Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jan 2007, 14:25   #261
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Tot la capitolul "revazut": The Green Mile (cu Tom Hanks).
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2007, 10:18   #262
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by RinTinTin:
Naomi Watts are o problema congenitala? Toate cadrele din toate filmele cu ea sunt cu GURA DESCHISA.

:lol: Dap, dupa ce am citit ce-a scris RTT am mai dat o data filmul pe repede inainte si mi-a sarit si mie in ochi chestia asta. Oricum, chiar si gura deschisa, fata e expresiva. Si la cei 38 de anisori ai ei, o crezi cand iti spune ca are putin peste 20 . Daca inchizi un pic ochii... Ma intreb cum s-ar fi descurat Nicole Kidman daca ar fi primit rolul...

Ce nu mi-a placut la film a fost finalul. Adica stai si te chinui si te schimbi si evoluezi ca sa ce? Bineinteles, aici nu e vina producatorilor, ci a lui Maugham. Si omul nu prea a scris povesti de dragoste care sa se termine bine, doar era gay...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2007, 12:22   #263
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by RinTinTin:
Naomi Watts are o problema congenitala? Toate cadrele din toate filmele cu ea sunt cu GURA DESCHISA.
generalizezi aiurea. în majoritatea, dar nu în TOATE cadrele din TOATE filmele. am verificat unul pe care-l aveam la îndemînã, Ellie Parker, ºi am gãsit mai multe cadre în care e cu gura închisã. totuºi eu mã bucur cînd o deschide, nu vãd în asta o "problemã". are o limbã femeia asta... am revãzut cadrul cu îngheþata albastrã.
@StefanDo: ce vrei sã zici, cã e mai prejos Watts ca actriþã decît Kidman? mie mi se par la fel de bune, cu un plus pentru Watts care joacã în mai multe în filme independente decît Kidman care acceptã orice fel de roluri.
cît priveºte Painted Veil, dacã despre el vorbiþi, nu l-am vãzut dar Kidman a primit rolul iniþial. pe imdb scrie:
"Nicole Kidman was considered for the leading role.
Edward Norton personally recruited Naomi Watts for her role in the film."
abia aºtept sã vãd filmul, acesta reunind actorul meu preferat ºi actriþa mea preferatã.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2007, 13:35   #264
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Nu am zis deloc ca Watts e mai prejos decat Kidman, dar cred ca rolul lui Kitty i s-ar fi potrivit la fel de bine si celeleilalte australience. Desi nu stiu cum i-ar sta lui Kidman (care mai nou e si mai slaba ca Watts) in rochii interbelice si zulufii de rigoare. Si cand pe imdb scrie ca "Kidman was considered for the leading role" nu inseamna decat ca fost in carti, nu ca l-a si primit si l-a refuzat. Iar Norton este producatorul filmului, prin urmare el s-a ocupat de distributie, asa ca acel "E.N. personally recruited N.W." era o precizare destul de inutila. Mie mi-a placut mai mult trivia cu lanul de orez pe care Norton l-a plantat cu doua luni mai tarziu, ca acesta sa fie frumos in timpul filmarilor si nici sa nu prinda sezonul ploios.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2007, 10:24   #265
grafico
Novice
 
grafico
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 18
Dreamgirls - e frumos filmul dar enervant de multa muzica in el, putea in monetul despartiri de James "Thunder" Early sai zica direct" we are tru" a trebuit sa o cinte, dar asa a fost un pic mai haios cum ia ziso, pacat de Eddie Murphy ii sta bine sa joace in comedii cu asta a cam ratato, si banuiesc ca nu el cinta , prea frumoasa era vocea lui.
__________________
Pentru mamici si tatici.
Onyxkids.trei.ro

Grafica si photoshop, tutoriale in limba romana.
Grafiks.ro
grafico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2007, 20:20   #266
bufnitza
Novice
 
bufnitza
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2
The Perfume 8/10 - Mi s-a parut un film bun, mai ales ca s-a filmat si la noi in tara, dar totusi putin diferit fata de carte. Dustin Hoffman distribuit in rolul lui Baldini. hmm nu stiu daca se potrivea asa de tare cu acest rol, dar a fost totusi ok. Era un film pe care il asteptam sa-l vad si pe ecran.
Apocalypto 8/10.
bufnitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2007, 16:48   #267
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
The Ilussionist - 8.5/10 - Un film excelent care merita vazut . Un Edward Norton cum ne-a obisnuit shi un subiect interesant, plus un final care te surprinde destul de mult .
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2007, 21:51   #268
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Mi-e si rusine sa scriu despre asta, dar sa zicem : 3 frati belea, adica tot un fel de garcea si oltenii intr-o alta varianta. Nu ma obosesc sa comentez productia, insa m-a frapat altceva intr-o cautare scurta pe cinemagia, si anume acest individ Theodor Halacu-Nicon. Am aflat cu stupoare ca omu' a facut filme cu manele, avandu-l in rolul principa pe Sorinel copilu' de aur, asa ca nu ma pot abtine sa nu pun aici bucata de sinopsis de pe cinemagia.
Maneaua de Aur se vrea o varianta autohtona a celebrului West Side Story adaptata la realitatile romanesti dintr-un cartier bucurestean.
O poveste de dragoste spusa si traita pe ritmuri de manele, cu o distributie din care fac parte nume consacrate precum Florin Calinescu, Romica Tociu si Cornel Palade, dar si tineri care fac primii pasi pe taramul filmului.
Din ultima categorie face parte si Monica Merisan, care la doar 16 ani detine rolul principal in acest film si care se pare a uimit intreaga echipa cu talentul sau.
Partenerul ei din film este Sorinel Copilul de Aur, cunoscut al acestui gen muzical, un tanar cu un numar impresionant de fani pentru cei 15 ani ai sai.
Filmarile in diverse locuri din Bucuresti, au fost cu peripetii, fiind nevoie de forte de ordine pentru a tine in frau multimea doritoare de autografe.
O prezenta exotica in "Cantec de iubire" este Loredana, in rol de "femme fatale", insa ea isi pune amprenta si asupra coloanei sonore, interpretand o melodie compusa special pentru acest film.


Socant, chiar vreau sa-l vad ca sa pot constata pana unde s-a putut cobora individul sus mentionat pentru regele ban.
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2007, 00:04   #269
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Hm, Nicon nu a facut Maneaua de Aur. Cred ca a fost un proiect, dar a fost amanat pe timp nedeterminat. MediaPro Distribution zice ca sunt toate sansele ca filmul sa nu fie lansat anul acesta, ceea ce arata ca si-au dat seama si ei de pro-ul destul de straveziu din aceasta poveste .

In alta ordine de idei, e destul de trist ca in goana de profit un trust care ar putea face orice altceva (deci chestii ok!) sa se apuce de o asemenea imbecilitate. Foarte trist! Si sigur n-ar avea curajul sa-l lanseze in cinematografe, sigur, sigur, sigur!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2007, 10:30   #270
Nyx
Novice
 
Nyx
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4
Send a message via Yahoo to Nyx
exquisite

the legend of 1900: spre rusinea mea, de-abia acum l-am vazut... amazing, stunning, beautiful, hence 9/10... este un Tim Roth pe care nu l-am explorat pana acum... monologul din final este un deliciu, cum rar mai intalnesti in filmele realizate astazi. Dupa ce am vizionat filmul, am ramas cu un sentiment de unworthiness, dar asta nu face ca filmul sa fie mai putin delightful.
__________________
There's nothing to worry about, but there's nothing I can do.
Nyx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2007, 23:38   #271
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Mulholland Drive - O prima jumatate perfecta shi o a doua care te baga total in ceata. O sa ii dau o nota cand o sa il inteleg (adik niciodata :oops: ) sau poate il vad cu cineva mai receptiv la multele simboluri din film.

The Others 8.5/10 - Un film f bun. Nu prea pot sa imi dau parerea cat de bun horror a fost , deaorece nu prea ma uit la filmul de genul , dar pot spune cam fost in priza tot fimul.

Fight Club - 9.5/10 - Un film aproape perfect cu o idee revolutionara in film. La o a doua vizionare am incercat sa ii vad scaparile shi inclin sa cred ca acestea sunt foarte putine shi aproape nesemnficative.

Pursuit of hapyness - 9/10 - Un film dragut cu o morala f buna shi pt mine deloc plictisitor.

Dogville - 9.7/10- Pt mine acest film este o CAPODOPERA. O alta productie ce revolutioneaza filmul. Cu siguranta acest Lars von Trier este un mare regizor.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2007, 23:45   #272
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
21 grams 9.5/10 - Acest film m-a facut sa fiu concentrat 100% pe toata durata lui.Un film f inteligent shi super emotioant. Actorii sunt de nota 10 in special Naomi Watts.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2007, 12:13   #273
atyclb_87
Junior
 
atyclb_87
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 22
Send a message via Yahoo to atyclb_87
Agnes und seine Brüder (Oskar Roehler) - nimic special, happy ending european
__________________
It makes films like crimes and directors like criminals.
_______________________
http://irocheez.blogspot.com
atyclb_87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2007, 07:14   #274
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Das Leben der Anderen (9,5/10)

Das Leben der Anderen (9,5/10)

Fara nici un dubiu, cea mai placuta surpriza cinematografica a anului 2006.
Povestea unui agent STASI avand misiunea de a il fila pe unul dintre dizidentii regimului, notand fiecare miscare a acestuia, se transforma intr-o poveste complexa, cu resorturi politice si psihologice.
Ulrich Muhe face un rol uluitor pentru care a si obtinut numeroase premii la festivaluri europene.[/b]
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2007, 22:49   #275
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
The Last King of Scotland - 6/10
tribulatiile unei jumari negre. se poarta Africa.
multumesc, nu servesc...
si cand te gandesti ca individul asta (actorul) ii va lua Oscarul lui DiCaprio.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2007, 10:01   #276
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by herbert:
The Last King of Scotland - 6/10
tribulatiile unei jumari negre. se poarta Africa.
multumesc, nu servesc...
si cand te gandesti ca individul asta (actorul) ii va lua Oscarul lui DiCaprio.

esti varza.
esti rasist, sclavule?
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2007, 11:44   #277
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
inca unul cu tic-tac-ul in cap...
nu fi ridicol.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:19   #278
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by herbert:
inca unul cu tic-tac-ul in cap...
nu fi ridicol.
parerea ta total neavizata despre Whitaker e ridicola.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 12:27   #279
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
The Elephant Man al lui Lynch. Film foarte bun, frumos filmat, cu niste cadre din epoca victoriana bine schitate. Subiect touchy si cateva scene memorabile plus interpretari superbe.
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 15:04   #280
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Manderlay- 9.3/10 - Aceasta continuare a lui Dogville este din nou f impresionanta. Nu avea cum sa fie mai bun ca Dogville , deoarece Dogville a fost primul din aceasta serie revolutionara, plus ca nu mai este nici Nicole Kidman. Mai spun doar ca astept cu nerabdare Wasington.

Lucky Number Slevin - 9.2/10 - Un film excelent cu un final senzational. Actorii au jucat perfect.

Dancer in the dark - 7.5/10 -Dupa aceste capodopere ale lui Trier (Dogville si Manderlay) am fost aproape sigur ca acest film ma va impresiona, insa nu pot sa spun decat ca m-a dezamagit.Nu prea stiu de ce :oops: ... poate din cauza ritmului slab sau a partilor in care se canta.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells