Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Sep 2010, 13:59   #21
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Keep, eşti îngrozitor de superficial... Dacă tot ai pomenit de: ”Totul in antiteza flagranta si de o duritate vizuala greu de suportat cu sobrietatea salopetei, al carei material rigid, aspru, parca il simti cum iti netezeste abrupt constiinta, ca o rindea metafizica aflata intr-un dute-vino apasator, neintrerupt, brutal.”, de ce nu ai remarcat antiteza flagrantă de vestimentaţie? Nu întâmplător eroul poartă, în contrast cu salopeta şi mănuşile (care sunt o indicaţie clară spre extracţia sa proletară), cămaşă albă, papion şi melon, indicii care semnifică aspiraţia eroului spre apartenenţa la clasa mijlocie, şi ar putea denota o oarecare tendinţă de parvenire. Prin această alăturare de elemente vestimentare contradictorii, autorul realizează o extraordinară şi, în acelaşi timp, subtilă caracterizare a eroului, dincolo de aparentul efect comic facil, efect care în mod cert nu a stat în intenţia regisorului.

Last edited by c.ghevara : 28 Sep 2010 at 14:07.
c.ghevara is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:05   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vave, Windom, Gloria sau Stefan,
Titlul acestui topic induce in eroare.
Propun unul mai adecvat:
¨Muie criticilor de film!"
...ca minimalistilor le-am dat destula.
Sunt curios cine urmeaza la rand.
Eventual sa-i futem pe exegetii literari (Lovinescu, Ibraileanu, Maiorescu), pe cei de arte plastice (Elie Faure, Eugen Schileru), pe criticii muzicali (Iosif Sava) si teatrali (Virgil Bradateanu, Eugen Nicoara, Ileana Berlogea), in genere pe oricine-si permite sa analizeze obiectiv operele de arta si sa se exprime intr-un limbaj elevat.
Si sa-i proslavim pe comentatorii gen ¨super film abea astept sal vad", "nu lam vazut da cre k sigur o sa fie marpha", "un film bun din punctu meu de vedere sabi arcuri topoare. un film bun".
Asa, tata, tot asa...!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:07   #23
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by hellsteed:
Mi se pare un exercitiu constructiv, analiza unui cadru . Totusi , Keep , trebuia sa dai cateva informatii despre film din care s-a substras acest cadru.

sa fim seriosi, hellsteed
a fost doar un exercitiu menit a arata cat de emfatic, cat de pretentios in exprimare poate fi oricine, la fel ca asa-zisii critici care ne inconjoara.
citeste o cronica scrisa de pitbull sau gorzo sau altcineva.
vei descoperi fraze la fel de bombastice ca cele din aceasta mica parodie.

Originally Posted by Pitbull:
Te-ai fript, Hell!
Ai luat in serios un misto de doua parale la adresa criticilor.

Ehh, normal ca e asa cum spuneti voi. Eu vroiam doar sa trag foloasele din aceasta intiativa. Chiar mi-a placut abordarea lui Keep.

Keep ,exprimarea in "jargoane academice' e menita sa flirtreze cititorii. Are natura ei ezoterica. Sincer , oricat de bombastic ar suna incerc sa nu ma impiedic de limbaj, mesajul e tot acolo. Daca omul se vrea dificil si noi avem vreun interes trebuie sa-l intelegem.

Uite cat de departe duce dezvoltarea ta cand pomenesti despre arce voltaice si sculpturile lui Rodin ; ) . Nu ?!
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:12   #24
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
pitbull pomeneste aici de criticii literari si muzicali.
pai dar aia chiar au despre ce scrie!
dar cand vad un schimb kilometric de replici intre doi critici de film vizavi de unghiul de filmare al penisului lui mimi branescu, atunci, va rog sa ma scuzati, dar asta e frecare de menta sub paravanul unei pretinse analize filmice!
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:19   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
al penisului lui mimi branescu, atunci,

din nou cred ca esti invidios. de data asta pe Mimi.esti ofticat ca-i mai misto decat al tau.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:19   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
pe de alta parte, ma bucur ca n-am veleitati de critic.
orice cronica mi se pare o masturbare intelectuala a unui voyeur.
...deci, nu numai cele despre secventele nud din "Marti, dupa Craciun".
Nasol, sa uiti de la mana pan-la gura ce-ai scris acu´ patru zile!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:21   #27
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
sau uite cum incepe gorzo "cronica" sa, vorbind despre relatiile dintre personaje:

"cea dintre soţ şi soţie o fi ea un pic aplatizată de rutină, dar rămîne o intimitate relaxată, bine dispusă (au şi o fetiţă de 8-9 ani) şi (judecînd după secvenţa în care ea îl tunde, iar la un moment dat îl mîngîie în trecere pe penis) încă sexualizată; cea dintre soţ şi amantă o fi ea mai jucăuşă (filmul se deschide cu o minunată secvenţă de joacă postcoitală

minunata secventa de joaca postcoitala???

nu, chiar o sa citesc atent toate cronicile lui gorzo.
pana acum o faceam pe sarite, parandu-mi un tip destul de matur si inteligent.
dar imi dau seama ca face niste observatii de o naivitate dezarmanta.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:28   #28
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
e clar!
ori te racaie invidia, ori ai ramas tot la cumparatul sutienelor.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:31   #29
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Pitbull:
"A-si aduce aportul" nu e atat o vulgaritate, cat un pleonasm (consacrat!)
Aport = aducere (in primul rand; sensul de "contributie" e auxiliar).
Celelalte doua sunt simpatice.
Si vezi ca ne confunzi, Gionloace: Andrei, desi categoric, e un delicat; comisarul de politie arogant si "atoatestiutor" este Je. (Si printre infractorii intelectului sunt necesare organe de ordine, nu?)

Dar te rog, sa nu deviem inca o data topicul filmului spre forfecari ale criticilor.
Tocmai a rasarit un topic special de injurat criticii de film in Cafenea; e loc acolo pentru toti - cel putin pana nu-l inchide Stefan, ca se indreapta vertiginos spre imbranceli, flegme si trimiteri la stramosi.

eu n-am de ce sa injur
doar ca mi se pare haios ce face AG - cum vede el vulgaritati in textul* lui AR, cind exprimarea sa lasa de dorit de multe ori. diferenta dintre 'Draga Andrei' si 'calci cu stîngul (şi încă în şpagat)' e, intr-adevar, de o delicatete dezarmanta!
despre asta era vorba mai sus, in comentariile lor, de-aia am scris aci.


*scrisesem intial textele.

Last edited by Pitbull : 28 Sep 2010 at 20:33.
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:33   #30
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by keepwalking:
pitbull pomeneste aici de criticii literari si muzicali.
pai dar aia chiar au despre ce scrie!
dar cand vad un schimb kilometric de replici intre doi critici de film vizavi de unghiul de filmare al penisului lui mimi branescu, atunci, va rog sa ma scuzati, dar asta e frecare de menta sub paravanul unei pretinse analize filmice!

Keep, nu e vorba de penisul lui mimi, aşa cum nu e vorba de melonul lui Stan!!! Este vorba de un simbol. Până la urmă, filmul la care te referi se învârte şi este centrat pe acest simbol phalic. Fără el, întreaga construcţie a intrigii, conflictul dintre personaje nu ar fi fost posibil. Este normal ca regisorul să sublinieze valoarea sa, să sugereze, fie şi schematic, spectatorului latura filosofică a dramei trăite de personaje, să sondeze cauzele de natură biologică care generează fenomenul social. Iar faptul că un critic observă această intenţie a autorului, o dezvăluie spectatorului profan, este, fără doar şi poate, lăudabil, nu minimalisabil aşa cum faci tu.
c.ghevara is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:37   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
imi amintesc de un comentariu al lui alexei popogrebsky, facut cand a castigat un premiu FIPRESCI pentru how I ended this summer: "e intotdeauna placut cand vezi ca criticii de film au gust". A inflamat multe spirite...

vad ca v-ati impartit in niste tabere care n-ar admite nici in ruptul capului ca adevarul ar putea fi undeva la mijloc. mai sus as inlocui criticii cu forumistii si gustul cu discernamantul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:41   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
stefan,
in pauza de pranz, oamenii se relaxeaza...
asta-i un mod ieftin si facil.
tocmai de-aia ar trebui sa pui o taxa: aia pe varsatul cretinatatilor la cafenea.
rvn is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:42   #33
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
che,
iar eu iti raspund printr-un fragment din cronica lui gionloc, mai ales partea subliniata:

"Înţeleg tot ceea ce spuneţi în legătură cu exemplele prin care doresc să susţin lipsa de plauzibilitate a filmului. Eu nu am dorit să arăt că viaţa e aşa cum spun eu, ci să subliniez faptul că atunci cînd viaţa e redusă la o schemă, redusă la anumiţi numitori comuni (cei aleşi de autor), ar putea fi deranjant: findcă acel numitor comun ar putea să fie un clişeu şi ar putea părea că relatarea, fiind clişeatică, e artificială. Apoi, în funcţie de detaliile alese – iar aici detaliul principal e sexul (nu pasiunea amoroasă, asta nu e vizibilă între cele două personaje) relatarea poate deveni una de tabloid.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:44   #34
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by keepwalking:
sau uite cum incepe gorzo "cronica" sa, vorbind despre relatiile dintre personaje:

"cea dintre soţ şi soţie o fi ea un pic aplatizată de rutină, dar rămîne o intimitate relaxată, bine dispusă (au şi o fetiţă de 8-9 ani) şi (judecînd după secvenţa în care ea îl tunde, iar la un moment dat îl mîngîie în trecere pe penis) încă sexualizată; cea dintre soţ şi amantă o fi ea mai jucăuşă (filmul se deschide cu o minunată secvenţă de joacă postcoitală

minunata secventa de joaca postcoitala???

nu, chiar o sa citesc atent toate cronicile lui gorzo.
pana acum o faceam pe sarite, parandu-mi un tip destul de matur si inteligent.
dar imi dau seama ca face niste observatii de o naivitate dezarmanta.

Sunt curios daca in joaca lor postcoitala se fumeaza , eternul cliseu ! S-ar putea spune - "postludiu", "continuare a actului consumat" (ce frumos paradox) ,"epilog sexual" .... dar nu asta e ideea.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:46   #35
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
asadar, degeaba filmeyi un penis in orice ipostaza, asta nu inseamna ca reusesti sa transmiti spectatorului ca pe ecran are loc un conflict neaparat "falic".
filmele lui tinto brass sunt doldora de nuditate, dar nu depasesc stadiul de filme erotice cu usoara patina "artistica".
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:54   #36
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ei, dracie, is exagerari de-ale lui Pitbull povestile cu injuraturi la adresa criticilor.
puteti muta cele spuse de mine la marti dupa craciun in acest topic (daca n-aveti ce face )
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:55   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Calci cu stangul (si inca in spagat)" e o figura de stil hazlie, absolut fireasca intre doi oameni care-si spun pe numele cel mic si-si permit sa glumeasca unul cu altul. In aceste conditii, diferenta dintre ea si "Draga Andrei" e inexistenta.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 14:55   #38
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by hellsteed:

Sunt curios daca in joaca lor postcoitala se fumeaza , eternul cliseu !
mai, nu se fumeaza!
din contra. se dau lectii de igiena dentara.
dar, chiar...ar fi fost originala o alta chestie: sa se uite impreuna la Ho!Ho!Ho!...
rvn is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 15:04   #39
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Starea lui Stan este cat se poate de graitoare, fara ajutorul cuvintelor, fara sprijinul miscarii - esenta artei cinematografice. El a reusit ceea ce n-a reusit personajul interpretat de Mimi in capodopera post-minimalista 'Marti, dupa Craciun'. A gasit un raspuns adecvat: poligamia. Ama'doo - vorba personajului araboc din filmul lui Timaru.
http://www.youtube.com/watch?v=RUSs6...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qjsJb...eature=related
Judex is offline   sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 15:04   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by gionloc:
ei, dracie, is exagerari de-ale lui Pitbull povestile cu injuraturi la adresa criticilor.
Nu-s exagerari, sunt doar descifrari.
Muia poate fi data si in subtext.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells