Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Apr 2004, 12:20   #121
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
Merci pt explicatie crydead. Eu asa le-am zis alora. Las' ca oricum nu ii interesa pe ei.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2004, 09:36   #122
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Oh my God, they killed... Jesus!

m-a pus Aghiuta sa vad acest film in joia mare! :lol:
bah, mare dezamagire...
violenta absolut nejustificata... penibila pe alocuri... (nu ma intelegeti gresit, eu sunt adeptul violentei in filme!)
nu contest calitatea realizarii, dar pur si simplu pe mine m-a lasat rece...
actorii nu transmit mare lucru, parca interpreteaza mecanic...
Caviezel e o... vita! monica a jucat/facut figuratie absolut in plus!
respec' pentru acuratetea prezentarii evenimentelor INSA.
In rest, Mel Gibson a facut un film sa socheze biserica, dar mai ales pe evrei :lol: ... !
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2004, 22:34   #123
mtvx
Novice
 
mtvx
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
Simbolistica filmului!

Pentru doritori, va recomand urmatorul link. Este un forum unde se discuta despre film. Un aspect deosebit de interesant il are sectiunea Symbolism. L-as invita calduros pe "profundul" domn Andrei Plesu (daca prin absurd citeste acest forum) sa-si arunce ochii pe ea. Mi-e greu sa cred ca domnia sa nu "pricepe" anumite lucruri. Consider ca este mai mult rea credinta (se manifesta de ceva vreme in paginile Dilemei aceasta stare de spirit, sa ne amintim numai ca "intelectualii sustinari ai dialogului - GDS" au aprobat au aprobat in cor razboiul din Iraq si Kosovo). Poate il atentioneaza domnul Alex Leo Serbanescu, care cateodata se mai da in barci pe acest forum ...
mtvx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 00:10   #124
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Mai mtvx, de ce nu citesti mai atent ceea ce scrii? In sintagmele mai importante comiti niste greseli care confuzioneaza mesajul si demersul tau, incat nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui. Din ceea ce e limpede, parez:
E vorba de Alex Leo Serban (nu Serbanescu). Nu-l poate influienta el pe Plesu, pentru ca autorul "Minimei moralia" e un urias intelectual, nu se lasa influientat.
Confunzi cumva Dilema veche cu echipa de la GDS? Nu se intalnesc intotdeauna in opinii. Chiar se cearta uneori. GDS-tii sunt mai eticishti, pe cand dilematicii sunt mai relativishti.
Si ce e rau ca au sustinut interventia in Kosovo si Iraq? Era mare jale acolo. E trist ca n-ai inteles...
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 01:01   #125
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
mtvx e comfuz, a auzit si el niste nume, s-a uitat la tv, a vazut ca e cam cool sa fi anti-war momentan etc...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 18:24   #126
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Am vazut la stiri prezentarea facut la Passion of the Christ,shi au spus ca filmul a facut 2 victime in America shi Canada(sau o tara Sud Americana..nu mai stiu); au murit in timp ce vizionau filmul :o
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 19:29   #127
mtvx
Novice
 
mtvx
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
raspuns ...

Pentru Marcu ...

Scuze pentru confuzia Serban/Serbanescu. Nu ma gandeam ca acesta l-ar putea influenta pe Plesu, doar sa-l traga de maneca si sa-l atentioneze ca sunt ceva aspecte ale filmului pe care nu le-a "prins" (link-urile pe care le-am trantit acolo). Este cel putin curios ca un eseist de talia acestuia nu pricepe anumite lucruri. Parerea mea este ca el a inteles despre ce-i vorba dar din motive ascunse noua muritorilor isi modeleaza discursul de la caz la caz. Nu va mai plecati atata in fata lui AP! O fi un intelectual urias dar asta are o pondere cam neglijabila in fata lui Dumnezeu (cei dusi pe la Biserica stiu la ce ma refer). Unii din semnatarii Dilemei (noua, veche, care o fi ea) au fost si sunt membrii GDS (nu ma refer la colectivul de redactie). N-am vrut sa spun ca toata Dilema este in GDS (scuze). Mie mi s-a parut jalnica prestatia acestor "intelectuali" (si continua sa ma dezamageasca in ultima vreme) ... Grupul pentru Dialog Social si "cei 100 de intelectuali semnatari de scrisori celebre" sunt mai belicosi decat cadrele MApN cateodata ... Nu stiu care din noi doi nu a inteles! O fi fost mare jale acolo, dar lucrurile stau cu totul altfel si ar fi bine sa nu mai crezi tot ce vezi la televizor (valabil si pentru Zizi). Oricum acest forum este dedicat filmului nu razboaielor. Daca va intereseaza aruncati-va privirea pe link-ul de mai jos, unde veti gasi discutii despre simbolistica filmului lui Mel Gibson (care este cam "prostut" din cate ne spune directorul prea plin de sine al Dilemei). Este pacat ca unii vor descalifica filmul din start fiind influentati de parerea lui Andrei Plesu (atat de "urias" incat nu poate gresi ...).

http://b8.ezboard.com/ffansofthepassionofthechristfrm8

Numai bine!
mtvx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 20:50   #128
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Re: raspuns ...

Originally Posted by mtvx:
http://b8.ezboard.com/ffansofthepassionofthechristfrm8


Parca suntem la ora Limba si literatura romana,unde aflam ca de fapt "cuibar rotind de ape" e o metafora-epitet.
O opera are sau nu valoare.Nu trebuie sa stau cu surubelnita sa desconspir toate "valorile ascunse"(mai ales in cinematografie).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 00:27   #129
mtvx
Novice
 
mtvx
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
Cum constati mai Serghei daca o opera are sau nu valoare? Mai ales atunci cand minti luminate sa prefac ca nu observa vreuna? Astepti sa-ti spuna Andrei Plesu ca o opera nu duce lipsa de asa ceva? Te vad "veteran" (dupa numarul de postari probabil) ... Ai ajuns la aceasta performanta postand perle de genul asta? Pentru unii oameni este prea mult sa mai deconspire "valori" in filme. Doar filmele sunt facute pentru entertainment nu pentru a te pune pe ganduri ...
mtvx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 01:47   #130
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by mtvx:
Doar filmele sunt facute pentru entertainment nu pentru a te pune pe ganduri ...

Nu prea sunt de acord cu aceasta ultima afirmatie a ta... Unele sunt facute pentru fun, pentru entertainment insa unele sunt facute tocmai sa te puna pe ganduri (gen 21 grams) ...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 02:21   #131
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by mtvx:
Cum constati mai Serghei daca o opera are sau nu valoare? Mai ales atunci cand minti luminate sa prefac ca nu observa vreuna? Astepti sa-ti spuna Andrei Plesu ca o opera nu duce lipsa de asa ceva? Te vad "veteran" (dupa numarul de postari probabil) ... Ai ajuns la aceasta performanta postand perle de genul asta? Pentru unii oameni este prea mult sa mai deconspire "valori" in filme. Doar filmele sunt facute pentru entertainment nu pentru a te pune pe ganduri ...

ai o argumentatzie atat de imbarligata incat nu-ntzeleg nimic din ce vrei sa spui...
mai intai ne-ndrumi catre un site ushor penibil cu explicatzii mura-n gura apropos de simbolistica filmului(ca si cum n-am fi in stare sa-ntzelegem singuri, daca e ceva de inteles) si dup-aia ne explici ca de fapt filmele sunt facute pt "entertainement si nu trebuie sa te puna pe ganduri"(!?...), chestie care nu e tocmai un argument in favoarea a ceea ce doreai sa ne demonstrezi tu trimitzandu-ne catre link-ul cu pricina...

sau de fapt ultima fraza e auto ironica si nu ne-am prins? in cazul asta ramane valabil faptul ca unei persoane care vrea "entertainement" nu potzi sa-i pui o broshurica cu explicatzii apropos de semnificatzia lunii shi a vrabiutzelor din pom in secventza x, la intrarea in sala de cinema...shi de altfel nici celor care "vor sa fie pusi pe ganduri"...

a, era sa uit...eu eram cel care tzi-a spus ca TU te uitzi la televizor shi tz-i se pare ca atitudinea anti-razboi e cool pt moment, deci nu potzi(ratzional vorbind, in ordinea fireasca a unei argumentari intr-o polemica pe un subiect dat) sa-mi raspunzi ca EU intzeleg greshit realitatea uitandu-ma la tv...
:o

p.s. cred ca de fapt n-ai intzeles ca nu suntem prietenii lui plesu...(nici macar als, nu cred ca face shimb de timbre, la o bere, cu el...)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 03:40   #132
mtvx
Novice
 
mtvx
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
Pentru BeNnY

Sunt de acord cu tine, eu insa ii raspundeam lui Serghei care se revoltase ca i s-ar cere sa descopere cine stie ce intelesuri ascunse "mai ales in cinematografie" (ca sa-l citez direct) ... De aceea am gasit o formula mai exclusivista ...

Zizi, eu cred ca am fost suficient de clar. De multe ori citim in graba pe forumuri ... Poate de aceea nu intelegi ce spun ... Ori poate din alte motive, nu-i vina mea. Nu prea am tinut cont de supozitia ta ca m-as uita la televizor pentru ca este foarte gratuita (ca si celelalte afirmatii ale tale). N-ai avut o argumentatie impotriva celor scrise de mine, dar te-ai bagat in vorba, ca doar aflatul in treaba este metoda de lucru la anumiti romani ... Drept pentru care am tras si eu niste concluzii in ceea ce te priveste (mi-ai dat dreptul prin ignoranta ta, nu crezi?).
mtvx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 08:21   #133
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by mtvx:
Cum constati mai Serghei daca o opera are sau nu valoare? Mai ales atunci cand minti luminate sa prefac ca nu observa vreuna? Astepti sa-ti spuna Andrei Plesu ca o opera nu duce lipsa de asa ceva? Te vad "veteran" (dupa numarul de postari probabil) ... Ai ajuns la aceasta performanta postand perle de genul asta? Pentru unii oameni este prea mult sa mai deconspire "valori" in filme. Doar filmele sunt facute pentru entertainment nu pentru a te pune pe ganduri ...

Am sa-ti explic "perla".
Gibson cu gura lui a zis ca filmul e un manifest care ar trebui sa intareasca atat credinta lui cat si a Lumii.Ma intorc la Machiavelli care zicea ca atunci cand te adresezi Poporului va-o in cuvinte simple,ca dovada,te intreb "cate metafore sunt in Biblie".Deci a cauta valori ascunse in filmul asta e o contradictie.

Acuma sa-ti explic unde esuezi tu:ai decis ca Passion... e un film bun si dupa asta ai incercat sa cauti argumentele,cand de fapt evaluarea ar trebui sa se faca in ordine inversa.Exact acelasi lucru se in intampla in scoala cand ti se spune ca Eminescu e cel bun si dupa asta stai la fiecare virgula sa-i explici intelesul.

P.S.Daca ai sa supravetuiesti destul pe forum ai sa te obisnuiesti cu stilul lapidar cu care am acumulat 200+ mesaje.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 10:00   #134
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vazut ieri filmul. cronica in curind, c/o emanuel, pe cinemagia (in avanpremiera!). titlul cred ca spune tot: 'jesus horror picture show' :lol:
nu e 'antisemit'; e pur si simplu stupid.
acum, aruncati cu pietre
p.s. ma-ntreb citi dintre cei, foarte vehementi, care-si dau cu parerea despre ac. film, laudindu-l neconditionat, a vazut singurul film onest, puternic & adevarat despre 'the christ' - 'evanghelia dupa matei'???
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 12:20   #135
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ca sa vezi ce se intampla aici: dupa ce ieri, cand trebuia sa aiba loc mult asteptata premiera, m-am trezit cu o manifestare prm la cinematograf, am acceptat cu vai si amar ca m-as duce azi sa vad cum stam cu pasiunea. Dar, din nou, teapa. De abia diseara as fi putut viziona filmul, deoarece "nu a venit inca de la Bucuresti". Eu ca eu, dar era o coada serioasa la filmul care nu urma sa aiba loc la ora stabilita.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 13:24   #136
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by mtvx:
Zizi, eu cred ca am fost suficient de clar. De multe ori citim in graba pe forumuri ... Poate de aceea nu intelegi ce spun ... Ori poate din alte motive, nu-i vina mea. Nu prea am tinut cont de supozitia ta ca m-as uita la televizor pentru ca este foarte gratuita (ca si celelalte afirmatii ale tale). N-ai avut o argumentatie impotriva celor scrise de mine, dar te-ai bagat in vorba, ca doar aflatul in treaba este metoda de lucru la anumiti romani ... Drept pentru care am tras si eu niste concluzii in ceea ce te priveste (mi-ai dat dreptul prin ignoranta ta, nu crezi?).

frate, tu de cand ai intrat aici pe forum, esti iritant de agresiv, iar agresivitatea este sinonima cu prostia. "ignoranta" mea provine tocmai din acest aspect. daca ai fi citit cu atentie discutiile de pe acest topic, inainte de a fi intrat in vorba, ai fi vazut ca nimeni, nici macar marcu, nu-i tinea isonul lui plesu. da' ai aparut tu, ca sa balacaresti pe toata lumea, sustinand sus si tare cat de bun e filmul asta si sa ne recomanzi sa-l sfatuim pe "serbanescu" sa-l comvinga pe autorul afirmatiilor ca e un bou. ca si cum s-ar putea asa ceva. de aici, am tras prima concluzie in privinta inteligentei tale. apoi n-ai facut decat sa ne trimiti catre un site imbecil, care a fost indiciul nr.2. acum, ca sari in continuare la bataie, trag cocluzia ca esti un fanatic al acestui film, si ca toti cei care au ceva de spus impotriva fanatismului tau, si a ideeilor in numele carora sari la bataie merita sa fie calcati in picioare. mie fanaticii de orice fel imi produc greata, asa ca da-mi voie sa borasc putin la gandul tau....te pupa tata.

cat despre film ma voi pronunta, dupa ce il voi fi vazut.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 13:40   #137
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
asa cum prevedeam,mai toate ziarele de azi se iau de film.sunt cele 3 directii de atac:antisemitismul,violenta si(he,he)incasarile nerusinat de mari :lol: .asa cum a observa f.bine serghei,filmul e in primul rand un manifest;daca e privit ca un produs artistic si e comparat cu 'patimile'lui bach,cu picturile si gravurile lui grunewald,caravaggio,durer sau cu filmele lui pasolini,scorsese sau chiar zeffirelli...atunci poate ca nu aduce nimic nou si nemaivazut.eu il iau ca pe un manifest politic,religios,social,estetic,care vorbeste tare si apasat despre rautatea oamenilor si despre manipulare.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 14:34   #138
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
Ati vazut interviul cu Gibson de pe Pro TV care a fost de Paste? Saracu' Gibson nu stia cum sa scape de aia. Tot incerca sa faca glume si sa rada dar se vedea din Romania ca e fals.
Oricum, nu il puteti invinui de nimic deoarece el asa a fost crescut. Asta e religia lui de moda veche. El crede ca asa e bine.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 14:36   #139
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Cred ca sunt destule argumente (pro si contra) ca sa ma duc sa-l vad.

Last edited by Pitbull : 10 Aug 2009 at 22:30.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 20:45   #140
mtvx
Novice
 
mtvx
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 5
Pentru Zizi

Agresiv este prea mult spus. Iritat am fost pentru ca ai tras niste concluzii pripite in ceea ce ma priveste, fara sa ma cunosti, iar acum continui in acelasi stil, fiind chiar mai "agresiv" decat mine (n-am folosit cuvinte ca prost, bou etc) ... Site-ul "imbecil" l-am pus pentru informarea celor interesati (am si specificat asta, doar ar trebui sa se discute despre acest film aici) si mi-am permis sa remarc ca domnul Plesu nu a observat ce au vazut altii. Am preferat asta in locul unei compozitii personale care sa includa toate explicatiile ... Da mi-a placut acest film, pentru ca a reusit sa scoata in evidenta niste adevaruri de credinta, dar dupa mesajele citite imi dau seama ca ar fi de prisos sa intru in asemenea detalii. O remarca doar: folosesti cu usurinta cuvinte grele, cum ar fi fanatism. Esti sigur ca intelegi semnificatia acestui cuvant si care sunt situatiile carora li se aplica? Ma vei scuza ca nu te tin de frunte cand borasti, sper ...

Pentru Serghei

Urmezi exemplul dat de Zizi si ma judeci fara sa ma cunosti ... Multe din simbolurile filmului le-am observat la prima vizionare, ele ii dau valoare si m-au convins de atunci ca acest demers al lui Mel Gibson este unul bun. Situatia nu sta asa cum ai descris-o tu. In privinta "metaforelor din Biblie" cred ca intri pe un teren alunecos pe care nu-l cunosti. Iisus le-a vorbit de multe ori apostolilor in parabole pe care acestia nu le intelegeau. Nu dau detalii, pune mana pe o Biblie si ai sa vezi. Nu sunt obsedat de rime, cuvinte incrucisate, calambururi si alegorii. Dar atunci cand acestea exista trebuiesc apreciate.
mtvx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells