Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Aug 2010, 08:34   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"The Expendables"


"The Expendables" - Nici o scofală
Altă dudă-n altă budă

Plăceri vinovate? E un ipocrit cine susţine că n-are, că gustă numai cordon bleu şi nici mort nu s-ar atinge de-un rinichi în sânge, că zaibăru-i pute şi citeşte numai Proust, sau că l-a-nţărcat coana mă-sa cu Tarkovski. Numai în ultimii ani am savurat din plin destule dezvoltări de acţiune meseriaş lucrate, ca "Transformers", "Death Race", "Die Hard IV", "Shoot 'em up!" sau "Wanted". Totul e să fie bine făcute - în asta stă onestitatea unui blockbuster de vară.
"The Expendables" oferă un exemplu grăitor de cum nu se face. Cu ani în urmă, am văzut un film admirabil de Sidney Lumet, după un roman poliţist celebru (deci, în principiu cam toată lumea ştia deja ce şi cum), care aduna o distribuţie de zile mari - numai actori de compoziţie şi conţinut unul şi unul, aleşi anume ca să se simtă bine împreună, în vagonul ăla din Orient Express, şi din chimia lor să iasă un recital multiplu. Exact pe dos face aici şi sărăcuţul Sylvester Stallone (sărăcuţ cu duhu', nu la pormofel, că milioanele curg gârlă) - îşi adună prietenii şi zice: "Bă, ia hai să ne-o tragem - da' ştiţi, aşa, naşpa de tot!" Dacă-i punea să se desţolească la curu-gol şi să se ia la trântă-n noroi zău că era mai onestă treaba.
Scenariul (Sylvester Stallone plus Dave Callahan - adică Sly i-o zîs: "Dave, no taci şi scrie!" şi iel o scris...) e ceva de nu se poate. Din capul locului, povestea e schematică şi învechită rău - un biet pretext de bubuială: nişte căcănari de la C.I.A. au adus la putere un general paranoic într-o insuliţă din Caraibe, şeful acţiunii a luat-o pe cont propriu şi acum vrea să prefacă insuliţa într-un colhoz de produs droguri pentru piaţa neagră din S.U.A., aşa că foştii lui stăpâni trimit un comando să-l mătrăşească pe generalul-marionetă. Restu-i îmbârligături.
Şi ce mai îmbârligături, frate! Zeci de zorzonele fără nici un Dumnezeu dramaturgic, cel mult reluând prost câte-un clişeu mort de mult (ca subplotul cu fata generalului care vrea democraţie - şi pe Sly să-i break her cherry drept cireaşă de pe tort), grămădite de-a valma, alternativ cu burţi şi lungimi în care pur şi simplu uiţi unde eşti şi te ia gândul la ale tale - după care zbang te trezeşti că ăia iar se caftesc şi nu mai pricepi nimic. Unde nu se bat, ritmul narativ curge trenant - iar când începe câte-o ciomăgeală, cată a recupera prin accelerări de imagine de-alea de-ţi iau ochii (ca-n ridicolul "300" - sau, mai în ograda stalloniană, "Rambo" hăl di-al patrulia). Măcar de i-ar fi lăsat în pace, că la coregrafia combativă nu stau rău - e cam singurul capitol onorabil al întregii pelicule; mi-a plăcut secvenţa din mijloc, când Sly şi Jason Statham îi culcă-n ţărnă pe ăia care vin la ei pe deal, şi aia când, într-un ocol pe-acasă, Jason face la fel cu gaşca stricatului ăluia care i-a ştampilat fosta/viitoarea iubită.
Din păcate, imediat după faza de pe deal, filmul o ia pe arătură definitiv. Întoarcerea din zbor cu avionul, ca să le facă ţăndări debarcaderul şi le-arate lor cu cine au ei de-a face, deşi spectaculoasă, e de-o puerilitate flagrantă - şi de-acolo, lucrurile merg tot mai jos şi mai în jos. Totul are un aer de film-commando din anii '70 - da' nu-s sensul de "retro" sau "vintage", ci eminamente de "obosit". Urmăririle cu maşini sunt decupate haotic (cel mai adesea, nici nu mai ştii cine pe cine fugăreşte), iar atacurile supralicitează până la saţietate - cel mai ridicol e compusă lupta finală, lungită cââât o zi de post, unde vreo zece minute se-ntâmplă doar două lucruri, alternativ: ei omoară soldaţi printre explozii, nemernicul fuge spre elicopter cu cosânzeana ostatică; ei mai omoară zece soldaţi, ăia doi mai fac doi paşi; ei mai puşcă cinci soldaţi, ăilalţii teleap-teleap; ei mai rad vreo cinşpe, ăia hop peste-un şanţ; ei mai fut trei-patru, ăia ţup prin flăcări... Nu mai spun că, într-un cadru, fătuca scapă din mânuzda căpcăunului şi-o ia la fugă spre Stallone - da' nu-i nimic, că peste cinci secunde, iar e prizoniera căpcădoiului; şi multe alte asemenea exemple de băgat picioarele-n racord, în logică, în tot ce ţine de meseria cinematografică-n general.
Iar dacă tot era vorba să facă un film "dă casting", apăi daţi-m' voie, dragilor, c-aşa o galerie de personaje supte din deget rar am mai văzut. Contururi vagi în creion, în care s-a stropşit din tuburi de guaşă. Pe lângă Stallone, Satham, Jet Li, Randy Couture, Steve Austin - adică ăi de fac treaba - se mai zbânţuie prin jur Dolph Lundgren, în rolul trădătorului care-i dă-n gât, ei vitejeşte-l omoară-n luptă, iar la sfârşit pupat piaţa endenependenţi că ce să vezi a avut zile şi las-că-i băiat bun săracu'. Mickey Rourke, cu aplomb cum îl ştim, nu fac absolut nimic special în rolul amicului la care se tatuează ei printre misiuni. Eric Roberts, barosanul C.I.A. care-l manipulează pe general, e de-o subţirime siderantă, dar recuperează-n ultimele cinci minute de film (şi de viaţă) - când, cu piştoala aţintită spre Stallone, îi explică-n amănunt tot ce-a vrut el şi-a făcut şi-a dres, ca să nu moară ăla prost - în schimb, să moară el de prost, c-aşa are timp colegu' Sylvestrului s-ajungă şi să-l găurească multiplu pe el însuşi. David Zayas e cel mai insipid şi fals dictator militar hispanic din câţi s-au face fost văzut vreodată pre pânză, iar junioara-i e una, Giselle Itié, care mai mult prin seriale mexicane de televiziune şi-a făcut mâna şi sper să se-ntoarcă tot acolo. Charisma Carpenter are şi ea mult TV la activ, da' charismă zero (nu ştiu ce-o fi avut mă-sa-n cap când a botezat-o, da' a dat-o-n bară di granda).
Chiar şi cine n-a văzut filmul ştie deja că faza cu Bruce Willis şi Schwarzenegger e o ţeapă - d-aia, de la obraz! Ambii doi apar la-nceput într-o secvencioară pusă anume la misteaux. Încaltea Bruce, are şi el un rostuleţ, adică-i ăla care-i zice lui Stallone "Fă cutare, că d-aia de plătesc" - dar Schwarzy vine efectiv ca să plece, după un minut în care se tachinează cu Sly pe tot felul de trivia extrascenaristice. Tot în acea secvenţă, se mai comite o gafă de zile mari - Bruce îl previne pe Sly: "Să nu dea Dumnezeu cel sfânt să vrem noi sânge, nu pământ..." Nu, pardon, că asta-i din Adrian Păunescu... Deci, cum zice: "Să nu dea dracu' să luaţi banii şi s-o-ntindeţi, că eu şi oamenii mei o să vă prindem şi-n gaură de şarpe!" Aşa ceva se cheamă "puşcă cehoviană". Când, însă, se numeşte "praştie stalloniană", poţi fi sigur că-n tot filmul n-o să mai auzi de ea. Cum a băgat-o, aşa a şi uitat-o.
Şi acelaşi lucru e valabil şi pentru titlu - altă gogoriţă. Cică "The Expendables" - adică: "Expendabilii", "Cheltuibilii", "Dispensabilii" (fără "In", că-i vară), "Ăia de care te poţi lipsi", "Ăi de-i trimiţi la moarte ca să-ţi dea ţie bine..." Nu vă aşteptaţi la vreo mânărie ca-n "Rambo II" (unde, într-adevăr, eroul fusese trimis la sacrificiu) sau ca-n "The Losers" (aceeaşi reţetă, deşi făcută prost). Aici, nici nu se pune problema - şi oricum nu s-ar fi pus, de vreme ce ai noştri-s aşa de babani, că trec prin armăţica insuliţei ăleia ca prin brânză, nici măcar vreo aşchie de la explozii nu le intră-n cur. La fel ca jumate din numele mari de pe afiş, şi titlul e pus tot la derută - adică, altă dudă-n altă budă.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
12 august, 2010, h. 8:30-9:13
Bucureşti, România

Last edited by Pitbull : 12 Aug 2010 at 12:26.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 09:34   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
cronica e savuroasa, dar cred ca nici un alt film de actiune n-a reunit vreodata pe generic atatea nume sonore.
e ca un meci de oldboys, unde nu mai conteaza calitatea jocului, ci legendele din teren.
cu siguranta, va fi o lovitura de box office.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 11:42   #3
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Are dreptate Pit. Filmul e penibil.....
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 11:53   #4
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu e chiar penibil. uneori e amuzant, mai ales cand babalacii fac haz de ei insisi

si e ok atata vreme cat refuzi sa faci legatura intre scene
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 11:53   #5
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
@ Rifa: Tu unde l-ai vazut?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 13:00   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@Pit

O fi asta cea mai scurta cronica a ta?Hehe.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 13:12   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
No way!
Cred cä cea mai scurtä a fost la "The Orphan".
Si sigur mai am destule mult mai scurte decât asta.
(Mai ales din perioada când apäreau în revistä, acolo fiind spatiu limitat.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 00:05   #8
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Si e sau nu e tribute/parodie la adresa filmelor de actiune din anii 80, pana la urma?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 07:44   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cum spuneam:
Totul are un aer de film-commando din anii '70 - da' nu-s sensul de "retro" sau "vintage", ci eminamente de "obosit".
Ce-or fi vrut, cât or fi vrut... asta le-a iesit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 08:23   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
macar la reclama sunt buni

http://www.youtube.com/user/expendables
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 12:18   #11
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
^ true story.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 14:02   #12
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by miercuri:
Si e sau nu e tribute/parodie la adresa filmelor de actiune din anii 80, pana la urma?

E un film ptr.nostalgici
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 19:55   #13
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Asta,dupa "Giallo",e al doilea film din acest an la care renunt dupa minutul 35.
Si eu vad orice,pana la cap.
Ar mai fi "Percy Jackson",la care am dormit majoritatea timpului,atunci cand Pitt nu ma trezea printr-un zgomotos cascat,de undeva din dreapta randului.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 21:15   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Pitbulle cum ar zice unu', fix pula. Scrii mult. Filmul e usor de desfiintat daca pleci de la premisa ca te duci sa vezi un film facut de Stallone si o sa dai de un nou Cutitul in apa. Filmul e ceea ce trebuie pentru genu' asta, un fel de puschi puschi a' lu' Sergiu da cu mai multa dinamita si cu buget mare. Mie mi-a placut , mai ales ca a strans toti mosii ramoliti din filmele cu batai.

E facut in aceeasi nota tamp nostalgica ca Rocky Balboa, pizdica nostalgica care ramane in final nefututa, vechii prieteni harsiti in lupta cu viata, retorica idioata, dialoguri gen Buzduganu cu 3 peceti (cele din salonul de tatuaje) bla bla bla bla

7 / 10


"Stallone ramane in fruntea box-office-ului american
de R.M. HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 9:00 Actualitate | Film


Filmul "Expendables: "Eroi de sacrificiu", realizat si produs de Sylvester Stallone, s-a mentinut pentru a doua saptamana consecutiv in fruntea box-office-ului nord american, potrivit cifrelor provizorii publicate de site-ul specializat Exhibitor Relations, citate de AFP.

Filmul de actiune, care relateaza povestea unei unitati de mercenari care are drept misiune inlaturarea de la putere a unui dictator sud-american, rolurile principale fiind detinute de Sylvester Stallone, Jason Statham si Jet Li, a incasat 16,5 milioane de dolari, dupa reteta de 34,8 milioane dolari din prima saptamana."
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 23:43   #15
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
scarbos de prost.
nu se parodiaza pe ei insisi si ale lor filme, ci trompetele facute de regizori anonimi si cu actori anonimi in anii '60-'70. embarassing
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 18:55   #16
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
nume, imi place modul tau spartan de exprimare, si unde mai pui ca ai si dreptate in linii mari.
Pe segmentul lui, filmul pare destul de ok. Povestea pare a unor greuceni dintr-un trecut al cinematografiei de actiune, si se hotarasc sa se joace un pic pe ecran. Mie mi s-a parut un fel de iesire la bere a baietilor. Probabil ca asta a si fost scopul lor, sa refaca gasca,si sa dea un produs, vandabil. Intr-o oarecare masura le-a iesit. Am inteles insa ca unitatea de masura a filmului asta nu e prezentul si nici viitorul, ci reiterarea melancolica a trecutului.
Cam asta mi-a trecut mie prin minte.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 09:58   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Foarte satisfacator filmul, ma declar multumit.

Am totusi niste regrete:

- cam prea se zgaltaie fiecare cadru
- sunt cateva scene faine care puteau fi perfecte, cu un timing mai bun
- efectele in mai multe momente sunt de mana a doua

Cu aceste mici retusuri, filmul ar fi fost perfect din punctul meu de vedere.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 10:37   #18
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Eu insa am un singur regret...
Am pierdut vreo 30 de min.din ce in ce mai pretiosul timp pe care il am.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 16:44   #19
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ma mira ca cineva ar putea alege in mod informat sa mearga la acest film si sa aiba ulterior surpriza ca nu este ceea ce parea si e, de fapt, o mare pierdere a timpului ce ne fuge mereu printre picioare.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 17:49   #20
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
N-am mers,l-am vazut acasa,si chiar si "in mod informat"(whatever that means),n-am avut nicio surpriza - atat cat am vazut din el.
But,what the hell...let's get this over witt.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells