Păreri AVP: Alien vs. Predator

(2004)

gaga pe 10 August 2008 20:01
faina lupta dintre aliene si predatori.PREDATOR=THE BEST.
Yesup pe 15 martie 2011 17:35
aliene ? :)) poate vroiai sa spui "alien's"
tobias_alexandru_dumbr_veanu pe 12 ianuarie 2014 01:37
Si asa formam o noua familie lexicala. :))
dan pe 08 Martie 2007 11:34
numai pentru fanii sf: de vazut!
astept cu nerabdare... AvsP 2

niggeremall pe 30 martie 2019 18:08
daca l-ai vazut si ai o dara de cap in tien ti-ai dat seama ca l-ai asteptat degeaba.
claudiu-daniel pe 13 Martie 2009 12:38
pentru care iubeste sf-ul merita vazut un film bun.
Octaz pe 24 August 2010 00:10
Un film fabulos , este exact ceea ce vroiam sa vad , o lupta intre Predator si Alien mai pe toata durata filmului plus cateva accente si influente preistorice.De asemenea mi'a placut mult ca Predator a fost personaj pozitiv , daca inainte spuneam k Predator chiar este hidos,ei bine acum as putea spune ca e chiar dragut in comparatie cu Alien :)) Minti bolnave , cei care i'au creat , dar geniale - scz daca am jignit pe cineva -
Sergiu.Lobont pe 01 Septembrie 2010 03:55
Mi-a placut seria Alien, mi-a placut seria Predator... ce putea sa iasa la combinatia dintre cele doua? Un film plin de de actiune, suspans, un fir epic foarte bine construit, unde mai punem si faptul ca ador filmele in care se aliaza doua forte contrar opuse la inceput. Nu ai ce sa ceri mai mult de l un film de actiune...
cezarika21 pe 25 Mai 2015 20:14
Două specii extraterestre aflate în război pe Pământ
Identificând un semnal misterios captat de un satelit, un miliardar american adună un grup de savanți pentru o expediție într-o piramidă antică descoperită sub ghețurile Antarctidei. Pământenii sunt prinși în mijlocul unei lupte milenare între două specii extraterestre (predatorii și alienii) și trebuie să lupte pentru a-și salva viețile.

Reluând ideile de bază ale filmelor din seriile Alien și Predator adică monstrul perfect și vânătorul invincibil, ”AVP: Alien vs. Predator” ar fi putut avea o soartă mai bună dacă nimerea pe mâinile unui regizor talentat. Lipsa interesului marilor regizori ai vremii și lăcomia după un profit tot mai mare a făcut ca realizarea acestui film să fie încredințată lui Paul W.S. Anderson, un regizor mediocru, lipsit de talent și fără viziune.

Filmul se caracterizează printr-o acțiune… citeşte

eduard_stratan pe 30 ianuarie 2017 10:22
Cand o sa ma loveasca Alzheimer-ul o sa ma uit si eu la alien vs, predator!
Radu1711 pe 04 August 2009 12:49
Radu1711
imi place ca l-a bagat si pe predator in acest film, il face mai interesant
AeroX pe 30 august 2009 22:24
sau invers.....ca l-a bagat si pe alien:D......
dark56 pe 23 septembrie 2012 19:17
(SPOILER) da , dar Alien se poate adapta ,si poate gesta in Predator
Tyybi1 pe 04 Septembrie 2012 17:12
Pentru iubitaorii genului acest film este cireasa de pe tort. Trebuie vazut.
Sorin87 pe 09 Octombrie 2011 14:34
AVP: Alien vs. Predator
Chiar daca nu este asa de apreciat filmul mi-a placut foarte mult, tin minte ca l-am asteptat cu foarte mare entuziasm, dupa ce am jucat toate jocurile din seria Aliens vs Predator eram nerabdator sa vad cum se bat aceste 2 specii fascinante intr-un film.
gabica pe 20 Ianuarie 2012 22:34
nesperat...
...mi-a placut! nu ma asteptam ... l-am evitat intentionat ani de zile, pana asta-seara, cand tv-ul era deschis pe un post care l-a transmis, iar telecomanda nu era pe langa mine! :D
Raluca.Stefania pe 21 ianuarie 2012 19:06
same here
catasmile17 pe 21 Aprilie 2012 16:46
Un film destul de reusit. Mi-a placut foarte mult. imi place ca m-a tinut captiv pe tot parcursul filmului.
chiba_florin pe 23 Ianuarie 2012 22:42
...
o viziune "bolnava" a regizorului da pe atat de captivanta
te "tine" in priza de la inceput pan' la sfarsit

Jenny_pisica pe 18 Septembrie 2010 00:27
lam vazut si o forst fai !!!!!!!!!!! FOARTE FOARTE FAIN !!!!!!!!!!!!!!
GeorgeLeurzeanu pe 19 Iulie 2017 20:31
O confruntare intre 2 monstrii renumiti ai filmelor SF
O confruntare foarte reusita intre 2 monstrii renumiti ai filmelor SF prezentata sub o intriga interesanta. Actiunea este una foarte buna si scenele de lupta intre Alien si Predator sunt bine conturate. Actorii sunt insa mediocri iar muzica si regia filmului nu se ridica la nivelul de suspans care putea fi atribuit filmului.
Nefarious pe 17 August 2004 14:54
Hollywood-ul a ajuns in groapa, dragii mosului. A ajuns sa vanda azi drept "productii de mana intai" filme ce, in zilele in care cinematograful (mondial, nu numai american) insemna ceva, nu supravietuiau focului criticii si al publicului (vezi comic-verfilmung-urile sau adaptarile de jocuri video). Asta e. Timpurile se schimba, gusturile, asemenea si noua ne e dat sa vedem pe ecrane ghiveciuri de genul asta, a la "WolfMan meets Frankenstein" sau "Abbot and Costello meet WolfMan" sau alea japoneze (BETON !), gen "Gojira vs. Furankeshutain" sau "Mothra vs.Biorante" etc, etc., etc.
Eu mi-s fan ALIEN, al primelor 3 (al 4-lea e cea mai mare ratare ca sequel ever), ca astea-s perfect 'inszienert'(preferatul meu e 'Alien 3'), iar Predator mi-a placut doar primul. Dar sa-i pui sa se lupte impreuna, dovedeste nu doar lipsa TOTALA de inspiratie (avea dreptate cine zicea ca la Hollywood e un… citeşte

alberto.version pe 22 Februarie 2013 11:47
SUPER MOVIE ~TEN STARS**********
UN FILM FOARTE BUN PENTRU CEI CARE PREFERA SF-UL
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stefanzy pe 16 Februarie 2013 15:54
Alien + Predator =?
Eh dupa ce am vazut seria Alien si Predator am constatat ca sunt total diferite...dar puse in film au ''colaborat'' foarte bine. Intradevar,nu sunt multe secvente de actiune dar este ideea de baza de la care a venit AVP 2 ( care a iesit un pic mai prost ). In plus,soundtrackul mi se pare reusit.
Hmm...un 8?

Stefanzy pe 25 decembrie 2013 19:41
De asemenea o greseala a fost faptul ca s-a contrazis cu seria Alien. Adica? Pai in Alien 3 si Ressurection ! Ripley (pers. principal) incerca sa opreasca xenomorphii(sau alieni) sa ajunga pe pamant,ea la randul ei omorandu-se. Filmul se desfasura de asemea in viitor(20...) . In AVP aflam ca Alieni erau deja pe pamant de cateva secole(filmul se desfasoara in trecut...2004). Cam confuza ideea dar filmul tot reusit a iesit!
MikkaelWolfganger pe 25 Ianuarie 2013 16:23
Imi vine sa plang...
P.W. Anderson trage-ti singur un glont in cap pana nu ajung la tine.Am amanat aproape 8 ani intalnirea cu "mirobolantul" tau film, tocmai pentru ca stiam ca o sa ma dezamageasca.Mai omule, ce ai avut tu cu cele mai epice specii extraterestre toata cinematografia?Ideea de a pune fata in fata cele 2 specii nu e chiar rea, iar efectele speciale sunt destul de bine realizate.Dar de unde i-oi fi cules pe descultii astia de actori nu am nicio idee.Cheetah venita de la dezalcolizare ar fi jucat mai bine decat oricare dintre indivizii ce imi rasar la sfarsitul filmului pe ecran.Povestea m-a prins,exceptand dialogurile care erau de un cliseism cras.Mai tu Anderson, idei proprii nu ai?Si inca o intrebare....tu chiar crezi ca cea mai nemiloasa specie de vanatori de recompense din cate exista ar lasa-o in viata pe tipa aia, mai ales dupa prestatia actoriceasca demna de Razzie's?
Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 16:49
Se ia una bucata film se aduga un pic de alien (cu cati mai multi cu atat mai bine) pui si un predator (sau mai multi in functie de nevoie), iar la sfarsit adugi si oameni iar ceea ce iese este numai bun alaturi de o bere si niste floricele sau seminte.
Kable pe 23 Iunie 2010 22:44
Are o poveste foarte buna , armele Predatorilor sunt mai interesante , mai letale , iar faptul ca in film apare si Regina alien il face mult mai palpitant , cu mai multa actiune intre lupta dintre Aliens si Predators . In acest film se merge pe principiul " Eu te-am facut eu te omor" , aici Predatorii i-au creat pe Alieni , si tot Predatorii ii ucid.
Dar cum ramane cu noi? Se pare ca noi ramanem victime colaterale deoarece ORICINE AR CASTIGA... NOI PIERDEM! in fata acestor specii la fel de periculoase.

Gil pe 14 August 2004 12:34
Am vazut filmul. Ar trebui sa aiba ca subtitlu 'cum sa distrugi doua serii cu un singur film'
Efecte speciale frumoase dar filmul este f slab. Sunt fan al seriei Alien cat si al seriei Predator si pot spune sincer ca acest film nu isi are locul in faima creata de ele (sau de jocurile AvP)

cosmin_kedii pe 23 Februarie 2013 16:18
Scenariul este construit frumos,efectele speciale sunt superbe. Bătălia finală este uluitoare.
danyx493 pe 22 Iulie 2010 13:54
Interesant cum predatorii ii tin sub control pe alieni si ii folosesc pentru vanatoare...in rest filmul e destul de slab, nici nu se compara cu seria Alien a lui Sigourney Weaver sau Predator din 87...cele doua filme sunt epocale dar combinate nu prea merita efortul!
Sheev12 pe 26 August 2022 04:54
O combinație aproape reușită, o încrucișare pe care oricine o aștepta nerăbdător dupa Predator 2 cu Danny Glover unde a aparut acel mic "cameo", constând într-un craniu de xenomorf. Alăturând două francize de succes, nu rezultă într-un inevitabil succes datorat doar numelui de răsunet pe linie de filiație, nicidecum. Lucrurile sunt puțin forțate, iar faptul că întreg filmul ne este explicat într-un "flashback" la jumătatea ,cu siguranță, nu ajută, ba din contră, bagatelizează.
Cum se traduce acest lucru ? Este simplu, regizorul sugerează empatizarea cu acești vânători de elită, umanizarea lor, totul ia întorsături nedorite. Cine fură acum show-ul, a sau b ? Condesând atât de mult rolul fiecăruia, aduce pe ecran multă dezordine. Am putea până a spune că, înlăturând una sau alta din film, i-ar aduce un serviciu.
Până și numele… citeşte

Giulianodirt666 pe 16 Ianuarie 2021 12:59
Haterii să o sugă ! In special Cosmin 742000 omul mizerie !
Salbaticul pe 14 Octombrie 2020 00:10
Filmul este foarte bun,dar înspre final o dă pe desene animate.
Horatiucrisan pe 13 Octombrie 2020 23:54
Un film ghiveci care îmbină mitologia cu relativele noi despre extratereștrii antici si elementele fantasticecdin seria Alien si cea a Predatorului. Filmul nu a fost slab pentru acea perioadă însă e un mix zic eu, destul de slab. Se putea si mai rau, dovada filmul din 2007.
niggeremall pe 18 Octombrie 2018 21:09
Film fain, are cam tot ce ma atrage pe mine de obicei sa ma uit: horror, sf, mister, aventura. E suparator totusi cum se confunda requiem cu asta. fac pariu ca e si cazul de fata. a mai fost recent requiem tot pe filmcafe si nu e sungurul post pe care-a fost difuzat dar a indus in eroare fiind trecut avp. Asta mi-a placut mult mi mult ca avp 2.
gulias pe 06 Aprilie 2018 18:48
Filmul e din prima serie alien vs predator si ei pun partea a doua ????????????
6Patronul9 pe 15 Februarie 2018 11:49
Whoever wins...we lose
Contrar parerilor multora de aici mie mi-a placut filmul asta si pot spune ca e cel mai bun film al lui Paul W. S. Anderson.Este interesant,spectaculos si pe cat se poate de reusit din punct de vedere al ideii de unde s-a plecat.Combinatia perfecta de CGI si efecte practice cat si coloana sonora excelenta fac din el un must-see pentru toti fanii seriilor astora doua.Nu pot decat sa il recomand insistent ;)
andrei_oarga pe 18 Ianuarie 2018 18:43
Nu e atât de rau pe cât e considerat,locația e una buna,atmosfera de asemenea iar scenele de acțiune sunt reușite,nu e vreun clasic dar mi-a plăcut,mi se pare subapreciat,continuarea însă e foarte slaba!
AlexandruDragosStegaru pe 26 Ianuarie 2016 21:08
andystarx pe 29 Decembrie 2015 17:27
In sfarsit am vazut si eu acest sf cu luptele dintre cele 2 specii,dar am fost cumplit dezamagit ! Pare mai degraba o productie low cost,este slab ! Nu il recomand nimanui,poate doar curiosilor care au vazut celebrele Aliens si PRedator !
Claudynho pe 06 Februarie 2014 18:58
Un film bunicel !!! Ma asteptam la ceva mai bun !!!
kakapo pe 12 Ianuarie 2014 11:33
...sincer, mi-a placut...filmul este o combinatie reusita, zic eu, dintre The Thing (1982), Alien (1979) si Predator (1987), in care sunt intrepatrunse elemente ale civilizatiilor pamantene stravechi cu elemente ale civilizatiilor extraterestre (plasate 'in viitorul' umanitatii de Erich von Däniken, ale carui "amintiri din viitor" au inspirat scenariul acestui film)...un film SF reusit, dupa parerea mea...
SarpeleCocosat pe 11 Martie 2013 22:25
Merita vazut daca esti fan Alien sau Predator. Altfel filmul nu prea impresioneaza decat prin efecte speciale si poate coloana sonora.
yonutzTM pe 23 Iunie 2011 13:10
Un sf reusit , o batalie intre 2 din cele mai puternice creaturi din univerul ccinematografic .
Dr. Evil pe 21 Decembrie 2005 13:24
O idee excelenta foarte prost pusa in practica! In primul rand prea putini Predatori, prea putini alieni, prea putini oameni, scenariu prea banal si mai ales prea slab regizat! Iti da senzatia aia de claustofobie a filmelor ieftine! Pacat ca avea potential nu gluma! Evident regizorul nu prea are treaba cu nici unul din personajele protagoniste.
Dr. Evil pe 7 noiembrie 2003 18:28
Wow lumea este chiar prinsa in disputa nu gluma. in fine ... Acest film poate sa fie cel mult haios. Nu este nici Sf, nici thriler, nici horror de aceea l-as baga in categoria comedie. In principiu au luat 2 filme care s-au consacrat in folclorul SF care au o complemantaritate evidenta si tentanta (ambele se refera la lighioane spatiale care pandesc, terorirzeaza si ucid oameni) si ... le baga intr-o piramida in Antarctica impreuna cu niste oameni care au tricouri pe care scrie "CARNE" !!! (EXACT CUM AUZITI!) era mai cool daca se intalneau in Giulesti sau in Vama Veche sincer (asta cu Vama veche era chiar o idee buna abea mai capaceau niste rockeri obositi si mai vedeam niste nuditate sexuala) Oki sa zicem ca scenaristul era matol si a scris aberatia asta de scenariu, sa zicem ca s-a gasit un producator la fel de matol care sa puna in practica DAR unde erau cei de la FOX! Astia au mancat o gramada de cascaval dupa Alien si Predator (si tot ceea ce inseamna ele) Pana si Lance trebuia sa-si dea seama cat de ridicol si aberant va iesi. In final a iesit un film cu scenariu varza, cu actori care nu pot sa interpreteze NIMIC, cu regie infioratoare, care emana un feeling de claustrofobie specifica filmelor ieftine de pe PROTV! Cum bine zicea cineva "e vorba despre hot-dog se intalneste cu hamburger intr-o pizzerie"
Alexx pe 05 Iunie 2005 17:52
Jaaaaaaaaaaalnic!!!!
De cand au intrat in piramida si pana cand fugea aia mai repede decat predatorul si Alienul a fost ok. In schimb finalul si restul filmului au fost .... pacat, preferam atmosfera jocului. Cat despre Resident Evil ... SUPER!!! Ala film

Gulea Sever pe 01 Decembrie 2004 23:41
In primul rand, filmul trebuia sa fie o ecranizare dupa un joc pe calculator ce a zguduit PC-urile in materie de atmosfera. Dar regizorul P. W. Anderson s-a obisnuit deja, de cand cu Mortal Kombat sau Resident Evil sa amestece intr-un ghiveci pueril nume cu calibru din universul gamerilor. Probabil, daca s-ar fi tinut intru totul de joc, filmul ar fi fost cu mult superior. Subiectul peliculei ar avea potential insa ca scenariul sa impinga un film de substanta ar fi fost nevoie de mult creier, mult mai mult decat a fost dispus Anderson sa dea in dezamagirea sa comerciala aiurita. A aduce doi monstrii (si la propriu si la figurat) ai cinematografiei, individualizati, personalizati, arhicunoscuti intr-un singur film este greu... e ca si cum ai incerca sa-i bagi pe Pacino si De Niro in acelasi film iar cel mai bun rezultat pe care poti sa-l obtii e "Heat" (Michael Mann 1995). Dar Anderson nu… citeşte
Mandahce Giovani pe 17 Noiembrie 2004 13:32
nici steaua aia amarata nu o merita acest film, este o scadere a cinematografiei si au mai costat si super mult efectele speciale . Ma asteptam la mai mult dar ....
q pe 05 Noiembrie 2004 10:45
Un film deosebit de prost facut;scenariu de 2 bani,efecte asa ni,actori de mana 1000000000...,pur si simplu un film atat de prost ca nu prea gasesc tastele necesare ca sa pot sa spun impresia care o lasa,si nu doar mie,ci in general prin faptul ca acest film exista.Desi alien-ul este cu ani lumina deasupra predator-ului,in film a fost facut asa,ca sa fie acolo.Un alien omoara 2 predatori,si ca sa nu fie probleme,un predator omoara si el 2 alieni si tot asa.Cand ma gandesc ca o muiere omoara ditamai regina!! Imitatie de film,nici n-ar trebui sa existe.phui!!Calificativ?Nu exista pentru filmul asta.
V_Rossi pe 03 Noiembrie 2004 23:13
Auziti.. clar si simplu!!!!! AvP nota 0 barat!!! Doar numele e de el!
Tubthumping pe 12 Octombrie 2004 17:37
Ati vazut ce URIASA e regina extraterestra in acest film ???? Inca putin si-o faceau Godzilla... Daca imi aduc aminte bine, era cat stivuitorul lui Ripley in ALIENS, iar Stan Winston a inceput proiectarea ei, ca HR Giger, de la un craniu uman. Alta chestie neplacuta la filmul asta: dupa cum bine zicea unul de acilea, botul predatorului e nasol. Parca rinjeste. Am avut impresia ca l-a conceput unul care a vazut filmul cu Arnold sau cu Glover, a fugit repede acasa dupa film si l-a desenat ca sa nu-l uite. Pe ecran a aparut desenul (ne-reusit) ce a iesit din miinile "maestrului"... Lasa-ma, tataie !...
O scena tare misto e aia cu tipa cand zice "I hope it kills every fucking one of'em"...

Lexx pe 07 Octombrie 2004 19:06
Filmul e asa si asa. Prea scurt si prea gol de semnificatii. E si greu sa faci un film cu mult suspense avand datele seriilor... Plusuri: Sanaa Lathan, secventa cu Predator fugind si Alien-ul scuturandu-si coada de acid si lupta de la urma. Minusuri: look-ul lui Predator fara masca - naaasssoool !!!Ce misto era primul Predator al lui Stan Winston ! Apoi, Henriksen, care dispare prea repede si finalul care iar ne baga intr-un sequel pe care eu personal nu cred ca voi tine mortis sa-l vad.
Popa Razvan-Gabriel pe 07 Octombrie 2004 09:03
Un film de pus pe lista neagra alaturi de alte "bijuterii" precum Freddy Got Fingered. Al doilea joc AVP avea o poveste interesanta. Preferam sa se inspire cu totul din joc decat sa vina cu o idee gen Resident Evil. Paul Anderson este un regizor lipsit de talentul creatiei si trebuia sa nu renunte la Resident Evil 2 (alt film foarte prost) ca sa vina sa strice un film cu potential. De la dialoguri idioate, actori de mana a treia, pana la o lupta finala ca-n Jurassic Park, filmul e de-a dreptul oribil scris si regizat. Daca Alien Resurrection (al patrulea) si Predator 2 au starnit reactii negative, acest film a pus cruce si seriei Alien, si seriei Predator, demonstrand ca la ora actuala nu se mai poate scoate un film bun, care sa onoreze cele doua creaturi legendare. Decat asa o porcarie de film, mai bine inapoi la joc si la filmele vechi.

PS: Sper sa nu existe o… citeşte

MiB pe 23 Septembrie 2004 18:26
Filmu ca idee e bun dar se putea cu mult mai bine, realizare lasa si ea de dorit precum si efectele speciale care sunt bune dar nu exceleaza. Per total filmu e de vazut o singuradata dupa care trebuie uitat complet de el.
Brock Landers pe 20 Septembrie 2004 19:06
Vorbesc din perspectiva unuia care nu e interesat de jocuri, let alone AVP. Am vazut filmul de curand, dar am ezitat destul de mult, nefiresc la mine fan Alien, dar si Predator.
AVP e o mare dezamagire. Cate se puteau face cu sub-ideea Predatorilor ca parintii civilizatiei... Dar ca de obicei totul se rateaza, insistandu-se mult prea mult pe "atuurile" celor doi extraterestri (bale, limbi si design - la Alien, masca, facies si invizibilitate - la Predator). Au speculat in filmul asta exact ce facea cireasa de pe tort in filmele omonime (lui Alien ii ghicim doar forma in prima serie, iar lui Predator ii vedem fata abia la sfarsitul primei serii). Poate chiar asta face toata diferenta... Pacat de Sanaa Lathan - care nu se face chiar de ras - si de Bova - pe care nu ma asteptam sa-l vad intr-un asemenea film (mai ales dupa "Ninfa Plebea"). Despre Henriksen, ce sa mai spun... Un… citeşte

cosmin742000 pe 30 Ianuarie 2017 09:36
Rar se poate vedea o porcarie mai mare decat acest "film"
mistgun pe 02 Iunie 2013 14:08
Un film SUPERB pacat ca Nu toti cred la fel, si felu in care sa terminat chiar mia placut intr-un fel imi aduce aminte de "Predator 2" Sfarsitu.
Go1 2 3 4