Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Dec 2005, 10:37   #1
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
The Chronicles of Narnia:The Lion,The Witch and The Wardrobe

Not a bad movie. Se mishca destul de incet dar e ok. Foarte mishto realizate efectele. Ce mi s-a parut aiurea au fost la scenele de lupta, armatele care erau foarte mici shi armurile care nu aratau cine shtie ce. Dar animalele au facut filmul... Shi vrajitoarea. Aslan "ruleaza". A fost chiar cute filmul. Cica a fost facut sa beat Harry Potter. Nu cred ca o sa reusheasca. Deshi nu imi place Potter, filmele cu el sunt ceva mai dinamice... Dar mai sunt inca 7 Narnia to go... Deci nu se shtie!
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2005, 20:57   #2
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
sunt 7 carti - si vor fi inca 6 filme... asta daca decid "aia de sus"
the lion, the witch & the wardrobe ... este ecranizarea celei de-a2a carti ...
sunt curios sa vad acest film mai ales dupa ce l-ai pozitionat imediat sub Harry Potter ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2005, 13:36   #3
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
:shock: daca au inceput cu a 2 carte, nu prea cred ca le vor ecraniza pe toate cat desper film, nu-i rau dar deja cam plctisitoare filmele de genu asta ... mai ales ca ne asteapta inca vreo3 H.P. -uri
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2005, 21:44   #4
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Dragut. N-am citit cartea si nu stiu daca e de vina povestea sau regia, dar e clar ca ii lipseste sclipirea care sa-l duca pe locuri fruntase in boxoffice. Da impresia unui film de Hallmark.
Oricum am urmarit cea mai nesangeroasa lupta din toate timpurile vazuta intr-un film .
The Witch is a bitch!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2005, 20:57   #5
seether
Junior
 
seether
 
Join Date: Jul 2003
Location: Undernet
Posts: 30
Mamamama am iubit cartzile alea cand eram mica... Daca se tzin de poveste, atunci tre sa fie jmechere si filmele (nu ca la Harry Potter de mi-e scarba sa vad filmu' ca cine stie ce au mai schimbat din actziune) Hai k de abia ajtept sa vad ce au scos din cartzi :love:
seether is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2005, 21:50   #6
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Da impresia unui film de Hallmark

amin.
naspa rau filmul save vrajitoarea si castorii. insa cam multe filme in ultima vreme in care exista niste animalute care mai salveaza situatia cat de cat. (uite si penalul madagascar)
m-as fi dus la constant gardener da' am zis ca, deh, sa vaza si ochiu' meu cum e un film cu opening la b.o. de 65 mil para. am aflat.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2006, 23:12   #7
anouk
Junior
 
anouk
 
Join Date: Jun 2005
Location: right here
Posts: 57
Send a message via AIM to anouk Send a message via MSN to anouk Send a message via Yahoo to anouk
cum C.S. Lewis nu se compara ca complexitate cu Tolkien asa "Chronicles of Narnia" nu se compara cu "Lord of the Rings"... totusi mi-a placut Tilda Swinton, o adevarata Craiasa a Zapezii... cred ca voi merge si la celelalte filme (daca vor mai fi)
__________________
Although I'd like to join the crowd in their enthusiastic cloud, try as I may, it doesn't last.
anouk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 09:39   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Da impresia unui film de Hallmark
amin.
True, true! Totusi, "Narnia" asta e mai bine filmat, iar filmele de pe Hallmark sunt - in general - ceva mai bune...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 17:39   #9
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Eu l-as vedea doar pentru Tilda Swinton. Merita sa-l vad daca vreau sa ma uit numai la ea?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 17:58   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sincer, mie nu mi-a prea placut de Tilda Swinton in acest film (probabil rolul e de vina), dar interpretarea ei se remarca intr-un film cu tone de efecte speciale si asta nu poate decat sa fie un lucru bun. In vreo 2-3 scene e chiar geniala... daca merita sa te uiti la tot filmul pentru ele, asta e altceva...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 10:22   #11
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Dupa mine este un film slab. Este foarte previzibil si este mult prea copilaros. Nici nu se compara cu Harry Potter sau cu Lord of the rings. Este un film pt americani
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 11:20   #12
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Normal ca nu se poate compara cu Lord of the Rings sau even Harry Potter(whatever)... Parca MinRep-ul zicea ca da a film de Hallmark... which is kinda true...[/b]
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 10:01   #13
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by aditza2004:
Dupa mine este un film slab. Este foarte previzibil si este mult prea copilaros. Nici nu se compara cu Harry Potter sau cu Lord of the rings. Este un film pt americani
cred ca target-ul a fost din start 5 to 7 year olds ...
astept sa il vad la cinema...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 14:58   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
C'mon, it's a lovely fantasy. E drept ca n-am inteles nici eu care era rolul eroic al pustilor in toata popvestea asta; gasca de ciudatii se puteau salva lejer si fara ei . All in all ,e un film pentru toata familia: pentru copii povestea, pentru tatici Tilda Swinton cea gracila si glaciala ( ma indragostesc tot mai mult de ea cu fiecare film) , pentru bunicute Mos Craciun cu pelerina din piele rosie (how kinky is that!) iar pentru mine centaurul sef
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 16:17   #15
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Mala Portugal:
C'mon, it's a lovely fantasy.
n-a aruncat nimeni cu pietre in el doar ca filmul chiar este pentru cei mici in primul rand.
multi se asteaptau sa fie film mult mai serios. sau poate ca vroiau.moi, tot ma duc sa-l vad au cinema...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 12:57   #16
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Mala Portugal:
E drept ca n-am inteles nici eu care era rolul eroic al pustilor in toata popvestea asta; gasca de ciudatii se puteau salva lejer si fara ei .
Sincer ma asteptam si eu la ceva incredibil...ca toti cei 4 copii sa aiba o putere magica (lol) sau ceva...
Pentru mine, Aslan a fost leul suprem si cel mai tare...mai ales cu vocea lui Liam Neason...

Nush ce-mi veni...dar...dupa toate filmele astea cu fantezii and sh*t tare as vrea sa vad un remake dupa "Poveste fara Sfarsit" written by Michael Ende...that were the days...oricum eram prea mic sa imi dau seama de calitatea lor...povestea e cea care m-a captivat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 13:10   #17
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by M0n0:
[

Nush ce-mi veni...dar...dupa toate filmele astea cu fantezii and sh*t tare as vrea sa vad un remake dupa "Poveste fara Sfarsit" written by Michael Ende...that were the days...oricum eram prea mic sa imi dau seama de calitatea lor...povestea e cea care m-a captivat...

stii, mie imi place mult ultima versiune a "povestii fara sfarsit" asa ca prefer sa nu faca si din alt motiv, chiar nu v-ati plictisit de prostiile astea de poveti pentru copii, mie unul la 17 ani cati am, ma exaspereaza ca investesc bani in asa productii desi deosebit de bune dar puerile :sick:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 18:35   #18
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da
dar nu ma gandesc la asta sa fie in viitorul foarte apropiat ... ci atunci cand o sa fie mai accesibile si mai ieftine efectele speciale...
si oricum cam la orice se face remake dupa o perioada mai mare de timp...hai sa zicem 50-60 de ani... :lol:
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 19:36   #19
neghinitza
Novice
 
neghinitza
 
Join Date: Mar 2004
Location: TM
Posts: 5
The Chronicles asta l-am vazut deja de cateva ori fortat de imprejurari(prima oara acasa pe comp, a 2a oara la cinema, a 3a oara la niste prieteni care se uitau la el si probabil ca mai urmeaza sa-l vad).nu e nu stiu ce, dar oricum mi-a placut mai mult ca Harry Potter-urile!?!.de ce nu sa fac remakuri moderne la Jules Verne?.sa vezi acolo efectecea mai tare faza din film e cand apare 'the white witch' din o gramada de 'white snow' cu o carutza beton care zburda
__________________
"Louie, I think this is a beginning of a beautiful friendship!"
neghinitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2006, 10:22   #20
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Interesant filmul dar se adreseaza in primul rand copiilor. Mi-ar fi placut o poveste mai complexa ca in Harry Potter sau LOTR dar merge si asa. Lupta dintre cele 2 armate a fost bine realizata dar mult prea cenzurata. Ar fi fost perfect daca ar fi fost facuta in genul celor din Braveheart. Poate apare o varianta director's cut interzisa sub 16 ani

Nu prea am inteles insa sfarsitul. Stiti cumva , urmatoarele carti sunt tot cu cei 4 in rolurile principale ? Si daca da, ce varsta vor avea cand se intorc in Narnia ?
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells