Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2003, 17:55   #1
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
8 Mile

A fost avanpremiera. L-a vazut cineva?. Cum e?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 18:08   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
E prea devreme pentru "8 Mile"...

Eminem nu prea canta in film (decat din off), dar da niste replici recitate extraordinare. Ca actor, e bun, mai ales ca se joaca aproape pe sine.

Filmul nu prea are un subiect, se termina intr-un fel de ceata (si nu ceata de genul "2001: Odiseea spatiala" sau "Luminile Orasului"), lasa un pic impresia ca nu a fost chiar terminat sau ca nu a avut un subiect real. Antrenant totusi. Regia buna, Kim Basinger la fel. Mecki Pfifer si restul negrilor agreabili (in general). Merg rotitele filmului, dar mie nu mi se pare ca are un subiect adevarat, ci mai mult un pretext pentru nebanuite calitati ale lui Eminem (care, totusi, nu sunt multe).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 07:58   #3
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Mda, cam aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie. Mie mi-a placut masina bandei rivale, jeep-ul ala enorm. Replicile lui Eminem sint super meseriase, nu stiu cum s-au tradus in romaneste, ca eu l-am primit netradus...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 23:31   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi-a placut foarte mult de Eminem in filmul asta, chiar daca aproape s-a jucat pe sine. mi-au placut si Kim Basinger si melodia "Lose Yourself"...si cam atat!
m-a cam deranjat faptul ca tot filmul se chinuie sa compuna melodia respectiva, dar nu ne arata ce se intampla cu ea...probabil ca finalul il aflam in noaptea Oscarurilor!
filmul prezinta o alta perspectiva a ceea ce inseamna a compune rap si in asta, as spune eu, consta originalitatea...
intr-adevar nici dialogurile si nici modul in care este prezentata viata din acele cartiere marginase, nu sunt foarte credibile...acest lucru a avut insa si un avantaj pentru ca a iesit astfel in evidenta Eminem cu naturaletea sa...momentele cand e pe scena si are emotii mi s-au parut extrem de bine interpretate...sincera sa fiu am avut multe dubii in ceea ce priveste talentul actoricesc al lui...probabil ca nu poate sa joace multe tipuri de personaje, dar pe cele pe care le interpreteaza, le interepreteaza bine...pentru mine a fost o surpriza placuta!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 06:17   #5
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
mda, tin minte ca in 92 am vazut de 10 ori un film care se numea "Cool as Ice" cu Vanilla Ice in rolul principal. Pe vremea aia aveam 17 ani si eram super fan Vanilla Ice. Ma rog, poate exagerez cu comparatia (filmul ala era chiar de toata jena, un videoclip de 90 minute cu 3 melodii in el in loc de 1, ceva echivalent cu clipul "In focuri" lungit pe 1,5 h si cu sonorul mai tare - strictly for fans), "8 mile" chiar arata a film, insa scos din contextul actual nu prea face prea multe parale. Ramane totusi un film doar pt fanii hip-hop&Eminem (inclusiv aia latenti)
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 11:17   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Da, cam asta emarea problema cu "8 Mile": Bunny Rabbit (hai sa-i zicem asa) tot compune, dar nu auzim nici o melodie de-a lui (cum am zis, in afara de cele din off) si chestia asta m-a cam dezamagit. Nu sunt un fan Eminem, dar imi place cum canta. Ma relaxeaza, daca vreti.

Si, daca tot suntem aici, nu sunt chiar de acord ca filmul este doar pentru fani. Ei o sa jubileze, logic, dar altii pot sa se lase "fermecati" de Kim Basinger un pic mai diferita. In plus, unele scene sunt destul de savuroase si nu neaparat din cauza lui Eminem (de exemplu, atunci cand impusca cu vopsea masina politiei sau cand el si Mecki Pfifer canta in timp ce repara masina). Chestiile astea sunt compensate de stupiditatea altor scene (aia cand handicapatu' ala - MC Bob? - s-a impuscat in ****, de ememplu).


Daca as fi fost un fan Eminem, stiti ce mi-ar fi placut sa vad? Un tip mic, cu ochelari, chel, mai sfios, amator de muzica tehno pe care Eminem si a sa gasca l-ar fi snopit in bataie. We're all made from stars, no? :lol: :lol: :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 10:26   #7
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by MinRep:


Daca as fi fost un fan Eminem, stiti ce mi-ar fi placut sa vad? Un tip mic, cu ochelari, chel, mai sfios, amator de muzica tehno pe care Eminem si a sa gasca l-ar fi snopit in bataie. We're all made from stars, no? :lol: :lol: :lol:

Pe Eminem l-ai combatut, da' cu Moby ce-ai avut? :o
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 15:15   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pe Eminem nu l-am combatut. Ba chiar am zis ca se descurca bine. Apropo, mai sus s-a observat ca Eminem joaca un rol care nu prea seamana cu el insusi. Insa, in scenele de "batalie", mai ales la final, Eminem e Eminem, Bunny Rabbit e Slim Shady!

Cu Moby nu am avut nimic si nu am. Imi plac unele dintre melodiile lui (hai, fani Eminem, sa va vad!), iar acea observatie a fost doar asa, de gluma!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 00:45   #9
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Film cu negri, despre negri, pentru negri. Achtung, untermensch= Eminem
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 07:48   #10
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Originally Posted by bogie:
Film cu negri, despre negri, pentru negri. Achtung, untermensch= Eminem
ce inseamna cuvintul ala de dupa acthtung?...ca io nu pricep limba asta..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 08:51   #11
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Hai mai Toni cum nu stii? sau glumesti?
Cuvantul ala inseamna subom sau o fiinta inferioara omului ideal in viziunea doctrinei naziste. Termenul asta este in fapt mostenirea lui Hitler lasata limbii germane.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 16:50   #12
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Originally Posted by patch4all:
Hai mai Toni cum nu stii? sau glumesti?
Cuvantul ala inseamna subom sau o fiinta inferioara omului ideal in viziunea doctrinei naziste. Termenul asta este in fapt mostenirea lui Hitler lasata limbii germane.
sa mor daca stiam...io din limba aia pricep doar doua cuvinte "ja" si "schnel"...le-am scris aproape fonetic. Cuvintele de mai sus au fost singurele auzite in filme nemtesti pe care le vedeam la 15 ani inchiriind casete XXX de la centrul din colt...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 09:35   #13
rraul
Novice
 
rraul
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 1
ba filmu a fost super tare

Si nici mie nu-mi place parazitii. De ce va complicati cu probleme de genu ca e un film pt negrii, nu e un pt negrii, s-a luat de Moby, nu s-a luat de Moby.
Concluzia este ca am vazut filmul si mi s-a parut super tare. Dupa o saptamana obositoare, m-am relaxat privindu-l pe M&M.
Sfarsitul filmului nu este de loc in ceata dupa parerea mea, pt ca Rabbit pur si simplu si-a continuat viata dupa ce a castigat FIGHT-ul. Pariez ca nu mi-ar fi placut asa mult daca el ar fi devenit un rapper plin de bani(ca in realitate).
Muzica lui mi se pare comerciala si nu o ascult, dar coloana sonora e si ea super tare.
rraul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 20:26   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Scrieti "F**k the Free World" daca cititi ce scrie

Originally Posted by rraul:
Sfarsitul filmului nu este de loc in ceata dupa parerea mea, pt ca Rabbit pur si simplu si-a continuat viata dupa ce a castigat FIGHT-ul. Pariez ca nu mi-ar fi placut asa mult daca el ar fi devenit un rapper plin de bani(ca in realitate).

Tocmai de aia am zis ca finalul e in ceata: pentru ca nu iti spune nimic. Sau, mai bine spus, iti spune ca filmul nu a vrut sa-ti transmita nimic (ceea ce nu este adevarat, dar lasa o impresie proasta). Totusi, cadrele finale sunt reusite cu indepartarea lui M&M (unde ati gasit prescurtarea asta???), darnu imi lasa impresia pe care puteau sa o lase!

Cat despre finalul cu rapper-ul plin de bani, sunt de acord. Decat sa faca asa, terminau filmu' dupa prima batalie pe care nu o castiga.

Si, asa, un pic de carcoteala: nu e un FIGHT, ci un/o BATTLE... :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 23:52   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
M&M vine de la numele lui adevarat: Marshall Mathers. 'Eminem' staim ca este un derivat de la initialele sale MM.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2003, 17:15   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmm, afli lucruri noi in fiecare zi... Banuiam eu ca M&M ar avea ceva tangenta cu ambele "denumiri" ale rapperului!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 00:12   #17
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
8 Mile

Eminem este super in filmul asta! 8 MILE rulz! Daca esti fan Eminem atunci filmul asta o sa-ti placa ca berea dupa bere

(*) (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2003, 23:19   #18
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
15 secunde acapella

da, si mie mi-a placut ultimii pseudo-pumni din ultima pseudo-batalie.
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2003, 11:52   #19
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Fratilor, inainte sa vad filmul nu eram un admirator al lui Eminem. La naiba, nici melodiile nu aveam rabdare sa i le-ascult pina la sfirsit.... Cind a rulat la noi nici nu ma gindeam sa merg da'... ce?, credeti ca am mai scapat de fata?! :wink: I-am facut hatiru' si, stiti ceva? Nu-mi pare rau! Mi-a placut filmul. Iar rimele pe care le dadea Eminem - SUPER meseriase!
Pacat ca l-am vazut in ultima zi de rulare!... Anyway, acu am rabdare sa-i vad clipurile!...
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2003, 16:51   #20
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
M-a plictisit filmul asta intr-un HAL!
Eminem este rapper, NU actor. FIlmul era interesant NUMAI cand Eminem canta rap, in rest...
Merita vazut daca numai pt ultimele 10 minute.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells