Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2021, 05:31   #21
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
The Big Blue (1988)
Cred ca ii spune asa pentru ca tine 3 ore. E film de ala care, cu morala, va lasa sa va descurcati singur, in deplina libertate
Lassiter (1984)
Este un film cu o spargere bine ticluita, cu acordul celor mari, bineinteles.
V (1983),
un SF in care cativa oameni si-au dat seama cat de rai sunt extraterestri, o tema care place mult publicului, se poate spune ca face parte din cotidian.
Favourites of the Moon (1984) sau defilarea ipocriziei
Assassination Attempt (1981) Tegeran-43,
pentru cei impresionati de politica
The Scarlet and the Black (1983), interesant, "razboi" in razboi, intre Gregory Peck si Christopher Plummer!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2021, 13:27   #22
victor584694
Senior
 
victor584694
 
Join Date: Dec 2005
Location: Timisoara
Posts: 77
Ai o impresionantă cultură cinematografică,și mai ales o viziune largă, foarte cuprinzătoare despre fenomenul cinematografic ! Felicitări !

Am mai spus-o undeva : Astăzi forumul aproape că a sucombat, dar n-ar trebui prea mult ca să se înfăptuiască asta : încă vreo 4-5 pasionați cinefili ca tine ar putea să constituie un nucleu care să țină vii sufletul și pasiunea vremurilor de odinioară !
victor584694 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2021, 18:31   #23
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pe canicula asta, e greu să ai prezență sporită, cel puțin mie. Și la temperatură e ca la varstă, e bună dacă e cu 2 în față!

Mulțumesc din sufletelul meu pentru apreciere.
Te aștept ori de câte ori ai plăcerea să revii pe forum. Stimă!

Domnul meu, înainte oamenii se plângeau că filmele sunt alb-negru.
Acum, aștia le fac într-o culoare, și nu mai zic nimic (poate asta îi supăra, că erau două, prea multe).
Da, trebuie să vorbim despre filme, cele adevărate (îmi permit să zic așa), din anii buni (ca la vinuri).
Mai sunt forumiști care de-a lungul timpului au avut contribuții solide. Trebuie numai citite de cei care astăzi au dat de gustul filmelor.

Încerc să-ți răspund și la ultima chestiune. Nu știu de ce, nu mi-a spus nimeni de ce, dar am impresia că se vor întoarce, mai devreme sau mai târziu, o vor lua de la început. Așa spune la filosofie.
Explicit, forumurile oferă participanților un plus, e conexiune, schimb de idei, restul sunt restul, înjurături, dezaprobări, comentarii blocate, dacă nu ești de acord, farafastâcuri.
O seară bună!

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 01 Aug 2021 at 18:35.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2022, 08:05   #24
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Prietenul meu, trădătorul - Mon ami le traître (1988)
Les affinités électives (1982)
e mai cu viata decat cel italian din ani '90
A Railway Station for Two - Vokzal Dlya Dvoikh (1982)
Taffin (1988)
Perfect Strangers (1984)
Bătălia din umbră (1986)
Ars amandi - The Art of Love (1983)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2022, 20:27   #25
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Vera Chytilová – Sasek a kralovna (c)AKA The Jester and the Queen (1988)
si despre legatura regi-lingai
Roman Polanski – Pirates (1986)
Jeff Kanew – Gotcha! (1985)
Zivko Nikolic – Lepota poroka (c)AKA The Beauty of Vice (1986)
George Cukor – Rich and Famous (1981)
Doua femei, una scrie porcarii cu pretentii, alta porcarii fara pretentii si anii trec, mai frate! Ce se alege?
Camorra - Un Complicato intrigo di donne, vicoli e delitti (1985)
D'amour et de sang - Fatto di sangue fra due uomini per causa di una vedova - si sospettano moventi politici (1978),
ultimele doua filme poarta pecetea Linei Wertmüller
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2022, 16:42   #26
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
A Dream in Red Mansions (1988),
cunoscut in lumea viselor din pavilionul rosu drept cea mai buna ecranizare a romanului clasic chinezesc cu acelasi vis.

Friendship’s Death (1987)
Sa vedeti aici fanezie (pe baza SF-ului si a robotului)!

Save and Protect (1989)
Madame Bovary rusesc si actualizat conform omului actual cu bifurcatiile intalnite in viata asta moderna si arhicunoscuta, mai exact arhiintalnita.

Der Tod des Empedokles (1987)
Alta moarte, a lui Empedocle, un filosof materialist (a ce suna asta?), cu idei interesante, unele din ele regasite inclusiv astazi in lumea barbologilor.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2022, 10:36   #27
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
La cererea mea, iata si cateva detalii despre unele filme postate mai sus:
Der Tod des Empedokles (1987)
Chiar daca numele lui suna, in mare, a format de fisier electronic pentru muzica, e un filosof antic.
Mai inainte de a incepe filmul se credea zeu. Cum a inceput filmul, nu se mai credea.
Nasol de interpretat pentru ca actorilor li se schimba mereu locul prompterului de pe care citeau, se vedea ca nu cunosc textul acela stufos si in germana, deci, greu de retinut.
Niste prosti au venit la el cu arma lor, razbunarea, omorul, cum ziceau fara gandire. Ce vreti, e Sicilia! Ucenicu-i spune sa mearga cu el, de acolo in Grecia, la prieteni.
El pleaca, nu le cere nimic pentru el, decat clementa pentru tanar, bine instruit, de care vor avea nevoie in viitor.
Dupa 1 ora si 3 minute de film apare in cadru o soparla grabita, pesemne interesata de subiect, atunci cand le vorbea scolarilor lui, cuvinte de ramas bun. Dupa inca 2 minute, actorul din rolul principal ofteaza, la cate randuri are de recitat, ca si cum ar fi zis, mai sunt multe?
Pauze lungi, imaginea insista pe interpret, dupa fiecare replica lunga spusa (culoare locala, in antichitate timpurile erau mai lente).
Cei doi plimbareti nu sunt primiti nici de altii intalniti in cale, dar beau apa de izvor.
Il cauta prin padure cei care l-au alungat, de data asta, ca sa-l intoarca, iar el nu mai vrea sa revina.
Le spune ca timpurile s-au schimbat, ei trebuie sa-si ia zborul, nu mai au nevoie de el ca sa-i invete.
Teatru semi-antic printre brazi, adica la frig, cu personaje imbracate in cearsafuri imprumutate de la greci, adica, interesant!

Friendships Death (1987),
o discutie intre om si masina. S-a schimbat ceva de la aparitia filmului?
Iata ca, pentru oameni, momentul adevarului se apropie. De aceea, filmul acesta foarte interesant este "avant la... paresse".

Love With A Perfect Stranger (1986),
din categoria filme de dragoste-n tren.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2023, 09:24   #28
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Din din filmele de limba engleza, dar nu numai, am ales cateva propuneri pentru astazi:
Windmills of the Gods (1988),
un film cat se poate de interesant despre Romania, rar veti vedea asa ceva, cu F. Nero in rolul dictatorului si tatal lui Nicu, cu o ambasadoare americana la Bucuresti, un film recomandat de pizzeria din cartier.

Black Widow (1987)
Tot din filmele de limba engleza l-am ales si pe acesta, in care se explica faptul ca ziaristelor nu le plac vaduvele neagre, că prea coseau cu ata alba, recomandat de magazinul de mercerie.

The Secret of Nikola Tesla (1980),
un film tare bun, in plus, dupa ce vedeti filmul, Tesla nu mai are niciun secret. Nume cunoscute care joaca in film: O. Wells si A. Karic, parca si numele asta din urma, Karic, imi suna cunoscut de undeva.

The River (1984),
un film cu Mel Gibson. Daca am spus ca e cu Mel Gibson, am spus totul.

Cucaracha (1982),
un film cu Kukaracha / Cucaracha / Кукарача, dupa cum doriți. Daca am spus ca e cu Cucaracha, am spus totul.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2023, 16:02   #29
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pan de Angel (1984)
și
To Kill a Priest (1988),
două filme care atrag atenția oamenilor.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2023, 09:45   #30
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Vassa / Васса (1983)
Death of an Angel (1985)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2023, 07:22   #31
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Daca e luni, e vacanta!

UTU (1984) Geoff Murphy, NZ,
sau de unde-au mostenit rugbystii NeoZeelandezi obisnuitul lor ritual de la inceputul partidelor, feriga and many others.

The Sicilian (1987),
tot dintre filmele bune ale anilor '80, despre care nu se vorbeste.
Pe Puzzo il stiti din alta parte/carte.

Babette's Feast - Babettes gæstebud (1987),
un film foarte interesant, atentie la secundar!
(cu Stéphane Audran)

Mon oncle d'Amérique - My American Uncle (1980)
Tot pe fuga, te poti uita si la acest film in trei feluri: degeaba, de pomana sau fara folos. Iti mai ramane un fel, desuet: critic!
E provocator, nu de greve spontane, nu fatalist, ci la gandire. In magazine vezi ca pe raft sunt bermude functionale. Te gandesti: exista si bermude nefunctionale? Filmul acesta e o pereche de bermude functionale.
Asadar, un unchi e mai bun decat o amintire, tot mai neclara, daca e vazut post neo critic Mariebadul. Se va vedea ce este el si unchiul asta! Fara dubii!
Un film despre conditia umana, iar ca sa fie mai exact, parerea mea e ca trebuie subliniat, tinut cont de faptul ca e vorba de conditia umana in acest stadiu, in capitalism.

A FOOLISH LOVE - Oi apenanti, Giorgos Panousopoulos, Greece (1981)
sau o lectie practica de astronomie
Un aspirant la astronomie invata si gaseste o stea mare nu acolo unde se astepta, pe cer, ci in vecini.
Folosind elemente de astronomie, stele duble - cea mica graviteaza in jurul celei mari, filmul transfera spre cei doi acest model.
Putin credibil, dar nu imposibil. De altfel, fenomenul acesta e explicat tot astronomic: putine stele vazute duble sunt si adevarate, reale.
Prima jumatatea a filmului arata modul de viata specific grecesc, incet, la caldura, parte in care el, meticulos, "face patul" stelei, dar in ultima parte a filmului lucrurile se precipita, se grabesc si, in trecerea ei pe orbita prin fata lui, in tavalirea si rostogolirea lor nu mai e timp nici macar sa foloseasca patul facut.
Ce s-a mai intamplat pe urma? Studiati astronomia!

The Favorite (1989)
In special pentru cei carora le plac cartile (si ecranizarile) cu frantuzoaice iubitoare de apartenenta la un harem, indiferent de sultan (swing?), dar sa stiti ca nu le plac, neaparat, Dire Streets.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2023, 13:59   #32
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Kei Kumai – Nihon no atsui hibi bôsatsu: Shimoyama jiken - Willful Murder - Crima intenționată (1981)
Intrigă de senzație, lucruri surprinzătoare, neștiute, despre Japonia, pe scurt, film de top (care nu s-a facut) și de văzut!

Der Erfinder - The Inventor - Inventatorul (1980)
Un film de almanah (cinema)... datorită șenilelor... elvețiene!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2023, 14:24   #33
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Cztery pory roku - The Four Seasons (1985)
Dupa argumentele expuse, filmul 'Cztery pory roku' are toate ingredientele, ca sa fie de folos omului.

Cute Girl - Jiu shi liu liu de ta (1980)
Intr-o vreme in care filmele sunt mai mult tutoriale la modul "cum sa ascuti dintii de vampir", "pe ce pastile sa-ti dai banii", "la ce traditii ai mai putea renunta", "ce a mai ramas de tradat", etc, acest film este o incantare.
Va propun un film de dragoste, mai potrivit in aceste zile, notat numai cu 5 de penibilii de pe imdb, un film indreptatit a fi cunoscut, unul frumos, cu inocenta tineretii, cu natura miraculoasa.
E greu sa construiesti autostrazi, mai ales cand iubesti, dar, cu drag, cu nazbatii, intr-un mod mult mai destins, in tara lui "karaoke", cel putin departe de rutina orasului, departe de imaginea tabu a japonezului (veti vedea in cadru un japonez ce trage vaca cu o funie, incredibil pentru unii, demitizant chiar) este posibil, asa cum arata filmul acesta.

Man Behind the Sun (1988)
Tetralogie despre atrocitatile facute de Japonia la finalul razboiului (1945) in estul Chinei, ocupat de niponi.

Pe aceeasi tema, un alt film al importantului regizor Kei Kumai, de care am mai amintit,
Umi to dokuyaku - The Sea and Poison (1986)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2023, 14:07   #34
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Why Not - Eijanaika (1981) Shohei Imamura

Din cele 1000 de filme pe care trebuie să le vezi înainte de a spune că japonezii sunt băieți buni, întregi la minte.
Film de actualitate japoneză la 1860-70, epocă dificilă, plecări și reveniri... din America, săraci care își vând nevestele și copiii, eventual târfe, nenorociți, bande de hoți, trădări, revolte populare, coduri de samurai, shoguni, intrigi pentru putere, străini veniți cu afaceri, care finanțează ambele tabere, tăvăleală cu impotenții zilei, toți vorbesc de o schimbare mondială, importul can-canului în Japonia, vise, violență, ce-i acolo! Așa că mai e o șansă! În plus, sunt faze și imagini reușite.

Shirak (1988)

Shirak, nu de la Paris, ci din Irania! Din Persia vin nu numai piersicul și covoarele (Achemenia), ci și "la mistreți", un film al creșterii, al maturizării unui copil cu voință, ce e nevoit să se maturizeze repede, un puști ce merge distanțe mari (și la școală, fără jeep), filmul e mișcător fiindcă merge mult, culege curmale, smochine, deși e periculos, prinde mistreți ca adulții (trăiește periculos), gândește, mai bine ca adulții (și mai periculos)
Un film din cele 1000 de filme pe care trebuie să le vezi înainte de a vedea filme pentru adulți.

Why Has Bodhi-Dharma Left for the East (1989) Dharmaga tongjoguro kan kkadalgun

Viața lor trăită în natură, un loc de experimentat, cu peisaje frumoase, era pașnică, își vedeau de ea în ritmul picăturii chinezești, la fel de repede își turnau ceaiul în cești, se mai gândeau la nemurirea sufletului, interesante rânduri, de oameni deştepţi, cum era de așteptat, care se apropie de creștinism, cum era de așteptat, că și noi gândim cam aceleași lucruri.
În film este vorba de același țel, în două variante: a călugărului montan și a călugărului călător.
Era frumos să ne arate și ce a făcut el în est. O fi existând și partea a 2-a a filmului, De ce a plecat Bodhi-Dharma în vest?
Și un apropo pentru noi. Tot omul vântură lumea, dar e bine să n-ajungi să nu mai știi cine ești!
Cu vânturatul trebuie să te regăsești, dar dacă nu, mai bine rămâi la sapă și trăiește în modul primordial. Cei care se regăsesc, ați remarcat, deodată se liniștesc și se așează undeva, își găsesc locul. Cei care nu, continuă fără sfârșit, toată viața, până la bătrânețe, să se vânture.
Și apoi, câte unul a crezut că, dacă pleacă dintr-un loc, li se șterge urma prostiei lor, că în noul loc va fi altceva. Nu, e prost și acolo! Asta e legea de conservare a prostiei. Îl urmează cât trăiește, ca umbra soarelui, dacă nu schimbă ce trebuie schimbat.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2023, 06:38   #35
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Spyship (1983)

Avem un film în 6 episoade, de calitate, ca mai toate serialele BBC, filme anii '80, care a stârnit nedumerirea publicului la vremea aceea, avem un tată care vrea să-și însoare fiul, avem un guvern care-și uită din fii, avem un vas de pescuit maritim, trimis să-și facă bezele cu cele ale rușilor, avem un război rece, nimerit pe canicula asta, avem spioni, dar nu-i vedem, că de aia sunt spioni, avem subtitrări eng, deși unde am dat de serial se spunea că nu se gãsește nici un fel (fac și eu ca ăia, probabil, eu n-am știut că nu se găsesc).
Cert e că pe primele trei episoade le-am văzut pe nerăsuflate. Ce-i drept, abia la episodul 3 am expirat ușor pe o nară, fără a atrage atenția altora.
Filmul e fără supereroi plictisitori, decurge lin, sunt ape liniștite, dar adânci, pentru că e o ficțiune cu lucruri adevărate. Ce pare ficțiune, e adevãrat și ce nu pare adevărat, nu pare ficțiune.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2023, 09:56   #36
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
A Passage to India (1984)

Betrayed (1988)

Chuzhaya zhena i muzh pod krovatyu nevasta altuia si un sot sub pat (1984), după Dostoievski

La Noche de los Lapices - Night of the Pencils (1986)
un film argentinian protestatar
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2023, 08:28   #37
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Go Ahead, Brazil! (1982) - Pra Frente, Brasil
E timpul C.M. de fotbal din '70, unde am fost și noi în grupa cu Brazilia. Dar ce se întamplă, în acele momente, acasă la ei, la Rio? Filmul are niște remarci foarte interesante, rămase inedite chiar și azi. America de Sud este mereu asociată cu gherila, transformat extravagant în senzaționalul lor.

Tempo di uccidere (1989),
din cele 1000, nu, hai, 1001 filme pe care trebuie să le vezi înainte de a muri de sifilis sau altă boală transmisibilă.
Aventurile unor italieni în Africa, cu "italianul" N. Cage dar și cu italianul "sete belezze", o co-producție pe care o puteți vedea în două variante, cu sonor în engleză și în italiană, dar, dacă le vedeți pe amândouă, nu se pune că ați văzut decât un singur film, nu două (am lăsat, totuși, o marjă de 1 film, vedeți? 1001, nu 1000 de filme pe care...). Pentru el există și o subtitrare în limba maternă (daco-romană, 100 de cuvinte dacice, restul, franțuzești!).

OLGA ROBARDS - 1989,
un thriler din ciclul 1000 de filme pe care trebuie să le vezi înainte de a muri de plictiseală, de bătrânețe, din prostie, de râs, de ciudă, de efort prea disperat la gym.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2023, 10:40   #38
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Ágúst Guðmundsson este, zic eu, un regizor islandez foarte plăcut de urmărit, cel puțin prin prisma filmelor lui despre care știu câte ceva, un regizor din ale cărui filme l-am văzut pe ăla cu vikingii, un film bun, unul din cele în care se redă o față cât mai apropiată posibil de realitate a strămoșilor insularilor, pentru a schimba percepția deformată a publicului în legatură cu ei, formată anterior din alte cinematografii (mitizată).
Filmul se numește Útlaginn sau Outlaw: The Saga of Gisli (1981), un film direct de la sursă, cu adevărat bun, istoric, de cultură, un film realist, edificator despre viața, obiceiurile, ocupațiile, afacerile interne la wikingi, însă, din câte se distinge, ei au o problemă - fricțiune internă. Deoarece numărul bărbaților viteji este de două ori mai mare decât numărul femeilor dorite, apare triunghiul amoros. În acest fel, populația de sex masculin se înjumătățește și, astfel, rezultă logic că femeile sunt mai multe la număr în acele ținuturi nordice.
Se găsesc și proverbialele peisaje islandeze, pe care planeta nu le va mai avea pentru multă vreme, în ritmul ăsta.

Tot în acei ani, '80, regizorul islandez a realizat și un alt film ce trezește interes: Land og synir sau Land and Sons (1980).
Părinții sunt optimiști, iar unul din ei, supărat că tineretul e pesimist, că nu are răbdare, etc, îi dă unui june două duști de ceva la sticlă, pentru a-i crește optimismul, după cum îl dăscălește.
Este o ecranizare. Este vorba de familie, de valorile în schimbare ale generațiilor (tată și fiu), de stil de viață, impresii și consecințe... iar pentru noi, de analize.
Concluziile sunt importante, de luat în seamă, mai ales că timpul a trecut de la momentul realizării filmului și se văd rezultatele în urma faptelor semnalate.

Un alt film de interes, semnat de el și demn de semnalat pentru împătimiții filmelor nordice, a naturii și intrigilor de tip fiord, e și serialul în 6 episoade Nonni and Manni (1988).
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2023, 07:20   #39
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Derman - Remedy (1983)
Dacă filmele așa-zise de vară sunt ușurele, mă gândesc că, tot așa, filmele de iarnă sunt grele. Și acesta e un exemplu. Oleacă de sensibilizare sub greutatea zăpezii nu strică.

High Road to China (1983)
O frumoasă aventură în văzduh!

Jarrapellejos (1988)
Când don Pedro, seniorul,
Și-a lasat prea slobod dorul...
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2024, 09:37   #40
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
W A Mozart - Cosi fan tutte (1988),
excelent, trebuie urmărit!

Atómstöðin - Atomic Station (1984),
islandez, deci, serios, despre "licheni" și "simbioză".
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells