Păreri Fringe

(2008)

Fringe

simona05 pe 04 Aprilie 2010 17:51
Oricine vizioneaza cateva episoade o sa fie de acord cu ce spun: merita.
ambulantier pe 8 mai 2011 22:59
e cel mai tare serial posibil,e ste un SF,dar real dupa parerea mea,mintea umana nu poate concepe anumite lucruri,DEOCAMDATA.
belutzaa pe 01 Decembrie 2009 19:12
Supertare..
Super-tare serialul, frate :x
Merita vazut..am vazut pana acum tot ce-a aparut..
genial..!

blackpussycat pe 18 Februarie 2011 12:58
EXCELENT
UN SERIAL DE EXCEPTIE!!UN SERIAL CE VERITA VAZUT!!! ESTE ACEL GEN DE SERIAL CARE NU TE LASA SA TE MAI RIDICI DE PE SCAUN :))))) SUPER DE TOT!!!!ASTEPT URMATOARELE SEZOANE :X:X
artgrl pe 30 Iunie 2010 21:19
unul din putinele seriale care merita vazut, imi place foarte mult si abia astept sa inceapa noul sezon.......
Petronius pe 06 Iunie 2010 01:20
Varianta X-files
Serial este foarte bun...mai cu seama ca este varianta moderna a lui X-Files...dar cu un subiect diferit daca acolo era vorba de extrateresti aici se discuta de universuri paralele...merita filmul... afli cateva explicatii stiintifice la cateva idei ce se dezbat acum...ca subiecte de film
legolas05 pe 05 Ianuarie 2011 11:07
este un serial foarte bun,imi place mult,merita sa il vezi
emy_sinaia pe 22 iulie 2011 11:21
cam fortat spus, fiecare din seriale are specificul lui, nu pot fi comparate
legolas05 pe 6 octombrie 2011 20:56
ai dreptate,am modificat commul
Makaveli13 pe 06 Mai 2010 13:04
abia am inceput sa il vizionez si pot sa spun ca din primele 2 episoade mi-am dat seama ca e foarte bun
MaDyTzZa pe 01 Aprilie 2011 11:16
de cand ii facea publicitate, am asteptat sa vad ce fel de serial e!
iar de la primul episod ma captivat!
este unul din putinele seriale care chiar pot sa spun MERITA VAZUT!

este fantastic proiectat, iar cazurile sunt geniale!

Alina_Maria pe 15 Mai 2011 00:49
un serial iesit din tipare care iti pune rotitele in miscare. este imposibil sa nu iti placa.
deiv pe 04 Aprilie 2011 23:17
Fringe 9,5 *
Un amestec de nebunie,conspiratii,semne de intrebare si crime macabre.Dar stiti ce este cel mai frumos la acest serial? Ca acest amestec are chiar un "GUST BUN".
Lewis85 pe 04 Iunie 2009 21:20
e foarte tare e "The X Files"-ul noului mileniu.......de nota 10
sacalul2005 pe 10 Septembrie 2010 04:49
e foarte bun...am vazut pana acum dr house ,prison break, supernatural , the mentalist ,chuck , stargate sg1 , seriale foarte bune si pot sa spun ca daca ar fi sa fac un top fiecare e pe primul loc in felul lui .... iar daca ati vazut macar unul din serialele enumerate de mine si va ganditi ca e cel mai tare ....nu poate fi egalat ganditi-va ca asa e si fringe.... poate ca la inceput unora o sa li se para nah un film cu aceeasi echipa care intalneste nush ce cazuri , dar dupa primele 10 15 ep se leaga foarte bine si incepi sa iti dai seama de poveste....nu mai vb de sez 2 care l-am vizionat in 3 nopti ...abia ast sez3
oneloser pe 28 septembrie 2010 14:17
total de acord cu tine. si pentru mine fringe e pe locul intai, la fel ca battlestar galactica, flashforward, dexter, supernatural, taken si altele... ps tocmai am vazut primul episod din sezonul 3 si a meritat asteptarea
rushy pe 24 Iunie 2009 17:06
e bunicel serialul ... are unele chestii prea stupide, dar unele faze sunt interesante
merita vazut, cat de cat

C_999 pe 16 octombrie 2010 11:10
eu unul nu mai pot cu Walter ala, cum face el pe prostul, ma obosesc dialogurile lui , in rest serialul e facut bine
Spaghete pe 15 Aprilie 2012 01:14
"You're bald. I think he's an observer!"
Curiozitatea pentru acest serial mi-a fost trezita de catre o emisiune tv, mai exact "Codul lui Oreste", in care invitatul nu era nimeni altul decat generalul Emil Strainu, dansul facand referire la acest serial, spunand ca un procent important din film este real.
Fringe este cu adevarat surprinzator, fiind un Science Fiction(?!) care incearca si reuseste zic eu sa nu foloseasca clise, incepand destul de timid, dar pe masura ce episoadele curg devenind tot mai interesant. Desi beneficiind de actori mai putin cunoscuti (de catre mine), prin prestatia lor total dedicata serialului acestia m-au facut sa-i admiri pur si simplu, facandu-ma sa le descopar talentul si carisma in fiecare episod. Povestea frumoasa de dragoste dintre agentii FBI, seducatoarea Olivia Dunham(Anna Torv) si placidul Peter Bishop(Peter Hermann
) empatizeaza cu nastrusnicul vesnic confuz si agitatul,… citeşte

milocek pe 22 Martie 2011 18:58
Merita vazut. Mie mi-a placut f. mult. Am vazut primele 2 sezoane si ce-a aparut din S3 Doua zile nu m-am dezlipit din fata DVD-ului
LuchianS pe 24 Iulie 2012 04:11
Mai mult decat un serial.
"Divizia fringe" mi-a devenit ca o familie pe parcursul vizionarii.Walter are un glas cald care te incalzeste si te calmeaza.Poantele lui imbinate cand cu inteligienta cand cu nebunie te fac sa zambesti. Agilitatea si forta Oliviei te inspira cu ambitie iar misterul lui Peter e exact gramajoara de sare pt. o mancare excelenta.Daca il vizionezi in profunzime, inveti multe din el printre care ce inseamna dragostea, familia, curajul, perseverenta, empatia a.s.m.d. Cred ca ma opresc aici cu comentariul.Oricum, un lucru important l-am invatat din el si sper sa nu il ratacesc: sa nu renunt niciodata in fata imposibilului.Tot ce trebuie sa faci e sa iti urmezi inima. O sa imi lipseasca mult serialul.
ombladon24 pe 12 Decembrie 2012 23:37
Sezonul 3 ??
Nu vreau sa raman in ceata iar ca la proaspatul terminat de vizionat Kyle XY care m-a lasat cu ochii in soare si as vrea sa ma apuc sa il vizionez dar daca nu este complet mai bine nu il mai vad, exsista si sezonul 3 ? sau se termina in sezonul 2 !?
her122122 pe 5 ianuarie 2013 21:39
Ai pana la sezonul 5.Pe 18 ianuarie apar ultimile 2 episoade ale serialului. Uita-te, nu vei regreta!
copila_satanista pe 11 Mai 2011 12:57
M-am pus si eu pe vazut "Fringe" In sfarsit am reusit dupa mult timp sa mai gasesc si eu un serial care sa ma prinda bine. Faptul ca am o slabiciune pentru SF-uri si n-am prea mai avut parte de ceva mai zdravan de un car de vreme isi spune cuvantul.
E un pic aiurea experiemtnul celor de la Fox cu durata episoadelor ... parca imi "musca" din timp un pic cam mult, defapt buba e ca uneori nu reusesc sa strecor cate un episod printre alte activitati.
Imi place maratonul pe care il face prin intermediul fiecarui episod printre numeroase idei intrigante mai mult sau mai putin cunoscute, peste care stiiinta inca nu a reustit sa-si intinda tentaculele. Totul este imbinat atat cu ajutorul unor personaje care sunt construite destul de frumos cat si cu ajutorul unui scenariu interesant in jurul caruia graviteaza diversele cazuri.
Ma cam irita putin comparatia cu X Files pe care o… citeşte

Medicate pe 26 septembrie 2011 19:55
Subscriu ! X-files este superb, dar Fringe e capodopera! Dupa Lost nu credeam ca voi mai "gasi" un serial atat de captivant, cu atat de multe situatii ciudate. Fringe este doza necesara de-ati pune "muschii" la contributie, excitand fiecare parte a cerebelului.
Medicate pe 28 septembrie 2011 18:20
:)) ce coincidenta !
dmx22 pe 09 Mai 2011 21:23
tare
E foarte tare unul din serialele kre chiar mi-au placut
allygnc pe 07 Mai 2011 20:51
genial
idee indrazneata, mister din plin (te pune pe ganduri) , deslusiri socante, intorsaturi de situatii bune, si cu cat te uiti mai mult la el cu atat il intelegi mai bine, cel putin ultimele 2 episoade din sezonul 3 sunt GENIALE.........abia astept sezonul 4...........nota 9.50
andu7zu pe 11 Decembrie 2010 15:53
Dupa parerea mea e cel mai bun serial.......are o combinatie intre drama,sf si mister foarte bine pusa la punc........repet este doar parerea mea.......asa ca nu e nevoie sa-mi spuneti "ba nu e cel mai bun seria" si alte chesti de genu......oricum merita vazut de la primu episod.....cei care l-au vazut cred ca imi dau dreptate....
steff008 pe 13 Noiembrie 2010 01:05
I have a deam ...
Ca si serialul asta va fi tras pe linie moarta ca merlin, chuck , etc iar revenirea lor nu se va face prea rapid
otonis pe 13 Martie 2011 15:37
Casting = banal, motiv pt. care nu ma "omor" dupa serial
Actrita principala = nepotrivita pr. rol principal, se poarta prea masculin pt. a nu fi pe invers, ori, macar intre
Regizarea serialului = slaba
Subiectele serialului = interesante, motivul pt. care-l urmaresc.

P.S. nici nu-mi dadui seama ca-i acordasem (din greseala) 8 stelute, cand este de cel mult 7, dpmdv.

raymond07 pe 3 mai 2011 02:27
numai de criticat e bun romanu'...faceti-va regizori fratilor
emy_sinaia pe 22 iulie 2011 11:14
domnule otonis scuza-ma ca-ti spun pe fata dar din pacate sunt multi pacalici ca tine care nu-si au locul la aceasta rubrica, nu ai maturitatea necesara sa-ti dai cu parerea la ceva despre care nu ai inteles nimic, oltene 1
superdepeche pe 30 Septembrie 2018 10:51
fabulos!
Fabulos! Exact asta este cuvantul care descrie acest serial.Pe langa faptul ca este genul de serial care nu te lasa sa vezi doar un episod si astepti cu sufletul la gura sa vezi ce se intampla in continuare ,interpretarea unor personaje este pur si simplu....wooow.
Da exact este vorba de Dr. Bishop(John Noble) care mi s-a parut un geniu de-a-dreptul ,modul cum arata atat de natural cand are nevoie de Peter(Joshua Ja ckson) ,cum nu vrea sa-si piarda fiul.
Un serial de pus ''in rama'' alaturi de ''Prison Break''

FlaviusZ pe 28 Iulie 2013 16:27
excelent
Un serial care tocmai l-am terminat. Nu sunt intr-o influenta temporara, ci stiu sigur ca Fringe este in top 3 seriale vazute. Un serial care trebuie luat progresiv, in niciun caz nu recomand ca, DIN INTAMPLARE, SA FIE VAZUT UN ORICARE EPISOD INAFARA EP 01 primul. Un serial destul de greu de inteles ( partea stiintifica merge la extrem ), parca ne e si frica sa il acceptam ca o posibila realitate, insa confera o puternica impresie de veridicitate. Ma astept ca, la un moment dat, sa fim capabili sa putem "sa ne jucam" asa cu creierul uman. Pacat ca se afla in umbra serialelor cu vampiri si cu adolescenti. Pacat, mare pacat..
KarGo pe 23 Septembrie 2012 19:22
Fringe este tipul de serial care face imposibilul posibil. Este gandit extrem de ingenios si atrage foarte mult prin poveste, stiinta si prestatie actoriceasca(John Noble este genial). Va recomand acest serial pentru ca este unul din putinele seriale foarte bune on-air. Nu-l ratati!
ANCRILS pe 26 Ianuarie 2012 20:22
foarte bun
excelent si in acelasi timp te pune putin pe ganduri. cum ar fi daca ar exista un alt EU intr-un alt Univers? sau poate ..........exista deja?!
joana_18 pe 04 Decembrie 2011 21:10
"drogul meu "
este ca un drog dupa ce vizionezi primul episod nu te mai poti opri si vrei sa vezi tot mai mult, acuma am inceput sa ma uit din nou la toate seriile
amalius2000 pe 17 Iunie 2011 01:36
Super
Are de toate pentru toti : SF, Action, Drama, Love, Comedy(Walter), scenariul este bun si toti actorii joaca bine, li se potrivesc rolurile. Toate respectele mele pentru actorul John Noble care joaca un rol greu si complex si se descurca de minune.
Singurul lucru care ma dejamageste este personajul Astrid - ceva scartie- (si varianta din universul principal si cel secundar) - mi-a placut o singura data de personaj si anume in varianta din 2026 cand parea ceva mai dezvoltat

bloodthirst pe 01 Septembrie 2011 23:50
Un serial bun doar in ceea ce priveste ideile pe tema sf.Totusi lipsit de originalitate,cu multe multe erori usor de observat si imposibil de trecut cu vederea...Unii comentatori l-au comparat cu X-Files,ei bine nu a ajuns nici pe departe atat de sus ca serialul mentionat anterior.
Ella_mc23 pe 16 August 2011 16:11
E bun serialul... dar Charlie in episodul 11 din sezonul 2 ?! WTF ... poate imi explica cineva :D
VladTheMad pe 17 august 2011 20:31
Acel episod facea parte din sezonul 1 dar a fost "bagat" in sezonul 2 de catre producatori . Motivul : necunoscut .
marutzu87 pe 08 Februarie 2011 23:30
sa mai apara un episod ca devine din ce in ce mai interesant................
kl pe 16 Iulie 2009 00:48
din pacate inca nu a ajuns pe posturile romanesti, merita vazut chiar daca nu toate episoadele sint interesante,. In rolul principal Olivia Durham (Anna Torv) ca agent special participa la elucidarea cazurilor misterioase alaturi de un savant putin nebun dar genial care a petrecut ceva timp "la nebuni"Walter Bishop (John Noble),impreuna cu fiul lui ,Peter Bishop (Joshua Jackson) -intre timp se contureaza o conspiratie globala in care sunt inplicati agentii guvernamentale si companii private pana la cel mai inalt nivel.....
alexandru_d pe 12 decembrie 2010 14:50
povestesti filmul?
senix pe 25 Iunie 2011 00:55
cam bate campii in primele episoade
si doctorul ala pute-au sa puna pe altu in rolul ala, cred ca oricine altcineva juca rolul astuia mai bine de 100 de ori!

- acum am vazut toate cele 3 sezoane si este o invalmaseala de idei, prin sezonul 2 iti da senzatia ca filmul devine mult mai interesant, insa in sezon 3 e totul parca prea previzibil!

