Cea de-a 12-a editie a Festivalului International de Film Studentesc CineMAiubit si-a anuntat premiatii seara acesta, in cadrul festivitatii care a avut loc la Cinema Studio. Marele premiu pleaca in Bulgaria. Regizorul Petar Varchanov a reusit sa convinga juriul prezidat de Nae Caranfil ca "Terapia de familie"/ "Family therapy" este cel mai bun film din festival. Scurtmetrajul de 13 minute este despre un cuplu ce trece printr-o criza conjugala. In momentul in care o pereche de hoti ii imobilizeaza in propria casa si ii agreseaza, cei doi incep sa vada altfel sensul notiunii de "impreuna".
Premiul special al juriului a fost acordat scurtmetrajului "Lungul drum spre casa", in regia Anamariei Chioveanu care a semnat si scenariul. Protagonistele filmului - Nicoleta Hancu si Corina Moise - au obtinut ex-aequo o mentiune pentru interpretare. Chioveanu a spus ca Bucurestiul a inspirat-o in realizarea povestii care este despre intamplarile prin care trec doua tinere - ramase fara bani de taxi - in drumul spre casa, atunci cand pierd si ultimul autobuz.
Premiul pentru interpretare feminina l-a obtinut Andreea Gramosteanu - protagonista scurtmetrajului "Pentru el" (regia Stanca Radu).
Richard Bovnoczki a luat premiul pentru interpretare masculina - jucand un prizonier pe care viata in inchisoare il schimba radical in "Rien ne va plus". Nemethi Barna a luat Premiul Cristian Nemescu pentru regia scurtmetrajului "Rien ne va plus". Claudiu Ciprian Popa a obtinut Premiul de imagine.
Bric Brac, in regia lui Gabriel Achim a obtinut premiul Cinemagia, dar si Premiul criticilor inmanat de Viorica Bucur. Juriul Cinemagia (alcatuit din Mihai Fulger, critic de film si forumist Cinemagia, Mihnea Columbeanu, critic de film si forumist Cinemagia plus Gloria Sauciuc, jurnalist de film) a apreciat un proiect ambitios - Bric Brac este un film despre cinema - pe care Achim si echipa lui l-au dus la bun sfarsit prin onestitate, precizie si umor.
Cele mai bune scenarii le-au scris Raluca Manescu (premiul a fost inmanat de Stere Gulea) si Mariah Mongomery, coscenarista cu Kent Bassett la The line (SUA), un film despre doi emigranti mexicani, tata si fiu, care incearca sa traverseze granita.
Rectorul UNATC a oferit un premiu filmului scotian River Child, regia Damian Wood.
Editia din acest an a reunit productii din 13 tari. A existat o sectiune competitionala pentru filmul de fictiune, una pentru filmul experimental, pentru documentar si animatie. Au intrat in competitie productii ale studentilor scolilor de film din Argentina, Bulgaria, Columbia, Germania, Israel, Italia, Marea Britanie, Mexic, Polonia, Slovacia, SUA, Romania si Turcia.
Premiul Victor Iliu pentru film documentar s-a inmanat lui Rober Badea pentru "Inimi sfaramate"; juriul a apreciat "un stil care incepe sa se contureze". La animatie Premiul Ion Truica a mers catre Alexei Gubenco ("Marile sperante"), Premiul pentru film romanesc de animatie catre Oana Catalina Gheoghiu, regizoarea scurtmetrajului "Arhitectura este oarba", iar Premiul Ion Popescu Gopo l-a obtinut Edmont Mayer pentru "Red Rabbit" (Germania).
Cele cinci jurii au fost alcatuite din: Nae Caranfil (regizor), Vivi Dragan Vasile (operator, producator), Magda Mihailescu (critic de film), Irina Petrescu (actrita), Cristian Tudor Popescu (jurnalist), Andi Vasluianu (actor), Matei Branea (regizor de animatie), Radu Igazsag (regizor de animatie), Stere Gulea (regizor, scenarist).
Iata filmele selectionate in aceasta editie:
Competitie "Fictiune in pelicula" (1)
- Universal Spring
Regia: Anna Karasinska, Polonia, 2007, 16 minute
- Driving Lessons
Regia: Elya Kohn, Israel, 2008, 15 minute
- The Line
Regia: Kent Bassett, SUA, 2008, 23 minute
- Cioburi
Regia: Radu Baba, Romania, 2008, 10 minute
- Carambol
Regia: Liviu Sandulescu, Romania, 2008, 16 minute
- Bozzo
Regia: Vladimir Iancu, Romania, 2008, 4 minute
- Nostalgie
Regia: Victor Dragomir, Romania, 2008, 3 minute
- Picnic
Regia: Raluca Mirescu, Romania, 2008, 14 minute
- Iulia
Regia: Stefan Munteanu, Romania, 2008, 7 minute
- Numele meu este...
Regia: Dorin Moldoveanu, Romania, 2008, 11 minute
- Delicatese
Regia: Daniel Iordachioaie, Romania, 2008, 12 minute
Marti, 9 decembrie au fost programate:
Ora 10:00
Competitie Documentar
- Skeins
Regia: Paul Gray, Scotia, 2008, 10 minute
- Triathlon
Regia: Bartosz Warwas, Polonia, 2007, 8 minute
- Cinci instrumente
Regia: Cristi Iftime, Romania, 2008, 19 minute
- Other Colors
Regia: Giorgy Molodpsov, Serbia, 2007, 11 minute
- Teg
Regia: Andrei Dobrescu, Romania, 2008, 12 minute
- La Campanella
Regia: Elena Mircea, Romania, 2007, 5 minute
- Red Burqa
Regia: Roxana Pope, Scotia, 2008, 4 minute
- Multumesc
Regia: Millo Simulov, Romania, 2008, 14 minute
- Third Floor
Regia: Ekaterina Deneva, Bulgaria, 2006, 6 minute
- Passa Sabi
Regia: Adam Bristow, Scotia, 2008, 17 minute
- Oina si Gayfest
Regia: Liviu Barbulescu, Romania, 2008, 2 minute
- Cold Joint
Regia: Miro Remo, Slovacia, 2007, 14 minute
- Statuile ce mor. Ce vor?
Regia: Marius Mihalache, Romania, 2008, 6 minute
- Half me
Regia: Justyna Tafel, Polonia, 2008, 11 minute
- O legenda vie
Regia: Cristian Radu Nema, Romania, 2008, 18 minute
- Inimi sfaramate
Regia: Robert Badea, Romania, 2008, 12 minute
- Carpe Diem
Regia: Corina Sindie, Romania, 2007, 7 minute
- 70 mm
Regia: Alexandru Brendea, Romania, 2008, 5 minute
Ora 13:30
Competitie "Fictiune in digital"
- 5 secunde
Regia: Bogdan Ilie Micu, Romania, 2008, 20 minute
- Treburi de rezolvat inainte de munca
Regia: Ion Andrei Puican, Romania, 2008, 13 minute
- Five O'Clock
Regia: Millo Simulov, Romania, 2008, 13 minute
- Kakukk
Regia: Cecilia Felmeri, Romania, 2008, 17 minute
- Dirty Clothes
Regia: Yoame Escamilla, Mexic, 2008, 15 minute
- Conversatia
Regia: Cristian Negoescu, Romania, 2008, 7 minute
- Ultimii clienti
Regia: Sarra Tsorakidis, Romania, 2008, 12 minute
- Cosmarul inaintea pranzului
Regia: Rodi Cotenescu, Romania, 2008, 3 minute
- Tot' e bine
Regia: Ion Andrei Puican, Romania, 2008, 20 minute
- Jocul
Regia: Dana Bortolini, Romania, 2008, 6 minute
Ora 16:00
Competitie "Fictiune in pelicula" (2)
- River Child
Regia: Damian Wood, Scotia, 2008, 17 minute
- Chiles
Regia: Tyrone Hliff, SUA, 2008, 14 minute
- Dora
Regia: Sergio Basso, Italia, 2007, 20 minute
- Absolution
Regia: Markus Sehr, Germania, 2007, 15 minute
- Tide
Regia: Hatuey Viveros, Mexic, 2008, 14 minute
- Shtika
Regia: Hadar Morag, Israel, 2008, 18 minute
- Family Therapy
Regia: Petar Valtchanov, Bulgaria, 2008, 13 minute
- The Training
Regia: Julia Kolberger, Polonia, 2008, 11 minute
- Los Visitantes
Regia: Lautaro Brunatti, Argentina, 2008, 12 minute
- I Still Like Football
Regia: Eric Robinson, Scotia, 2008, 17 minute
- The Waiting
Regia: Emine Emel Balci, Turcia, 2008, 14 minute
Ora 19:00
Competitie "Fictiune in pelicula" (3)
- Pizza Love
Regia: Ivana Mladenovic, Romania, 2008, 19 minute
- Veronique
Regia: Ronella Popescu, Romania, 2008, 7 minute
- Random Playlist
Regia: Nicolae Constantin, Romania, 2008, 5 minute
- Noi
Regia: Nicolae Constantin Tanase, Romania, 2008, 12 minute
- Fratele lui Dan
Regia: Tudor Jurgiu, Romania, 2008, 8 minute
- Teambuilding
Regia: Andrei Goaga, Romania, 2008, 5 minute
- Imbatranim
Regia: Mihai Chirila, Romania, 2008, 10 minute
- Eu
Regia: Mihai Tomescu, Romania, 2008, 14 minute
- Miza
Regia: Andrei Dan Dobrescu, Romania, 2008, 9 minute
- Feng Shui
Regia: Emanuel Vasiliu, Romania, 2008, 14 minute
- Coridorul lui Statxovic
Regia: Vlad Fenesan, Romania, 2008, 15 minute
- Revelion
Regia: Ioan Volentiru, Romania, 2008, 9 minute
- Lungul drum spre casa
Regia: Anamaria Chioveanu, Romania, 2008, 20 minute
- Rien ne va plus
Regia: Nemethi Barna, Romania, 2008, 26 minute
- Zombie infectors 3
Regia: Nicolae Constantin Tanase, Romania, 2008, 14 minute
Miercuri, 10 decembrie
Ora 10:00
Competitie "Animatie/Experiment"
- Geriatrics - The Musical
Regia: John Douglas Dodds, Scotia, 2007, 4 minute
- King Pawn
Regia: Trevor Courtney, Scotia, 2008, 6 minute
- A Bicycle Trip
Regia: Lorenzo Veracini, Italia, 2007, 4 minute
- Babau
Regia: Valerio Terranova, Italia, 2007, 4 minute
- Il naturalista
Regia: Giulia Barbera, Italia, 2007, 5 minute
- 'U scirocco
Regia: Marta Palazzo, Italia, 2007, 6 minute
- Karaoke Show
Regia: Karl Tebbe, Germania, 2007, 5 minute
- Take Your Time
Regia: Sabela Pernas Soto, Marea Britanie, 2008, 8 minute
- Dentissimo
Regia: Maurice Husni, Germania, 2008, 11 minute
- Neighbours
Regia: Michaela Ostadalova, Slovacia, 2008, 7 minute
- String
Regia: Michal Mezsaros, Slovacia, 2008, 8 minute
- (R)Evolution
Regia: Juraj Kubinec, Slovacia, 2008, 7 minute
- About Socks and Love
Regia: Michaela Copikova, Slovacia, 2008, 7 minute
- Lost and Found
Regia: Boris Sverlow, Slovacia, 2008, 4 minute
- Hamlet From Hollywood
Regia: Dragomir Sholev, Bulgaria, 2007, 7 minute
- Dreammaker
Regia: Leszek Plichta, Germania, 2008
- Cube
Regia: Forizs Attila, Romania, 2006, 2 minute
- MTV Spot
Regia: Fekete Szabolcs, Romania, 2008, 1 minut
- The Reborn Legend
Regia: Fekete Szabolcs, Romania, 2007, 1 minut
- Countdown
Regia: Forizs Attila, Romania, 2007, 3 minute
- Snailrun
Regia: Hegyeli Hunor, Romania, 2006, 1 minut
- Signs
Regia: Hegyeli Hunor, Romania, 2006, 1 minut
- The Storknest
Regia: Hosszu Reka, Romania, 2006, 4 minute
- White
Regia: Husz Szabolcs, Romania, 2006, 1 minut
- Metamorphosis
Regia: Kopacz Annamaria, Romania, 2006, 1 minut
- Electric Bulb
Regia: Kovacs Zsigmond, Romania, 2006, 1 minut
- Blackout
Regia: Ordog-Gyarfas Agota, Romania, 2006, 1 minut
- Gaia
Regia: Mezei Szabolcs, Romania, 2008, 4 minute
- Genesis
Regia: Janos Levente, Romania, 2008, 3 minute
- Gear
Regia: Hegyeli Hunor, Romania, 2008, 8 minute
- Crack
Regia: Ordog-Gyarfas Agota, Romania, 2008, 5 minute
- Care pe care
Regia: Lukaraluka, Romania, 2008, 6 minute
- Papers
Regia: Roxana Parje, Romania, 2007, 5 minute
- Bedtime Story
Regia: Kassay Reka, Romania, 2008, 2 minute
- Powerstation
Regia: Kassay Reka, Romania, 2007, 2 minute
- The Waiting
Regia: Balazs Klara, Romania, 2008, 3 minute
- Kieselstein
Regia: Ellen Hofmann, Germania, 2008, 7 minute
- Descendents
Regia: Heiko Van Der Scherm, Germania, 2008, 14 minute
- Red Rabbit
Regia: Edmont Mayer, Germania, 2008, 8 minute
- Barenbraut
Regia: Derek Roczen, Germania, 2008, 3 minute
- Nur 35
Regia: Regina Barbara Welker, Germania, 2008, 4 minute
- Mister Pinup
Regia: Wolf-Armin Lange, Germania, 2008, 4 minute
- A6/A9
Regia: Johannes Schiehsl, Germania, 2008, 3 minute
- Apfelbaum
Regia: Julia Ocker, Germania, 2008, 4 minute
- Ist Das Licht
Regia: Benjamin F. Wieg, Germania, 2008, 2 minute
- Marile sperante
Regia: Gubenco Alexei, Romania, 2008, 3 minute
- Arhitecture is Blind
Regia: Gheoghiu Oana Catalina, Romania, 2008, 2 minute
- Point of View
Regia: Bardac Dragos Mihai, Romania, 2008, 3 minute
- Ayahuska
Regia: Catalin Toma, Romania, 2008, 4 minute
- Boys In Shorts Are Not Decent
Regia: Catalin Rulea, Romania, 2008, 5 minute
- Ghicitoarea
Regia: Comanescu-Surdu Radu, Romania, 2008, 3 minute
- Make of not war
Regia: Alex Lungu, Romania, 2008, 12 minute
- Ziua 32
Regia: Andrei Dan Dobrescu, Romania, 2008, 5 minute
- In apa se vede invers
Regia: Valeriu Caliman, Romania, 2008, 2 minute
- An Eggs' Life
Regia: Ruxandra Mihai, Romania, 2008, 2 minute
- Sweet Dreams
Regia: Codrin Iftodi, Romania, 2008, 2 minute
- Romania si U.E.
Regia: Andi Vasilescu, Romania, 2008, 2 minute
- CMN 4D
Regia: Colectiv, Romania, 2008, 1 minut
- Ca-n trafic
Regia: Liviu Barbulescu, Romania, 2008, 4 minute
- Murdarer
Regia: Ismail Jamaludin, Romania, 2008, 2 minute
- Zippo
Regia: Ismail Jamaludin, Romania, 2008, 10 minute
- Honda Civic
Regia: Luchian Ciobanu, Romania, 2008, 1 minut
Ora 16:00
Competitie "Fictiune in pelicula" (4)
- In spate la A36
Regia: Luiza Parvu, Romania, 2008, 12 minute
- Quien se metio con Mayra?
Regia: Maria Alche, Argentina, 2008, 12 minute
- Negotiations
Regia: Ethan Cushing, SUA, 2008, 19 minute
- Cronaca di un rapimento
Regia: Guido Tortorella, Italia, 2008, 15 minute
- Robin
Regia: Hanno Olderdissen, Germania, 2008, 20 minute
- Pretty Little Thing
Regia: Fernando Urdapilleta, Mexic, 2008, 19 minute
- Entrecenizas
Regia: Pia Sicardi, Argentina, 2008, 12
- Fabulosul destin al lui Toma Cuzin
Regia: Vlad Trandafir; co-regizor: Paul Negoescu, Romania, 2008, 11 minute
Ora 19:00
Competitie "Fictiune in pelicula" (5)
- The Problem With Pets
Regia: Catriona Craig, Scotia, 2008, 12 minute
- Down The Rabbit Hole
Regia: Eva Pervolovici, Scotia, 2008, 15 minute
- Eater
Regia: Fratii Duffer, SUA, 2008, 18 minute
- L'ordine provvizorio
Regia: Valeriu Mieli, Italia, 2006, 18 minute
- Sotto il mio giardino
Regia: Andrea Lodovichetti, Italia, 2007, 20 minute
- Equilatero
Regia: Javi Altholz, Argentina, 2008, 12 minute
- Eu sunt eu
Regia: Monica Istrate, Romania, 2008, 15 minute
- Dulciuri nocturne
Regia: Ilinca Neagu, Romania, 2008, 12 minute
- Palmele
Regia: George Chiper, Romania, 2008, 17 minute
- Manifest
Regia: Danut Padure, Romania, 2007, 3 minute
- Pentru el
Regia: Stanca Radu, Romania, 2008, 8 minute
- Neliniste
Regia: Vladimir Cretulescu, Romania, 2007, 5 minute
- Bric-Brac
Regia: Gabriel Achim, Romania, 2008, 18 minute
Părerea ta
Spune-ţi părerea