Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Cel mai bun scurt-metraj
Apartamentul 3 20.00%
Calatorie la oras 1 6.67%
Poveste de la scara C 5 33.33%
Stejarii Verzi 0 0%
Trafic 0 0%
Un cartus de kent si un pachet de cafea 1 6.67%
Visul lui Liviu 5 33.33%
Voters: 15. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jul 2004, 19:41   #1
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Cel mai bun scurt-metraj

Oglinda oglinjoari care-i cel mai bun scurt-metraj din tara din ultima perioada?

Daca aveti si alte nominalizari va rog sa ma anuntati.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2004, 20:50   #2
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Unde pot sa vad si eu clatoria la oras?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2004, 22:08   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
apartamentul m-a uns pe inimioara,ca sa zic asa.
visul lui liviu ar fi no.2
un cartus si un pachet
iar pe ultimele 2 locuri stejarii la care daca eram de 60 de ani plingeam,dar nu am 60 de ani asa ca mi-am batut joc;si trafic,care mi sa- parut o porcarie.nu,nu,de fapt sunt sigur ca fost o porcarie..
cu celelalte nu am avut inca,din pacate,onoarea(sau oroarea)
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 00:27   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
poveste la scara C. mi se pare cel mai international. la mica distanta ar fi visul lui liviu. restul... la ani lumina.

p.s. n-am vazut calatorie la oras si apartamentul din cele enumerate
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 09:44   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... asta, daca ne referim strict la 'pachetul' independentei - in care chiar nu vad ce cauta 'stejarii verzi'... :sick:
daca e sa ma refer la tot ce-am vazut scurt in ult. 10 ani, facut la noi, atunci 'ajutoare umanitare' al lui hanno hofer cistiga de departe! 8)
si e si 'cel mai international': oriunde l-am (re)vazut, in jurii sau festivaluri, a prins teribil la toti strainii! :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 10:17   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
In afara de Stejarii verzi le-am vazut pe toate din lista asta & more: mina lui Paulista, Haiku, Pe aripile vinului, etc. Dintre toate cel mai bun este de departe Visul lui Liviu. Pe locul trei ar fi Mihai si Cristina. Locul doi nu exista.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 13:07   #7
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Stejarii... imi aminteste de scurt metrajul sovietic Tristetea unei lesbiene cu Maja Ciburdanize in rolul principal de compozitie. Restul au minusuri si plusuri.
Apartamentul: scenografie excelenta si imagine buna, story - o glumitza care s-a mai filmat de vreo 2 ori.
Trafic: imagine exceptionala (se stie, Panduru) si atmosfera, poveste de anii 80' spusa cu mari poticneli, confuza
Un cartush: Rebengiuc in mare forma si dialoguri nervoase, teatru filmat care se putea face linistit pe video
etc

---------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 21:59   #8
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai…favoritele mele ar fi , first of all acel atat de detestat de Zizi & Ambra Blu – Road Movie , apoi Povestea de la scara C (nevertheless povestea de la scara A ) iar din circuitul asta de alearga prin cinemauri de v’o luna, Apartamentul & ursuletul lui Puiu
Curios e ca nu l-am gasit deloc tetru sau treaba de tv (de tvr chiar deloc).Bottommost mai bine film viu ca cartusul decat (h)arta moarta (sau maortea artei) ca filmuletul lu’ “fata aia”
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 23:05   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
Bottommost mai bine film viu ca cartusul decat (h)arta moarta (sau maortea artei) ca filmuletul lu’ “fata aia”

sau moartea aortei.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 23:17   #10
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Eu am avut de ales intre "Calatorie la oras" si "Poveste la scara C". L-am votat pe cel din urma, tocmai pentru ca, asa cum spunea Leonard, e mai "international"...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2004, 09:57   #11
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Am shi eu o intrebare ... cum pot face shi eu rost de scurt metrajele acestea ? La noi in Constantza nu avem program de scurt metraje ca in restul tzarii? Ma ajuta cineva ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 10:15   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu mi se pare ca 'povestea la scara c' ar fi mai 'international' decit 'calatoria la oras'... adik, pe ce te bazezi cind spui asta? k e un subiect 'universal valabil'? da, dar atunci sufera de pe urma comparatiei cu almodovare, spike lee-e s.cl...
mie mi se pare ok, dar am vbit cu citiva straini la capalbio si nu erau kiar dati pe spate de film; cred k porumboiu cu 'calatoria...' ar fi avut mai multe sanse la un premiu! stie cineva cit dureaza 'calatoria...'?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 14:34   #13
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
19 minute...so arrivederci capalbio
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 22:14   #14
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu mi se pare ca 'povestea la scara c' ar fi mai 'international' decit 'calatoria la oras'... adik, pe ce te bazezi cind spui asta? k e un subiect 'universal valabil'? da, dar atunci sufera de pe urma comparatiei cu almodovare, spike lee-e s.cl...

Da, la asta ma refeream. Stiu ca sufera, de-asta prefer sa raman la comparatia cu "calatorie..."

Originally Posted by Alex Leo Serban:
mie mi se pare ok, dar am vbit cu citiva straini la capalbio si nu erau kiar dati pe spate de film

Cam asta spuneam si eu pe topicul creat special...

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...scara+c&hist=0
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 14:19   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
mai pe mine ma cam agaseaza ideea asta de film "international". Adica ce e rau in amprenta locala? Diferentele de perceptie intre europa de est si aia de vest nu-s chiar atat de mari incat un film gandit balcanic de exemplu sa devina nush' ce chestie criptata pentru stimabili vecini ai lui marbert
OK intodeauna e foarte probabil sa se piarda niste sensuri, da' cine a zis ca trebuie sa intelegi tot? Unde scrie ca cinemaul trebuie sa fie 100% accesibil?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 15:16   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
mai pe mine ma cam agaseaza ideea asta de film "international". Adica ce e rau in amprenta locala? Diferentele de perceptie intre europa de est si aia de vest nu-s chiar atat de mari incat

Sint total impotriva filmului local. De-aia nu mi-a palcut Kusturica in periplul lui balcanic (decit Vremea tiganilor), de-aia prefer sa vad un film which addresses universal issues, nu basini romanesti sociale si glumite in Balcani. Amprenta locala arata ca orizonturile film-makerilor sint limitate si mai mult de capra vecinului si propria ograda nu pot sa vada. Vreau vederi universale, din cosmos. Vreau relativism cultural bagat in filme.

PS: M-as mai gindi o data inainte sa vorbesc de diferenta de est, vest sau chiar Mittel Europa.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 16:29   #17
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Tocmai d'aia imi place balcanicul Kusturica...
Da' hai sa ne uitam peste un gard mai mare decat cel balcanic fiindca tot ai deschis in iconoclast topicul cu Asia extrema. Acolo nu e tot amprenta locala? Si oare nu ala e tot farmecul?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 16:57   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nu, initial m-am uitat la asiatici in general, coreeni in particular, pentru ca aveau un limbaj my film literacy still had some difficulties grasping. Dar, dincolo de exotism, m-au atras prospetimea imaginilor si tehnicile inovative. Pe bune ca n-am stat sa fac profilul asiticului dupa filmele alea, asa cum nici nu cred ca viata in favellas este asa cum o arata City of God.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 20:25   #19
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
mai pe mine ma cam agaseaza ideea asta de film "international". Adica ce e rau in amprenta locala? Diferentele de perceptie intre europa de est si aia de vest nu-s chiar atat de mari incat un film gandit balcanic de exemplu sa devina nush' ce chestie criptata pentru stimabili vecini ai lui marbert
OK intodeauna e foarte probabil sa se piarda niste sensuri, da' cine a zis ca trebuie sa intelegi tot? Unde scrie ca cinemaul trebuie sa fie 100% accesibil?

pasarica Mala, esti cam regionalista de firea ta, interpretezi melodia mucegaita a specificului si “amprentelor locale”, dar pe nimeni nu mai impresionezi cu… marar, sarmale, braga & tzuica made in Romania (…lista unicitatilor e deschisa!). cum adica nu e nimic rau sa “gandesti balcanic un film”? mai bine nu gandi deloc…
sunt pentru universalitate. specificul locului sau amprenta creatorului (roman, german, nepalez…) va fi descifrata si apreciata daca e cazul (si uneori chiar a fost cazul).

nu-mi place Kusturica (exceptie Arizona Dream, 1992). prea e amprentat de jegul (specificul) balcanic.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 21:20   #20
pt
Novice
 
pt
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
cel mai bun scurt-metraj

Le-am vazut si io pe-astea de la cinematografe:

visul lui liviu e misto, dar parteaa ia onirica e cam penibila. In rest, jos palaria.

trafic e misto facut, cu vina. Scenariu e cam oarecare, dar regia & imaginea sunt f. ok.

filmul lui puiu mi-a placut cel mai mult, ca mi s-a parut adevarat, emotionant si subtil.

stejarii verzi e pur si simplu gretos.

apartamentul e ok, dar stiam bancul de cind eram intr-a patra si mi s-a parut interminabil.

am mai vazut la tiff doua scurte destul de ok, corp la corp si Boborul si unul nashpa de piersic jr.

Dar sa fiu la subiect: cel mai bun mi se pare Un cartus de kent si un pachet de cafea.
pt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells