Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Dec 2007, 00:47   #921
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
tin minte k mi l-a dat mie sa-l publicam in nr in kre a aparut.
Sa incercam sa nu ne facem merite pe carca celor trecuti in nefiinta, asa zice legea bunului simt. Amanuntul e pur si simplu jetabil.
R.I.P.
mai camelito, n-au pogorat si peste tine duhurile sfinte de sarbatori?!
mai mult respect, ce naiba!
nu fi marlan si langa catafalcul unei mari actrite...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2007, 06:23   #922
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... mai ales k 'amanuntul', 1, NU era legat direct d clody, si d txtu lui pinti, iar 2, avea locu sau semnificativ in economia txtului...
deci nu era 'jetabil'!

da pas d intelege asemenea nuante, cind esti... carminume! :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 15:49   #923
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Jetabil domnilor, jetabil. Nu intereseaza pe nimeni.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 17:01   #924
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
M-am gandit sa nu-l pun la topicul "432" pentru ca nu prea are legatura cu filmul propriu-zis. Constat inca o data cu regret ca dintr-un jurnalist corect si cu stil CTP a ajuns sa nu mai fie in stare decat de comentarii gratuit-malitioase. http://www.gandul.info/puterea-gandu...l?4237;2321014
Alt articol...vitriolant.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 17:10   #925
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iar dä Cetepeu' cu mucii-n fäsui...
Nu zic, Cristi e bäiat destept, cult, cinstit... Da' are limitele lui, si astea-l fac uneori sä trânteascä la câte-o tâmpenie, de-i de-a dreptu' pur si simplu! Rar, da' väluritor (vezi Bufnilä). Bref: câtä inteligentä, atâta prostie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 17:21   #926
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Jetabil domnilor, jetabil. Nu intereseaza pe nimeni.

nu, c spui TU e 'jetabil' - si 'nu intereseaza p nimeni'! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 17:29   #927
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
CTP si-a creat imaginea pe asa ceva. Cel putin de cand a devenit comentator bun la toate si persoana revoltata de serviciu numai in asa ceva o tine. Chestia care ii mentine cat de cat o aura de respectabilitate e faptul ca multe din indignarile lui sunt indreptatite, chiar daca, de fapt, el e intr-o stare de perpetua indignare si nimereste la fel de des si in cine nu merita.
Cu toate astea, in cazul de fata pricep ce il deranjeaza si, intr-o oarecare masura, sunt de acord. Cand un cineast care e apreciat peste tot, printre altele, pentru realismul filmului lui si pentru subtilitate se apuca, chiar si doar ca un efect retoric, sa jongleze cu cazuri extreme si anecdote de veridicitate cel putin dubioasa, atunci face o miscare gresita. E un senzationalism inutil care nu face decat sa-i puna la indoiala credibilitatea dupa aceea.
Having said that, reactia lui CTP devine extrem de bizara si agresiva inutil pe masura ce articolul se apropie de sfarsit.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 18:50   #928
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu e numai asta: p ctp il enerveaza, pur si simplu, k un film kre lui i-a placut moderat, cu rezerve (k doar e d bonton sa-i gasesti cusururi, nu?), e laudat peste tot, iar autorul lui devine mai celebru decit va fi el vreodata!

oricum, ala nu era subiect d editorial, sa fim serioshi - dk nu era pik (oftik etc) p mungiu... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 19:14   #929
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Pardon me? De ce ar purta un ziarist (care nici macar nu e de specialitate) pica unui regizor? Joaca vreodata in aceeasi liga cele doua categorii? Nu. Daca apare mai des pe Google Cristi Mungiu decit Cristian Tudor Topescu e motiv de ranchiuna? Indoi-m-as. Pur si simplu, CTP a tinut sa zica - intr-un stil extrem de nefericit - ca filmul lui Mungiu nu e mare brinza, ca s-au mai vazut din astea si ca nu e cazul sa ne dam pe spate de fiecare data cind o femeie isi desface picioarele sa intre sonda intre ele. Tangential legat de subiect, mi se pare f tare ca anul asta presedintele la Cannes e Sean Penn. Am incredere ca el nu ar da niciodata premiu cu coronita unui film cu doua fete care merg intr-un hotel sa serveasca o friptura si un borviz.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 19:22   #930
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Cazeemeer:
. Cand un cineast care e apreciat peste tot, printre altele, pentru realismul filmului lui si pentru subtilitate se apuca, chiar si doar ca un efect retoric, sa jongleze cu cazuri extreme si anecdote de veridicitate cel putin dubioasa, atunci face o miscare gresita. E un senzationalism inutil care nu face decat sa-i puna la indoiala credibilitatea dupa aceea.

corect; a prezenta ca adevarate (si a exemplifica prin) niste chestii care tin de domeniul legendelor urbane (ce tin de subcultura) intr-un context cultural si de catre o persoana ca Mungiu e amuzant/ penibil si de ce nu taxabil; iar ctp ca un jurnalist cu mintea ascutita si spirit critic ce se afla trebuia neaparat sa traga de urechi. nu mi se pare malitios; pe mine m-a distrat articolul.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 19:36   #931
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
Pardon me? De ce ar purta un ziarist (care nici macar nu e de specialitate) pica unui regizor? Joaca vreodata in aceeasi liga cele doua categorii? Nu. Daca apare mai des pe Google Cristi Mungiu decit Cristian Tudor Topescu e motiv de ranchiuna? Indoi-m-as. Pur si simplu, CTP a tinut sa zica - intr-un stil extrem de nefericit - ca filmul lui Mungiu nu e mare brinza, ca s-au mai vazut din astea si ca nu e cazul sa ne dam pe spate de fiecare data cind o femeie isi desface picioarele sa intre sonda intre ele. Tangential legat de subiect, mi se pare f tare ca anul asta presedintele la Cannes e Sean Penn. Am incredere ca el nu ar da niciodata premiu cu coronita unui film cu doua fete care merg intr-un hotel sa serveasca o friptura si un borviz.

dk taceai, filozof ramineai :lol:
s vd treaba k nu-l cunosti p ctp...
re: '432', dk asta e parerea ta (p kre o banuiam), tine-o tot asha: ai toate shansele sa devii NU un mare regizor, ci un mare ziarist - k ctp
re: sean penn - dja ma gindesc sa sar cannes-u anu asta... offf, actorii astia kre s cred si regizori!! :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:00   #932
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:

dk taceai, filozof ramineai :lol:
s vd treaba k nu-l cunosti p ctp...
re: '432', dk asta e parerea ta (p kre o banuiam), tine-o tot asha: ai toate shansele sa devii NU un mare regizor, ci un mare ziarist - k ctp
re: sean penn - dja ma gindesc sa sar cannes-u anu asta... offf, actorii astia kre s cred si regizori!! :sick:

nu il stiu pe ctp, nu imi place nici cum scrie si, sub nici o forma, nu cred ca e un ziarist care sa aiba ce sa zica despre filme.
dar.
are dreptul (din invidie sau nu) sa nu ii placa 432 si sa scrie in consecinta. nu toata suflarea cinefila si cineasta e fortata sa culce ochii in pamint ridicind bratele cind aude de 432.

mie nu imi place 432 pt ca e formulaic (hai cu avortu', lumea plinge in batiste de la vera drake incoace cind e vorba de copii si femei; ati vazut, ba, preacinstite fete de la can, ca in lume nu se intimpla doar crinoline ca la wkw, ci si avorturi),

e gros in incercarea de a recupera o durata (a bagat cu toptanu' cuvinte ca 'nechezol' sau 'kent', sa ne prindem o data pt totdeauna ca alea se consumau pe vremea lu' ceaotzesco si ca el de perioada aia vorbeste, desi caminele alea din poligrafie si agronomie numai ceaotzist nu arata),

e prea lung, dialogurile nu sint firesti, ci de-a dreptul banale,

nu mi-a lasat niciodata sentimentul ca asist la la vreun eveniment tensionat (thriller my ass), ci la cronica unei morti anuntate. si cind o vad pe marinca borind in noapte, dupa ce inainte au agitat nitel camera prin bezna, dupa blocuri, mi-e imposibil sa nu ma gindesc la jenniii connely si requiem for a dream. in fine, daca nu era cristi puiu, mungiu facea in continuare glumite cu tineri utecisti.

ps: sean penn in the crossing guard si, pe alocuri, the pledge, chiar stie regie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:12   #933
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Gloria:
iar ctp ca un jurnalist cu mintea ascutita si spirit critic ce se afla
chiar nu inteleg ce-ai vrut sa zici aici...

oricum, articolul ala e o tampenie si e si prost scris. lasand la o parte ironiile de 2 bani care par atat de personale incat ai crede ca mungiu s-o luat de ma-sa cu o zi inainte, ctp nici macar nu intelege bine ce aude: cand a spus mungiu ca cei care faceau avorturi erau monstrii si sistemul care a organizat toata tarasenia este angelic?

iar daca CTPulei (typo: a se citi "u" in loc de "e") nu i-a placut filmul pentru ca avea un barbat pe post de personaj negativ si nu intreg sistemul, indicat bine de tot cu degetul umezit de catre regizor, atunci inseamna k mi se confirma o banuiala mai veche de pe cand ctp debita cu aer important banalitati despre filme pe procinema: ctp nu le are cu filmul si nu poate comenta in acest domeniu mai bine decat oricare om din aceasta tara care e un pic spalat si educat si care a vizionat mai mult de 12 filme anul trecut.

si cred k-l roade kestia asta...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:24   #934
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Supastar:
mi se confirma o banuiala mai veche de pe cand ctp debita cu aer important banalitati despre filme pe procinema: ctp nu le are cu filmul si nu poate comenta in acest domeniu mai bine decat oricare om din aceasta tara care e un pic spalat si educat si care a vizionat mai mult de 12 filme anul trecut.

si cred k-l roade kestia asta...
Partial ai dreptate. Cetepeu' le are cu filmul, dar limitat - ca un amator destept. Pânä la un punct, le simte corect - pe urmä, o ia prin bälärii.

Si, da, îl roade chestia asta... Si altele... (Ca si pe altii - care din päcate, formal, se dau c-ar avea ceva cu filmul.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:37   #935
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Ambra Blu:
Pardon me? De ce ar purta un ziarist (care nici macar nu e de specialitate) pica unui regizor?.

Just.

Originally Posted by Ambra Blu:
Indoi-m-as.


Originally Posted by Ambra Blu:
ca filmul lui Mungiu nu e mare brinza, ca s-au mai vazut din astea si ca nu e cazul sa ne dam pe spate de fiecare data cind o femeie isi desface picioarele sa intre sonda intre ele. Tangential legat de subiect, mi se pare f tare ca anul asta presedintele la Cannes e Sean Penn. Am incredere ca el nu ar da niciodata premiu cu coronita unui film cu doua fete care merg intr-un hotel sa serveasca o friptura si un borviz.
:lol: :lol: :lol:
..."invadarea pieþei din Ploieºti cu portocale injectate cu SIDA, originea extraterestrã a evreilor, cum rãmâi gravidã prin pupatul limbã la limbã, cum i-a respins pe ruºi Ceauºescu la Prut cu arma laser, faptul cã te tâmpeºti dacã faci labã ºi e bine sã ai de mic o þigarã la tine, pe care s-o aprinzi dacã vor sã te rãpeascã de pe stradã traficanþii de sânge pentru americani bogaþi – ãia ºtiu cã tutunul stricã sângele ºi te lasã în pace."
:lol: Articolul chiar e tare. Am filmu' asta de ceva luni in calc. da am asa o sila sa-l vad ... nu stiu de ce.... :?


"
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:42   #936
distroe
Junior
 
distroe
 
Join Date: Oct 2006
Location: Bucuresti
Posts: 25
Send a message via Yahoo to distroe
Ce are mana mortului cu avorturile in acid

eu nu ma iau de frustrarea lui CTP care o fi n-o fi
Dar apropo de legende urbane, e superjenant ca povestile de babe cu doua butoaie, unul cu apa, unul cu acid ( parca suna a Greuceanu,cu apa vie si apa moarta), sa fie colportate de un regizor de Cannes la proiectia unui film, de altfel foarte reusit.
Ce mai, culmea penibilului, iar Cristian TP in cinismul lui o fi sarit calu', dar si mie imi sunt cunoscute balariile de care pomeneste cu hoti care vor sa te prinda si sa iti suga sangele, cu care ne speria madam invatatoarea cand eram mici.
Nu ma surprinde sa aud din astea la marginea tarabii, dar necum la un eveniment cultural unde un domn regizor pe care il pupau doamnele pe la Cannes in timp ce tinea trofeul in mana incearca sa faca lumina intr-o problema grava, daca nu chiar tragica...
Mai ramane sa aud in vreo conferinta de povestea aia in care doi tineri se pupau intr-o masina parcata in padure, pentru ca ajunsi acasa sa descopere mana asasinului in serie retezata si prinsa hotarat de manerul portierei. Dar de, balivernele cu vitriolul de la Buhusi ii dau clasa.
distroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 20:43   #937
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Pitbull:
Si, da, îl roade chestia asta... Si altele... (Ca si pe altii - care din päcate, formal, se dau c-ar avea ceva cu filmul.)


Pitbullica, ssst. Lasa, ca faceti si voi filme in familie: unu le scrie, altu le regiseaza.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:16   #938
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Carmine Galante:
:lol: Articolul chiar e tare. Am filmu' asta de ceva luni in calc. da am asa o sila sa-l vad ... nu stiu de ce.... :?
Parcä väd cä iar îmi pregätesti una d-aia ca la "M.D.L." sau la "Blowup" Tu la obrazu' meu nu te gândesti?
Cetepeu' e tare, nici vorbä, da' ästa-i unul din articolele alea care suck big time. Nu-i nimic, trece.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:35   #939
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Ambra Blu:
Tangential legat de subiect, mi se pare f tare ca anul asta presedintele la Cannes e Sean Penn. Am incredere ca el nu ar da niciodata premiu cu coronita unui film cu doua fete care merg intr-un hotel sa serveasca o friptura si un borviz.

plus ca e onest si,politic vorbind,e fara repros.oricum,cea mai buna veste pe inceputul asta de an.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:46   #940
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
mie nu imi place 432 pt ca e formulaic.

:w00t: :lol: :lol: :lol:

do u know the meaning of that word, copile??

ps sean penn e o peezdah
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells