Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2009, 06:43   #41
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Leonard:
reuºita filmului aparþine regizorului

Aici sunt de acord cu tine. Si mie mi-a placut cum a fost regizat filmul si de fapt imi place Aronofsky in general, dar povestea nu m-a impresionat prea mult si e destul de previzibila, nu ca ar fi neaparat un lucru rau, dar mi se pare ca nu aduce nimic nou filmul asta.

Originally Posted by Leonard:
ºi eu înainte sã-l vãd am plecat de la prejudecata cã un film despre un sport stupid nu poate fi decît prost. dar am fost plãcut surprins sã nu fie aºa.

La mine a fost invers. Auzisem lucruri bune despre el si pot spune ca mi-a placut la prima vizionare, nu in mod special, dar destul incat sa-l consider un film bun. Ce m-a enervat dupa a fost faptul ca toata lumea il considera un film extraordinar. Probabil in cativa ani mai nimeni nu isi va aduce aminte de el.

Originally Posted by Leonard:
pînã la urmã existã sporturi ºi mai stupide ºi idioate decît wrestlingul, cum ar fi baseballul sau fotbalul (despre primul n-a reuºit încã nimeni sã facã vreun film decent, suportabil, iar despre al doilea doar Oliver Stone)

Baseball si fotbal nu sunt in nici un caz mai idioate si ele chiar se pot numi sporturi, lucru pe care nu il pot afirma despre wrestling. Doar pentru ca nu s-au facut filme mai reusite nu sunt mai idioate. Dupa cum ai zis si tu filmul de mai sus nu e despre sport, ci despre persoana. Nimeni nu a avut aceeasi idee si pentru aceste sporturi, dar daca ar fi facut-o probabil ar fi iesit aproximativ la fel, depinzand de regizori, scenaristi, actori etc.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 11:05   #42
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by corinka:
Faci cumva parte din categoria aceea de oameni care cred ca luptele intre wrestleri sunt "de-adevaratelea" si nu aranjate? :huh:
cred cã n-ai vãzut filmul. asta ºi vezi în film: culisele cu aranjamentele din spatele luptelor. dar wrestlingul ºi violenþa sunt în plan secundar în film (ºi nu ocupã decît maxim 1/3 din timpul total). cel principal este uman, în ciuda imposibilitãþii multora de a-l sesiza.
pe mine m-a impresionat filmul per ansamblu ºi nu sunt de acord nici cu cei care considerã cã numai datoritã lui Mickey Rourke (care evident face rolul vieþii lui), cã el þine în spate tot filmul (iar la Oscar tot Sean Penn a meritat). reuºita filmului aparþine regizorului. eu unul am o slãbiciune ºi pentru Evan Rachel Wood.
ºi eu înainte sã-l vãd am plecat de la prejudecata cã un film despre un sport stupid nu poate fi decît prost. dar am fost plãcut surprins sã nu fie aºa. pînã la urmã existã sporturi ºi mai stupide ºi idioate decît wrestlingul, cum ar fi baseballul sau fotbalul (despre primul n-a reuºit încã nimeni sã facã vreun film decent, suportabil, iar despre al doilea doar Oliver Stone)
Filmul l-am vazut. Mi-a placut Mickey Rourke si imi placea dinaintea acestui film. La Oscaruri a castigat pe merit Sean Penn. La predictii pariasem pe Rourke, cu precizarea "Castiga Rourke, desi merita Penn". Uite ca m-am inselat si a castigat cine merita. Evan Rachel Wood ma enerveaza. Nu stiu de ce, are ceva ce nu-mi place.
Mie "The Wrestler" mi s-a parut ok, dar nu cine stie ce si nu din cauza wrestlingului, a facut Aronofsky filme mult mai bune, dar aici nu cred ca spun eu o noutate.
Pe MarcusArcus l-am intrebat din curiozitate. Oricum, chiar daca din film reiese ca luptele sunt aranjate (ca doar asa si sunt), crezi ca nu sunt indivizi care ar putea considera ca Aronofsky e adeptul teoriei luptelor aranjate, dar ca se inseala?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 11:47   #43
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Wrestlingul nu e un sport, e divertisment sportiv. Nu e fake, e scripted,adica fiecare wrestler stie ce are de facut,insa dpdv al loviturilor,e pe bune. Stiu cum sa se loveasca si cum sa cada, astfel incat sa nu se accidenteze, de aceea pe un om neantrenat l-ar durea oricare manevra executata in ring de catre profesionisti. Insa de durut,tot ii doare si pe profesionisti, daca sunt aruncat de la inaltime pe o masa,dar nu simt foarte foarte tare impactul,pentru ca majoritatea iau painkillers inainte de meci sau au un nivel ridicat de adrenalina. Evident, accidentarile nu pot fi evitate mereu. Cand vezi ca sangereaza, e sangele lor,doar ca ei si-l provoaca,taindu-si de obicei fruntea cu o lama,procedeu cunoscut sub numele de "blading". Wrestlerii sunt atat atleti, cat si actori...daca aveti chef sa ii vedeti pe cativa geniali in actiune,va recomand sa ii cautati pe Jack Evans si Amazing Red, cel din urma fiind foarte sifonat acum in urma numeroaselor operatii la genunchi.

De retinut ca in spatele unui meci stau ore intregi de pregatire pe zi...nu e usor. Am vazut odata o lista cu wrestleri care au murit inainte de 50 de ani...erau vreo 60 care murisera de atac de cord, un numar alarmant.

Cele mai serioase meciuri,fara un build-up telenovelistic precum in WWE si TNA,le vedeti in federatii independente precum ROH, CZW sau federatiile japoneze.Sau in originalul ECW, acum nu isi mai merita E-ul de la extreme.

Cool stuff:


Ca o precizare, my all time favorite wrestler e The Rock. Era genial si electrizant la microfon,un adevarat entertainer. Pacat ca a fost atras de mirajul Hollywoodulu, ajungand sa considere wrestlingul ca fiind o piedica in cariera lui de actor (in kiddie movies) si renuntand definitiv la a-l mai practica .

Gata cu predatul . Revenind la "The Wrestler", in general imi place orice film care trateaza drama umana, caderea omului in abis si imposibilitatea de a iesi de acolo. Cu acest gen de personaje ajung sa simpatizez mai tot timpul. Intr-adevar, precum titlul sugereaza, nu e atat despre wrestling,cat despre wrestlerul Randy "The Ram". Mickey nu duce in carca intreg filmul,dar trebuie sa recunoastem ca e o revenire spectaculoasa si un rol greu,cu atat mai mult cu cat a trebuit sa intre in pielea unui personaj cu care se potrivea destul de mult. Nu m-a dat foarte tare pe spate filmul,dar mi-a placut intr-o oarecare masura.E si Necro Butcher in film,that guy is sick .

Sa vedem cum o sa fie "The Fighter",al aceluiasi Darren. Tot "Luptatorul" o sa traduceti si filmul acela? :lol:
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 12:18   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Excelente contributiile Buticutei, si foarte utile.
In treacät fie zis, tocmai formula asta, de "spectacol care mimeazä sportul", mi se pare, personal, teribil de plicticoasä. Nu väd cu ce m-ar interesa... Ori urmäresc un meci pe bune, ori un spectacol lucrat - sau, dacä-mi propune cineva o variantä intermediarä, mäcar sä aibä un ceva interesant, acolo, care sä mä incite... Sorry, nu simt nici o scânteie, numai fäcäturi grosiere.
Dar, dincolo de asta (o fi chestie de gust, de afinitate, enfin...), stiind în linii mari cele spuse de Buticut deasupra, chiar asteptam cu mult interes filmul, curios sä descopär, în el, ceva nou, interesant, esential, despre wrestling - nu la modul documentarist, ci prelucrat artistic (de exemplu: ca-n "Frost-Nixon" despre cum se iau interviurile de top, sau în "Milk" despre lupta homosexualilor pentru drepturi, sau chiar în pelteaua aia de "Australia", despre meseria mânätorilor de vite de-acolo)... Si nu mi-a spus nimic nou, nimic interesant - nici ca informatie, nici ca insight! Cele câteva secvente de ring sau culise contineau doar lucruri deja cunoscute (chiar si de unul ca mine, care n-a dat atentie domeniului!) Mai multe am aflat din mesajul lui Booty!
Fato, pune-te de le scrie un scenariu, pentru remake!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 15:04   #45
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by buticut:
Wrestlingul nu e un sport, e divertisment sportiv. Nu e fake, e scripted,adica fiecare wrestler stie ce are de facut,insa dpdv al loviturilor,e pe bune. Stiu cum sa se loveasca si cum sa cada, astfel incat sa nu se accidenteze, de aceea pe un om neantrenat l-ar durea oricare manevra executata in ring de catre profesionisti. Insa de durut,tot ii doare si pe profesionisti, daca sunt aruncat de la inaltime pe o masa,dar nu simt foarte foarte tare impactul,pentru ca majoritatea iau painkillers inainte de meci sau au un nivel ridicat de adrenalina. Evident, accidentarile nu pot fi evitate mereu. Cand vezi ca sangereaza, e sangele lor,doar ca ei si-l provoaca,taindu-si de obicei fruntea cu o lama,procedeu cunoscut sub numele de "blading".
nu spui nimic nou. tot ce-ai descris se înþelege ºi din film, chiar pentru cineva care habar n-a avut înainte de existenþa acestui sport sau divertisment sportiv.

filmul meu favorit cu wrestling e "The Foul King" (2000) care n-are nimic în comun cu drama din "The Wrestling" al lui Arronofsky, fiind în schimb o comedie excelentã. mai degrabã aduce un pic cu cîteva idei din Fight Club.
la wrestling (sau k1 cum mai e o variantã) televizat n-am avut rãbdare sã mã uit vreodatã încît sã ajung sã am vreun wrestler favorit...
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 16:31   #46
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Sunt topita dupa Leonard (ca user):oops: Pacat ca nu pot merge cu el la un film.De preferinta asiatic,de dragoste si capodopera.
Buticut sta toata ziua pe net si pe imdebeuri si pe alte de-astea.Dar ce ii transmit ei filmele,nu se prea vede in oceanul de info.Si nimeni nu stie cum arata(nu e curiozitate,e o teama :lol: :lol: :lol: Dar e fata faina,(ca userita).
Trebuie sa vad filmul asta ca m-ati innebunit de cap. :happy:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 16:44   #47
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pauline Kael:
Buticut sta toata ziua pe net si pe imdebeuri si pe alte de-astea.Dar ce ii transmit ei filmele,nu se prea vede in oceanul de info.

Nici nu cred ca asta dorea sa exprime. Doar a explicat ce inseamna de fapt wrestling-ul si nu trebuie sa cauti pe zeci de site-uri astfel de informatii. Cum a zis si Leonard, numai vazand filmul poti intelege despre ce e vorba. Daca buticut prefera sa fie informata citind de pe anumite site-uri e treaba ei. Nu ai avut si tu varsta ei, cand vroiai sa stii cat mai multe despre anumite chestii? Si sunt sigur ca atunci cand te intereseaza ceva si tu folosesti internetul pentru a te informa, chiar daca e doar intr-o mica masura. Sincer, in primul rand nu ar trebui sa te intereseze cum isi petrece ea timpul liber, mai ales sa critici lucrul asta in continuu. Fiecare dintre noi pierde timp cu lucruri mai putin importante, fie ca e uitatul pe site-uri, fie ca e uitatul la pereti sau mai stiu eu ce. In ciuda faptului ca suntem pe un site de film nu cred ca ne putem uita in continuu la filme si avem nevoie si de alte metode de recreare. Ce metoda alege o persoana sau alta nu ar trebui sa ne intereseze. Si tot fiind un site dedicat filmelor, ar trebui sa criticam mai mult filmele si mai putin persoanele.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 17:58   #48
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mc Murphy draghe,why so serious?Eu am zis despre ce a scris in comentariul despre film,celalt despre sport,nu l-am citit.Stiu ca e pasionata de acest sport(sa priveasca,cel putin asa a zis pe siteul ei cu JD).Ai inteles gresit,nu fi sententios.
Si nu la varsta ei,ci si acum(nu sunt asa batrana precum insinuezi) caut ce ma intereseaza.M-am referit strict la comentariul despre film,si n-am fost malitioasa.Daca asa pare,scuze.
Si cred ca am gresit topicul,ma refeream la comentariul lui Buti la "Seven Pounds".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 18:22   #49
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ma bucur ca am inteles gresit Si nu am vrut sa insinuez ca ai fi batrana, dar ai niste ani in plus fata de buticut care din punctul de vedere al maturitatii cantaresc destul de mult, nu neaparat fata de ea, ci fata de majoritatea persoanelor de aceasta varsta, inclusiv fata de mine
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:00   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pauline Kael:
nimeni nu stie cum arata
Wrong again...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:38   #51
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Originally Posted by Liviu-:
Ma bucur sa mai vad pe cineva care nu vede mare lucru in filmul asta si nici in prestatia lui Rourke. Filmul nu are nimic special si nu aduce nimic nou. Nici nu mai are sens sa repet tot ce s-a zis mai sus. Si acum ma mir cum poate sustine lumea ca Rourke merita Oscar in fata lui Penn si chiar a lui Langella. Nici prestatia Marisei Tomei nu m-a impresionat. Cred ca jumatate din aparitia ei pe ecran a constat in dansuri la bara care, dupa cum stim cu totii, necesita un extraordinar efort fizic si psihic, dar mai ales fizic. Sper ca n-a facut febra musculara.
Cati ani ai?
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:42   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Ce legäturä are cu mesajul?
2) Nu e obligat sä räspundä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:46   #53
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by R_Afc:
Cati ani ai?

Nu imi place tonul tau, dar daca ma rogi frumos poate iti raspund
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:46   #54
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
13,probabil.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:47   #55
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Nu trebuie sa-mi raspunda, dar mi se pare cam neexperimentat.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:49   #56
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Daca tot iti faci griji asupra experientei mele te rog frumos sa ma inveti. Arata-mi calea cea dreapta
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:51   #57
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Liviu-:
Daca tot iti faci griji asupra experientei mele te rog frumos sa ma inveti. Arata-mi calea cea dreapta
Wow,it's a little bit ...gayish :oops:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:55   #58
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by Liviu-:
Daca tot iti faci griji asupra experientei mele te rog frumos sa ma inveti. Arata-mi calea cea dreapta
Wow,it's a little bit ...gayish :oops:

Ce e gayish? Mi-e teama ca la varsta mea fragila nu am mai auzit asa cuvant

PS: Intr-un mesaj anterior ziceam ceva despre atacul ideei si nu a persoanei, dar se pare ca am cerut prea mult.
PS2: Urasc spam-ul. Daca aveti intr-adevar ceva de zis chiar va rog. In caz contrar va puteti pastra prejudecatile pentru voi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 21:58   #59
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
mama,ce teapan esti.Esti administrator?Fii spontaL.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 22:06   #60
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pauline Kael:
mama,ce teapan esti.Esti administrator?Fii spontaL.

Primul PS nu era pentru tine, dar cu siguranta persoana in cauza nu a ajuns asa departe in topic incat sa-mi vada acel mesaj. La gluma cu 13 ani doar un copil de 13 ani ar fi ras, dar in caz ca ai crezut ca as avea cu siguranta varsta asta iti multumesc pentru ca ai vrut sa ma amuzi :lol: Eu inchei aici ca se supara moderatorii
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells