Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jul 2004, 17:38   #1
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Karlovy Vary

Din Ziua:
Prezent in calitate de oaspete de onoare, regizorul Roman Polanski a inmanat sambata, la incheierea Festivalului International de Film de la Karlovy Vary (Cehia), trofeul Globul de Cristal, acordat filmului italian "Certi Bambini", regizat de fratii Andrea si Antonio Frazzi. Insa Polanski a fost el insusi premiat la aceasta a XXXIX-a editie cu un premiu special pentru contributia pe care a adus-o cinematografiei mondiale (printre productiile sale se numara filme precum "Balul vampirilor", "Rosemary's Baby", "Chinatown", "Tess", "Pianistul"). "Am auzit vorbindu-se despre acest festival inca de pe vremea cand frecventam o scoala de cinema, de cealalta parte a frontierei. Intotdeauna am vrut sa vin aici, insa, inainte de a ajunge, am facut un ocol mare", a declarat cineastul polonez, naturalizat in Franta. "Acest premiu vrea poate sa spuna ca ar trebui sa-mi iau ramas bun, insa nu este cazul, pentru ca luni incepe, la Praga, turnarea noului meu film (Oliver Twist - n.r.)", a adaugat Polanski, care va implini 71 de ani luna viitoare. In deschiderea festivalului, acelasi premiu special pentru intreaga cariera i-a revenit actorului american Harvey Keitel.
"Certi Bambini" povesteste viata unui copil al strazii, Rosario (11 ani), confruntat, inca din primii ani de viata, cu mizeria si violenta. "Acest film fascinant ofera o marturie cruda despre transformarea unui copil problematic intr-un novice al Mafiei", se precizeaza in programul oficial al festivalului citat de Mediafax. Juriul, prezidat de cineastul american Al Ruban, a mai acordat un premiu special si filmului "Ici" (Croatia, Bosnia-Hertegovina) al regizorului Zrinko Ogresta. Premiul pentru "Cel mai bun regizor" i-a revenit spaniolului Xavier Bermudez, pentru "Leon y Olvido"; "Cea mai buna interpretare feminina" - Marta Laralde ("Leon y Olvido") si Karen-Lise Mynster ("Laissons les petits"); "Cea mai buna interpretare masculina" - Max Riemelt ("Napola").
Cea de-a XXXIX-a editie a Festivalului International de Film de la Karlovy Vary, principalul eveniment de gen din Europa Centrala si de Est, a inceput in statiunea balneara a Boemiei occidentale pe 2 iulie, prima editie avand loc in 1946. In timpul comunismului, el alterna cu festivalul de film de la Moscova.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2004, 15:36   #2
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Locarno

Nu vroiam sa deschid un topic nou... asa ca am sa bag stirea aici..
Filmul Private al italianului S. Constanzo a primit aseara Leopardul de aur, cel mai important premiu acordat la cea de-a 57 editie a festivalului international de film de la Locarno in Elvetia. Filmul reda povestea unui palestinian care locuieste impreuna cu familia intr-o casa asezata intre un sat palestinian si o baza militara israeliana. Filmul a primit si Leopardul de Aur pentru cea mai buna intepretare masculina Mohamad Bacri.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells