Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 May 2007, 11:24   #1
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Scandal! Mungiu dat in judecata!

Drept la replica de la CNC in Evenimentul zilei - 2 Mai 2007
Fata de articolul "Mungiu: CNC finanteaza ineptii", publicat luni, 30 aprilie 2007, facem umatoarele precizari:

Suntem bucurosi ca - dupa11 ani - un film romanesc este selectat in competitia mare a Festivalului de la Cannes. Fie ca le place sau nu, dl Mungiu si altii trebuie sa recunoasca meritul CNC in a selecta acest proiect la concursul secretizat din decembrie 2006 si in a-l finanta apoi. Este un succes comun, al creatorului, dar si al Centrului National al Cinematografiei. Chiar daca este apasat de un (fals) complex de vinovatie fata de alti colegi care nu au fost selectati, dl Mungiu n-ar trebui sa defaimeze institutia care i-a finantat filmul. A (nu) te lepada de cei care te-au ajutat e o chestiune de minima moralia"... Iar a fi artist nu deroga de la aceste precepte.

In partea a doua a interviului, dl Mungiu face declaratii de-a dreptul calomnioase, afirmand ca: "La finantarile de la CNC, e vorba de infractiuni, de interesul producatorilor, de valize cu bani, de ilegalitati si trafic de influenta". Pentru a castiga concursul, dl Mungiu nu a venit la CNC cu nicio valiza, asa cum nici unul dintre ceilalti castigatori nu a venit nici cu valize, nici cu geamantane. Ca atare, CNC, care nu mai accepta sa fie sacul de box al nimanui, isi rezerva dreptul de a-l intenta in justitie pe dl Mungiu, pentru calomnie. A fi artist nu deroga de la responsabilitatea afirmatiilor fara temei, pentru care nu exista niciun fel de probe.

Eugen Serbanescu
Director general al Centrului National al Cinematografiei (CNC)
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 14:23   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mungiu are perfectä dreptate - vezi în sectiunea asta, mai jos, topicul "CNC, Cristi Puiu, greata, dimineata", mai spre sfârsit. Dupä ce am publicat articolul pe Liternet, am primit mai multe comentarii care confirmau acuzatiile preluate de la Cristi si din alte surse si, partial, deduse în continuare - dar cel mai important a fost acel mesaj privat (citat în topic) prin care un regisor îmi dädea date precise despre mecanismele si cuantumul spägilor de la C.N.C. (în spetä, pe relatia Artis).
Din päcate, mä îndoiesc cä Mungiu va putea produce dovezi, ceea ce ìnseamnä cä, în cazul unui proces de calomnie, "va muri cu dreptatea în mânä". ACUM ar fi momentul sä se facä front comun aläturi de el - si n-o sä se facä, pentru cä densitatea de lichele pe metru pätrat e prea mare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 15:09   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pit

Dar chiar si remarca din comunicatul CNC "A (nu) te lepada de cei care te-au ajutat e o chestiune de minima moralia"...e una perversa...
e ca si cum i-ar bate obrazul lui Mungiu: "adica noi ti-am dat bani si tu ne faci de rahat acum"...
pare ca CNC incearca sa cumpere tacerea unor regizori si apoi se mira cum de acestia vorbesc...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 15:11   #4
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
...

si apoi, cum sa faca front comun ceilalti...?
se gandeste fiecare: "hm,,,si daca or sa-mi respinga si mie proiectele cei de la CNC"?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 15:22   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: pit

Originally Posted by keepwalking:
Dar chiar si remarca din comunicatul CNC "A (nu) te lepada de cei care te-au ajutat e o chestiune de minima moralia"...e una perversa...
e ca si cum i-ar bate obrazul lui Mungiu: "adica noi ti-am dat bani si tu ne faci de rahat acum"...
pare ca CNC incearca sa cumpere tacerea unor regizori si apoi se mira cum de acestia vorbesc...
INTOCMAI!!!
Toate aceste comentarii sunt juste, iar pe lângä ele se mai impune un argument, cred eu, central - care spulberä definitiv genul ästa de complicitate pe care o invocä C.N.C.-ul.
Acolo nu se fac OPERE DE CARITATE, ci SHOW-BIZ - biz, de la BUSINESS! Taman cä dacä "ajutä" un regisor, scenarist, etc., C.N.C.-ul e pasibil de puscärie! Un movie-maker nu se "ajutä", ci se FOLOSESTE (reciproc avantajos), banii äia nu sunt "pomanä", ci INVESTITIE! "Ajutând" un autor, C.N.C.-ul se ajutä PE SINE, în fond - adicä investeste în talentul lui, ca sä câstige amândoi în final.
Repet citatul, e elocvent:
Originally Posted by Eugen Serbänescu:
A (nu) te lepada de cei care te-au ajutat e o chestiune de minima moralia
ASTA SPUNE TOT! Asa nu poate gândi decât cineva care "ajutä" (pe sub mânä) INDIVIZI, nu autori; ca sä se autoajute apoi (tot pe sub mânä), cu BANII DIN VALIZE (metaforice), nu cu cei din încasärile filmelor!
Futu-le muma-n cur de banditi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 17:41   #6
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
eh. e o chemare la ordin.

cel mai probabil serbanescu will drop charges la un moment dat, dupa ce ii va spune niste vorbe grele intre 4 pereti, repetand cumva, dupa un model pe care cred ca s-au tiparit deja formulare la cnc, dialogul intre razvan theodorescu si celalalt cristi..

asta ar fi seria noastra de tip coffee and cigarettes care cred eu ca ar merita facuta: aceeasi situatie, un birou, doua personaje - unul cere banii si celalalt ii da - si 50 de ani de istoria spagii.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 17:42   #7
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
....

Fundatia ARTIS (Asociatia Romana de Teatru si Film), infiintata de Cornelia Palos...
aha....
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 17:43   #8
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
nu, cred ca pitbull vorbeste despre artis film.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 19:45   #9
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Airlight:
nu, cred ca pitbull vorbeste despre artis film.
da, cred ca e cu totul altceva.
dar Palos tot Palos ramane...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 21:02   #10
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
am vazut afirmatiile lui Mungiu si m-am bucurat sa-l vad luind o astfel de pozitie! ma asteptam sa vina in piata alaturi de Cristi Puiu, cu atit mai bine ca o face atunci cind primeste finantare CNC...

pina la urma situatia actuala confirma politica cnc despre care scriam nu de mult:

atita vreme cit finanteaza proiectele unor indivizi ale caror 'opere' sint automat anulate de lucraturile lor anterioare - ca ceea ce iese din miinile lor nu poate fi numite lucrare, - asadar, atita vreme cit finanteaza balauri - tipi care inghit fonduri si scuipa flacari inspre cei care ar putea folosi banii aia in mod cel putin decent, CNC este o institutie-mama-balaur, iar politica ei este aceea de a aduce la masa intotdeauna cite doi-trei tineri crezind ca se vor obisnui sa vada balauri si vor considera ca existenta lor e ceva normal, astfel ca nu vor mai ascuti sabiile sa-i casapeasca!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 09:12   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
am aflat si eu - cu stupoare! - d tupeul d a-l da in judecata p cristi mungiu, care nu a facut decit sa spuna public si-n gura mare un lucru soptit copios p la coltzuri...
cred k a facut o singura gresala: in locul lui, as fi spus: "s spune k..." blabla!
gura lumii sloboda, nu cre k ar fi avut tupeistii c sa spuna (sau nu?!)...

oricum - realosh - eu am avut azi dim (la matinalul d p tvr1) o 'scapare' pt kre, vai, imi pare atit d rau... am zis - vbind dspr fest filmului european, kre a-nceput ieri - k astazi mai incepe un fest (cel al cumetrei p) P KRE NU IL RECOMAND :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 10:28   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Off-topic
Leo, de ce sa nu recomanzi festivalul de film Bucuresti? pare intr-adevar un festival parazit (mai intai financiar, pentru ca a afectat B-Est-ul, apoi calendaristic, pentru ca se suprapune cu FF european), dar, cu exceptia acestor doua detalii, cinefilul bucurestean (si nu numai) nu are decat de castigat de pe urma lui. Filme sunt destule, unele sunt indiscutabil bune, si avem parte si de o premiera romaneasca, Un acoperis deasupra capului. Iar la anul sunt sigur ca cele doua festivaluri nu se vor mai suprapune, prin urmare va fi chiar mai bine. Sa continuam discutia la topicul din Premii, festivaluri
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 12:17   #13
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
cateva filme bune nu scuza un festival, am mai spus-o anul trecut referitor la b-est, o spun si-acum despre festivalul de film Bucuresti... cinefilul bucurestean merita si un minim de respect
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 15:30   #14
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ce scuza un festival? oricat de obscure ar parea intentiile initiale ale realizatorilor unui astfel de eveniment, cred ca trebuie sa-l privim cu bunavointa. Cine stie, poate ca peste ani, dupa ce vor fi trecut stangaciile inerente debutului, FFB va fi principalul festival de film al Bucurestiului. Vom vedea...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 15:44   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
stefando,
citi bani ti-a dat madam palosh k s-o pupi in cur?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 16:06   #16
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
nu e spus cam dur ? (ca sa fac si eu o rima.. )
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 17:27   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
asha sint eu, mai homo erectus :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 22:27   #18
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ca urmare a continuarii conversatiei de mai sus cu un dialog asezonat din plin cu injuraturi intre alex leo serban si carmine galante, amandoi primesc cate un avertisment. forumul are de suferit de pe urma rafuielilor voastre personale, asa ca am sa va bannez pe amandoi daca se mai intampla. va puteti parui pe privat, nu in vazul lumii. Din punctul meu de vedere, sunteti la fel de vinovati de poluarea forumului.

revenind la discutia (inca off topic) despre cum o pup eu in cur pe tanti palos si cati bani am primit de la ea, n-am decat un comentariu: ma doare fix in pix cine e palos si singurul lucru care ma intereseaza este beneficiul pe care il are cinefilul bucurestean de pe urma unui nou festival. Pe X si Y care au vazut in seara asta Das Leben der Anderen la cinema pro (cu o traducere in romana execrabila, din fericire dublata de alta corecta in engleza) nu-i intereseaza cine e organizatorul festivalului atata vreme cat acesta ii ofera filme de calitate. Cred ca ar trebui sa ne gandim mai degraba la utilitatea unui festival si sa-l recomandam ca posibil furnizor de satisfactii cinefilice decat sa ne cramponam de palos si ce-a facut ea.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 22:32   #19
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
ca urmare a continuarii conversatiei de mai sus cu un dialog asezonat din plin cu injuraturi intre alex leo serban si carmine galante, amandoi primesc cate un avertisment. forumul are de suferit de pe urma rafuielilor voastre personale, asa ca am sa va bannez pe amandoi daca se mai intampla. va puteti parui pe privat, nu in vazul lumii. Din punctul meu de vedere, sunteti la fel de vinovati de poluarea forumului.
*Cu mentiunea necesara ca limbajul de conducator de atelaj cu tractiune animala a apartinut domnului Leo Serban.

Originally Posted by StefanDo:
evenind la discutia (inca off topic) despre cum o pup eu in cur pe tanti palos si cati bani am primit de la ea, n-am decat un comentariu: ma doare fix in pix cine e palos si singurul lucru care ma intereseaza este beneficiul pe care il are cinefilul bucurestean de pe urma unui nou festival. Pe X si Y care au vazut in seara asta Das Leben der Anderen la cinema pro (cu o traducere in romana execrabila, din fericire dublata de alta corecta in engleza) nu-i intereseaza cine e organizatorul festivalului atata vreme cat acesta ii ofera filme de calitate. Cred ca ar trebui sa ne gandim mai degraba la utilitatea unui festival si sa-l recomandam ca posibil furnizor de satisfactii cinefilice decat sa ne cramponam de palos si ce-a facut ea.
Excelent punct de vedere.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 22:34   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Carmine Galante:
*Cu mentiunea necesara ca limbajul de conducator de atelaj cu tractiune animala a apartinut domnului Leo Serban.

si ca cel care a aruncat primul piatra, desi nu era deloc vizat de mesajul colorat al lui als, ai fost tu...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells