Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jun 2011, 18:10   #801
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by omudindulap:
Gasii la biblioteca Pastorala americana. E genul de carte pe care-i greu s-o lasi din mana. M-a prins inca de la primele pagini (citii 30 si ceva).
Citita asta iarna .Excelenta .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 22:09   #802
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
In curs: Sigmund Freud - Ossessioni, fobie e paranoia. Interesanta si revelatoare pana acum.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 09:56   #803
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Risipitorii - Marin Preda
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 20:41   #804
Mellia
Junior
 
Mellia
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 25
Blîndeţea nopţii de F. Scott Fitzgerald - mi-a placut, a reusit sa suprinda foarte bine toata atmosfera si sentimentele personajelor, si asta a facut-o usor de citit.
Mellia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 14:16   #805
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
MANUSILE ROSII de Eginald Schlattner

Pana sa vad "Cocosul decapitat",excelentul film al lui Radu Gabrea,n-auzisem de Eginald Schlattner si de cartile sale cu puternica tenta autobiografica in care autorul descrie momentele grele prin care a trecut comunitatea de sasi din Romania la mijlocul secolului trecut. Am auzit apoi ca s-a filmat si continuarea "Manusile rosii" si am avut sansa sa achizitionez cartea anul trecut. Acum i-a venit randul la lectura si pot spune ca e o carte de mare calitate. Citisem la inceputul anului "Jurnalul fericirii" de Nicolae Steinhardt iar volumul de aproape 600 de pagini al domnului Schlattner a venit in completarea imaginii triste a unuia dintre cele ma urate decenii din istoria Romaniei secolului XX. Astept cu mare interes sa vad si filmul,sper ca el sa se apropie cat mai mult de valoarea cartii.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2011, 15:02   #806
Socal
Senior
 
Socal
 
Join Date: May 2011
Posts: 122
Ultima care pe care am citit-o a fost 'Sunt aiurita si se ia' scrisa de Allen Carr parca
O recomand celor care au peste 17 ani jumate.
__________________
Are you feeling lucky, punk?
Socal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2011, 18:20   #807
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Baltagul (spre rusinea mea n-am citit-o pana acum), iar acum vreau sa incep Alchimistul
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2011, 13:43   #808
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Terminat '''Pluta de piatra '' de Saramago .Rar am dat de un scriitor care-si infige ironiile asa adinc in fiecare pagina din cartile sale.Pare un circotas,un Woody Allen mereu dispus sa ia peste picior tot ce are poporul portughez mai drag :neamul ,tara ,traditia ,familia ,catolicismul ,navigatorii.
Cu toata 'rautatea '' lui, Saramago a facut mult bine culturii portugheze dupa care s-a dus sa faca nani alaturi de Magellan (Fernão de Magalhães ),Fernando Pessoa ,Amalia Rodriguez.Avea 89 de ani cind s-a imbarcat asta vara pe corabia fantoma .

Inceput '' Pe falezele de marmura '' de E.Junger .Subtirica ,doar 120 de pagini.Un șpriț de vara .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 13:47   #809
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Am terminat Ben Hur pana la urma... Nu e atat de rea pana la urma, e digerabila Desi e destul de intinsa, a curs usor, ca o povestire pt copii.
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 16:11   #810
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Care ati mai citit Discipolul de Iris Murdoch? Ce impresie v-a facut daca ati citit-o? Eu acum m-am apucat de ea si, drept sa spun, mi se pare un pic cam stufoasa si greu de digerat. Poate trebuia si eu sa incep cu Marea, Marea, ca tot omul...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 18:29   #811
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Windom:
Care ati mai citit Discipolul de Iris Murdoch? Ce impresie v-a facut daca ati citit-o? Eu acum m-am apucat de ea si, drept sa spun, mi se pare un pic cam stufoasa si greu de digerat. Poate trebuia si eu sa incep cu Marea, Marea, ca tot omul...
Un 7.5-8/10 pentru'' Discipolul''.Faza cu Iris Murdoch e ca nu te da niciodata pe spate dar nici nu te face sa-i arunci cartile dupa primele pagini.Actiunea este mereu slabuta in timp ce atmosfera e meserias construita.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 08:20   #812
i.ann
Novice
 
i.ann
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
am citit The Host.......luand in consideratie ca deja imi stau in git cei ce-mi zic ''citeste twilight ca e tare tare"' gazda chiar mia placut...un pic.... da ce ziceti twilight merita de citit?
i.ann is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 19:02   #813
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 362
Eu sunt tot la Sven Hassel Legiunea Blestematiilor - Sven Hassel o carte minunata care merita citita la fel ca si celelalte carti ale lui Hassel.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 21:30   #814
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by i.ann:
am citit The Host.......luand in consideratie ca deja imi stau in git cei ce-mi zic ''citeste twilight ca e tare tare"' gazda chiar mia placut...un pic.... da ce ziceti twilight merita de citit?

Seria Amurg e o poveste siropoasa pentru gagici - deci, daca-ti place genul, citeste-o. E mult mai buna decat filmul - am citit toate cartile in 3 zile.

Eu am citit continuarea cartii Mananca, roaga-te, iubeste - Si am spus 'da' de Elisabeth Gilbert. Imi amintesc ca si prima carte mi-a placut, dar asta parca e mai faina, adica e cu totul altceva - e un fel de roman eseu despre casatoria de-a lungul timpului. O recomand oricui e casatorit sau divortat sau urmeaza sa se casatoreasca. Faina!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 17:39   #815
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Urania – J.M.G. Le Clezio


In timpul celui de-al II-lea razboi mondial un baietel inventeaza o tara - Urania. Dupa multi ani descopera acea lume - o lume bizara - in Mexic.

Razboi e atunci cand ne e foame si frig. Sa fie oare mai frig in timpul razboaielor?...Razboiul nu are sens pt. copii. Mai intai le e frica, apoi se obisnuiesc. De-abia cand se obisnuiesc, devine inuman...

Viata e grea, nu moartea. Moartea e usoara ca o adiere de vant..
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 13:07   #816
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Kobo Abe - Femeia nisipurilor
Multa naratiune ce s-a scurs precum firele de nisip, un amestec de absurd kafkian si suprarealism.
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!

Last edited by the_fairy : 24 Jun 2011 at 17:39.
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 15:54   #817
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
ASA SUNT EU,PROST de Valentin Uritescu

Unul dintre actorii cunoscuti si valorosi ai generatiei sale deapana fragmente autobiografice dintr-o viata tumultuoasa. Uritescu ar fi dorit ca screierea sa sa se intituleze "Desfraul chinurilor mele" insa, in cele din urma,editura a optat pentru aceasta varianta pe care a crezut-o mai comerciala. Cele aproape 250 de pagini ne poarta de-a lungul anilor de la Bucuresti la Londra si New York si de la Vinerea la Moscova si Montreal. Intamplarile sunt povestite dinamic si placut iar eroii cartii sunt alesi pe spreanceana: Sergiu Nicolaescu,Gheorghe Dinica,Stefan Iordache,Andrei Serban,Ion Besoiu si multi altii. Cel putin doua episoade sunt senzationale: aventura care a poirnit de la cuvintele "Non neseseri" si momentul in care autorul i-a cazut cu tronc unei anume Mary. Recomand cartea ca fiind o lectura obligatorie pentru aceia care iubesc cinematografia romana si umorul de cea mai buna calitate!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 10:35   #818
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by the_fairy:
Kobo Abe - Femeia nisipurilor
Multa naratiune ce s-a scurs precum firele de nisip, un amestec de absurd kafkian si suprarealism.
Sa vezi si filmul pentru ca este destul de bun.
http://www.youtube.com/watch?v=C9B5g...eature=related
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2011, 16:08   #819
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Comoara din Sierra Madre de B.Traven
Jocul lui Ender de Orson Scott Card - Prima din 11 carti iar a 12-a urmeaza sa apara.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2011, 19:20   #820
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by the_fairy:
Kobo Abe - Femeia nisipurilor
Multa naratiune ce s-a scurs precum firele de nisip, un amestec de absurd kafkian si suprarealism.

L-am citit si eu acum cativa ani. Si ulterior am retrait o parte din claustrarea aceea vazand My joy.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells