Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply

Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2021, 06:31   #21
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

The Big Blue (1988)
Cred ca ii spune asa pentru ca tine 3 ore. E film de ala care, cu morala, va lasa sa va descurcati singur, in deplina libertate
Lassiter (1984)
Este un film cu o spargere bine ticluita, cu acordul celor mari, bineinteles.
V (1983),
un SF in care cativa oameni si-au dat seama cat de rai sunt extraterestri, o tema care place mult publicului, se poate spune ca face parte din cotidian.
Favourites of the Moon (1984) sau defilarea ipocriziei
Assassination Attempt (1981) Tegeran-43,
pentru cei impresionati de politica
The Scarlet and the Black (1983), interesant, "razboi" in razboi, intre Gregory Peck si Christopher Plummer!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2021, 14:27   #22
victor584694
Senior

victor584694

Ai o impresionantă cultură cinematografică,și mai ales o viziune largă, foarte cuprinzătoare despre fenomenul cinematografic ! Felicitări !

Am mai spus-o undeva : Astăzi forumul aproape că a sucombat, dar n-ar trebui prea mult ca să se înfăptuiască asta : încă vreo 4-5 pasionați cinefili ca tine ar putea să constituie un nucleu care să țină vii sufletul și pasiunea vremurilor de odinioară !
victor584694 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2021, 19:31   #23
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

Pe canicula asta, e greu să ai prezență sporită, cel puțin mie. Și la temperatură e ca la varstă, e bună dacă e cu 2 în față!

Mulțumesc din sufletelul meu pentru apreciere.
Te aștept ori de câte ori ai plăcerea să revii pe forum. Stimă!

Domnul meu, înainte oamenii se plângeau că filmele sunt alb-negru.
Acum, aștia le fac într-o culoare, și nu mai zic nimic (poate asta îi supăra, că erau două, prea multe).
Da, trebuie să vorbim despre filme, cele adevărate (îmi permit să zic așa), din anii buni (ca la vinuri).
Mai sunt forumiști care de-a lungul timpului au avut contribuții solide. Trebuie numai citite de cei care astăzi au dat de gustul filmelor.

Încerc să-ți răspund și la ultima chestiune. Nu știu de ce, nu mi-a spus nimeni de ce, dar am impresia că se vor întoarce, mai devreme sau mai târziu, o vor lua de la început. Așa spune la filosofie.
Explicit, forumurile oferă participanților un plus, e conexiune, schimb de idei, restul sunt restul, înjurături, dezaprobări, comentarii blocate, dacă nu ești de acord, farafastâcuri.
O seară bună!

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 01 Aug 2021 at 19:35.
Old 01 Jun 2022, 09:05   #24
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

Prietenul meu, trădătorul - Mon ami le traître (1988)
Les affinités électives (1982)
e mai cu viata decat cel italian din ani '90
A Railway Station for Two - Vokzal Dlya Dvoikh (1982)
Taffin (1988)
Perfect Strangers (1984)
Bătălia din umbră (1986)
Ars amandi - The Art of Love (1983)
Old 03 Jun 2022, 21:27   #25
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

Vera Chytilová – Sasek a kralovna (c)AKA The Jester and the Queen (1988)
si despre legatura regi-lingai
Roman Polanski – Pirates (1986)
Jeff Kanew – Gotcha! (1985)
Zivko Nikolic – Lepota poroka (c)AKA The Beauty of Vice (1986)
George Cukor – Rich and Famous (1981)
Doua femei, una scrie porcarii cu pretentii, alta porcarii fara pretentii si anii trec, mai frate! Ce se alege?
Camorra - Un Complicato intrigo di donne, vicoli e delitti (1985)
D'amour et de sang - Fatto di sangue fra due uomini per causa di una vedova - si sospettano moventi politici (1978),
ultimele doua filme poarta pecetea Linei Wertmüller
Old 05 Jun 2022, 17:42   #26
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

A Dream in Red Mansions (1988),
cunoscut in lumea viselor din pavilionul rosu drept cea mai buna ecranizare a romanului clasic chinezesc cu acelasi vis.

Friendship’s Death (1987)
Sa vedeti aici fanezie (pe baza SF-ului si a robotului)!

Save and Protect (1989)
Madame Bovary rusesc si actualizat conform omului actual cu bifurcatiile intalnite in viata asta moderna si arhicunoscuta, mai exact arhiintalnita.

Der Tod des Empedokles (1987)
Alta moarte, a lui Empedocle, un filosof materialist (a ce suna asta?), cu idei interesante, unele din ele regasite inclusiv astazi in lumea barbologilor.
Old 16 Oct 2022, 11:36   #27
1MicuCelUmilSiViril
Guru

1MicuCelUmilSiViril

La cererea mea, iata si cateva detalii despre unele filme postate mai sus:
Der Tod des Empedokles (1987)
Chiar daca numele lui suna, in mare, a format de fisier electronic pentru muzica, e un filosof antic.
Mai inainte de a incepe filmul se credea zeu. Cum a inceput filmul, nu se mai credea.
Nasol de interpretat pentru ca actorilor li se schimba mereu locul prompterului de pe care citeau, se vedea ca nu cunosc textul acela stufos si in germana, deci, greu de retinut.
Niste prosti au venit la el cu arma lor, razbunarea, omorul, cum ziceau fara gandire. Ce vreti, e Sicilia! Ucenicu-i spune sa mearga cu el, de acolo in Grecia, la prieteni.
El pleaca, nu le cere nimic pentru el, decat clementa pentru tanar, bine instruit, de care vor avea nevoie in viitor.
Dupa 1 ora si 3 minute de film apare in cadru o soparla grabita, pesemne interesata de subiect, atunci cand le vorbea scolarilor lui, cuvinte de ramas bun. Dupa inca 2 minute, actorul din rolul principal ofteaza, la cate randuri are de recitat, ca si cum ar fi zis, mai sunt multe?
Pauze lungi, imaginea insista pe interpret, dupa fiecare replica lunga spusa (culoare locala, in antichitate timpurile erau mai lente).
Cei doi plimbareti nu sunt primiti nici de altii intalniti in cale, dar beau apa de izvor.
Il cauta prin padure cei care l-au alungat, de data asta, ca sa-l intoarca, iar el nu mai vrea sa revina.
Le spune ca timpurile s-au schimbat, ei trebuie sa-si ia zborul, nu mai au nevoie de el ca sa-i invete.
Teatru semi-antic printre brazi, adica la frig, cu personaje imbracate in cearsafuri imprumutate de la greci, adica, interesant!

Friendships Death (1987),
o discutie intre om si masina. S-a schimbat ceva de la aparitia filmului?
Iata ca, pentru oameni, momentul adevarului se apropie. De aceea, filmul acesta foarte interesant este "avant la... paresse".

Love With A Perfect Stranger (1986),
din categoria filme de dragoste-n tren.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules