Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Apr 2004, 21:45   #141
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Am vazut si eu filmul... Fiecare isi imagineaza un Christ al sau, dar cel prezentat de Gibson e departe de ceea ce cred si simt eu. Sunt in mare parte dezamagit. Tristetea mea incepe cu adevarat cand ma gandesc ca aceasta imagine christica gibsoiana e (milionar) tirajata si prezentata ca una autentica, adevarata, fidela istoriei si mitului crestin...
Sunt nume, oameni pe care eu nu-i pot asocia unor umilinte si suferinte degradante.
Cred ca e o problema de dozaj, de cultura, de structura umana interioara. Macelarul acesta, Gibson, ma inspaimanta...
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 22:49   #142
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by marcu:
Sunt nume, oameni pe care eu nu-i pot asocia unor umilinte si suferinte degradante.
cred ca tocmai aici sta forta si succesul filmului:ca l-a coborat pe omul ala perfect la nivelul nostru,al oamenilor obisnuiti,din carne si oase,care-mai devreme sau mai tarziu-ne vom intalni cu aceleasi suferinte(fara a fi insa la fel de lipsiti de vina si de plini de calitati).mai cred ca,inainte de curajul de a privi filmul,mai e nevoie si de curajul de a-ti privi soarta in fata.si,ca sa termin,desi filmul e facut de un om conservator,republican,etc.,cred ca e aici un discurs mai subversiv decat isi inchipuie chiar si gibson(nici nu ma mira ca o societate semi-fascista,cum e cea romana,il respinge total).
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 08:33   #143
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Hmm.. am vazut is eu filmul ieri, am zis ca numai pot astepta dupa ce nu l-am vazut de pe cd acasa... Ei bine nu stiu dak este cel mai extraordinar, genial si tot asa film despre Iisus, dar sigur este cel mai violent. Cred ca dak Iisus era batut in halul asta acum 2000 de ani numai ajungea pe dealu Golgotei sa fie rastignit ci murea cu mult inainte... Pt cei mai slabi de inger nu-l recomand.. Fuck ieri am vazut oameni care chiar boceau dupa finalul filmului... WTF? E doar un film lume... :roll:
P.s: e o faza in care dak nu am insel sare pielea de pe el... Hmmm.... asta DOARE!!!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 18:41   #144
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by mtvx:
Pentru Serghei

Urmezi exemplul dat de Zizi si ma judeci fara sa ma cunosti ... Multe din simbolurile filmului le-am observat la prima vizionare, ele ii dau valoare si m-au convins de atunci ca acest demers al lui Mel Gibson este unul bun. Situatia nu sta asa cum ai descris-o tu. In privinta "metaforelor din Biblie" cred ca intri pe un teren alunecos pe care nu-l cunosti. Iisus le-a vorbit de multe ori apostolilor in parabole pe care acestia nu le intelegeau. Nu dau detalii, pune mana pe o Biblie si ai sa vezi. Nu sunt obsedat de rime, cuvinte incrucisate, calambururi si alegorii. Dar atunci cand acestea exista trebuiesc apreciate.

Nr 1-Datorita faptului ca suntem doar niste nume pe forum,uneori agatate de cate un avatar(care cat de cat mai face lumina in personalitatea userului) cunoasterea partenerilor de discutie se face prin citirea mesajelor acestora(ai 5 mesaj deci logic ca nu te cunosc)

In rest daca nu ma insel acele parabole erau folosite in scopul de a generaliza invataturile Lui,ca dovada Biblia nu e perceputa ca opera de arta.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 19:38   #145
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Si nu este?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 19:49   #146
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
A joke but real
In America, un reporter care lua interviuri oamenilor care ieseau de la filmul "passion..." intreaba pe o tipa: "Ce impresie v-a facut acest film?" raspuns: "Un film deosebit, ar trebui scrisa o carte dupa el."
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 19:50   #147
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si nu este?

Ca obiect de manipulare a maselor este cea mai mare opera de arta!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 20:16   #148
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by Ilila:
A joke but real
In America, un reporter care lua interviuri oamenilor care ieseau de la filmul "passion..." intreaba pe o tipa: "Ce impresie v-a facut acest film?" raspuns: "Un film deosebit, ar trebui scrisa o carte dupa el."

Va dati seama unde a ajuns cultura religioasa a unor oameni.......
ramai cu ochii bulbucati la ce pot sa spuna :o :roll:
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 09:39   #149
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
bah, am vazut ieri interviul Maiei la Prost tv, luat de marea "doamna" a stirilor din romania: a. esca....
penibilul si senzationalul la el acasa. O intreaba pe Maia daca a fost influentata in interpretarea rolului de faptul ca e evreica sau ca era insarcinata...
Apoi daca se recomanda sau nu atribuirea unei restrictii de vârsta la vizionarea filmului...
Andreea, taticule, intoarce-te la stirile tale cu violuri si crime, din care ti-ai facut un mare renume...
Oops, se futu :lol: !
Prietenii stiu de ce! :lol:
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 09:58   #150
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Am vazut filmul in weekend. M-a plictisit. Nu stiu de ce, poate este o blasfemie, dar eu n-am vazut nimic artistic in productia asta.
Daniel, poti muta topicul la "Acum pe ecrane" ?
blitz43 : si eu am vazut interviul, m-am enervat si la ala...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 17:51   #151
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In sfarsit, dupa ce toata lumea de pe forum l-a vazut, il vazui si eu la Cotroceni.
In primul rand -- e primul film la care am auzit pe cineva plangand in hohote. Scenele din film au fost cu adevarat cutremuratoare, mai ales scena biciuirii. Cred ca au fost realizate foarte bine, si, desi nu sunt sigur ca asa s-a intamplat, mesajul suferintei Lui l-am inteles foarte bine.
Desi e intr-adevar cam sangeros (apropo, de ce acest film este doar NR-14, iar From Hell si Blade 2 au avut NR-18?) nu consider ca secventele sunt cu violenta gratuita.
Satan este jucat foarte bine in opinia mea, iar in ceea ce o priveste pe Maia Morgenstern se ridica la inaltimea asteptarilor. Iar in ceea ce priveste ilustrarea demonilor straluceste. Daca suna subiectiv prea mult asta este si poetru ca am intrat in spiritul filmului mult mai adanc decat m-am asteptat.
Si nu, o lacrima nu strica niciodata. [10/10]
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 20:42   #152
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Dezamagitor film. Ma asteptam la mult mai multe. Cum spuneam si la un alt subiect, am stat doua ore si un sfert si am vazut cum si-o fura ala si nu moare.
Faze din salaarinti care au venit cu copii destul de mici desi cred ca toata lumea stia cum e filmul, si oameni in toata firea care tipau.
In afara de Satan, care e de departe number 1, mi-a placut Monica Belucci care nu prea apuca sa vorbeasca.

Pentru cei care se omoara cu Biblia, nu va obositi prea tare pentru ca nu prea e nimic extraordinar in ea.
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 22:19   #153
Pink Panther
Senior
 
Pink Panther
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 77
Originally Posted by Cristache:
In afara de Satan, care e de departe number 1, mi-a placut Monica Belucci care nu prea apuca sa vorbeasca.

Pentru cei care se omoara cu Biblia, nu va obositi prea tare pentru ca nu prea e nimic extraordinar in ea.

Hmmm.... din tot filmul tie ti-a placut Monica Belucci?.. care nu prea apuca sa vorbeasca???

Si ce ai vrut de fapt sa spui cu "Pentru cei care se omoara cu Biblia, nu va obositi prea tare pentru ca nu prea e nimic extraordinar in ea ".... ???
__________________
[Clouseau has entered a house soaking wet]
Inspector Jacques Clouseau: I'm sorry, my idiot driver parked too close to the fountain
Pink Panther is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 10:44   #154
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Originally Posted by Pink Panther:
Originally Posted by Cristache:
In afara de Satan, care e de departe number 1, mi-a placut Monica Belucci care nu prea apuca sa vorbeasca.

Pentru cei care se omoara cu Biblia, nu va obositi prea tare pentru ca nu prea e nimic extraordinar in ea.

Hmmm.... din tot filmul tie ti-a placut Monica Belucci?.. care nu prea apuca sa vorbeasca???

Si ce ai vrut de fapt sa spui cu "Pentru cei care se omoara cu Biblia, nu va obositi prea tare pentru ca nu prea e nimic extraordinar in ea ".... ???

Pai ce e extraordinar in ea ? Incepe cu nu stiu cate zeci de pagini in care imi spune despre X si Y ca au trait nu stiu cate sute de ani si dupa aceea se transforma intr-o carte ca oricare alta. Biblia este scrisa de un anumit tip de populatie care nu crede in ea, noi de ce am crede. Si oricum, in ziua Biblia nu reprezinta o baza, fiecare, mai mult sau mai putin, trece peste ceea ce scrie pe acolo. De exemplu: episodul cu Adam si Eva cand dumnezeu il face pe Adam si dupa aia ii da cate o pereche din fiecare tip de animal si ii spune "iti dau aceste animale ca sa ai din ce sa te hranesti" - brusc, in ziua de azi multa lume incepe sa se dea vegetarian, sa ocroteasca tot felul de animale si sa te condamne ca faci nu stiu ce fel de acte asupra animalelor.
Sincer, in momentul asta mi se pare o pierdere de timp sa mai crezi in Biblie si alte figuri "importante".
Eu, unul, de vreo 10-12 ani, de cand nu mai sunt influentat de rudele mai in varsta, am devenit un ateu convins.

Iar la Patimile lui Christos chiar m-am asteptat spre final sa apara Bruce Willis si sa-l salveze pe Isus.
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 14:10   #155
Pink Panther
Senior
 
Pink Panther
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 77
pt. cristache....

Biblia este mult mai complexa decat crezi.
chiar daca pare o insiruire de nume si personaje nenumarate si de neintzeles, la inceput...
Si nu mi se pare apoi o carte ca oricare alta.

.. si in legatura cu chestia cu vegetarienii... hehehe.. si cei de la protectia animalelor...
sa stii ca nu cred ca au sarit cei de la green-peace in sus, la masacrul unor porci.... gaini... pui.. si alte oratanii si chestii de-astea... cred ca era vorba de specii mai rare...
iar unii omeni pur si simplu nu agreeaza sa manance carne - nu este neaparat asa.. o sfidare a poruncilor din biblie !hehehehe...

nu am timp acum, insa voi reveni la acest subiect...
in orice caz, mai ales afirmatzia aceea , ca nu e nimic de capul Bibliei.. e cam 'extremista' !
__________________
[Clouseau has entered a house soaking wet]
Inspector Jacques Clouseau: I'm sorry, my idiot driver parked too close to the fountain
Pink Panther is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 14:56   #156
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si nu este?

Ca obiect de manipulare a maselor este cea mai mare opera de arta!
sa nu confundam manipularea cu propaganda.
ok, sunt specii inrudite , da nu`s aceeasi mancare de peste......
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 17:54   #157
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Originally Posted by Pink Panther:
pt. cristache....

Biblia este mult mai complexa decat crezi.
chiar daca pare o insiruire de nume si personaje nenumarate si de neintzeles, la inceput...
Si nu mi se pare apoi o carte ca oricare alta.

.. si in legatura cu chestia cu vegetarienii... hehehe.. si cei de la protectia animalelor...
sa stii ca nu cred ca au sarit cei de la green-peace in sus, la masacrul unor porci.... gaini... pui.. si alte oratanii si chestii de-astea... cred ca era vorba de specii mai rare...
iar unii omeni pur si simplu nu agreeaza sa manance carne - nu este neaparat asa.. o sfidare a poruncilor din biblie !hehehehe...

nu am timp acum, insa voi reveni la acest subiect...
in orice caz, mai ales afirmatzia aceea , ca nu e nimic de capul Bibliei.. e cam 'extremista' !

Nu vad cu ochi rai faptul ca unele persoane nu consuma carne, e treaba fiecaruia, dar daca cineva imi spune ca fac rau daca mananc ce vreau si cand vreau atunci se schimba problema. Din cauza asta nu tin eu post pentru ca mi se pare o prostie sa pacatuiesc 80-90 % din an, si in cateva zile sa-mi "purific" sufletul. Iar problema cu mancatul de animale este ca si cu credinta in Isus si Dumnezeu, eu nu cred si nu vreau sa se ia cineva dupa mine, dar cand imi expun parerea si ma vad atacat nu prea mai imi vin sa "intorc si celalat obraz". In general persoanele care ma ataca sunt in varsta sau foarte in varsta dar am avut ocazia sa intalnesc si tinerii care imi spun "Uau, nu crezi in Isus ? Trebuie sa te exterminam". Pana la urma este o problema, eu am ales sa nu cred pentru ca nu am dovezile necesare.
Ma mai enerveaza si vechea problema: daca mi se intampla un lucru bun "multumesc lui Dumnezeu", daca mi se intampla un lucru rau "ba, ce prost sunt" sau, foarte des in ziua de azi, "s-a intamplat din cauza ca..." sau "nu sunt eu de vina, e X de vina".
Deja se aude tot mai des de diferite interventii ca sa opreasca nu stiu ce restaurante, de exmplu, pentru ca se consuma animale. Si alte chestii de genul asta.
Isus era un magician mai modern, episodul cu Lazar (parca asa il chema pe ala pe care l-a sculat din morti) se explica prin faptul ca aia nu stiau de notiunea de "intrat in coma", iar finalul este evident ca Isus s-a rugat ca sa scape cu viata din bataia lu aia pentru ca nu mai avea ce asi sa scoata din maneca.

Hai ca te-am plictisit deja ! Sorry !
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 18:39   #158
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si nu este?

Ca obiect de manipulare a maselor este cea mai mare opera de arta!
In ce directie manipuleaza masele?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 19:00   #159
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Am vazut azi filmul. Freakin` shit!!! Damn! Nu credeam ca Mel Gibson e in stare de asha ceva. Plus nu ma ashteptam ca tot filmul sa fie vorbit in arameica shi latina, credeam ca doar cateva fraze(cum erau cele in elfa in LOTR). Shi definatelly nu ma ashteptam ca rolul Diavolului sa fie jucat de o tipa(Rosalinda Celentano). Oricum, mi-a placut...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2004, 22:38   #160
Pink Panther
Senior
 
Pink Panther
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 77
Originally Posted by Cristache:
Hai ca te-am plictisit deja ! Sorry !

nu m-ai plictisit... si nici nu vreau sa fiu cea care "sare la bataie"... sau sa te iau la intrebari.. cum, nu crezi in Dumnezeu?.. asta este alegerea ta.
Nici nu sunt persoana care sa iti aduca ce-stiu-eu ce argumente extraordinare ca sa te 'converteshti'... nu cred ca am citit destul pe aceasta tema, mai am de invatzat !...insa, m-a surprins oarecum aceasta atitudine a ta...
parerea mea este un pic diferita - adica daca ti se intampla un lucru bun, si zici"Doamne, Iti multumesc!".. este bine.. insa daca ti se intampla un lucru mai putzin bun, si ai puterea sa spui tot "Doamne, Iti multzumesc!" (de exemplu, pentru ca ma faci sa vad ca am gresit) .. atunci inseamna ca nu te iei doar dupa multzime, si chiar incerci sa fii mai bun.

Pana la urma, a crede sau nu.. este alegerea fiecaruia..
mai Crstache.. nu vreau sa mi-o iei in nume de rau... am mai zis-o.... am fost oarecum surprinsa de ce ai zis... atata tot !
__________________
[Clouseau has entered a house soaking wet]
Inspector Jacques Clouseau: I'm sorry, my idiot driver parked too close to the fountain
Pink Panther is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells