Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Feb 2007, 22:10   #41
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by ricciotto:
Foarte fain interviul, Mihai, chiar l-ai inspirat de a luat-o asa, de la amintirile din copilarie... Poate ar trebui sa il tragi de limba in continuare, sa scrieti o carte, un fel de "Caranfil despre Caranfil", cu tine la carma...

Mai ales daca va iesi pe cat de maret suna "Restul e tacere"!

Cu titlul, am usoare nedumeriri: sper sa nu fie un semnal ca se lasa de cinema! :oops:

Iti multumesc din nou. Intre noi fie vorba (sper sa nu vada Nae Caranfil ce scriu aici ...), am avut si eu aceeasi idee; e un interlocutor perfect pentru un volum de convorbiri.
Don't worry, nu se lasa de cinema. El insusi a trait mult timp in "salbaticie", intr-o cinematografie in care nu-si gasea locul...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 22:19   #42
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Chiar n-avem ce discuta...

Respinge ideea de "val" in sensul dorit de tine, "inchegat", inchistat in dogme si manifeste. Ca si mine mai inainte. Valul "meu" este format din individualitati. Dar, la naiba, degeaba am vorbit atat?

Nu va mai imaginati valurile oceanului, frate, ci valuri de oameni. Multi, de toate varstele si rasele, fiecare cu treburile lui, dar venind in acelasi timp, in aceeasi directie, pe aceeasi strada.

Sau culoar de spital. Si nu, nu poarta toti halate albe.
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 22:35   #43
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
"E pericoloso sporgersi"...
Acceptabil.
Originally Posted by mihaifulger:
"se naste odata cu debutul lui Cristi Puiu ("Marfa si banii")"...
Eu nu inteleg extazul provocat de acest film. E filmat cu pelicula donata de la gunoi, e tras in kioscu' lu' tanti Jeni de la parter, cu duba lu' unkiu Nicu care are taraba in Europa, cu niste dialoguri taiate cu drujba luata de la chineji. Sa fim seriosi. Road movie my ass.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 22:37   #44
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Who's next...

Originally Posted by mihaifulger:
[serialul "Lombarzilor 8" (btw, stiti daca se mai reia serialul ala?)...
Mediocru. Urmaresti asa ceva?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 22:47   #45
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
@marx si ricciotto

potoliti-va
sunteti total off-topic
ori spuneti ceva despre cei 12, ori tu ricciotto iei emetiral in atelier, iar tu marx la clasic

hm, inca o clipa de total off-topic, emetiralul este si supozitor?!?!?!
sfarsitul off-topicului
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 22:52   #46
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by ricciotto:
God, I rock!
Eu am indoieli in privinta asta.... :sleep:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 23:01   #47
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
@Carmine-why-do-I-even-bother: E o eroare de gust, Carmine, vorba lui ALS.

@mihai: Succes sa il convingi atunci! Si, BTW, am mai citit o chestie pe LiterNet de tine, cronica la "Modigliani". Sa remarci ca l-au uitat pe Brancusi! You're GOOD!

Sa mai vii pe aici, ce daca ai terminat cu promotia cartii, OK?

We're cool. And when we're not, i-auzi, ni se administreaza Emetiral. :shock:
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 05:08   #48
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: Who's next...

Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by mihaifulger:
[serialul "Lombarzilor 8" (btw, stiti daca se mai reia serialul ala?)...
Mediocru. Urmaresti asa ceva?

L-am urmarit. Era cu totul altceva decat obisnuitele seriale romanesti. Din pacate, pe masura ce inainta, se apropia tot mai mult de soap (ca sa nu spun telenovela). Oricum, sunt curios sa vad o noua serie.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 05:17   #49
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by mihaifulger:
"se naste odata cu debutul lui Cristi Puiu ("Marfa si banii")"...
Eu nu inteleg extazul provocat de acest film. E filmat cu pelicula donata de la gunoi, e tras in kioscu' lu' tanti Jeni de la parter, cu duba lu' unkiu Nicu care are taraba in Europa, cu niste dialoguri taiate cu drujba luata de la chineji. Sa fim seriosi. Road movie my ass.

Te invit sa-l revezi si sa mai discutam. Dincolo de problemele tehnico-financiare cu care s-a confruntat, filmul asta a produs o adevarata revolutie - sau o tendinta, cum spunea un operator - in cinematografia noastra. Si nu uita arta actorilor... (Poti ignora totusi ulterioara evolutie - sau mai degraba involutie - a protagonistului). :sick:
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 05:23   #50
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by ricciotto:

Sa mai vii pe aici, ce daca ai terminat cu promotia cartii, OK?

Am sa revin cu siguranta, I like it here! 8)
Totusi, ne putem intoarce la oile noastre? Ce alti regizori romani ati mai include in "noul val" (or whatever you call it) si, eventual, de/prin ce?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 08:18   #51
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Anunt apropo de "noul val"

Diseara, de la ora 18.30, la Institutul Cultural Roman (Aleea Alexandru 38, Bucuresti) va avea loc proiectia scurtmetrajelor "Apartamentul", "Canton" si "Apa" (nou!) de Constantin Popescu.
Accesul publicului este liber.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 08:57   #52
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by mihaifulger:
Ce alti regizori romani ati mai include in "noul val" (or whatever you call it) si, eventual, de/prin ce?
en bref:

Calin Netzer. are 4 premii la Locarno si locul lui in siajul noului val....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 09:02   #53
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
(Poti ignora totusi ulterioara evolutie - sau mai degraba involutie - a protagonistului). :sick:
E de blamat si nu prea ...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 09:24   #54
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by marx:
Originally Posted by mihaifulger:
Ce alti regizori romani ati mai include in "noul val" (or whatever you call it) si, eventual, de/prin ce?
en bref:

Calin Netzer. are 4 premii la Locarno si locul lui in siajul noului val....

Asa-i; din pacate, din cate stiu eu, el chiar nu a mai facut nimic notabil de vreo cinci ani. Stiu doar ca a avut un proiect respins la ultimul concurs CNC si, ca atare, a lansat o noua formula - utila, poate, in contextul discutiei noastre; este vorba de "generatia inabusita" (replica la "generatia asteptata" a "Cotidianului").
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 09:27   #55
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by mihaifulger:
(Poti ignora totusi ulterioara evolutie - sau mai degraba involutie - a protagonistului). :sick:
E de blamat si nu prea ...

Totusi, intre "Marfa si banii" sau "Occident" si "Numai iubirea" sau "Lacrimi de iubire" e diferenta ca de la cer la pamant.
I know, money talks, but still...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 09:28   #56
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Documentar

Ce documentaristi si documentare va plac si ar putea intra in "noul val"?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 10:40   #57
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Nou anunt, tot legat de "noul val"

Daca preferati documentarele, tot astazi, de la ora 19, la Cinemateca Eforie, Cineclubul il are ca invitat pe Alexandru Solomon. Merita sa-i (re)vedeti filmele "Omul cu o mie de ochi" (2001), despre Iosif Berman, primul fotoreporter din Romania, si "Franzela exilului" (2003), despre autoexilul berlinez al lui Caragiale. Ca de obicei, proiectia va fi urmata de discutii, in acest caz si cu autorul documentarelor prezentate.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 16:27   #58
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
revenind la titulatura de "nou val":

a aduna intr-un termen stramt cineasti din generatii diferite, cu stiluri diferite si vizibili in timpuri diferite nu ajuta la definirea niciunei idei. si nu cred ca era necesara marsarea pe un termen anume, ci era mai profitabila o incercare de adjectivare a fenomenului....
ar mai fi de discutat si uzura termenului de "nou val", prea des folosit si-n alte domenii, ceea ce ii reduce intensitatea de identificare....

oricum, nu cred ca sunt f importante aceste nuantari terminologice, ci mai grav este ca industria de film romaneasca nu exista nici macar la stadiul de embrion. au disparut sute de cinematografe care reprezentau o piatza de expunere si desfacere, deci, implicit nivelul de accesibilitate al unui film si cel de profit va sucomba. daca n-ai un loc de vanzare, cum poti face bani?!
iar cnc-ul isi permite sa arunce bani pe filme jenante.
singura evadare ar fi ca regizorii talentati sa lucreze cu producatori si bani straini, dar asta inseamna sa renunte la unele balcanisme ce inca le mai intovarasesc mentalitatile.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 18:17   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E, aici Marx sistematizeazä câteva idei esentiale - desi cu unele nu sunt întru totul de acord:
Originally Posted by marx:
a aduna intr-un termen stramt cineasti din generatii diferite, cu stiluri diferite si vizibili in timpuri diferite nu ajuta la definirea niciunei idei.

De acord si nu prea. Pe de o parte, nu sunt chiar atât de diferiti. Pe de altä parte, au în comun un element esential: valoarea ca atare. Face mai mult decât dacä aveau, sä zicem, si o oarecare "platformä", dar nu si coaiele necesare pentru a o impune bine.
Originally Posted by marx:
si nu cred ca era necesara marsarea pe un termen anume, ci era mai profitabila o incercare de adjectivare a fenomenului....
ar mai fi de discutat si uzura termenului de "nou val", prea des folosit si-n alte domenii, ceea ce ii reduce intensitatea de identificare...
Da, cum am mai spus.
Originally Posted by marx:
oricum, nu cred ca sunt f importante aceste nuantari terminologice, ci mai grav este ca industria de film romaneasca nu exista nici macar la stadiul de embrion.
Prea mult spus. Dacä-i vorba sä fim medical-parabolic-exacti, la stadiul de "embrion" a existat întotdeauna - dar din embrionul ästa se tot nästeau copii morti (pânä-n 1989), iar pe urmä, printre still-borns, mai apäreau si unii avortoni monstruosi (vii sau tot morti). ACUM, în sfârsit, proportia de normalitate (SI valoare) a crescut îndeajuns încât, raportându-ne la "foetusul generic" al cinematografiei si la eventuala "generatie actualä", sä spunem mai mult decât "a-nceput sä miste" - sä spunem: "Are momente de luciditate!"
Originally Posted by marx:
au disparut sute de cinematografe care reprezentau o piatza de expunere si desfacere, deci, implicit nivelul de accesibilitate al unui film si cel de profit va sucomba. daca n-ai un loc de vanzare, cum poti face bani?!
DA! Si e FOARTE RAU! Si-n plus, sä nu uitäm cä pur si simplu le-au furat ca sä le vândä ca piese de schimb!
Originally Posted by marx:
iar cnc-ul isi permite sa arunce bani pe filme jenante.
Ce sä mai vorbim? Vezi si topicul aferent: "C.N.C., Cristi Puiu, greata dimineata..."
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=12322
Originally Posted by marx:
singura evadare ar fi ca regizorii talentati sa lucreze cu producatori si bani straini, dar asta inseamna sa renunte la unele balcanisme ce inca le mai intovarasesc mentalitatile.
Da. Si asta si fac. Si cred cä se vede destul de clar c-a început si desprinderea de balcanisme. (Precizare: filme ca ale lui Cristi Puiu, Porumboiu si Muntean sunt filme non-balcanice despre balcanism! La fel ca non-plicticoase despre plictisealä, non-banale despre banalitate, non-x despre x. De-aia-s asa de bune.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 19:37   #60
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
Totusi, intre "Marfa si banii" sau "Occident" si "Numai iubirea" sau "Lacrimi de iubire" e diferenta ca de la cer la pamant.
I know, money talks, but still...
Eu stiu ce spui tu, am vorbit cu unii din echipa de actori. In urma acestor productii, si-au luat case, masini, duc un trai decent. La o masa unu mi-a zis, ce vrei frate, sa astept sa ma cheme unu' la doi ani sa fac capodopere si intre timp sa mananc pateu ardealu'? Si asta cam asa e, acolo muncesc zi de zi, si pe bani multi, te asigur.
Eu sunt convins ca multi dintre cei mari ar da orice sa fie chemati in serialele astea, in plus a mai dat o sansa unora care erau terminati, a caror cariera se incheiase de mult, gen Papaiani, Jean Constantin, Iurie Darie etc. Na, ca m-am transformat in avocatul necuratului.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells