Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2004, 11:49   #1
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Stejarii verzi

Am dat search si nu am gasit acest topic si sper ca nu s-a vorbit despre el. Am sa incep cu un articolas din Ziua de luni 7 iunie. "Stejarii verzi, scurtmetrajul Ruxandrei Zenide, deschide cel mai important festival de film din Austria, cel de la Innsbruck. Productia a facut parte din selectia oficiala de la Locarno (2003) si a primit, printre altele, marele premiu al Scolii de Film FAMU din Praga si Gold Dragon la festivalul de film de la Spiez, Elvetia(2004). Inte 10-17 iunie, romanca este invitata sa faca paret din juriul de la Innsbruck". Cum as putea sa vad si eu acest scurt metraj sau macar l-a vazut cineva?? Daca da ... va rog dati si mie o parere.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 12:13   #2
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
vzut stejaruu lu gagika si filmu e verde
adika necopt, deci ne-comestibil
cand nu este jenant e patetic sau plikticos
jeg
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 14:58   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Stejarii verzi

Originally Posted by KORBEN:
... cand nu este jenant e patetic sau plikticos
mortala combinatie: "jenant ... patetic sau plikticos" :o
ce pierdeti timpul cu un titlu idiot - "stejarii verzi"?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 01:52   #4
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Unde ati vazut voi filmul asta? A fost la cineMAiubit?
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 06:39   #5
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Alice_Fluture:
Unde ati vazut voi filmul asta? A fost la cineMAiubit?
O sa fie la Studio ... spre saptamana viitoare... am sa-ti spun cand...



Cine e personajul, by the way?? Sau mai astepti raspunsuri!!
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 09:34   #6
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Nup, n-am aflat. She's a mystery...

Ah, eu intrebam unde l-ati vazut ca sa am idee pe unde "circula"... Am inteles ca acum vor astia de la CNC sa adune un buchetzel de scurte si sa-l plimbe prin cinematografe... poate si prin tara... Dar pina acum pe unde s-a putut vedea this particular "Green Oaks"?
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 10:22   #7
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Ah... eu am deschis subiectul si nu l-am vazut.. Vazusem un articol in presa si eram curios cum era.... sin cate am auzit s-a dat pe la Union.... Iar pe la inceputul lui iulie se aude de buchetul ala de scurte..... Asteptam
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 20:31   #8
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Ruxandra Zenide vrea sa faca film acasa

Printre numele noi de tineri cineasti romani se numara si cel al Ruxandrei Zenide. Ea a fost premiata de Centrul National al Cinematografiei pentru filmul "Stejarii verzi", turnat in Romania (si care era, de fapt, o productie elvetiana). Ruxandra Zenide nu a absolvit UNATC-ul, ci FAMU, celebra scoala de film de la Praga, unde au studiat Jiri Menzel si Kusturica. Iar, acum, spune ca a venit acasa si ca aici vrea sa faca film.

- Cine esti? Banuiesc ca o gramada de lume se intreaba de unde vii.
- Am plecat din Romania in Elvetia cand aveam 15 ani (asta se intampla inainte de '89). Acolo am studiat Relatii Internationale, dupa care am facut la New York o scoala intensiva de cinema, dupa care m-am dus la Praga, la FAMU. Acolo am facut scurtmetrajul "Dust", in care juca Maria Dinulescu si care a fost selectionat la Clermont-Ferrand si a luat si un premiu la Locarno. Dupa aceea m-am reintors in Romania si am facut ultimul scurtmetraj, "Stejarii verzi", in care doi actori erau elvetieni si restul romani.

- Pana sa vii in Romania, pastrasesi legaturile cu cei din tara?
- Timp de cinci ani, prin scrisori, pentru ca n-am putut pleca si cand in fine am venit, asteptarile mele crescusera, si nostalgia, si melancolia, se umflase totul, si cand am ajuns aici am fost un pic deceptionata. Mi-a luat ceva timp pana sa ajung la un sentiment mai echilibrat si neidealizat. Romania reprezinta, oricum, pentru mine pamantul.

- Cand ai plecat, inainte de '89, te gandeai ca te-ai putea intoarce?
- Nu, deloc, dar viata m-a dus inapoi, nu stiu cum s-a facut. In pofida idealizarii Vestului si a unui anumit confort de viata, am revenit la o nevoie de ceva mai spontan, de ceva care sa fie mai aproape de sufletul meu. Toata lumea spune: "Pleci din tara. Ce fericire!", dar multi romani cred ca dezvolta dincolo un sentiment de supraadaptare, adica putin refuza ceea ce inseamna Romania. Acum am dubla cetatenie.

- La New York ce-ai invatat?
- Inca din a doua zi ne-au dat o camera, un Bolex pe 16 mm, si ne-au trimis in strada sa facem o mica poveste, cronologic, fara montaj. Asta a fost prima mea experienta de cinema. Pe urma, am facut tot felul de exercitii, si de montaj s.a.m.d. La sfarsitul scolii (care a tinut cateva luni), am facut un film pe 16 mm.

- Cum ai ajuns la FAMU? Nu te-ai gandit ca ai fi putut studia la UNATC?
- Nu m-am gandit, nu stiu de ce. Am avut un prieten in Elvetia care fusese la FAMU si care facuse un film interesant, pe 35 mm, cu poveste etc. Mi s-a parut extraordinar. Asa m-am si apropiat de Est. A fost pentru mine o experienta foarte buna, pentru ca am intalnit tineri de la diferite sectii, formati cu totii pe un stil clasic, dar foarte profesionist. Asta m-a ajutat. Era si conceptia mea - ca la inceput am nevoie de o baza clasica, si ea sa-mi permita pe urma sa-mi caut libertatea si identitatea.

- Subiectul "Stejarilor verzi" sunt copiii institutionalizati. In film, el e tratat liric fara a fi melodramatic. Te-ai gandit de la bun inceput sa faci un film despre orfanii despartiti unii de altii prin adoptiile internationale?
- Sincera sa fiu, am introdus in scenariu cuplul de elvetieni care vor sa infieze un copil din Romania ca sa obtinem mai usor bani de productie din Elvetia. Am ajuns insa la copiii orfani intr-un mod nu evident. Vroiam sa vorbesc despre o mama care se sacrifica pentru copiii ei. Treptat, insa, am ajuns la ideea ca la copii sacrificiul e mult mai instinctiv, mai animalic decat la un adult. Faptul ca acesti copii n-au pe nimeni pe lume le da o forta si mai mare. Filmand, apoi, am incercat sa construiesc un mediu care sa nu aduca aminte de copiii orfani din Romania.

- Deci "Stejarii verzi" e un film elvetian, pana la urma?
- N-am cerut pentru el bani din Romania. Nu m-am gandit. Pe toti finantatorii i-am gasit in Elvetia - CNC-ul elvetian, orasul Geneva, televiziunea din Geneva. E o productie elvetiana, dar toata lumea spune, in strainatate, ca este un film romanesc, pentru ca e filmat aici si vorbit in romaneste.

- Cine e Marek Epstein?
- E scenaristul meu. Eu ii fac comenzi de subiecte si povesti si el le scrie foarte bine. A terminat si el FAMU. L-am intalnit in scoala si am continuat sa lucram impreuna.

- Care sunt proiectele tale?
- O sa revin in Romania, asta vreau si, ca sa vin si sa nu stau degeaba, m-am gandit sa fac un lungmetraj. Am scris povestea asta cu Marek, despre o adolescenta care isi cauta drumul intr-o lume care si ea se cam cauta intre traditie si modernitate.

- Va fi un film de atmosfera?
- Atmosfera va fi puternica, dar n-o s-o poetizam. Trebuie sa gasim un echilibru intre atmosfera si drama personajelor.

- Ai proiecte de film legate si de Elvetia?
- In Elvetia nu ma vad facand film. Nu prea ma inspira. Nu stiu despre ce-as putea vorbi acolo.

- Poate despre alienarea elvetienilor.
- Nu stiu. Aici sunt povesti la fiecare colt de strada. E incredibil. Ascult oamenii vorbind si rad singura. E o spontaneitate care ma inspira foarte mult pentru film. Daca trebuie sa existe un conflict ca sa poti construi un film, aici sunt conflicte la niveluri si mai mari, si mai mici. Si exista un suflet aici. Romania are, cred, un spirit care nu s-a pierdut si care se intrevede din tot haosul inca existent.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 11:34   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu-nteleg, de unde e interviul asta!?
oricum, nu prea vad interesul de a deschide inca un topic special despre filmul asta (se vorbeste deja despre el la 'scurt-metraje romanesti'), decit, eventual, cu titlul: 'scuipati aici!'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 16:23   #10
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-nteleg, de unde e interviul asta!?
oricum, nu prea vad interesul de a deschide inca un topic special despre filmul asta (se vorbeste deja despre el la 'scurt-metraje romanesti'), decit, eventual, cu titlul: 'scuipati aici!'

In primul rand acest topic s-a deschis pe 9 iunie, cand nu se vorbea despre acest scurt pe nicaieri. In al doilea rand.. daca Dumneavoastra vreti sa scuipati pe munca unei fete care, vorba aia s-a chinuit ceva sa faca un scurt(rau sau bun... nu conteaza), va rog sa "scuipati" pe "scurt-metraje romanesti". Interesul era mai bine zis curiozitatea mea... de fapt ar fi mai bine sa cititi posturile de mai sus...
P.S. Interviul este din ziarul "Ziua"
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 17:48   #11
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Jay:
daca Dumneavoastra vreti sa scuipati pe munca unei fete care, vorba aia s-a chinuit ceva sa faca un scurt(rau sau bun... nu conteaza), va rog sa "scuipati" pe "scurt-metraje romanesti".

In domeniile care au o cat de vaga legatura cu arta, munca este o conditie obligatorie pentru ca produsul sa existe. Nu se poate face film fara mult chin, dar efortul nu inseamna deloc valoare.
Nelamurirea pe care o au diferite persoane -inclusiv eu- referitor la scurt metrajul despre care vorbim nu se refera la valoarea lui, ci la PR-ul saltaretz care i se face si care nu e justificat de factori obiectivi.

-------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 17:56   #12
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Un articol de 1/64 intr-un ziar cu tiraj cat de cat? sau te referi la faptul ca a fost bagat in scurtele alea 5? unii zic nemeritat, dar altii...
Da.. sunt de acord cu tine... dar eu ma refeream strict la "scuipat". Cred, chiar daca e metaforic, ca nu e cuvantul potrivit de a vorbi(ca critic... ma refer) despre un scurt (sau o oarecare "opera de arta").
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2004, 15:39   #13
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu n-am spus ca trebuie (neaparat) scuipat pe 'stejarii verzi', ci ca singurul motiv pt a 'single out' un film care nu e o capodopera este... opusul capodoperei - catastrofa!
dar se pare ca nu mai stim (sau nu mai avem rabdare) sa citim cum trebuie
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2004, 15:47   #14
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Alex Leo Serban:
eu n-am spus ca trebuie (neaparat) scuipat pe 'stejarii verzi', ci ca singurul motiv pt a 'single out' un film care nu e o capodopera este... opusul capodoperei - catastrofa!
dar se pare ca nu mai stim (sau nu mai avem rabdare) sa citim cum trebuie
Pai faptul ca nu ati citit mesajele de mai sus.. s-a ajuns la discutia asta fara sens... Daca ne uitam la data si la contextul topicului, apoi nu mai vorbea gura fara persoana... nu? Dar in fine... hai sa scuipam, sa ne kkm si sa ne pisham.. pe filme si filmulete... -ca nu ne plac... Jalnic
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2004, 22:01   #15
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Scuipatul pe stejari ii poate mentine verzi...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2004, 15:13   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
good point!
intrebarea e: merita (unii) stejari sa fie mentinuti verzi?
ca daca-i asa, pai atunci a scuipat cnc-ul cit sa-i tina verzi 100 de ani
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2004, 16:22   #17
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Totusi, fata la cine e aceasta Zenide pe care multi din Conducere se inghesuie sa o pupe la radacina stejarilor ?
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2004, 16:56   #18
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Pai poate are un fund de stejar frumos.. cine stie?? Apropo ALS: Ai grija sa nu vomiti maine poimanie pe stejari sau cine stie... sa te ...kci!!
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2004, 21:37   #19
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
interviul ala lung despre care s-a vorbit aici mai devreme era in ROMANIA LIBERA(deci nu oriunde....) si luat de catre faimoasa IULIA BLAGA(asta pt. k sa nu se mai mire ALS...)(deh, solidaritatea feminina, zic) shi atashata articolului era o poza cu fatuka, foarte prezentabila(ash zice chiar sexy).
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 10:45   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Jay:
Pai poate are un fund de stejar frumos.. cine stie?? Apropo ALS: Ai grija sa nu vomiti maine poimanie pe stejari sau cine stie... sa te ...kci!!

hmm... devenim grobieni
dar the bottom line is: mi se pare cam suspecta aceasta imbratisare ('dendrofila') a filmuletzului zenidei din partea ta, jay; esti cumva cineva din 'structura'?
nu de alta, dar nimeni altcineva n-a cazut in fund la 'stejarii verzi'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells