Păreri Amatorul

(2006)

Amatorul

Tweeknax pe 04 Aprilie 2011 18:05
Mda
Fabrica de injuraturi acest scurt metraj :))......
sabinalin pe 02 August 2011 22:00
Generatia derutata
Cu doi ani inainte de "Megatron"-ul onorat cu Palme d'Or si cu patru ani inaintea valorosului,dar prea putin vizionatului "Morgen",Marian Crisan realiza primul sau scurtmetraj mai consistent folosindu-se de tema atat de actuala a unei generatii tinere din ce in ce mai derutata in fata capitalismului de jungla practicat intr-o tara tot mai periferica in Europa civilizata. Spre deosebire de "Morgen",limbajul licentios e mult mai prezent dar nu e utilizat excesiv ci isi are rostul sau. Actorii joaca bine si contribuie la reusita de ansamblu a scurtmetrajului. Am recunoscut-o doar pe Andreea Gramosteanu care e mult mai reusita atunci cand tace decat cand se scalambaie la "Mondenii".
madutzza7 pe 30 August 2010 23:42
sooper
destul de interesant pt un short... ;) iti cam ridica semne de intrebare :P
blackmore pe 09 Decembrie 2019 21:27
Un film cu prea mult limbaj licentios , sau doar cu limbaj limbaj licentios
lili22 pe 28 Octombrie 2018 19:21
Un scurtmetraj interesant .Imi plac filmele lui Crisan.Actorii nu sunt prea cunoscuti dar sunt buni.
Bibi_TM pe 10 Aprilie 2013 13:11
Pentru 300 de lei pe ora, Damian se lasa injurat ca la usa cortului. Astfel, in 20 de minute de film, femei, batrani, copii si adulti reusesc sa injure, fara sa se repete, cu un vocabular mai mult decat ''vai s'amar''.
Expresii ca ''f...k you'', ''s...t'', ''scheisse'', etc, falosite in filmele americanesti sau germane sunt parfum fata de ce auzi in scurt metraj.
Poate asta trebuie sa oferim lumii si Europei ca sa iesim in evidenta si probabil ca ei exact asta isi doresc.
Momentan nu am inteles de ce s-a facut acest scurtmetraj? Ce trebuia sa mai demonstram?

johntecauta pe 09 Ianuarie 2013 10:38
foarte bun scenariu..scurt si la obiect! filmat foarte bine!
MixTape Romania pe 12 Septembrie 2010 00:34
Amatorul – Scurt metraj
[...] Premii si selectii: Premiul pentru cel mai bun scenariu” decernat la DAKINO 2007 Selectie la Milano Film Festival Selectie la Uppsala Short Film Festival Selectie la Festivalul International de Film Transilvania (TIFF) sursa:aici [...] citeşte
andreutza94 pe 27 Decembrie 2010 14:31
Tipic romanilor:injuraturi,batai
reusit scurt metrajul!
merita vazut

edinaa pe 18 Decembrie 2010 20:28
Suprinzator scurtmetraj.
Foarte interesant. As fi vrut sa nu se fi terminat niciodata.

fartalot pe 07 August 2009 00:24
f frumos :)
cred ca l-am vazut de cinci sau sase ori