Păreri Der Räuber

Spărgătorul

andreisri pe 02 Februarie 2012 22:41
andreisri
Da un scenariu frumos ,aproape de realitate si credibil frumos filmul recomand cu mare placere celor care se mai uita si la filme europene.
Horatiucrisan pe 28 Februarie 2019 14:06
Desi nu respectă în totalitate adevarul, chiar dacă este inspirat din fapte reale, este un film bun si destul de realist. Andreas Lust se achita cu succes de rolul de spargator si runner. Il mai văzusem în ipostaza de polițist care a încercat să împiedice o spargere într-un film cu subiect oarecum asemanatar, si anume, Revanche din 2008.Si acolo în multe scene il vedem alergând prin pădure ca polițist care se pregătește fizic conform meseriei pe care o are. În Der Rauber, e exact contrariul si reușește să intre cu succes în pielea unui spargator la fel cum anterior a interpretat cu succes rolul de polițist. Totusi, acest film, după opinia mea nu se ridica la cel precedent, (Revanche), acela fiind mult mai profund si mai bine realizat. Este totusi un film bun ca multe filme europene chiar dacă lipsesc exploziile si împușcăturile din filmele comerciale americane.… citeşte
defav pe 08 Decembrie 2013 20:57
Nu mi-a placut, nu recomand .
Spunea cineva ca e " credibil, frumos, etc " . Zau ??? de exemplu,ce noima poate avea sa fugi ca nebunul dintr-o banca pe care tocmai ai jefuit-o ,fara sa fii amenintat de ceva, inca cu masca pe figura ? (ca sa atragi atentia , bineinteles, ca apoi sa fii haituit in toata regula ). Un psihopat cretin, asta e personajul principal ,care se defavorizeaza singur ,filmul spune povestea lui, a unui "om degeaba " . Nu vad nimic frumos, interesant , in ideea,povestea filmului ,chit ca tehnic e bine realizat .
Mi se pare o pelicula seaca, fara continut, fara vreun mesaj, plictisitoare .
Invit cunoscatorii sa ma lumineze in ce consta valoarea acestui film , ca eu nu o dibuiesc si regret timpul pierdut cu el .

eko pe 11 Martie 2013 06:49
Povestea este una uimitoare nu stiu cum de nu am auzit de el pana acum. Multe lucruri din film nu sau desfasurat ca in realitate , el a omorat in prima zi cand a iesit din inchisoare cand a dat primul jaf . A mai fost si primul suspect in alte trei crime , iar finalul nu are nici o legatura cum a murit in realitate , dupa ce vizionati filmul cititi despre el pe net , oricum o poveste incredibila si merita cu desavarsire nota 9 .
Edbah pe 22 Februarie 2011 08:05
Un film bun, cu scenariu interesant si actori credibili.
Insa ii lipseste putin din atmosfera de autenticitate a filmelor americane, filmare cadrelor da usor senzatia de film romanesc.

andreisri pe 4 februarie 2012 21:39
senzatia nu e de film romanesc ci european:D cat despre...citez "atmosfera de autenticitate a filmelor americane, filmare cadrelor " te ai obisnuit cu cele americane:)) stiu dsp ce vorbesti:D dar nu poti compara filmele europene cu cele americane sau mod de filmare asta depinde de alte chestiuni.