Medicate pe 26 septembrie 2011 19:52
In primul rand : puteau se scrie! In al doilea rand...nu te uita frate daca nu-ti place. Apoi sa vii sa comentezi aiurea.
jokeru28 pe 24 Septembrie 2021 16:38
Am vazut primele 2 episoade. Nu m-au impresionat. Nu e genul meu de serial.
PiticVerde pe 25 Ianuarie 2020 22:36
Un serial foarte bun.
Unul din serialele mele preferate.Un singur cuvant : exceptional.
bertt pe 28 mai 2021 17:52
baga un ochi si la ..west world (Antony Hopkis)...
PiticVerde pe 31 octombrie 2022 18:46
Multumesc pentru sugestie.
reni1 pe 02 Mai 2019 22:19
Exceptional . conspiratie , nebunie , conflict intre universuri paralele , Walter este genial .in opinia mea, merita vazut serialul. pacat ca au fost doar 5 sezoane .
user-5a7b6acc2fef5 pe 07 Februarie 2018 23:09
Buna, stie cineva de unde pot cumpara toate sezoanele? Multumesc
cezarica98 pe 17 Martie 2017 22:04
Universuri paralele.
Fringe, serial s.f., de la bun la foarte bun, de la un univers la alte spatii sau timpuri paralele, de la imaginatie la depasirea imaginatiei, de la fenomene inexplicabile la suspans si mister, emotii si stari pe care omul tinde sa le ascunda decat sa le arate. Pentru mine este acel gen de serial care odata inceput nu il mai poti amana sa il vizionezi, este acel gen de serial care te tine treaz noaptea si iti doresti sa il vezi pana la final, acel gen de serial in care privitorul este martor la incidente supranaturale, la stiinta care sfideaza posibilul, situatii neprevazute si conspiratie. Scenariul si personajele au nota maxima, personajul Olivia(o sa ii adori accentul) este magnifica, este agentul care se implica in cazuri iesite din comun, are o frica de singuratate, iar dorinta ei de a face bine, sfarseste spre ce este mai rau, iar aici intervine un personaj carismatic, Peter, un… citeşte
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 11:55
BEST TV-SERIES EVER
Unul dintre cele mai bune seriale Sci-Fi ! este de neratat, Olivia si Bishop si Peter sunt trio magic ;)
yellowwolf pe 05 Ianuarie 2015 13:15
mind fucking movie
Foarte bun serialul,pacat ca nu l-au mai lungit si pacat ca au stat prea mult pe unele aspecte,in rest ai ce sa vezi,comedie,horror,actiune,drama,romance,sf.neaparat trebiue vazut
bizonul pe 03 Noiembrie 2014 07:09
Pare sa fie bun, avand in vedere ca este programat f. tarziu. La o ora buna avem idiotenia MasterChef, adica ora 20,30, iar acest film la jumatatea noptii cand doar cucuvelele mai poate viziona acest film. Asta face Pro tv.,dar nu numai , campioni sunt cei de la National tv. cu teroarea de indiene ce nu mai contenesc,si au acaparat serile la acest post tv., nelasand sansa unui film bun.
andreea_cristina01 pe 27 Iunie 2014 20:54
Nu degeaba are nota 9. este un film SF bun.iti pune putin mintea la contributie.
milito pe 03 Iunie 2014 00:55
pe mine unul nu ma impresionat foarte tare, pot sa spun ca am ramas chiar dezamagit la final. e un serial SF bun primele 3 sezoane, apoi totul devine o incurcatura de episoade parca regizate sa iasa la numar din care nu mai intelegi nimic. unele chiar penibile. totusi l-am urmarit cu greu pana la sfarsit datorita formidabilului JOHN NOBLE
DaniMar pe 29 Octombrie 2013 20:19
Ce-mi place cel mai mult la serialul asta e ca te determina sa te crezi mai inteligent decat esti,probabil.Te trezesti ca intelegi teorii,care,enuntate de savanti te-ar baga complet in ceata.Daca inchizi ochii la micile scapari si inarventente.e unul din cele mai bune seriale pe care le-am vazut(cel putin primele trei sezoane).Ca idee:nu cumva "lumea cealalta"e de fapt un univers paralel?
vladimir84 pe 19 Iulie 2013 18:48
Beware Fringe!
Un serial foarte original. Cateva idei din primele 2 serii sunt pur si simplu uimitoare, nici prin cap nu-ti trecea asa ceva. Foarte foarte bun!
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 20:53
Parerea Mea Despre Acest Film O Gasiti Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
ArjenRobben pe 14 Iunie 2013 11:55
Unul dintre cele mai bune seriale pe care le-am vazut .Mi-a placut foarte mult cum au jucat Olivia Dunham si Walter Bishop
cosmin_kedii pe 01 Mai 2013 18:56
eu recomand tuturor iubitorilor de X-Files, chiar dacă acesta este în continuare la nivel imaginar, comparativ cu anchetele și istorie. Cele cinci sezoane m-au ținut în suspans și au reușit mereu să mă surprinde.
Alexandru1994 pe 15 Ianuarie 2013 13:12
Exceptional
Dupa primele episoade te prinde,unul drintre cele mai bune seriale!