Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2010, 22:16   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
"Morgen"

primul trailer la Morgen, debutul in lungmetraj al lui Marian Crisan.
cred ca e in premiera pe Cinemagia

http://www.youtube.com/watch?v=4Gws6YUY2Fg
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 10:34   #2
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
acum avem si posterul la pagina filmului
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 12:06   #3
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Sper ca macar turcu' ala avorteaza. Nus' daca atz observat dar piesa din trailer are aceiesi linie melodica cu piesa aia "nu ma lasa babutzo, nu ma lasa sa mor, ca deseara vin la tine la televizor..." Foarte subtil, ma intreb ce mesaj a vrut sa transmita regizorul.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 12:13   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pluteste un aer destul de sordid peste trailer. Manelizarea asta nu e deloc hipe. Exista un singur Kusturica in Balcani.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:00   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ce ma enerveaza pe mine la trailerele si teaserele filmelor romanesti, este ca nu te fac in nici un fel sa doresti sa vezi filmul. Ok, respecta spiritul filmului, dar ar trebuie sa incearce sa ma aduca totusi ca spectator in sala de cinema. Pana si cele mai vazra filme de la Hollywood au super trailere. Sunt super intrtigata fata de aceasta lipsa totala de respect fata de public si spectatori.
Singurul trailer romanesc care mi-a ramas in cap si care cat de cat a respectat reteta acestui gen, a fost trailerul de la California Dreamin', impecabil facut.

Dar revenind la filmul Morgen sau mai bine zis la trailerul lui (ca atat am vazut din el) cum e posibil sa folosesti o melodie pe fundal care pastreaza acelasi ritm de la inceput pana la sfarsit? Nu te implica deloc emotional, nu permite o schimbare de ritm de montaj... Este super monoton si plictisitor si sincer ma face sa ma intreb daca filmul nu este fix la fel....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:02   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
daca-mi amintesc bine, Caravana cinematografica reusea sa "pastreze ritmul" nu pe toata durata trailerului, ci pe toata durata filmului!

alt caz asemanator: Tache
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 13:28   #7
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
l-ati vazut?
va placu'?
....ca mie nu*!










*nustiucit

Last edited by gionloc : 27 Jul 2010 at 13:31.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 13:36   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
long live the edit button

acu zi ce te deranja nustiucat la el

eu l-am ratat, nu eram in zona cand a fost vizionarea...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 13:45   #9
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
1. personaj principal construit in asa fel incit orice sa fie posibil in ce-l priveste.
2. faptul ca ma indeamna sa cred ca e un film foarte destept, sa ii dau un cec in alb (fiindca personajul principal e construit cum spun la punctu 1).
3. secvente inutile pe ecran - doar ca sa fie si umor (n-au nicio legatura cu proiectu ca total)
4. rezolvari cliseu care fac greu de acceptat punctul 2


si fiindca tot ai zis de edit, bag un edit si aici
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 14:04   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
vezi ca trebuie sa astepti cateva minute ca sa se vada ca ai editat
daca editezi imediat dupa prima salvare nu se inregistreaza
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 14:08   #11
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
da,
am observat

acu ramine asa, ce sa fac, a trecut momentu
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 10:40   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
premii pentru morgen la locarno
http://www.cinemagia.ro/stiri/morgen...locarno-16186/
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 11:04   #13
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ștefane, tu știi mai bine când apare că s-a editat.
Eu credeam (și încă mai cred) că mențiunea apare numai dacă între publicarea mesajului original și modificare mai accesează cineva pagina respectivă. În fine, nu contează.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 11:25   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asa cum spui tu era în programul vechi (phpBB).
Acum, în vBulletin, nota de editare apare dacä intervii dupä douä minute de la postarea initialä - si nu mai are nici o legätura cu postarea de mesaje ulterioare (dacä-n acele douä minute posteazä zece useri, iar tu postezi dupä un minut si 59 de secunde, tot nu apare).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 11:37   #15
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Morgen a rulat acum in intregime la Festivalul Degustatorilor de Filme si Arta Culinara. Mi-a parut relativ bine construit, cu unele accente insa de plictis. Nu mi s-a parut un film greu,dar povestea a fost conturata frumos.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2010, 12:01   #16
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Morgen – răsăritul României apusene
de Cristian Tudor POPESCU
www.gandul.info


Se poate vorbi despre România în UE, despre România în ea însăşi, despre om în român şi despre român ca locuitor al planetei Pământ, se poate desena un brand de ţară, mai adevărat şi mai ataşant decât toate opintelile guvernamentale în chestiune, de la fabulospirit până la autofrunza Elenei Udrea, povestind câteva zile din viaţa unui ardelean amărât, care n-are bani de ţiglă pe casă şi dă la peşte fără permis? Te poate face să râzi sănătos, nu să rânjeşti sau să surâzi sec, cum ţi se întâmplă de multă vreme încoace, un personaj traversat de nicio umbră de zâmbet, care nu e interpretat de Buster Keaton? Te poate înduioşa adânc, nu să-ţi stoarcă lacrimi de telenovelă, un om care când scoate o vorbă pe gură, o dată la 5 minute, şi aceea e "No, binie", pare că se teme să nu-şi cheltuiască sufletul vorbind?

E posibil să auzi un turc speriat, rătăcitor prin Salonta, năzuind spre Germania copiilor săi ca spre raiul musulman, cum vorbeşte minute în şir în limba lui din care nu pricepi decât "Almania" şi "Allah", şi după vreun ceas să constaţi că ai învăţat turceşte, căci omul îţi este atât de aproape încât înţelegi tot ce vrea să spună? Poţi să faci dintr-o limbă necunoscută un personaj?
publicitate

Se poate naşte în spaţiul românesc un cuplu de neuitat, o replică vie a celui din Sperietoarea lui Jerry Schatzberg, vlăjganul bolovănos Gene Hackman şi scundacul febril Al Pacino, doi bărbaţi din mulţime care nu pot opune lumii ostile din jur decât puterea prieteniei lor, când actorii se numesc Andras Hathazi şi Yilmaz Yalcin? Se poate să nu mai râdem la auzul expresiei "tradiţionala prietenie româno-turcă"?

E cu putinţă ca într-un film al unui tânăr regizor român douămiist să apară nişte poliţişti care să nu fie nepăsători, tâmpiţi, corupţi? Să fie lucizi, fără a fi cinici, şi corecţi atât cât se poate?
Un crap zvârcolindu-se pe asfaltul şoselei poate să întruchipeze soarta unui om?

Vreţi să ştiţi cum arată un revărsat de zori al României apusene în ochiul încă unui excelent director de imagine român, pe nume Tudor Mircea? Poate un om cu şapcă filmat din spate în lumina răsăritului, pe o motoretă cu ataş să fie o emblemă cinematografică matriţabilă, aşa cum sunt umbra lui Beligan cu joben şi sticle în ochi pe peretele casei lui Jupân Dumitrache sau băiatul pe bicicleta cu coviltir trecând cu ET prin dreptul Lunii?

Poate un elicopter invizibil să creeze o imagine tulburătoare a omului trestie gânditoare, cum n-am mai văzut de la începutul Oglinzii tarkovskiene?

Se poate întoarce pe dos Casablanca şi încheia un film cu vorbele nerostite "E sfârşitul unei frumoase prietenii"?

La toate aceste întrebări răspunsul este "da" şi se află în Morgen, un film excepţional al tânărului regizor Marian Crişan. De văzut neapărat.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2010, 12:14   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a avut 400 de spectatori pe sase ecrane in weekend, tragic

e departe de a fi minunat, iar simplitatea e aproape debusolanta, dar pe mine m-a atins

mi se pare un omagiu adus ardelenilor
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2010, 12:43   #18
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Eu il vad diseara la festival. O sa scriu mai multe dupa, dar CTP a schitat incantator acest film. Adica Romania e frumoasa datorita oamenilor ei frumosi, cati sunt. E o injectie de optimism.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:50   #19
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Ctp

Nu intotdeauna sunt de acord cu CTP,dar la aceasta cronica rezonez intru totul. Ma asteptam sa fie putini spectatori, asta e nivelul, nu-i mai putin adevarat ca promovarea, mai ales cea a filmelor romanesti, e catastrofala.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 19:28   #20
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu mai deloc si imi mai e si prof la facultate, dar recunosc ca omul are super-condei si ca cel putin la "Morgen" impartim aceleasi opinii.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells