Păreri Belfast

(2021)

Belfast

mihaelatb pe 02 Ianuarie 2022 19:15
Acest film mi-a placut! Poate ca sunt eu mai subiectiva, poate ca sunt contemporana cu atentatele din Belfast, poate pentru ca unele din versurile melodiei Nopti, a lui Vali Sterian (varianta originala, nu cea adaptata la evenimentele din 89) se referea si la Belfast. Pentru ca mi se pare de neconceput ca niste crestini, de confesiuni diferite, dar crestini in fond, sa se urasca si sa provoace atata durere. Mi-a placut si reactia „instigatoarei” juvenile, care credea ca alaturarea razvratitilor este un act de maturitate, cand in fond nu era decat un act de teribilism, dar cand a vazut care sunt consecintele...s-a dovedit a fi doar un copil inconstient. Cineva il compara cu Roma lui Alfonso Cuarón. Mie filmul despre viata dintr-o colonie a DF -ului nu mi-a spus mai nimic, pe cand Belfast, mi-a prezentat o situatie dureroasa, cand trebuie sa te smulgi dintr-un loc pentru ca oamenii… citeşte
lili22 pe 19 Decembrie 2021 14:32
Emotionant.Belfast, anul 1965.Lumea de atunci vazuta prin ochii unui copil.Muzica lui Van Morisson..
burg_carmen_mariana pe 04 Februarie 2022 11:20
Un film frumos! Pe Judy Dench o ador, iar de micul Buddy m-am îndragostit pe loc. Interpretarea micuțului emoționantă! Nota 8! Recomand tuturor cinefililor!
Iulidesprefilme pe 24 Ianuarie 2022 17:11
Acest film de autor i-a adus lui Kenneth Branagh Globul de aur, în 2022, pentru Cel mai bun scenatriu.
andrei_oarga pe 02 Ianuarie 2022 21:00
Un film bun dar nu extraordinar,cu toate acestea atmosfera e bine realizată,chiar nostalgica iar actorii au jucat bine,totuși mai mult de 7 nu i-as acorda,am vazut filme si mai bune anul acesta ca Don’t Look Up,CODA,Dune sau Last Night In Soho.
sabinalin pe 14 Ianuarie 2022 20:11
,,Pentru cei care au ramas. Si pentru cei care au plecat. Si mai ales pentru cei care s-au ratacit,,. Am avut asteptari mari de la acest film. Nu pentru ca a primit mai multe nominalizari la editia Globurilor de aur din acest an ci pentru ca stiam ce poate Kenneth Branagh, importanta personalitate a cinematografiei britanice. Sau mai bine zis ceea ce putea pentru ca in ultima vreme nu prea il mai vazusem la lucru nici ca actor si nici ca regizor. Din pacate aceasta poveste ,,semiautobiografica,, m-a dezamagit in primul rand prin faptul ca nu mi-a produs aproape nici un fel de emotie in ciuda subiectului ofertant. Ar mai fi si penibila scena in care pastorul le cere copiilor banii, se vrea a fi o fina ironie dar nu-i decat un compromis grosier in incercarea de a castiga premii. Bineinteles ca filmul nu-i o catastrofa dar mi s-a parut departe din punct de vedere valoric de ,,E stata la… citeşte
Oana_S pe 10 februarie 2022 16:08
“For the ones who stayed. For the ones who left. And for all the ones who were lost.” Pentru cei care au rămas. Pentru cei care au plecat. Și pentru toți cei pe care i-am pierdut. (au murit adică). Nu s-a rătăcit nimeni, din punctul meu de vedere. Însăși dedicația filmului este emoționantă, dar mai sunt și alte scene. Bunicul care-i dă lecții de matematică și de viață lui ăla micu, Iubirea clară dintre cei doi părinți, ilustrată prin acel Everlasting love... la parastas. :) Și nu în ultimul rând scena finală cu Judi Dench. Pe mine m-a induioșat filmul.
White.Lily pe 26 Aprilie 2022 10:19
Cred ca este primul film de care sunt nehotarata :)) Adica, 50% mi-a placut, 50% nu prea.
Mi-a placut mult coloana sonora. Si rar se intampla sa-mi placa intreaga coloana sonora a unui film. Mi s-a parut chiar mai reusita decat filmul in sine.
Mai mi-a placut mult jocul actorilor. Foarte convingatori si expresivi cu totii.
Si de asemenea, am mai apreciat mult felul foarte realistic si simplist de redare a scenelor. Parca chiar te transpunea acolo, pe strazile lor.

Curios este ca in ciuda tuturor aspectelor de mai sus si a subiectului ofertant filmul mi s-a parut foarte rece. Nu stiu daca ar fi fost redat color ar fi facut vreo diferenta. Daca transmitea mai multa emotie, cu siguranta filmul era mult mai reusit.

Insa, pentru iubitorii Irlandei, pentru iubitorii filmelor ce au la baza fapte reale , recomand.

dmsteaua pe 12 Februarie 2022 01:59
Nu m-a impresionat acest film,nu am rezonat cu el. Actorii mi s-au părut reci,fără nuanțe,ca niște marionete. Parcă totul a fost exact ca pelicula,alb și negru,fără emoții,fără implicare,fără empatie. Mi-a plăcut foarte mult Ciaran Hinds și mi-a făcut plăcere să o revăd pe Caitriona Balfe (din serialul Outlander).
fotolist pe 14 Decembrie 2023 18:58
Buuun! Filmul lui Branagh nu este orice film, nu este pentru oricine! Nu cu lupte, scene sex, sau alte "chestii" pe care se pune accentul azi. Acțiunea nu se desfășoară alert, interesant aspectul BW al imaginii, chiar nu mai văzusem de mult un film BW! Plăcut mult scena dansului la final, pe ritmul melodiei interpretată modern de Sandra, "Everlasting Love"! Vizionați-l, nu veți regreta!
caius_danciu pe 22 Iunie 2022 21:22
Excelent
Surprinzătore această peliculă regizată de maestrul Kenneth Branagh. Nu este un film pentru oricine!!! Nu curg litri de sânge, nu sunt lupte corp la corp, cascadorii sau scene de sex sau nuditate. E surprinsă povestea unei familii pe fondul conflictului religios între protestanți și catolici din Belfastul anilor '60. Acțiunea se derulează lent, ceea ce displace spectatorilor, însă surprinde în detaliu relațiile între membrii unei familii de protestanți: bunici, părinți, nepoți. Superbă scena dansului dintre cei doi soți, scene care nu se mai regăsesc în viața reală actuală din varii motive... Un film-lecție pentru orice vârstă. Merită vizionat!
user-5e8777125aac4 pe 28 Aprilie 2022 17:21
Super film de atmosfera!!Muzica demențială (Van Morrison).Exceptional!Atinge puncte extrem de sensibile greu de atins!!
Smrs pe 03 Aprilie 2022 01:12
Filmul redă pe scurt viața comunității unui cartier din Belfast ca o impresie generală despre ce înseamnă spiritul si moravurile irlandezului de rând din acele vremuri. Ducându-ne cât mai fidel în lumea lor, putem observa simplitatea lucrurilor, o religiozitate bigotă care ducea foarte des la revolte sângeroase, uneori uzând ca pretext fals pentru aceste înfruntări.. De remarcat și dragostea peste măsură față de locul natal, de casa copilăriei și greutatea de a pleca chiar și pentru un viitor mai bun din bătrânul cartier. Scenariul nu excelează, iar acțiunea pare să nu urmărească un anumit deznodământ, însă este o proiecție bună a ceea ce a însemnat peninsularul neaoș a anilor în care pe la noi domnea comunismul. Foarte simpatic și puștiul, care în inocența lui, oferă niște mici lecții de viață, iar finalul și mesajele lui sunt adevărate… citeşte