Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2011, 16:20   #81
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Cum ziceam, tot ca tine e.

Facebook ~ "Retea de socializare si observare, eventual si alte chestii-trestii"

Gata am lamurit si problema asta.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 18:14   #82
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Pentru cine are rabdarea sa citeasca.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 19:17   #83
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, e clar... persoana care a scris articolul face parte din categoria celor care nu au facebook
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 19:38   #84
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu cred ca in cea mai mare parte are dreptate, desi cand vad teorii conspirationiste mi se cam face greata. In cazul asta ar putea fi adevarat, dar de ce ar presupune ca initial a fost facuta pentru asa ceva? E chiar asa anormal ca o retea de socializare sa aiba succesul asta in epoca digitala? Si faza cu filmul, pai daca era facut in scopul asta cu siguranta ar fi si castigat (omul chiar sustine ca a si facut-o). In rest, la dimensiunsile la care a ajuns acum, chiar ar putea fi utilizata, si poate chiar e, in scopuri de genul.

A sarit peste utilitatea pe care i-o dau eu facebook-ului, care cu siguranta nu-i la fel de... n-as zice importanta, ca depinde din ce punct de vedere privesti, mai degraba populara, dar nu-i nici de ignorat asa cum a facut el. Raman la concluzia de dinainte, fb e util daca stii cum sa-l folosesti. Practic sa te folosesti tu de el si nu el de tine.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 20:14   #85
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
A sarit peste utilitatea pe care i-o dau eu facebook-ului, care cu siguranta nu-i la fel de... n-as zice importanta, ca depinde din ce punct de vedere privesti, mai degraba populara, dar nu-i nici de ignorat asa cum a facut el. Raman la concluzia de dinainte, fb e util daca stii cum sa-l folosesti. Practic sa te folosesti tu de el si nu el de tine.

este atat de adevarat ce spui! am priceput si crede-ma,daca as reveni pe facebook,as proceda exact ca tine( nu ma enerva,ca-ti dau add in cateva secunde si o sa te convingi ca ma pot folosi de el asa cum o faci si tu),dar chiar si asa trebuie sa recunosti dependenta.
mie asta mi se pare important ca efect al utilizarii facebookului, ca nume generic pentru orice retea de socializare virtuala.
suntem dependenti de existenta multor bunuri de consum,incat disparitia brusca a unuia vital,are efecte neplacute si chiar determina reactii stranii din partea unora.
intrebarea mea este: facebookul are capacitatea sa devina un astfel de lucru vital pentru noi?
si daca da, ce ne facem in cazul in care nu ne folosim noi de el ci el de noi?
unde vom trata dependenta? ne mai reda cineva inapoi simtul realitatii?eu cred ca foarte greu mai revenim la normal si chiar daca o facem,exista putine sanse sa mai recuperam in spatiu si timp datele reale pierdute.intelegi ce vreau sa spun?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 20:39   #86
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Am cont de facebook de aproape un an,la inceput era interesant ,prin multitudinea de aplicatii, dar acum mi se pare a fi o varianta Hi5 Reload deoarece ce se cerea inainte la Hi5(comentarii si alte chestii)au inceput sa apara si pe Fbk. Deci ce era la inceput nu mai e acum.In plus ca au invadat toti pustii si Fbk.
Eu imi pastrezi contul doar pentru ca mai tin legatura cu prietenii si mai trag un ochi ici colo pe la trupele favorite,actori si alte chestii.
De cand am contul am observat ca treptat a devenit o afacere(prea multa plubicitate) si un mod de manipulare a lumii foarte eficient.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 21:00   #87
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pupaila zice bine eu zic sa facem daca se poate si un sondaj de ala sus, daca aveti sau nu cont de facebook
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 21:58   #88
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
sunt pro facebook este distractiv cand te plictisesti
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2011, 09:55   #89
Socal
Senior
 
Socal
 
Join Date: May 2011
Posts: 122
facebook dauneaza grav relatiilor

Pro
__________________
Are you feeling lucky, punk?
Socal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 22:21   #90
catasmile17
Guru
 
catasmile17
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 417
pro ....
[am cont]dar sincer prea mult timp pierzi pe facebook .... si asta te face sa te gandesti ca poti face altceva mai util in timpul acela...
catasmile17 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 22:46   #91
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by catasmile17:
.... si asta te face sa te gandesti ca poti face altceva mai util in timpul acela...

...cum ar fi, sa debitezi insalubre platitudini pe forumul Cinemagia. Te rog, lasa mortii sa se odihneasca si fa-te util pe alte meleaguri!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 10:49   #92
TrollBoyToy
Novice
 
TrollBoyToy
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 7
......................

Last edited by paul_aramis : 28 Mar 2012 at 19:24.
TrollBoyToy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 11:19   #93
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
here we go again!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 13:31   #94
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
La un moment dat cred ca o sa fim inregistrati mai multi pe facebook decat in dosarele primariei.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 15:51   #95
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Evident că doar sunt care au pe facebook mai multe conturi.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 09:51   #96
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Cum spunea și Liviu mai sus, facebook e util dacă știi cum să-l folosesti. Poți să limitezi informațiile pe care le dezvălui despre propria persoană, în așa fel încât să nu te trezești că datele tale sunt folosite în alte scopuri decât cele inițiale. Ce-mi place e că ai posibilitatea să interacționezi cu persoane diferite, dar în același timp să limitezi această interacțiune până într-un punct în care să te simți confortabil. În plus, atmosfera e mai dinamică decat cea de pe un forum, de exemplu.
Și atâta timp cât poți controla accesul strict la informația care te interesează, nu știu de ce ar deranja faptul că facebook a fost ”invadat de toți puștii”. Poți foarte bine să ignori prezența personajelor pe care nu le agreezi.
Cât despre posibilitatea transformării facebook-ului într-o dependență, asta ține de personalitatea fiecăruia. Dacă îți dorești cu adevărat să limitezi timpul pe care îl petreci fiind preocupat de lucruri care îți par lipsite de importanță, o vei face.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 10:08   #97
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
@Nemaste... pe mine pe facebook ma enerveaza grav de tot sutele de invitati sa joc nu stiu ce rahat de joc....

Apoi cunosc persoane care sunt obsedate de cate un joculet de ala , la care trebuie sa astepti nu stiu cate ore sa poti juca again.

cat despre facebook... eu am zis mai sus parerea mea. parca!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 10:27   #98
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Și la asta mă refeream când spuneam ca poți să controlezi informația pe care o primești. Eu am blocat toate joculețele alea, nu mai am probleme. Plus că există butonul ”unfriend”, dacă ai în listă specimene care te agasează.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 10:31   #99
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
aaaaaa
eu am oprit unele joculete... dar o sa le opresc pe toate...
plus ca toate persoanele din lista mea de facebook le cunosc. eu nu dau accept daca nu cunosc persoana, am in lista aproximativ 50 de persoane care sunt in asteptare... pt ca nu ii cunosc. ei poate ma stiu, ori din vedere, ori am baut vreodata dar daca nu ii stiu asta e...

si se mai intampla sa imi zica una ca mi-a dat add... si ca nu am acceptat.. si cand intreb cum iti zice... imi baga un nume de ala... nymphetamine rose angel, si profilul e la privat , unde nu pot vedea nimic! bravo! intelegi?

eu pe facebook am numele corect, si ma enerveaza persoanele care pun ba porecle , ba nickul preferate etc.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 19:40   #100
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Originally Posted by dragonfly_drk:
da, e clar... persoana care a scris articolul face parte din categoria celor care nu au facebook

ah ce mi place categoria aia o:-)

Last edited by bornfree : 03 Apr 2012 at 21:47.
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells