Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Oct 2004, 09:06   #281
nona
Novice
 
nona
 
Join Date: Aug 2004
Location: etajul trei, unatc
Posts: 9
Send a message via Yahoo to nona
De ce, "trist"? Este un site universitar, plin de informatii.
...Presupun ca voiai jocuri de glezne, si step, de la intrare. Ca daca e site de artisti, musai sa te si uiti, pe gratis, la fr'un show...
Si mai las-o moarta cu revolutia, ca uite-asa mi se apleaca la "pentru asta am murit noi?" !!! ...get a life, man
__________________
Sunt aici.
www.out.ro
nona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 11:16   #282
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
u get a life!
asa se face un site pt tineri studenti artisti?
asa arata o universitate de arta?
think again!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 11:19   #283
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ce imi place mie e ca nici Artele Plastice, nici UNATCul nu au net in camin. Cred ca artistilor nu le trebuie net.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 11:31   #284
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Ambra Blu:
Ce imi place mie e ca nici Artele Plastice, nici UNATCul nu au net in camin. Cred ca artistilor nu le trebuie net.

pai dece? doar nu-ti doresti sa aiba acces la informatii, si sa-si mareasca cultura generala... asta poate i-ar face sa inceapa sa gandeasca, si asta nu ar fi bine pentru profi si facultate...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 20:09   #285
Bobby_X
Novice
 
Bobby_X
 
Join Date: Apr 2004
Location: Constanta
Posts: 21
Da' ce ati fi vrut bah fratilor?! Site-ul este al universitatii de arta teatrala si cinematografica, nu vad ce legatura are asta cu felul in care arata. Site-urile universitatilor au rol informativ. Parerea mea este ca ei si-ating scopul, si in plus de cand cu forumul poti afla o gramada de informatii. Mai mult de atat n-ai nevoie. Sunt curios cum arata celelalte site-uri ale universitatilor de teatru si film din alte tari.
__________________
"listen, you fuckers, you screw-heads, here's a man who would not take it anymore, a man who stood up against the scum, the cunts, the dogs, the filth, the shit, here is someone who stood up, HERE IS..."
(Robert De Niro-Taxi Driver)
Bobby_X is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 02:03   #286
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Bobby_X:
[...] Sunt curios cum arata celelalte site-uri ale universitatilor de teatru si film din alte tari.

stai ca-ti zic eu... MAI BINE!!!

p.s.... chiar stiu chestia asta, trust me.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 07:27   #287
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nae:
pai dece? doar nu-ti doresti sa aiba acces la informatii, si sa-si mareasca cultura generala... asta poate i-ar face sa inceapa sa gandeasca, si asta nu ar fi bine pentru profi si facultate...
La scenografie unele persoane abia au timp sa manance shi sa doarma shi voi mai punetzi in discutzie shi subiecte utopice cum ar fi sa stea sa piarda timpul pe internet.
Asta se intampla de sarbatori knd mai respira shi ei cat de cat.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 14:01   #288
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
cam la fel este si in celalate domenii... toti au vreo 10 ore de facultate pe zi, si dupa ce ies de acolo cam nu mai este timp de nimic.
dar totusi, nu m-i se pare in regula chestia asta cu intrnetu' in camin.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 15:38   #289
eve6
Novice
 
eve6
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1
studentii de la fara plata beneficiaza de material didactic gratuit pe parcursul anului?...sau e cumva vreo taxa? am auzit ca ar fi 600euro..e adevarat?? :huh:
eve6 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 20:50   #290
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
depinde de ce fel de material didactic vorbesti...in general studentii la stat nu platesc nimic, cu exceptia absentelor, restantelor, f**-o in g*** pe nefutus, de va** proasta si imp*****!!!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2004, 00:42   #291
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
sunt de acord cu ce a scris ambra blu despre secretarele de la uatc. Nu stiu care sunt conditiile de acum acolo dar o sa impartasesc experienta mea legata de aceasta scoala prin 97-98 cand ma hotarasem sa sustin examenul de admitere.H-abar nu aveam nici macar unde vine scoala asa ca am rugat o cunostiita sa ma duca si pe mine pe acolo sa vad si eu cum sta treaba. Ma gandeam ca in cazul in care o sa fiu admis macar sa stiu unde o sa petrec aproape 4 ani din viata.Studentii din anul 1 lucrau cica intr-un asa zis studiou cu recuzita adusa din poduri de case abandonate, filmau cu un amarat de panasonic m3000 vhs( unul injura acolo de mama focului ca i se blocase caseta in camera).Cei din anul doi trebuiau sa faca scurt metraj cu un arriflex de prin anii 70 casat cine stie de pe unde(am fost si eu martor la facerea unui film de an 2), cu pelicula de 16 mm alb negru si fara sunet(!!!).Mai erau pe acolo niste conditii care m-i s-au parut aberante....Asa sa trec la subiect. dupa interventii si plocoane am ajuns la secretara.Biroul era langa biroul decanului elisabeta bostan .Cunostiinta mea m-a "introdus" la dna. secretara. El e x vrea sa se faca regizor. Foarte bine ,zice secretara, f. bine ei sunt baza noastra.Dupa cartusul de kent si cafeaua de rigoare imi spune(atunci erau doar 5 locuri la regie nu 7): baietas, din astea 5 , vreo 3 sunt date, am incredere sa-ti spun asta pt ca ai venit adus de x(cunostiinta mea), ori esti f. bine pregatit ori revii la anul.Mi-a mai spus niste kestii neinteresante si gata convorbirea.Nu spun ca daca aveam incredere in mine si eram f. bine pregatit nu puteam sa intru dar kestia e ca si acolo ceva e putred sau cel putin era atunci. Sper din tot sufletul ca situatia e alta acum iar atmosfera nu mai e asa de dezolanta.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2004, 00:48   #292
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Si ar mai fi un aspect pe care l-a sesizat cineva: ce rost are sa fii regizor intr-o tara in care nu se fac filme??? situatia de la atf e similara cu cea de la drept:2 milioane de avocati fara procese in romania.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 17:55   #293
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Nume, ai dreptate cu intrebarea ta. Totusi, poate ar fi un raspuns: e nevoie de regizori de film ca sa poata exista si critici de film. Ca daca nu ar fi regizorii de film, ce rost ar mai avea criticii, pe cine ar mai critica ei, ca doar nu pot critica filmele de la Hollywood sau din Europa, ca acolo nu-i baga nimeni in seama. Asa, aici la noi, in tarisoara, criticul de film este o specie aparte, ce paraziteaza organisme in descompunere, sporind si mai mult duhoare pe care o emena deja hoitul cinematografiei romanesti.
Mai am o intrebare: ce cautai tu cu pachetul de cafea si cartusul de Kent la secretara?. De la tine s-o fi inspirat Cristi Puiu cu scurt-metrajul sau?
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 20:54   #294
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by nume:
Si ar mai fi un aspect pe care l-a sesizat cineva: ce rost are sa fii regizor intr-o tara in care nu se fac filme???
Asta suna de parca ai zice: ce rost mai are democratia intr-o tara in care nu se stie ce-i ala spirit civic? Sau ce rost are sa iti mai placa brifcor daca acum e cola?
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 23:19   #295
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
kiar am vrut sa spun asta , dar m-am gandit ca o va face cineva oricum .Cine baga in seama criticii de film? Cativa cunoscatori, care, preferabil sunt si cunoscuti sau admiratori ,din diferite motive.Lumea filmul ro. e alcatuita dintr-o mana de oameni care nu intereseaza masele aproape deloc. Intalnire dintre cele 2 lumi e pur accidentala si lipsita de rezultate.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 13:00   #296
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by nume:
...Lumea filmul ro. e alcatuita dintr-o mana de oameni care nu intereseaza masele aproape deloc. Intalnire dintre cele 2 lumi e pur accidentala si lipsita de rezultate.

Deoarece nu am absolut nici o legatura cu "lumea filmului .ro", nu cunosc in mod direct nici un actor, regizor, critic, nu lucrez in nici un domeniu conex cu lumea filmului ... presupunand ca nu intra in categoria "legatura" calitatea mea de spectator sau de membru al forumului Cinemagia ... pare logic ca eu sunt din categia "masele"
Analog si vreo 20 dintre colegii mei de servici ... care sunt destul de informati in ceea ce priveste "lumea filmului ro", printre altele chiar citesc ce mai zic 1-2 critici de film. Si inca vreo 10 prieteni de-ai mei.

N-as generaliza asa usor ca intalnirea dintre cele 2 lumi e pur accidentala si lipsita de rezultate
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 13:16   #297
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Blanche , de acord, tu si colegii tai sunteti poate exceptia. Sa fim seriosi , cati spectatori de film citesc criticii inainte de a intra in sala de cinema. Cea mai tare cronica e indemnul vecinul care s-a dus la film, din auzite etc Sunt curios sa aflu ce rating au putinele emisiuni despre cinematografie. Si inca ceva , Libertatea :sick: (ziarul cu cel mai mare tiraj de la noi), are vinerea in suplimentul tv o pagina de cronica de film in care scrie ALS SI INCA UN TIP. Cati cititori cumpara ziarul ca sa lectureze amintita pagina?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 13:32   #298
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by nume:
Si inca ceva , Libertatea :sick: (ziarul cu cel mai mare tiraj de la noi), are vinerea in suplimentul tv o pagina de cronica de film in care scrie ALS SI INCA UN TIP. Cati cititori cumpara ziarul ca sa lectureze amintita pagina?

Banui ca foarte putini ... pana si eu ignor cronica lui ALS din Libertatea cand mi se mai intampla sa vad ziarul asta pe undeva (din cu totul alte motive, pentru ca e cronica cea mai neinteresanta din cronicile lui ALS, prefer sa citesc alte cronici de-ale lui din alte surse)
DAR am o banuiala ca cititorii ziarului Libertatea au destul de putine tangente cu lumea filmului in general ... .ro sau non-.ro. Asa ca nu cred ca sunt reprezentativi ca argumente in discutii despre ce rost are sa fii regizor Ro. Si daca ai fi regizor sau critic in alta parte, cititorii ziarului Liberatatea ar fi cu mult mai interesati de tine ?
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 14:20   #299
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Indirect ,confirmi ce am spus si eu. Libertatea e citita de mase. Nu mi-l imaginez pe soferul de pe 331 citind dilema sau ceva de genul asta.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 16:05   #300
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by Frank:
ce cautai tu cu pachetul de cafea si cartusul de Kent la secretara?. De la tine s-o fi inspirat Cristi Puiu cu scurt-metrajul sau?

cam departe aluzia, nu crezi?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells