Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Dec 2007, 14:21   #1
Prospero
Junior
 
Prospero
 
Join Date: Jul 2007
Location: Cluj
Posts: 47
Videoclipuri cinemagice...

Au existat de la aparitia camerei de filmat, videoclipuri (ale unor piese muzicale) care au constituit adevarate scurt metraje de arta. Adica videoclipuri care au completa sau, in unele cazuri, au depasit in mod magistral melodia pentru care a fost creat. De aceea m-am gandit sa deschid acest topic pentru a va invita sa dezbatem putin pe baza videoclipurilor care v-au fascinat la prima vedere prin elementele de nuanta cinematografica.

Pentru inceput, eu v-as ruga sa va dati cu parerea in legatura cu U2 - All I Want Is You... E inspirat din filmul Freaks si se refera la povestea de iubire, cel mai probabil neimpartasita, dintre doua personaje de circ...
In opinia voastra, cine moare in acest videoclip? Moare intr-adevar cineva sau inmormantarea este doar un simbol al renuntarii?
Prospero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 15:25   #2
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
carmine, ti-o iei
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 16:19   #3
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
carmine, ti-o iei
:lol: :lol: :lol: Stai putin StefanDo, e genial! olo :lol:
Putina rabdare please! Apoi poti sterge.
De asta ce zici? ))<>(( (Sursa: Me and You and Everyone We Know - scris si regizat de Miranda July, o femeie dezinhibata si nonconformista, intr-un cuvant, curajoasa! Nu stiu daca Raposatul ar fi acceptat asa ceva... :lol: ) http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=14457 )
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 11:51   #4
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Deci există şi un astfel de topic. De mult mă gândeam să deschid unul asemănător, dar acum mi-am făcut timp să caut, şi uite-l.

Ieri am ascultat încontinuu piesa White Trash Beautiful, al cărei videoclip îmi place enorm. Regizorul este Arthur Gorson, cu ocazia asta am văzut că i-au trecut prin mână câteva trupe chiar importante din industria muzicală.

Revin la videoclip... în primul rând cu siguranţă că dacă ar fi fost color nu ar fi avut acelaşi impact. În al doilea rând îmi place cum este inclus Erik [Everlast] în videoclip, mi se pare interesantă abordarea asta omniprezentă. În al treilea rând, totuşi este deranjantă discrepanţa dintre momentul în care tipa află că e gravidă şi momentul următor în care el pleacă. În ultimul rând, întotdeauna mi-au plăcut videoclipurile unde pe versurile piesei se leagă o poveste, iar din punctul acesta de vedere videoclipul este reuşit.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 16:59   #5
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Un videoclip care ma binedispune de cate ori il ascult : http://www.youtube.com/watch?v=Ou5pz...x=0&playnext=1. Piciu e super cu coditele lui de rastaman
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 24 Feb 2010 at 17:03.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 15:41   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Lucrez acum la un proiect in care eu si colegii mei ne propunem sa adunam videoclipuri interesante si inovatoare din punct de vedere artistic.

Videoclipurile le puteti vedea pe www.2pause.com
Mi-ar placea mult sa discutam pe topicul asta clipurile care va plac.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 20:08   #7
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am mai menţionat piesa asta, la un moment dat. Este vorba de Go To Hell al lui David Ford.

Este o înregistrare superbă, cum scrie şi în descrierea de pe youtube: live, one camera, one take video. Din nou, faptul că este alb-negru, creează o alt fel de atmoseferă, una simplistă dar superioară. Totul este bine pus la punct în cel mai mic detaliu. Îmi place chiar şi îmbrăcămintea lui... sau mai exact: pălăria.
Nu ştiu sincer câtor artişti le-ar ieşi o astfel de demonstraţie, dar a dat dovadă de o interpretare impecabilă. Iar cameramanul se mişcă bine, impresia creată că ar fi un home-made video încadrându-se perfect în toată esenţa videoclipului.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 20:22   #8
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Propun si eu un video de digerat Thom Yorke, solistul Radiohead, - "Atoms for Peace"
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 21:36   #9
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Negură Bunget - Văzduh
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells