Păreri Dragoste la zero grade

(1964)

Dragoste la zero grade

ALBU DUNITRU MARIAN pe 14 Ianuarie 2007 16:32
Un film pe care intotdeauna mi-a placut sa-l revad. prima oara cand l-am vazut eram un copil. Mi-a placut imaginea, modul de realizare (realist) si jocul interpretilor. Dem Radulescu, Coca Andronescu, Iurie Darie si Dumitru Rucareanu (2 din actorii enumerati nu mai acum printre noi). Un film acre produce o inviorare sufleteasca printre sutele de filme anoste "made in USA".
cezarika21 pe 17 Noiembrie 2014 16:00
O prostioară demodată
O prostioară muzical-umoristică despre înfiriparea pe pârtia de schi de la Poiana Braşov a unei poveşti de dragoste între un tehnician TV şi o strungăriţă. Fără cap şi fără coadă, "Dragoste la zero grade" pare un scheci TV ce combină glume banale şi şlagăre străvechi. Filmul pare acum demodat, dar tare mă gândesc că era demodat şi pentru anii '60. Probabil ar fi avut succes în anii '30 pe post de spectacol de revistă.
dragoste_la_zero_grade pe 15 februarie 2019 08:52
[COMENTARIU ȘTERS DE MODERATOR]
eduard_stratan pe 14 noiembrie 2021 10:33
Multumim cezarika, comentariile tale ne-au scutit sa ne pierdem timpul cu vizionarea multor filme slabe!
ciprian34 pe 12 Martie 2013 20:09
Un film destul de reusit cu multe momente umoristice bune de care doar Dem Radulescu ,Iurie Darie si ceilalti mari actori erau capabili
cosmin_kedii pe 31 August 2013 09:28
imagini frumoase , un sentiment de netăgăduit de poezie și muzică în acest film, o ilustrare perfectă a lui Geo Saizescu
xerses pe 17 Martie 2016 22:50
Are dinamism, coloana sonora te prinde, iar jocul actorilor este "spumos".
balta67verde pe 17 Octombrie 2016 12:17
Un film tipic Saizescu, o comedie banala in atmosfera "raiului socialist". Actori extraordinari, cu totii de 8-10 stele. L-am revazut zilele astea, mi-a dat o buna dispozitie si m-a relaxat. O buna dispozitie pe care cu siguranta n-as fi avut-o daca m-as fi uitat la un film ieftin de actiune de peste ocean.
nemotoujours pe 07 Decembrie 2012 12:15
SIMPATIC
UN FILM AL PERIOADEI SALE.
SUNT DE ACORD CA ARE IMAGINI/CADRE F FRUMOASE SI ESTE TONIC , ZAPACIT SI VESEL , PLUS CA ARE IMAGINI DE EPOCA,UNICE , CU ZONA RELEULUI DE PE CRISTIANU MARE EXACT CAND SE CONSTRUIA , UZINA STEAGUL ROSU SI ALTELE.
PLUS ATMOSFERA EPOCII , DELICIOS DE AMUZANTA IN SERIOZITATEA EI.

Iulidesprefilme pe 10 Noiembrie 2012 14:18
Comedie muzicală care exprimă bună dispoziţie şi nostalgii...
Vegetarian pe 04 Februarie 2012 10:18
Melodiile : Saniuta dragostei , Toata lumea canta etc din filmu asta sunt exceptionale pt plimbari prin supermarketuri , pt generatia de peste 41 de ani . Este si pe YouTube
eduard_stratan pe 1 decembrie 2015 09:29
Cu "filmu" se vorbeste pe maidan!
dragoste_la_zero_grade pe 15 februarie 2019 08:55
de unde crezi că ești ?
dragoste_la_zero_grade pe 15 Februarie 2019 09:02
La timpul său a fost un film de nota zece.
Au fost și vremuri bune în Romînia.

TitoJacksana pe 12 Noiembrie 2021 14:38
Din cate stiu, Papaiani nu joaca in filmul asta, va rog sa rectificati pentru a nu se face vreo confuzie
lili22 pe 04 Octombrie 2012 20:43
Foarte prost
cei care au facut aceste filme ar trebui sa ne despagubeasca pentru timpul pierdut si sa ne dea banii inapoi.
nemotoujours pe 7 decembrie 2012 12:03
ZAU ? SI CU BANII ACEIA SA-TI IEI BILET LA CONCERTUL LUI SALAM ? A, SCUZE , ALEA-S GRATIS , UITAI !!!
dragoste_la_zero_grade pe 15 februarie 2019 08:59
nu era de așteptat un alt comentariu de la cineva „Foarte prost”. Se cunoaște că ești fan Sylvester Stallone
Actrita pe 15 Noiembrie 2021 14:06
O Comedie muzicala...
Filmul "Dragoste la zero Grade", este o Comedie muzicala din anul 1964, care trebuie privita ca atare. În rolul principal al Oanei, apare Florentina Ioana Mosora (* 7.01.1940 Cluj – † 1.02.1996 Liège, Valonia, Belgia), care joaca alaturi de Actori "consacrati", precum Iurie Darie (Andrei), Coca Andronescu (Ilinca), Dem Radulescu (Brica), Dumitru Rucareanu (Nica), Mihai Popescu (Tudor), Nae Roman, Artist Emerit, Nucu Păunescu, Ovid Teodorescu, Gioni Dimitriu, Sebastian Papaiani.... Uimitor este ca actrita, a studiat în paralel, devenind biofiziciana... În 1974 a plecat însa în Belgia, stabilindu-se la Liège, unde a devenit o cercetatoare stiintifica importanta.
A murit însa mult prea devreme, de cancer, la doar 52 de ani...
În Film auzim vocea Cântaretilor Ilinca Cerbacev, Aurelian Andreescu si Cristian Popescu, dar si a actorului... Ovid Teodorescu...
citeşte