Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Dec 2004, 17:28   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sindromul Timisoara

Am ales, in mare parte din lipsa de alternative, acest film drept cel mai bun film romanesc al anului. Exceptand Italiencele si Orient Express, nici n-am avut posibilitatea de a vedea altul (eventual Pintilie, dar parca acuma foarte mult timp).
Bineinteles, e inca un film care sufera din greu la capitolele deja traditionale, vezi actori si "story", dar dat fiind faptul ca are o latura mai documentara, aproape ca putem lasa deoparte story-ul. Cam stiam deja faza cu uitatul trecutului, dar ce mi-a placut indeosebi la Sindromul este ca pune punctul pe i (chiar daca se cam invarte in jurul cozii nitel) pe ceea ce chiar nu trebuia sa uitam, adica victimele libertatii noastre. Altfel, se simte destul de amatoricesc filmul, cu o "linie melodica" total neinspirata si alte cateva idei despre continuitatea sistemului. Actiunea prezentata in mod "cursiv", ma refer aici la cele doua ploturi care se intampla in perioade diferite, amplifica senzatia asta de continuitate, ca si cum putine s-ar fi schimbat. E o critica ceva mai dura decat celelalte filme pe aceasta tema, chiar daca nu neaparat mult mai valoraosa (Examen mi s-a parut mai pertinent). Adica pe la vre-un 4,5.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2004, 17:33   #2
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
esti nebun. dupa mine asta e cel mai prost film romanesc EVER.

argument in acest sens: :sick:

--nu merita sa ma obosesc--
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2004, 18:51   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Chiar direct nebun?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2004, 21:47   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Sindromul Timisoara

Originally Posted by PoliFanAthic:
Cam stiam deja faza cu uitatul trecutului, dar ce mi-a placut indeosebi la Sindromul este ca pune punctul pe i (chiar daca se cam invarte in jurul cozii nitel) Altfel, se simte destul de amatoricesc filmul, cu o "linie melodica" total neinspirata si alte cateva idei despre continuitatea sistemului. Actiunea prezentata in mod "cursiv", ma refer aici la cele doua ploturi care se intampla in perioade diferite, amplifica senzatia asta de continuitate, ca si cum putine s-ar fi schimbat. E o critica ceva mai dura decat celelalte filme pe aceasta tema, chiar daca nu neaparat mult mai valoraosa
Ce exprimare nefericita ... iar alesul din lipsa de altceva ...
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2004, 12:09   #5
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Chiar vroiam sa te intreb PoliFanAthic... tu ca esti din Timisoara, nu crezi ca esti subiectiv?
Mie sincer in locul acestui film as fi preferat un documentar bine realizat si nu un film de doi lei prost jucat...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2004, 09:29   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Probabil sunt nitel subiectiv...dar pur si simplu nu pot sa raman pasiv cand ies afara din cinematograf si vad Catedrala si Opera stand acolo unde erau si acuma 15 ani...si inainte.

Sunt de acord ca un documentar ca lumea ar fi fost mai bine venit, dar sper ca acest film sa fie primul din mai multe care se face ca ia taurul de coarne ca pana la urma cineva chiar sa il ia. Problema e ca odata cu timpul, evenimentele de acuma 15 ani se vor da tot mai mult uitarii. Au fost cateva idei in film care puteau fi mult mai bine dezvoltate, in sine acest concept al manipularii, dar care au fost oarecum date la o parte in favoarea povestirii. Ceea ce e pacat.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2004, 14:33   #7
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Cred ca un Fahrenheit local despre revolutie ar trezi lumea din uitarea asta nepasatoare. Acum unii c***** se inbuiba cu porci si datorita fraierilor care au murit atunci.
Din pacate filmele despre revolutia din Romania sunt facute de un colonel de securitate. :sick: Inca nu s-a inventat un Moore mioritic. Pe masura ce se indeparteaza evenimentele, amintirile devin mai neclare iar lumea are tendinta sa uite. Daca nu a facut-o deja.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2005, 10:17   #8
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Originally Posted by nume:
Pe masura ce se indeparteaza evenimentele, amintirile devin mai neclare iar lumea are tendinta sa uite. Daca nu a facut-o deja.


Mare adevar grait-ai .
Cat despre Moore, la noi sistemul nu permite aparitia unui asemenea regizor si scriitor (eu am citit o cartea a lui, netradusa la noi, in care se lua si de Clinton & democrati, nu numai de Bush & republicanii lui). E nevoie de o democratie autentica pentru un Moore.
Revenind la "Sindromul Timisoara", eu ma asteptam sa fie mult mai prost (ceea ce nu inseamna ca nu e prost ). Oricum, anul trecut au fost filme mult mai penale: Blaier, Carmazan (de 2 ori) sau Nicolaescu.
Ce m-a amuzat la filmul asta e ca, pe langa faptul ca a avut de-a lungul realizarii (a durat ceva timp ) 2 regizori, exista si cate 2 actori pe un rol (Ioana Macarie si putin Ilinca Goia, Serban Ionescu si putin Gheorghe Dinica - poate mai sunt si altii, dar numai pe astia i-am detectat eu). S-au grabit atat de mult sa-l lanseze in decembrie ca le-a fost lene sa filmeze din nou cateva cadre cu noii actori sau macar sa le scoata... Unde mai poti vedea asa ceva? Poate doar in "Santa Barbara" ...
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells