Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2008, 21:29   #701
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Curat trilulilu! :lol:
Gata, pot sä descui profesorii...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2008, 21:31   #702
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
am descuiat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 11:59   #703
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Curand Dragomara va fi sanctificata pe forumul asta.Adica ati reusit sa o faceti eroina tot banand-o .Nu vad sensul.
Pitbull,sincer imi pare rau dar m-ati dezamagit.De la incurajarea aberatiilor Mafaldei(care lucreaza in domeniu dar tot ce scrie sunt barfe si alte aiureli),pana la respingerea lui Buticut pe topicul cu Sweeney,pana la fentarea lui Herbert la topicul cu Soljenitan unde avea argumente si lasa loc de interpretari,pana la incurajarea cumva a fanilor,a celor care trebuie sa va admire stilul,scriitura argumentele..Sunteti deja recunoscut ,desi uneori e greu sa va urmaresc criticile pt ca sunt lungi si greoaie dar pline de substanta,de logica si metafore,asta nu inseamna ca trebuie sa fie doarun user,doi pe aici.Incurajarea userilor noi,schimbul de idei lipseste pe acest forum.
Acum veti raspunde cu nepasarea specifica este aberatie ce ai scris,ca suntem pe topicul...cutare si veti dori si banarea mea.Be my guest.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 14:07   #704
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pauline dragä, te pripesti si nu e bine.
Originally Posted by Pauline Kael:
Curand Dragomara va fi sanctificata pe forumul asta.Adica ati reusit sa o faceti eroina tot banand-o .Nu vad sensul.
Avem niste reguli, oricum îngäduitoare, pe care în plus le aplicäm destul de lax si tolerant. Dar chiar si asta are o limitä. Dragomara a depäsit-o cu mult. La început, când altii îi cereau bannarea, am apärat-o - cam la fel cum faci tu acum. M-a fäcut sä-mi mänânc friptä apärarea... Si, poate-ai sä te miri, însä as apära-o si acum, dacä n-as sti cä e incorijibilä. Oricum, fii linistitä, nu se întrezäreste nici un semn de eroism si nici o intentie de sanctificare.
Originally Posted by Pauline Kael:
De la incurajarea aberatiilor Mafaldei(care lucreaza in domeniu dar tot ce scrie sunt barfe si alte aiureli)
Toti cei din domeniu recunoastem credibilitatea bârfelor Mafaldei. Din nefericire, în cinematografia românä necinstea, impostura, incompetenta fac ravagii, iar demascarea e necesarä - ca prim pas spre eliminarea lor, am spera... Nu credem în ascunderea gunoiului sub pres.
Altfel, Mafalda a scris, din câte stiu, o singurä aberatie (sau, vorba ta, "aiurealä"), într-un comentariu cam homofob despre "Legäturi bolnävicioase" - si nu i-am încurajat-o, neam; dimpotrivä.
Originally Posted by Pauline Kael:
respingerea lui Buticut pe topicul cu Sweeney
Dupä ce ne-am contrazis virulent, am ajuns sä comunicäm civilizat si chiar amical, inclusiv la nivel personal. N-a respins-o nimeni, dacä s-a retras de pe forum a fäcut-o din motive personale (poate lipsä de timp, etc.) - lucru pe care oricum îl regretäm si am dori sä revinä.
Originally Posted by Pauline Kael:
fentarea lui Herbert la topicul cu Soljenitan unde avea argumente si lasa loc de interpretari
Cred cä n-ai fost atentä. Ia uitä-te cum a evoluat discutia dupä ce Herbert mi-a citit replica. (Oricum, el si cu mine ne cunoastem si personal, ne respectäm, si adesea ne contrazicem creator în diverse privinte.)
Originally Posted by Pauline Kael:
Acum veti raspunde cu nepasarea specifica este aberatie ce ai scris,ca suntem pe topicul...cutare si veti dori si banarea mea.
Ai aproape perfectä dreptate, cu câteva exceptii:
- specificä nu mi-e nepäsarea, ci implicarea; chestie de fire;
- nu consider aberatie ce ai scris, ci o atitudine de un pozitivism cam naiv pe alocuri, bazatä pe o cunoastere partialä a realitätilor; e loc si de mai bine;
- ai räspuns la un schimb de replici de mai sus, deci nu consider off-topic interventia ta - dar continuarea dezbaterii pe aceastä directie ar putea deveni; mai bine reia-o în Condica de sugestii si reclamatii. Si înainte, uitä-te cu atentie, cred cä ve gäsi cel putin un topic perfect adecvat, ca sä nu deschizi unul nou.
- nu doresc bannarea ta, dimpotrivä, mä bucur cä esti atât de activä si implicatä; dacä ai fi doar putin mai obiectivä si pondderatä, m-as bucura si mai mult.
In rest, e asa cum spui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 14:39   #705
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ati incercat sa vb in particular cu ea? N-a avut un final bun? Da,mi s-a intors stomacul pe dos cand v-a atacat personal(cu calatoria la Geneva) a fost grotesc pt un forum public si trebuie sa recunosc ca nu i-ati raspuns .Cred ca o discutie cu ea prin mail sau mess ar face minuni,dar ar trebui sa va purtati cu ea ca si cu un copil ,daca intelegeti.Stie sa raneasca ,dar poate ca a avut motivele ei,poate a fost provocata,montata in timp.Sunt sigura ca tuturor le-ar putea tranti oricand o chestie neplacuta,dar daca e tratata pozitiv ,raspunde bine.Nu stiu conflictul,pare personal,e pacat ,era un user activ,si cum a spus Herbert care va e prieten" nu e lipsita de inteligenta si chiar nu se vede ca e nefericita?".Incercati sa o luati de la zero,cu conditia ca ea sa nu recurga la atacuri personale,nu fac nimanui cinste.Exbitionismul asta cu banarea o martirizeaza,o s-o numim Papesa Dragomara ca intr-un film de Bergman(Cum o chema pe actrita lui fetis?Caut pi Google.)
Mafalda: este o doamna(presupun ca are o varsta) care nu ne imbogateste ,este cultivata,este pasionata de film,dar nu interactioneaza,nu raspunde la intrebari,nu discuta,doar arunca supozitii subiective,intamplari obscure si atat.Or,pe un forum e vorba de dialog si respect,nu terfelire a persoanelor in viata care nu sunt de fata.Daca pe alt forum de gen sunteti facut harcea-parcea ca si persoana publica presupun ca spuneti ca "asa e drept".Discursul dvs comunisto-colectivizant" cu macerarea non-valorilor si sa facem totul pt eradicarea si fermentarea lor,metamorfozarea cucutei in vinisor sau apa chioara cu care ne imbatam" e idealista,nu" idealismul" meu
Mafalda nu e homofoba,a zis ca adolecentii n-au ce invata din acel film si are dreptate.Incep sa va suspectez ca cititi postarile intr-un mod personal si le rastalmaciti cum va convine.
Buticut: s-a simtit jignita,era o persoana exceptionala ca si pregatire in cinema si "agresiunea ei" trebuia pusa pe seama faptului ca iubeste filmul,pe Burton,calitatea in sine.Comparatia cu Dragomara a fost aiurea,se vedea de la o posta ca e o tipa superioara.Si eu sper sa revina,dar presupun ca nu are motive.Trebuia sa ii raspundeti cu eleganta,darori ati crezut ca e barbat si ati parat" barbateste' ori ati crezut intr-adevar ca e clona si v-ati temut de scandal,ori ati minimalizat si asta e nasol.
Herbert e un gentleman si un destept si meritati sa aveti prieteni pozitivi.Cred ca ati alunecat pe langa argumentele domniei sale(desi trebuie sa va admiram (iarasi) cultura si harul)..Voi raspunde la fata locului.
Sunteti implicat cand sunteti in centrul atentiei,in rest incercati(involuntar poare) sa minimalizati, sa spuneti ca ailalti sunt" subiectivi,naivi,se insala sigur" si o multime de astfel de "argumente".Nepasarea dvs e studiata
Da,si ce ,sunt naiva,sunt feminina,sunt pozitivista(hai sa recurgem la canibalism virtual,nu?) sunt pro democratie pe orice forum,nu ma subestimati,nu sunt geniu si nu vreau sa ma cred ca altii/altele,nu am complexe de superioritate,nu sunt perfecta sunt "ultra-progresista"
N-am ce reclama.
Da,am un stil dezlanat,dar "o buruiana care moare in umbra marilor stejari "(Iorga) ca dvs ,nu-i asa?Cu ce am avut dreptate cu laudele la adresa dvs si cu faptul ca nu incurajati userii noi,traficul?
Dvs sunteti mereu obiectiv? Ati scris o critica unde ati laudat "Narnia2" (unde e copiata din scenariu si carte dupa LOTR) si n-ati vazut originalitatea din"300" pt ca " deformeaza adevarul istoric" desi e facut filmul dupa comicsuri.So?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 23:45   #706
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pauline Kael:
Ati incercat sa vb in particular cu ea? N-a avut un final bun? (...) Cred ca o discutie cu ea prin mail sau mess ar face minuni,dar ar trebui sa va purtati cu ea ca si cu un copil ,daca intelegeti.
A fost una dintre cele mai halucinante experiente. DE DOUA ORI am vorbit pe mess (inclusiv cu webcam, ceea ce ajutä mult comunicarea) - sincer, deschis, cald. M-a rugat s-o atentionez când deraiazä - am spus: "OK, am sä-ti spun în privat"; zice: "Poti si public, nu mä deranjeazä". "Finalul" a fost mai mult decât bun - se pärea cä în sfârsit am gäsit solutia. Când colo... nu peste mult, a recidivat. Conform întelegerii, i-am atras atentia - si a ripostat vulgar; când i-am amintit cä ea însusi mi-o ceruse, s-a fäcut cä ploua, dar si-a întetit si mai mult atacurile (firesc: musca pe cäciulä...). Nu peste mult, a început sä includä în ele fapte din viata mea personalä, despre care îi vorbisem, cu încredere, pe mess (sä nu uitäm cä poza într-o apärätoare a discretiei, caracterului, demnitätii, condamnând asa-zisele "tzätzisme"; sindromul "Hotul strigä «Hotii!»").
Asta, Pauline, se numeste în psihologie "personalitate dizarmonicä" - complicatä si cu alte tare, pe care nu le voi aminti aici. Persoana nu e vinovatä cä a ajuns asa, dimpotrivä, meritä toatä compasiunea noasträ, dar are un efect turbulent si destructiv care, din päcate, impune sä fie evitatä. Asta-i viata, uneori trebuie sä te protejezi, dacä vrei sä träiesti în continuare normal...
(Si cu asta, te rog insistent ca orice eventualä continuare a discutiei s-o facem într-unul dintre topicurile mai potrivite din Condicä... Devenim tot mai off.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 09:17   #707
User1
Novice
 
User1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2
Pauline Kael - fatã dragã tu n-ai nici cea mai vagã idee despre ce se petrece pe forumul ãsta, de altfel nici nu ai avea cum în timpul scurt în care te afli pe el. Þi-am recomandat odatã sã citeºti cu atenþie, cap-coadã, baremi un amãrât de topic, ia-o încet postare cu postare, când pari a nu înþelege du-te ºi întreabã-l pe împricinat, nu bârfa de la colþul forumului, nu linguºelile de bãtrân libidinos fãrã viaþã sexualã, strãlucit ratat al lumii filmului te vor ajuta sã-þi faci o opinie obiectivã. Sã emiþi judecãþi de „valoare” despre persoane/ fapte/ evenimente de care chiar nu ai habar, în care nu ai fost implicatã ºi pe care datoritã unei eterne superficialitãþi feminine nu eºti capabilã sã le înþelegi nu e deloc inteligent, uman ºi de bun-simþ! N-am timp sã detaliez aici, dar promit sã o fac cu plãcere altã datã în faþa unui auditoriu cu creierul încã nespãlat, ºi cel puþin un neuron activ. Am râs la faza cu rãutatea mea, fãrã falsã modestie pot spune cã dacã lumea ar fi cel mult 1% la fel de rea pe cât sunt eu, garantat ea ar fi cu mult mai bunã.
Omul ãla nu numai cã e regele mincinoºilor, fals proroc, cel care þine proºtilor ca mine, ca tine etc lecþii de patriotism ºi moralã dupã ce ºi-a turnat prietenii la Securitate, îl citez: „pentru binele lor” (ºi asta am citit-o chiar aci pe forum), însã e un om periculos pentru cã nu are nimic sfânt, nu are principii, nu are conºtiinþã, un biet ratat a cãrui singurã plãcere în viaþã e datã de Internet, de flirtul pe forum cu puºtoaice ca tine, de autoinvitarea în patul proastelor ca mine, celor care încã mai cred cã bãrbaþii „e” deºtepþi (citeºte forumul, ãsta e adevãratul privat, face cât 15 jurnale intime, pentru „pasionaþii” de acest gen de „lecturã”), ºi de eterna vânãtoare de vrãjitoare a celor care nu consimt supuºi ºi plini de dragoste tembelismelor ºi rãutãþilor, apogee la care numai o „personalitate” ca a lui putea ajunge.
Deci, draga mea, mã rog la Dumnezeu sã nu descoperi pe propria-þi pielicicã cum stau cu adevãrat lucrurile, o sã te doarã, ºi n-aº bãga mâna-n foc cã experienþa îþi va fi utilã.
Oricum, eu sunt de pãrerea celor de la Radio Guerilla ºi anume: „binilii mereu învinge, toate femeili ºtie asta”, asta nu mã împiedicã sã arhivez tot ceea ce-am discutat cu omul ãla în privat-ul ãla (ultrapostat de el pe forum), ºi tot ceea ce-a scris ºi va scrie el pe forum la adresa mea, poate mâine-poimâine ajung chiar sã-i scriu ºi biografia, mai ºtii?!

-------

ªtefane – va urma ceea ce-ar fi trebuit sã urmeze acum mai bine de 3 luni. Fii pe pace, va fi ceva absolut legal, incitant ºi plãcut, mai rãmâne de vãzut pentru cine.

-----
PS: postare salvatã.
User1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:17   #708
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Q.E.D.

Acum e clar pe cine aperi, Pauline, da?
Sper cä te-ai lämurit, si nu vei mai aduce vorba despre biata fiintä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:26   #709
User1
Novice
 
User1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2
Dragule, uite încã o mostrã de altruism: cred cã a venit vreme sã te gândeºti cât se poate de serios la cine o sã te apere pe tine. ai o lunã la dispoziþie. baftã!

PS: inutil sã-þi mai zic cã nu are sens sã-mi/ sã-þi REREREeditezi antologicele postãri, "biata fiinþa" le-a salvat deja la revizia 0.

Hai, numai bine, all!
User1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:27   #710
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu e deloc clar....adica asa cum tu ai "argumentele" tale, asa le are si ea pe ale ei......asa cum tu ii aduci acuze, iti aduce si ea

e cuvantul tau impotriva cuvantului ei si nu e deloc vizibil ca you are right and she is wrong.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:30   #711
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai perfectä dreptate.
Mesajele de mai sus sunt niste argumente imbatabile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:32   #712
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu sunt argumente, nici ale tale nici ale ei
sunt acuze!

nu te imbata cu apa chioara! acel QED e degeaba!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:33   #713
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:44   #714
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
e si asta o reactie de aparare....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:49   #715
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
da, deci urmeaza CEDO...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 11:51   #716
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
CEDO - Intercultural Center for the Study of Deserts and Oceans????


:love:

Oceanografie
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 12:02   #717
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, CEDO äla de unde vine vorba: "Cel mai destept CEDEAZA."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 12:36   #718
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
si de ce nu ai cedat pana acum? in disputele cu alti useri, like dragomara?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 13:02   #719
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ca sä nu ziceti cä mä dau destept.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2008, 13:44   #720
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pauline Kael ... tu din ce oras esti ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells