Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Feb 2010, 23:20   #1
VictorG
Novice
 
VictorG
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
De ce mergem la cinema?

Poate incercam fiecare sa dam un raspuns acestei intrebari, mai ales in contextul in care avem cinema, dvd si filme downloadate gratuit de pe internet. Eu unul am incercat sa raspund la aceasta intrebare in http://filmelacinema.wordpress.com/cultura-cinema/
Rezumand ceea ce am scris acolo prefer sa merg la cinema atunci cand vreau calitate pentru ca cinematograful este singurul care poate oferi asa ceva. De altfel prefer sa vad un film la cinema decat pe un ecran de calculator, inghesuit intre alte 100 de filme. Revin cu intrebarea: tu de ce mergi la cinema?
VictorG is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 12:46   #2
VictorG
Novice
 
VictorG
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Sa inteleg ca nu mergi la cinema... Nu ti-am pus pistolul la tampla si te-am obligat sa intri pe blogul meu, doar am lasat un link pentru cei interesati de a vedea un film si dintr-o alta perspectiva.

Dar sa lasam vikingii sa cante...
VictorG is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 13:31   #3
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
eu n-am mers deloc la cinema anul asta, pentru ca in iasi se dau doar filme de rahat, sau filme pe care le-am vazut deja la cinema (avatar ruleaza in continuu din decembrie). In martie trebiue sa vina Alice in Wonderland, sper sa-l ruleze macar pe asta, daca tot au ratat toate titlurile bune din inceputul asta de an. Iasi-ul, capitala culturala, a ramas in urma la capitolul cinematograf.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 14:13   #4
VictorG
Novice
 
VictorG
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Te inteleg perfect!

Eu ani zile am locuit in Roman, un oras fara cinematografe dar cu 2 televiziuni la cei circa 60.000 de locuitori. De cand am plecat la facultate am incetat sa mai vad filme pe pc. Prefer sa vad un film sau doua pe luna dar la cinematograf. Iar daca nu pot merge la cinematograf ma duc la cinemateca, unde ma bucur sa revad un film clasic. De altfel un film este un spectacol si merita sa il vezi in oras.

Apopo de ce spuneai, din cate stiu mai sunt cinematografe si prin Iasi. Insa lantul distributiei unui film arata cam asa: cinema-dvd/blu-ray-tv. Iar pana sa apara filmul pe dvd mai ramane in cinematografe, mai ales daca e un blockbuster, ceea ce inseamna ca trebuie sa astepti pana Avatar va fi inlocuit cu un altul. Oricum e interesant cum Avatar ramane pe primul loc la noi in tara timp de 9 saptamani. Probabil ca sistemul de distributie de la noi din tara fiind mai la inceput Avatarul nu a ajuns la timp in toate cinematografele, acestea fiind si ele putin, filmul s-a tot lungit. De asemeni publicitatea care i s-a facut la noi in tara nu a acoperit mare parte din public, ceea ce inseamna ca spectatorii au venit la film in serii, in functie de cum au fost si ei convinsi pe parcurs. Daca am fi trait intr-un sistem mai bun probabil ca venea tot poporul de la inceput, pleca acasa si in cateva saptamani alt film ii lua locul lui Avatar.
VictorG is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 18:47   #5
movie4
Guru
 
movie4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 360
Originally Posted by VictorG:
prefer sa merg la cinema atunci cand vreau calitate pentru ca cinematograful este singurul care poate oferi asa ceva. De altfel prefer sa vad un film la cinema decat pe un ecran de calculator, inghesuit intre alte 100 de filme. Revin cu intrebarea: LOR]
+ imi place atmosfera
movie4 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2010, 10:30   #6
hokage33
Junior
 
hokage33
 
Join Date: Nov 2008
Location: Arad
Posts: 35
Send a message via Yahoo to hokage33
Pentru mine, cateva motive simple:

- sunt anumite filme care imi plac si nu imi place sa le vizionez acasa nici la calculator, nici la home cinema
- vreau sa vad o claritate cat mai OK pentru unele filme
- vreau sa am parte de un sonor cat mai "True HD" dar la cinematografele din Arad nu prea gasesti asa ceva
- cand ies cu prietenii, sa nu stam acasa mai iesim si noi la un film
__________________
The Cosmos Rocks
hokage33 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2010, 17:14   #7
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
-ecranul si sunetul de la cinema nu se compara cu cel de acasa.
-la cinema poti merge si cu prietenii pe cand acasa nu poti sa aduci pe toata lumea sa te uiti la film.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2010, 16:47   #8
Radu1711
Banned
 
Radu1711
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 58
Smile radu1711

casa nu stam acasa
Radu1711 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 13:52   #9
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
pentru ca e altfel decat acasa. sunt momente in care am chef sa stau cu patura peste ochi, tolanita in pat si sa ma uit la ce vreau eu, cum vreau eu si sunt momente in care am chef de iesit si de vazut un film in oras. in ultima vreme prefer sa merg la 3D-uri dc tot merg.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 17:12   #10
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Nu se compară filmele văzute la televizor/dividi pleier cu cele vizionate în sala de cinema. Iată, bunăoară, la Mândria națiunii: ce farmec ar avea să-l vezi acasă, pe ecran mic? La cinematograf, mai ieși pe afară, te mai duci în camera proiectorului, te muți mai în față sau mai în spate, te duci lambalcon...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 20:53   #11
Kourt...
Junior
 
Kourt...
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 43
Mie Avatar nu mi s-a parut cine stie ce film, dar daca il vedeam acasa dupa 15 minute m-ar fi luat somnul asa, vazut la cinema 3D am vazut si cateva efecte speciale care m-au facut sa stau atenta.
Kourt... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 21:20   #12
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Suferi si tu unpic.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 12:50   #13
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
De doua ori in viata mea am mers la cinema. In 2004 la Spider-Man 2 si in 2009 la Dragonball: Evolution. Nu merg la cinema, deoarece nu sunt filme dupa care ma topesc daca nu le vad neaparat. Oricum, peste 2-3 luni le pun astia pe torrentz, si fain-frumos stau acasa in fata conputerului. Aaa.. si un motiv ar mai fi: astia dau sonorul prea tare. Cand ies din sala, imi canta urechile.
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 20:09   #14
iv.livia
Novice
 
iv.livia
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 5
Smile

de ce merg la cinema? Pai pt ca este un mod placut de iesi din casa de a avea parte de distractie si in acelasi timp de un fim de calitate
iv.livia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 10:15   #15
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
ca sa mananc popcorn 3D
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 10:58   #16
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435

Floydule, I really miss you.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 06:32   #17
Animalutz10
Junior
 
Animalutz10
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 70
Eu nu merg la cinema downloadez GRATIS un film in calitate mare il vad il trec pe acest site si il sterg!
Animalutz10 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 19:30   #18
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Originally Posted by Animalutz10:
Eu nu merg la cinema downloadez GRATIS un film in calitate mare il vad il trec pe acest site si il sterg!

Uite, din punctul meu de vedere, e sincer pacat. Acum cam toata lumea poate face asta. Eu, din pacate, sunt nevoita. Am subliniat pentru ca nu mai e nici picior de cinema in judetul asta imputit. Daca se va realiza insa proiectul primariei locale si se redeschide cinematograful, nu ratez nici o ocazie. Ca in vremurile bune.
Eu ma duceam (si m-as duce daca as mai avea unde) pentru sentimentul grozav pe care il simteam cand se stingea lumina si incepea proiectie. Apoi, se derula totul ca in vis. Iar cand ieseam de acolo, parca eram beata , mergeam asa ca in transa. Era un sentiment fantastic.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 22:57   #19
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
De ce mergem la cinema?
simplu ! pentru ca sunt unele filme care apar al naibii de greu pe net sa fiu serios ? la cinema ma duc, dar doar la comedii si poate unu-doua filme 3D uber !
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 08:32   #20
Collin
Novice
 
Collin
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7
A merge la cinema inseamna a iesi din casa , a iesi cu prietenii, a face ceva ce nu consta statul intre 4 pereti(acasa)
Collin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells