Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2004, 06:46   #1
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Imparatul e gol pusca!

Titlul topicului e strigatul copilului aflat intr-o multime care nu contenea sa admire hainele noi (dar inexistente) ale imparatului din basmul lui Andersen.
Multi dintre voi s-au entuziasmat la Big Fish. Mie nu mi-a spus mare lucru. Then again nu-s absurda sa trec cu buldozerul peste parerile voastre.Ar fi trist sa gandim toti la fel...nu?
Exista totusi filme mult prea mediatizate pentru valoarea lor.Premiile ,criticii prea ingaduitori,strategiile de marketing (de unde si dintele meu pentru marketing in film), zvonurile sau conjucturile impun nonvalori drept adevaraciuni absolute iar parerile prefabricate ies pe banda rulanta.
Voi pe cine dati jos de pe soclu?
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 10:20   #2
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Braveheart.

Mi s-a parut extrem de aproape de filmele istorice cu turci ale lui Nicolaescu.

Chiar nu mi-a zis nimic si m-a plictisit de moarte!!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 10:29   #3
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Pai asa si Ultimului samurai i s-a facut prea multa reclama!! ... si asta poate duce la deziluzie in urma iluziilor ca ar fi un film nemaipomenit. Este un film normal.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 12:36   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ce ziceti de Lord of the Rings? Sincer vorbind, cred ca daca nu as fi auzit din toate colturile ce film grozav este, as fi putut "conecta" mai bine cu plictisirea-eh, povestirea, din film. Ma refer mai ales la primul film.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 22:55   #5
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Semaca:
Braveheart.

Mi s-a parut extrem de aproape de filmele istorice cu turci ale lui Nicolaescu.

Chiar nu mi-a zis nimic si m-a plictisit de moarte!!
Corect, corect
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 01:18   #6
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
In general imi plac filmele istorice ca Braveheart, The Patriot, Gangs Of NY. Ieri am vazut Last Samurai. A fost chiar interesant, parca diferit de ce am vazut pana acum. Asta'i doar parerea mea.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 19:24   #7
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Goddamnit...Breaveheart e superb. (*) Auzi mah la ei... :evil: Si mai trageti si BigFish si LOTR!!!!!! :evil: Alte povesti de Andersen mai stii?Mie-mi place aia cu picatura de laturi.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 23:42   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
exista o groaza de filme pe care sa le 'dau jos de pe soclu'! incep cu LOTR din motive ce tin de bun simt cinematografic. aici polifanathic are (din nou) dreptate: pe mine nu m-a dat pe spate primul film, dar cu tot tavalugul din juru-i, am inceput sa-l urasc!

mai dau jos de pe soclu si 'the english patient' - poveste de dragoste zaharisita care nu merita nici macat 9 nominalizari, darmite 9 premii oscar!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 07:18   #9
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Asa am zis si eu de pacient....Mare sictireala cu sclipici...
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 09:44   #10
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Filmele istorice, cu razboi in primul rand, mi se par pliticoase... The Patriot a fost istoric si cu razboi... Filmul acest nu mi s-a parut plictisitor deloc... O rara exceptie... Nu a avut momente lungi si plicticoase. Si a aratat cum sa trecut de la razboiul vechi (in care oameni stateau in randuri si trageau cu pusca ca fraieri si mureau toti), la razboiul nou, mai dezorganizat si cu mai mult succes strategic... Un film dintre cele bune cu razboi, istorice...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 21:34   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
poti sa dai si exemple de filme istorice, cu razboi, sau cu razboi, istorice, care ti s-au parut asa de proaste? mai exact, unul care sa fie foarte aprecita, pt ca asta era si ideea topic-ului... care, 'duzina de ticalosi', 'braveheart', 'saving private ryan', 'gladiator', 'apocalypse now'. genul de razboi are farmecul sau, ca orice alt gen, si duhoarea sa, tot ca orice alt gen (ex 'we were soldiers' - unii chiar l-au pus cot la cot cu 'ryan'...).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 21:52   #12
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Gangs of new york
The Hours
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:09   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
de acord cu 'gangs of ny' si 'the hours'. dar nimeni nu prea a laudat in romnia 'gangs of ny'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:31   #14
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Am exagerta cand am zis "proaste"... Plicticose... Majoritatea filmelor istorice/razboi, sunt plicticoase... Nu inotodeauna, dar in special alea inspirate din realitate. Cum zic, nu toate, dar mie de ex: Gladiatorul mi s-a parut SUPER plicticos, LOTR 3 (care avea un fel de razboi) avea faze care m-au plictisit, dar LOTR3 a fost bun . Eu consider ca daca un film te plictiseste TARE, atunci e prost... Asta e parerea mea... "A Knight's Tale", care era intr-un fel istoric, dar nu se intamplase in realitate (desi in film exista un perdonaj care e scriitor, care a existat in realitate ), nu a fost DELOC plicticos, m-a super distrat. Dar cum zic: Filmele istorice/razboi in GENERAL, sun boring.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 23:35   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by notorious:
de acord cu 'gangs of ny' si 'the hours'. dar nimeni nu prea a laudat in romnia 'gangs of ny'...

mie The Hours mi-a placut super mult...si nu mi s-a parut ca a fost super promovat...de exemplu, mie mult mai mult mi s-a parut ca s-a vorbit despre Pianistul...si mi-e nu mi-a placut absolut deloc filmul asta...si nici A Beautiful Mind nu prea m-a dat pe spate desi multi au fost incantati de el...
cu Pacientul Englez e un pic altfel situatia...mie nu prea mi-a placut mai ales cand l-am vazut prima oara...si cu toate astea imi dau seama de ce e considerat un film bun...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 08:35   #16
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Aseaaaa...bine ca mi-ai adus aminte de 'Saving Private Ryan' notorious. Imi explicati si mie ce-ati gasit la filmuletul asta cu pac-pac si patriotisme gratuite ca pe mine m-a lasat cam asa :roll:
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 09:59   #17
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Eh....*emotzicoana ashaaa de plictisita*.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 12:01   #18
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
pianistul ..sau super plictiseala!!!!nu va mai luati de The Hours ...a fost interesant ...nu la inaltimea cartii ...dar destul de bun...
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 12:55   #19
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
M-a dezamagit "Some like it hot" ("Unora le place jazz-ul"), in afara de cateva scene interesante e plictisitor.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 12:58   #20
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Mama... Cum INTDRAZNESTI sa insulti Dome Like IT hot?!?! este considerata unu dintre cele mai bune filme de comedie, si pe buna dreptate... ... Dar ma rog... Fiecare cu parerea lui...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells