceleaza ramanand doar un simplu sf de actiune
Nu rau dar nici extraordinar

Alin pe 25 August 2004 17:49
"talentul lui Will Smith"?Care...talent?
Will Smith e un comic demential dar ca actor e cel mult mediu.Imi place de el si de filmele lui, dar hai totusi sa recunoastem.

Catalin pe 17 August 2004 11:35
Domnilor... merita! Chiar zilele trecute am vazut filmul.
Imaginatia de la Hollywood iar si-a spus cuvantul. Dupa Matrix si celelate filme bazate pe realizarile extraordinare ale computerului, "I Robot" isi amesteca talentul lui Will Smith cu realizarile pe computer ale regizorului.
MERITA VAZUT !!
Concluzia filmului va va da de gandit faptul ca in viitor, trebuie sa aveti grija ce faceti cu roboti de casa si cei personali, sa nu-i suparati, ca aveti sansa sa se intoarca impotriva voastra. Oricum singurul lucru care-mi doresc, este sa apuc si eu sa vad asa ceva la mine-n apartament: Un robot de genul din film. Ar fi o mare realizare pentru omenire. VIZIONARE PLACUTA!

Catalin pe 19 Iunie 2004 19:08
Am vazut trailerul filmului si ...nu stiu cum sa ma exprim , un film "jmecher" desi nu-mi sta in caracter sa caracterizez un film in acest fel... Din cate am vazut filmul nu cred ca va avea mare priza la public peste ocean , la noi poate , desi daca stau sa ma gandesc bine la noi va fii trecut cu vederea foarte repede....ii dau 4 stele pentru ca merita....veti vedea !
Gil pe 13 Iunie 2004 21:06
Pacat ca va folosi doar titlul din cartea lui Asimov (in rest Holywood 100%)

Daca nu ma credeti cautati niste previewuri sa va convingeti singuri

Casy20 pe 13 Mai 2011 14:20
Hey este un film cu roboti deci pt mn a fost un film bun:X
Trebuie vazut de tozyyy:D

_qwart pe 18 Ianuarie 2011 00:23
Imi poate recomanda cineva mai multe filme de acest gen, cum ar fi si Surrogates? Nu ma mai satur de ele... :D
gyxu78 pe 10 Ianuarie 2010 21:15
bun film
imi pare rau ca la vremea respectiva nu am reusit sa il vad la cinema pentru ca parerea mea este ca merita are efecte calumea

adry.ro pe 10 Ianuarie 2010 20:52
Foarte bun filmul. Merita vazut. Chiar daca este SF este foarte probabil sa devina realitate.
zpetryn pe 08 Ianuarie 2010 21:15
...
Actiune , rasturnari de situatie , bataie intre roboti ( ah am iubit partea in care s-o batut Sonny cu roboti :x ) intr-un cuvant o capodopera pentru mine.
Costy_Craiova_fan pe 04 Ianuarie 2010 11:42
Inca odata Will joaca foarte bine,filmul este plin de actiune....ce mai merita vazut.
Radu1711 pe 27 Septembrie 2009 01:06
radu1711
parerea mea ii ca filmul este foarte bun pentru anul 2004, si efectele si actiunea
sorinreddog pe 23 Iunie 2009 17:13
SF excelent!
Filmul este bun,mie mi-a placut,un SF excelent,plus Will Smith,un actor foarte bun,nota 9:x:x:x
Mesphito pe 14 August 2009 01:27
Ideea ca robotii ar avea liber arbitru ma ingrozeste ... In fine . Dragut film dar...nu-i cine stie ce .
Bogdan Honciuc pe 16 Octombrie 2004 20:37
simpatic, cu unele efecte ok (mai ales spre sfirsit, dar robotii arata cam naspa. will smith mai bun decit m-am asteptat (desi tot nu-i suport willsmith-ismele).
Alin pe 14 Septembrie 2004 22:36
replici aiurea si copilaresti, poveste clasica, personaje stereotip, efecte speciale cu duiumul, happy end american.daca va place asa ceva, mergeti.mie unu, nu-mi place asa ca 2/5

p.s. asimov probabil se rasuceste de zor pe unde e, numai pentru ca i-au asociat numele cu asa ceva

qqq pe 16 Martie 2006 10:18
Cam jalnic,accentueaza medicrotatea tot mai vizibila a acestui actor,impreuna cu replicile stupide.
nume pe 23 Decembrie 2004 01:52
"este la fel de bun ca Matrix."
Buhuhuuuu... te-ar omora astia sa vada ce ai scris. E prost draga, foarte prost.

ooo333 pe 24 August 2009 11:05
Super film , mi-a placut mult si l-am vazut si revazut de multe ori , povestea si efectele speciale sunt foarte bune iar Will Smith joaca foarte bine .
AeroX pe 24 august 2009 18:55
l-am vazut acum 2 ani:D da.....a fost super:) e mai relaxant sa-l vezi pe will smith cu o mana artificiala aici decat sa lacrimezi cu el in the pursuit of happyness:D.........mi-ar placea sa vad o continuare cumva.......aaa si inca ceva.......robotul ala de la antivirusul eset nod32 seamana destul de bine cu robotii din acest film:D
andreiclawhammer pe 11 Ianuarie 2007 05:29
Cine dreaq l-a visat pe Will Smith intr-un film ca I Robot...e complet pe dinafara...ba,da chiar numa eu am observat?!
1 stea pentru efecte,ca scenariul e varza,in viata mea nu am dormit la un sf inainte...

KuRuPt pe 20 iunie 2009 13:22
mai bine jucai u in film..nu?? xxxx
Go 1 2

Film - I, Robot