Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Feb 2007, 06:17   #1
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
"Noul val" se lanseaza (si) editorial

Volumul de interviuri „Noul val” in cinematografia romaneasca, realizat de mine, va fi lansat pe 7 martie, incepand cu ora 19, la Orange Concept Store (Calea Victoriei nr. 41, langa magazinul „Muzica”).

Pana atunci, spuneti-mi ce credeti:
Avem un „Noul val” in cinematografie sau doar suntem (am fost?) pe val gratie catorva filme?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 09:10   #2
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
Volumul de interviuri „Noul val” in cinematografia romaneasca, realizat de mine, va fi lansat pe 7 martie, incepand cu ora 19, la Orange Concept Store
Succes! Sper ca vor veni multi cinefili si ca iti va amorti mana dand autografe

Originally Posted by mihaifulger:
Pana atunci, spuneti-mi ce credeti:
Avem un „Noul val” in cinematografie sau doar suntem (am fost?) pe val gratie catorva filme?
Pana atunci? Eu am spus-o si pana acum, o zic chiar de multisor -- se fac doi ani de la ultima afirmatie in sensul asta: http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...ef ault#97772

Avem un nou val, da, se simtea de atunci ca se apropie, si nici nu vrei sa stii ce urmeaza!!!

Tsunami total!

Nu port degeaba nick de vizionar, vezi bine
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 10:20   #3
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
Pana atunci, spuneti-mi ce credeti:
Avem un „Noul val” in cinematografie sau doar suntem (am fost?) pe val gratie catorva filme?
Imi pare rau pentru tine, dar despre un nou val in cinematograful romanesc se vorbeste de prin anii '50. Ideea nu este deloc noua, chiar perimata. Ca sa-ti dau un exemplu cat de cat recent si sa nu fac referiri la preistorie, anii '76etc :
Revista Pro Cinema nr. 47 din iulie 1999 : "Noul val in cinemaul romanesc - Generatia 2000". Spicuind : "Actorii tineri isi asteapta cu nerabdare regizorii si filmele. Poate ca acestea vor incepe sa intre in productie inainte ca ei sa-si consume rezervele si entuziasmul."

Si ca sa raspund la intrebare, nu, nu avem un nou val, o astfel de manifestare ar trebui sa fie constanta, nu sa se manifeste o data la doi ani, si atunci cu niste filme trase de par.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 10:58   #4
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by Carmine Galante:
Imi pare rau pentru tine, dar despre un nou val in cinematograful romanesc se vorbeste de prin anii '50. Ideea nu este deloc noua, chiar perimata.
in afara cazului ca "noul val" este un cliseu dar este si defectuos folosit in definirea fenomenului cinematografic romanesc actual. termenul incearca sa reactiveze ideea de "Nouvelle Vague", dar acolo a fost ceva unitar (Truffaut a scris pt Godard, Chabrol pt Rivette si Rohmer) si se manifestau pe baza unor idei de innoire a expresiei cinematografice. La noi, cineastii nu se manifesta intr-un val, ci fiecare in paharul lui starneste o mica furtuna; de aceea si primim filme bune cu picatura.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:07   #5
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by ricciotto:
Pana atunci? Eu am spus-o si pana acum, o zic chiar de multisor -- se fac doi ani de la ultima afirmatie in sensul asta: http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...ef ault#97772

Avem un nou val, da, se simtea de atunci ca se apropie, si nici nu vrei sa stii ce urmeaza!!!

Tsunami total!

Nu port degeaba nick de vizionar, vezi bine

Ma bucura viziunea ta; si eu cred ca se poate vorbi de o (re)nastere a cinematografiei noastre. Cat va dura insa acest proces de primenire? Si cum putem sa il stimulam?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:21   #6
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by Carmine Galante:
Imi pare rau pentru tine, dar despre un nou val in cinematograful romanesc se vorbeste de prin anii '50. Ideea nu este deloc noua, chiar perimata. Ca sa-ti dau un exemplu cat de cat recent si sa nu fac referiri la preistorie, anii '76etc :
Revista Pro Cinema nr. 47 din iulie 1999 : "Noul val in cinemaul romanesc - Generatia 2000". Spicuind : "Actorii tineri isi asteapta cu nerabdare regizorii si filmele. Poate ca acestea vor incepe sa intre in productie inainte ca ei sa-si consume rezervele si entuziasmul."

Si ca sa raspund la intrebare, nu, nu avem un nou val, o astfel de manifestare ar trebui sa fie constanta, nu sa se manifeste o data la doi ani, si atunci cu niste filme trase de par.

Nici nu am pretins ca eu as fi introdus ideea / conceptul de "nou val" in cinematograful romanesc. Eu am intentionat ca, prin demersul meu editorial, sa-i sprijin pe cineastii "tineri" (cum bine stim, termenul este relativ; sa spunem ca se refera la regizorii care s-au impus dupa 1989, indiferent daca ei accepta sau nu inregimentarea intr-un "val" sau intr-o "generatie") care merita sa fie cunoscuti de catre spectatorii romani. Este simplu: o stire despre filmul regizorului CP, care ar fi luat un nou premiu important (al catelea?), iti poate intra pe o ureche si iesi pe cealalta; este cu totul altceva sa dispui de un volum in care sa fie adunati laolalta o buna parte din cineastii romani care conteaza si pe care sa il poti consulta oricand.
Foarte bun citatul ales de tine. Sa-si fi consumat oare rezervele si entuziasmul nu doar actorii, ci si spectatorii tineri, care asteapta de multi ani aceste filme?
Intr-adevar, manifestarea unui "nou val" trebuie sa fie constanta, cel putin pana la istoricizarea sa. Cum ii putem asigura aceasta constanta? Si aici, desigur, ajungem la eterna problema: banii (i.e. CNC-ul)...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:26   #7
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Nu prea inteleg prima intrebare -- cum "cat va dura"? A inceput si va atinge un varf, daca vrei, peste cinci ani... Dar pronosticuri exacte in privinta asta sunt prea dificil de dat. Dupa care va fi... inca o cinematografie normala a lumii -- mai sprintara decat multe din Europa, totusi, pentru ca, spre deosebire de francezi, de pilda, nu avem prea multa jena in a adopta "what works", si nu avem nici "traditii" de care sa tinem cu dintii -- am avut doar elefanti.

Un singur pericol intrevad, si aici intram in a doua parte a intrebarii tale: acela al impunerii unei noi generatii de "elefanti". Deci, nu cumva ca "noul val" sa inceapa cu figuri maxime, sa pretinda ca i se cuvine totul si sa intre efectiv la inlocuirea valului taraitor de trista amintire, in detrimentul celor care tot vin si vin din urma. Asta trebuie sa impiedicam, si un prim pas ar fi sa avem grija de "constitutie" -- de felul cum se impart banii statului, deocamdata un motor urias pentru cinema-ul romanesc. Deci, sa nu se intre peste rand, sa nu se dea fonduri doar pe baza de CV, sa nu ne trezim din nou cu vreun Pintilie care filmeaza ce vrea, chiar la o varsta mai frageda. Sau -- cu atat mai mult cu cat ar incepe mai devreme!

Deci, regulile pot fi revazute, daca se considera ca ele nu sunt suficient de bune, dar a se pastra legea si a se mentine generoasa pentru toti.

In rest, critica sa isi faca datoria, si daca se poate cu mai mult zgomot, nu asa, viori discrete, si mai ales sa nu devina instrument de PR! Nu urasc nimic mai mult decat un critic "vandut" -- pe prietenie si ochi frumosi, nu altceva... Clicile care impaienjenesc ochiul profesionist si il transforma pe critic in PR hack vor exista insa mereu, si au existat dintotdeauna. Ba nu, mint, de cand s-a descoperit puterea presei scrise si a brandului artistic manarit prin ea. Deocamdata il suspectez pe Apollinaire ca ar fi inceput trendu' cu pricina, dar nu bag mana in foc, mai studiez.

Si multe altele, of course... Mai spune si tu.
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:27   #8
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by marx:
in afara cazului ca "noul val" este un cliseu dar este si defectuos folosit in definirea fenomenului cinematografic romanesc actual. termenul incearca sa reactiveze ideea de "Nouvelle Vague", dar acolo a fost ceva unitar (Truffaut a scris pt Godard, Chabrol pt Rivette si Rohmer) si se manifestau pe baza unor idei de innoire a expresiei cinematografice. La noi, cineastii nu se manifesta intr-un val, ci fiecare in paharul lui starneste o mica furtuna; de aceea si primim filme bune cu picatura.

Da, din nefericire "noul val" romanesc - plecam de la premisa ca exista asa ceva - nu este unitar, nu beneficiaza de solidaritatea care exista, cel putin la inceputul miscarii, intre reprezentantii importanti ai "Noului Val" francez. Insa nu crezi ca, de la "Marfa si banii" incoace (pentru a nu ne reintoarce la "buzduganul" aruncat de Nae Caranfil tocmai in 1993 sau poate chiar la Lucian Pintilie...), se simte - la inceput firav, acum din ce in ce mai puternic - aceasta "innoire a expresiei cinematografice" de care vorbesti?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:53   #9
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by ricciotto:
Nu prea inteleg prima intrebare -- cum "cat va dura"? A inceput si va atinge un varf, daca vrei, peste cinci ani...

Altfel spus, cat vom mai fi pe val? Crezi ca peste cinci ani filmele romanesti vor fi la fel de vanate de marile festivaluri precum cele - sa spunem - iraniene sau coreene?


Originally Posted by ricciotto:
Un singur pericol intrevad, si aici intram in a doua parte a intrebarii tale: acela al impunerii unei noi generatii de "elefanti". Deci, nu cumva ca "noul val" sa inceapa cu figuri maxime, sa pretinda ca i se cuvine totul si sa intre efectiv la inlocuirea valului taraitor de trista amintire, in detrimentul celor care tot vin si vin din urma. Asta trebuie sa impiedicam, si un prim pas ar fi sa avem grija de "constitutie" -- de felul cum se impart banii statului, deocamdata un motor urias pentru cinema-ul romanesc. Deci, sa nu se intre peste rand, sa nu se dea fonduri doar pe baza de CV, sa nu ne trezim din nou cu vreun Pintilie care filmeaza ce vrea, chiar la o varsta mai frageda. Sau -- cu atat mai mult cu cat ar incepe mai devreme!

Sincer sa fiu, eu i-as da bani "pe neve" unui Cristi Puiu, cel putin pana isi termina ciclul de filme inceput cu "Lazarescu"...
Ai dreptate: va exista mereu pericolul inlocuirii unor "elefanti" sau "dinozauri" cu altii, "de-ai nostri", dar cred ca deocamdata putem sa ne asumam aceste riscuri.

Originally Posted by ricciotto:
In rest, critica sa isi faca datoria, si daca se poate cu mai mult zgomot, nu asa, viori discrete, si mai ales sa nu devina instrument de PR! Nu urasc nimic mai mult decat un critic "vandut" -- pe prietenie si ochi frumosi, nu altceva... Clicile care impaienjenesc ochiul profesionist si il transforma pe critic in PR hack vor exista insa mereu, si au existat dintotdeauna. Ba nu, mint, de cand s-a descoperit puterea presei scrise si a brandului artistic manarit prin ea. Deocamdata il suspectez pe Apollinaire ca ar fi inceput trendu' cu pricina, dar nu bag mana in foc, mai studiez.

Si multe altele, of course... Mai spune si tu.

La noi, institutia criticii (si nu ma refer numai la cinema) este in cadere libera de ani buni... Criticii ar trebui sa faca mai mult zgomot, spui tu, dar ce sa faci daca te adresezi unor surzi?! Cand un film precum "Garcea si oltenii" sau "Orient Express", desfiintate de toti criticii (cei care le lauda nu pot fi numiti critici), atrag in sali un numar record de spectatori, iar un Corneliu Porumboiu sau Radu Muntean de abia aduc cateva mii, nu-ti vine sa te lasi de meserie?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:58   #10
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by marx:
in afara cazului ca "noul val" este un cliseu .

I myself appreciate a good nitpicking once in a while, but this is not the case.

Ce "cliseu"? O expresie intrata in vocabularul universal, check it out:

Dictionary.com Unabridged (v 1.1)
nou·velle vague [noo-vel vag]
plural nou·velles vagues [noo-vel vag]
1. a new wave, trend, movement, phase, etc., esp. in an art form.
2. the films of a group of young French and Italian filmmakers, beginning in the late 1950s, who emphasized conscious manipulation of film techniques and psychological probing instead of plot.
[Origin: lit., new wave]
Dictionary.com Unabridged (v 1.1)
Based on the Random House Unabridged Dictionary, © Random House, Inc. 2006.
American Heritage Dictionary
new wave
n.
often New Wave
A movement in French cinema in the 1960s, led by directors such as Jean Luc Godard and François Truffaut, that abandoned traditional narrative techniques in favor of greater use of symbolism and abstraction and dealt with themes of social alienation, psychopathology, and sexual love. Also called nouvelle vague.
Any of various new movements in cinema, especially one led by a group of experimental filmmakers.
An avant-garde or experimental movement, as in the arts.
Music A style of rock music popularized in the early 1980s, marked by the use of synthesizers.
[Translation of French nouvelle vague : nouvelle, new + vague, wave.]

Originally Posted by marx:
dar este si defectuos folosit in definirea fenomenului cinematografic romanesc actual. termenul incearca sa reactiveze ideea de "Nouvelle Vague", dar acolo a fost ceva unitar (Truffaut a scris pt Godard, Chabrol pt Rivette si Rohmer) si se manifestau pe baza unor idei de innoire a expresiei cinematografice. La noi, cineastii nu se manifesta intr-un val, ci fiecare in paharul lui starneste o mica furtuna; de aceea si primim filme bune cu picatura
Asta s-a uscat si a cazut singura, nu ti-o mai comentez.

Mihai is right on the money, si ca terminologie, si ca idei.
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 12:59   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu-i zic "Nou val", cä sunä... învechit.
Dar - da! Il avem!
Cred c-am sä vin si la lansare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:03   #12
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by Pitbull:
Nu-i zic "Nou val", cä sunä... învechit.
Dar - da! Il avem!
Cred c-am sä vin si la lansare.

Multumesc, te astept cu drag.
Stiu ca suna invechit. Am sa folosesc de acum "noul cinema romanesc".
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:17   #13
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555


Nu te lasi convins cam usor pentru un critic, Mihai? Argumentul este foarte discutabil. Mie, de exemplu, mi se pare ca "noul val" suna si propriu, si plastic. "Noul cinema romanesc" nu rimeaza cu nimic, nu emite energie, nu ameninta, nu e exciting, nici exhilarating, nada! E un exponat de muzeu plictisitor -- deja!

Nu degeaba s-au impus "new wave", "nouvelle vague", "noul val". They've got "IT"!

8)
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:25   #14
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by ricciotto:


Nu te lasi convins cam usor pentru un critic, Mihai? Argumentul este foarte discutabil. Mie, de exemplu, mi se pare ca "noul val" suna si propriu, si plastic. "Noul cinema romanesc" nu rimeaza cu nimic, nu emite energie, nu ameninta, nu e exciting, nici exhilarating, nada! E un exponat de muzeu plictisitor -- deja!

Nu degeaba s-au impus "new wave", "nouvelle vague", "noul val". They've got "IT"!

8)

Era o gluma. Intr-adevar, de asta am si pus "noul val" in titlul volumul, pt ca starneste interesul. Si, la urma urmelor, nu toti au auzit de "Nouvelle Vague"...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:27   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
PERSONAL (färä sä le propun nimänui cu oarecari ambitii de generalizare), simt în sinea mea formulele:
- Prezentul (filmului românesc)
- Inceputul (tot al lui )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:33   #16
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by Pitbull:
PERSONAL (färä sä le propun nimänui cu oarecari ambitii de generalizare), simt în sinea mea formulele:
- Prezentul (filmului românesc)
- Inceputul (tot al lui )

Prima ar merge, mai ales daca ar capata, ca in engleza, valoarea de "prezent etern"...
A doua mi se pare putintel cam dura...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:40   #17
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by mihaifulger:
Foarte bun citatul ales de tine. Sa-si fi consumat oare rezervele si entuziasmul nu doar actorii, ci si spectatorii tineri, care asteapta de multi ani aceste filme?
Articolul apartine Ioanei Uricaru, am uitat sa dau autorul. De dragul acestei discutii interesante am sa mai scriu din el p-aici, ca sa vezi cum se analizau chestiile in '99 (la fel ca si azi si la fel ca si in obositele anchete ale revistei Cinema, care incep de prin 1966 :w00t: . Toate au aceiasi tema pe mici variatiuni : Cinematograful romanesc incotro? Unde sunt filmele domnilor? Conditia filmului ro. in lume ? Influentele lui, noul val etc etc etc, de fiecare data ca puncte de referinta se luau filme precum Padurea spanzuratilor, Moara cu noroc, Reconstituirea, Duminica la ora 6 si inca doua - trei exemple. Sa fim seriosi astea sunt filme de 60 de ani si m-am cam saturat sa fie puncte de reper. In acceptiune mea nu exista un val nou romananesc, iar singurul regizor care poate fi luat in seama dupa revolutie ramane DOAR Lucian Pintilie. Astia noi (chiar daca sunt mult mai apropiat ca varsta de ei) nu m-au convins deloc.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 13:59   #18
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Originally Posted by mihaifulger:
Altfel spus, cat vom mai fi pe val? Crezi ca peste cinci ani filmele romanesti vor fi la fel de vanate de marile festivaluri precum cele - sa spunem - iraniene sau coreene?
:lol: Pentru mine, vanatoarea de la festivaluri inseamna destul de putin. Eu vreau filme vanate de public in salile de cinema ALE LUMII :oops:

Optimismul meu, dara, este monumental, si pentru mine ce s-a vazut pana acum sunt doar semne incipiente. De aceea nu admit ideea "trecerii peste rand" pe principiul unui premiu/succes. "Cec in alb"? De ce ar avea orice profesionist, cat de mic, nevoie de asa ceva? Ce i se cere primului debutant poate constitui un impediment pentru marele premiat? Acesta din urma are dreptul sa trateze cu flit un concurs din care vin miliarde? Pe ce lume? De ce?

Uite asa se construieste, pardon, se continua Romania aia pe care o vrem uitata cu totii.

Originally Posted by mihaifulger:
Ai dreptate: va exista mereu pericolul inlocuirii unor "elefanti" sau "dinozauri" cu altii, "de-ai nostri", dar cred ca deocamdata putem sa ne asumam aceste riscuri.

BA NU, FRATE, NU PUTEM! Si este treaba criticii sa o spuna! Nu putem nici cu o virgula sa ne abatem de la regulamente! It's that simple! Asa construiesti o lume civilizata, nu cu "cecuri in alb", cu "neve"-uri, pe "incredere". Asa a mers pana acum si de asta ne era sila, remember?

Originally Posted by mihaifulger:
La noi, institutia criticii (si nu ma refer numai la cinema) este in cadere libera de ani buni... Criticii ar trebui sa faca mai mult zgomot, spui tu, dar ce sa faci daca te adresezi unor surzi?! Cand un film precum "Garcea si oltenii" sau "Orient Express", desfiintate de toti criticii (cei care le lauda nu pot fi numiti critici), atrag in sali un numar record de spectatori, iar un Corneliu Porumboiu sau Radu Muntean de abia aduc cateva mii, nu-ti vine sa te lasi de meserie?

Lasa, ca stii tu ce vreau sa zic

Si nu, sa nu iti vina sa te lasi de meserie, sa te extinzi, acum sunt si bloguri, si forumuri, si alte forme de a ajunge la ceilalti, si sa o tii pe a ta, sa mori cu ei de gat!
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 14:23   #19
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: "Noul val" se lanseaza (si) editorial

Originally Posted by Carmine Galante:
Sa fim seriosi astea sunt filme de 60 de ani si m-am cam saturat sa fie puncte de reper. In acceptiune mea nu exista un val nou romananesc, iar singurul regizor care poate fi luat in seama dupa revolutie ramane DOAR Lucian Pintilie. Astia noi (chiar daca sunt mult mai apropiat ca varsta de ei) nu m-au convins deloc.

Te cam contrazici putin: nu mai vrei ca "Duminica la ora 6" sau "Reconstituirea" sa fie puncte de reper, dar crezi ca, dintre regizorii de dupa revolutie, Pintilie este singurul regizor care poate fi luat in seama?!
Din pacate, nu prea avem la ce sa ne raportam dintre filmele de pana in 1989, de aceea ii inteleg pe cei care afirma ca nu am avut (ba chiar nu avem) o cinematografie.
Sper, totusi, ca vreunul dintre regizorii din "noul val" sa ajunga sa te convinga, desi, daca nici "Lazarescu" n-a reusit-o, mi-e greu sa spun cine va putea s-o faca...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 14:25   #20
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by mihaifulger:
Altfel spus, cat vom mai fi pe val? Crezi ca peste cinci ani filmele romanesti vor fi la fel de vanate de marile festivaluri precum cele - sa spunem - iraniene sau coreene?
pana la urma tu percepi "valul" ca pe un segment de top festivalier sau ca o actiune creativa ce transforma paloarea cinemaului romanesc in culori mai vizibile?!

mereu a existat un asa-zis "nou val" in cinemaul romanesc, secat doar prin anii '80 cand doar un Daneliuc sau un Pita au mai realizat filme de calitate. fiindca un organism viu daca nu este "primenit" va mucegai, va rugini, fara a mai interesa pe nimeni.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells